Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

Страна 8 of 17 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 3:48 pm

Не се исти директорите на болниците и набавките на опрема и медицински материјали. Во Скопје интензивната нега на детската клиника во Клиничкиот центар е завршена и опремена пред три месеци (од старата власт). Новата нема направено технички прием и одделението не работи без да се знае зошто. Претпоставувам дека намерата е да се отвори пред локалните избори затоа што СДСМ смета дека луѓето се будали и ќе мислат дека интензивната е нивно дело. Или можеби се обраќаат и очекуваат гласови од будали, да се исправам.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Сре Aвг 30, 2017 3:50 pm

Ne tresi zeleni Trendafile...Direktorite se smeneti pred pomalku od eden mesec...Znachi li toa deka vashite kriminalci znaejki deka kje bidat smeneti namesto da kupat materijali gi ukrale parite??? Ti rekov, bog neka ti e na pomosh ako ti ili nekoj od tvoite bliski mu padnete vo race na nekoj tvoj nesposoben sopartiec...
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 4:08 pm

Токму тоа го пишувам и јас. До пред еден месец немавме вакви масовни трагедии во здравството. Се појавија како последица на новото раководство во здравствените установи. Јас во моите 64 години не се сеќавам за ваква катастрофа во здравството. Дури и во ситуации кога болниците немаа завои, конци, лекови и други материјали и апарати успеваа да ги спасуваат човечките животи. Не знам зошто власта ги криеше настаните ако нема вина?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Сре Aвг 30, 2017 4:13 pm

Tochno bre...Shtom gi smenija direktorite pochna masoven pomor...Ochigledno vashite partiski vojnici vo zdravstvoto namerno gi ubivaat pacientite za da mozhete vi botovite da go obvinuvate SDSM...Kako mozhete da bidete takvi ludaci bez zhal i sovest...Uzhas...Se nadevam komisiite koi se formirani da gi istrazhat sluchaite kje najdat dovolno dokazi vashite dpne ubijci vo zdravstvoto da zavrshat dozhivotno vo Idrizovo...
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 4:16 pm

Ако добро те разбирам ги обвинуваш Спасовски и Нухиу, да не кажам МВР, дека дозволуваат убивање на деца и не преземаат ништо. Многу сериозно обвинување.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Сре Aвг 30, 2017 4:23 pm

Prezemaat...Za sekoja smrt e formirana istrazhna komisija...Telata se dadeni na obdukcija da se utvrdat prichinite za smrtta...Ako porano lekarite (po tvoe tvrdenje) duri i bez materijali i osnovni uslovi za rabota gi spasuvale pacientite togash zoshto ne go pravat toa i sega...Edinstven razumen odgovor e deka tvoite dpne-ofci vo zdravstvoto namerno dopushtaat smrt na pacientite za da posle toa bidat obvineti Zaev i SDSM...Shto nema da pomine...Nikoj od SDSM ne im stoi so pishtol na chelo i ne gi tera da dozvolat smrt na pacienti...
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 7:20 pm

Обдукцијата на Мартин Нешовски беше завршена за помалку од 24 часа. Не знам зошто сега е малку една недела. Но поголем проблем е зошто случаите се криеја од јавноста. Зошто овие настани не беа објавени од министерството за здравство или самите болници. Јас порано сметав дека за жал нормално е и да се умре. Во ситуација кога има многу ин витро и воопшто забременување на жени кои имаат проблеми со бременоста поголеми се и проблемите после тоа. Конечниот резултат сепак е позитивен - има повеќе бебиња кои продолжуваат здрави и прави со животот. Но бидејќи знам дека вие не сметате така, туку за ваквите случаи ја сметате за виновна власта, бидејќи гледам дека провладините медиуми што ги следите наеднаш изгубија интерес за ваквите настани, режив да ви ги соопштувам резултатите на новата влада за да може да ја споредите со старата. Овој резултат на Таравари е рекорд. Се надевам дека никогаш повеќе нема да се повтори. Ниту од сегашниот министер кој сигурно нема да биде сменет штом е од партијата на Села кој никогаш не станал на македонската химна.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Сре Aвг 30, 2017 10:30 pm

трендафил напиша:Дури и во ситуации кога болниците немаа завои, конци, лекови и други материјали и апарати успеваа да ги спасуваат човечките животи.

Трендо ајде да разјасниме. Ова се истите лекари, условите се подобрени затоа што новите директори и да сакале не можеле толку да ги влошат условите, зошто тогаш нагло се зголемила смртноста?
luxor
luxor

Број на мислења : 5461
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Bosonoga on Сре Aвг 30, 2017 10:59 pm

Lele be crep koja majka te rodi takov izvetrean. so im pravelo novoto rakovodstvo na doktorite be abdal? kutrite deca pocinale kako posledica na teski i neizlecivi bolesti ,so vrodeni maani , ama monstrum kako tebe svasta ke smisli.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 852
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC on Чет Aвг 31, 2017 9:31 am

Небањат ја објасни ми мене како тоа новото раководство е виновно за смртта на доенчињата. Ги заклучиле докторите во подрум и тие не можеле да си ја вршат работата или нивната вина постои само во твојот лоботомиран мозок заклучен у шупакот на пастирот каде под дејство на пастирските гасови за варење продуцира халуцинации од степен на лудило.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1170
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Aвг 31, 2017 1:09 pm

Небањатиот првоборец и вие треба да објасните што сте правеле за да има толку многу починати новороденчиња за толку кусо време. Такво нешто никогаш порано се нема случено во Македонија. После три месеци власт доколку имаме подобрување требаше да има барем ист, ако не и помал барем за еден случај вакви немили настани. Јас не знам дали министерот бил толку насекиран затоа што пред суперкупот помеѓу Манчестер и Реал немало албански ора па му бил блокиран мозокот за неговата, за медицинската работа, но знам дека во времето на ВМРО не се умираше од хеморалгична треска дека немаше толку смртни случаи кај бебиња и новороденчиња. При тоа треба да има според вас подобро здравство.  Доколку не лажете вклучувајќи тука дека се лажете и себе си, дека условите сега се подобри, дека сега не се краде и домаќински се трошат парите.
Нормален ли си ти Првоборец доколку мислиш дека ако користиш говор на омраза од најпримитивен вид дека ќе се испере вината на власта за случувањата во државата. Дека ако три пати напишеш дека сум небањат дека некое дете ќе воскресне. Условите сега се други. Вие сте власт не навлегувајќи сега на оваа тема кој и како таму ве смести и вие одговарате за сите случувања, па и за смртта на 10 деца за 10 дена. Фала му на Бога, денес, барем до овој момент нема ново починато новороденче. Доколку повторно не го криете тоа.

Здравството во Македонија - Page 8 Sdsm-zaev-2-520x568

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC on Чет Aвг 31, 2017 4:15 pm

Реално јас знам дека не може да се очекува логика од некој со лоботомиран мозок у жолтата куќа како тебе, но кога ќе видам глуп небањат обид за замена на тези за малку и би почнал да ве жалам но сеќавајки се на сето зло што го донесовте со вашето владеење помислувам дека е најдобро вака лоботомирани и сите собрани во шупакот на пастирот да ве затвориме во некоја ментална установа и да го фрлиме клучот. Ти си глупиот небањат кој тврди цитирам "До пред еден месец немавме вакви масовни трагедии во здравството. Се појавија како последица на новото раководство во здравствените установи." Бидејки ти тоа го тврдиш, поточно верглаш со неаплоудираната емпетројка товарот на докажување паѓа на тебе. Само небањат лоботомиран може да очекува дека ваква глупост ќе му помине и некој друг ќа ги докажува неговите халуцинации предизвикани од гасовите во шупакот во кој е набиен.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1170
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Aвг 31, 2017 6:45 pm

Ако ти не си лоботомиран би требало да се сеќаваш дека кога умреа неколку деца во минатото за нивната смрт го обвинуваше министерот за здравство. Дури и кога како во случајот со малата Тамара имаше родителска негрижа, односно мајката го нема однесено девојчето кај лекар кога заболело од воспаление на белите дробови.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Чет Aвг 31, 2017 8:22 pm

Трендо, јас разбирам дека се бориш за твојата политичка опција, ама да ги обвиниш родителите за смртта на сопственото дете само да не признаеш дека вината е кај министерот што не сакаше да ја пушти на лекување во странство за да се себепромовира и да собира политички поени за својата партија и Грујошеску е крајна мизерија.
luxor
luxor

Број на мислења : 5461
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Aвг 31, 2017 8:54 pm

Министерот секогаш има морална и командна одговорност. За жал ќе морам да ги спомнам и куртон револуционерите што протестираа за неколкуте сомнителни случаи во време на последната власт избрана од македонските гласачи, а сега молчат.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by luxor on Чет Aвг 31, 2017 8:57 pm

Ако има зошто тогаш Тодорофф не ја понесе. Напротив ти лично го бранеше и сеуште го браниш обвинувајки ги родителите на девојчето што навистина е гнасно.
luxor
luxor

Број на мислења : 5461
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Чет Aвг 31, 2017 9:00 pm

Никаде не спомнав двојца родители, туку само мајката. Инаку само пренесувам нешто што е напишано од комисијата што ја формира Тодоров и го испита случајот.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Dino on Чет Aвг 31, 2017 10:44 pm

kako ne vi e sram bre sobirate politichki poeni na smrtta na bebinjata ,do koga ke gi lazete lugeto shto ve chitaat deka doktorite greshele

Dino

Број на мислења : 511
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Пет Сеп 01, 2017 6:28 pm

Јас само ја почитувам традицијата на форумов што вие ја започнавте и мислејќи дека смртта на бебињата ве загрижува, гледајќи дека веројатно затоа што медиумите што ги следите наеднаш престанаа да ги евидентираат ваквите случаи почнав да ви ги пренесувам податоците за овие несреќни настани. Ме изненади идиотскиот однос на министерството за здравство кое секогаш се обидува да ги сокрие настаните. Уште, ни по една недела, нема извештај зошто почина малата Анастасија од Охрид. Треба ли да очекуваме лекарите да протестираат затоа што се интересираме за животите на новороденчињата како нова реформа на владата, како што ја имавме реформата полицајците да протестираат зошто се води истрага против нивен колега што пукаше и рани двојца невооружени малолетници?
Не ве загрижува ли тоа што по повеќе од 1о дена објавен е само извештај за причината на смртта (според комисија формирана од еден од виновниците на делото, на министерот Таравари, а не независна комисија) на 3 бебиња од 10. Колку време треба за една аутопсија? Колку што ми е познато вие протестиравте за наводно задскривање на случајот со Мартин Нешовски, Бог да го прости, во ситуација кога аутопсијата беше готова и во неа беше точно наведено дека смртта е насилна и кој удар бил причина за неговата смрт. Аутопсијата беше готова за помалку од 24 часа од несреќниот настан.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Сеп 02, 2017 12:38 pm

Normalno deka ne zagrizhuva...Posebno ako postojat somnevanja deka vro-dpne-ofcite vo zdravstvoto namerno sabotiraat i dozvoluvaat smtrni sluchai samo za da ja inkriminiraat demikratskata vlada na mnogupochituvaniot gospodin Zoran Zaev...
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Саб Сеп 02, 2017 4:31 pm

До сега освен од тебе не сум слушнал од комисиите на министерот или од него самиот дека има сомнеж за лекарска грешка. Намерна како што клеветиш ти или ненамерна. Забележана е и една новина во македонското здравство. Пациент на кардиологија е нападнат од еден сонародник на министерот затоа што се пожалил на галама. Нејасно е како тоа посетител можел дапреноќува во болничка соба, кога не е време за посета. Такви инциденти немаше кога директор беше Сашко Кедев.

http://www.press24.mk/pacient-pretepan-na-klinikata-za-kardiologija-vo-skopje-dodeka-spiel

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Саб Сеп 02, 2017 8:38 pm

Trendafile, prestani bre so lazhni vesti od kurton mediumot voden od shvalerkata na Ivo koja vo slobodno vreme se pretstavuva kako sopruga na Sarma...
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Сеп 03, 2017 9:33 pm

http://a1on.mk/archives/783548

Дај Боже Таравари да победи на локалните избори и да стане градоначалник на Гостивар. Ваљда има некој подобар за министер за здравство во Алијанста на Албанците, бидејќи СДСМ не смее да стави свој министер за да не ја загуби поддршката и да имаме предвремени избори.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил on Нед Сеп 03, 2017 11:09 pm

Бог да чува од вакво здравство. Насилникот што нападна пациент на кардиологија бил пациент на друга, на „лудницата“ во Бардовци од каде што избегал.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6437
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Teo on Нед Сеп 03, 2017 11:12 pm

Pak doznavash od sajtot na shvalerkata na Ivo???
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 8 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 17 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот