Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 30 of 40 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Фед 22 2021, 18:52

Во ситуацијава е биен и рокот на испорака. Со 700 вакцинирани смешно е и да се зборува дека е почнато вакцинирањето. Таа бројка би била добра за некоја помала општина, но не и за цела држава. Гледам Вучиќ го молел Борис Џонсон за побрза испорака на британски вакцини. Но за да можеш да молиш некого треба да можеш со него да воспоставиш контакт. Ако Македонија дава минимално 160 милиона евра тромесечно само за економските последици од пандемијата тоа се 80 милиона кинески вакцини (кои се најевтини) односно може да се вакцинираат 40 милиони луѓе со две дози. Две дози Спутник се 26 евра за две дози, што е доволно за три двојни вакцинирања на секој македонец (треба ли да ставам коса црта според правописот на Заев) од новороденче до најстар.

До каде е изградбата на Клиничкиот центар во Штип. Нели требаше да биде готов. Зошто во Скопје да се гради огромен и прескап Клинички центар ако има регионални центри. Да не мора да патуваат сите пациенти до Скопје.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Фед 23 2021, 17:00

За жал денешните бројки навестуваат почеток на нов бран. Дај Боже да не сум во право. Бројот на новозаразени е 509, 18% од 2.813 теста. Има 9 починати, Бог да ги прости. Од 10 овој месец бројот на активни случаи е покачен од 5.933 на 6.736 денес.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Вто Фед 23 2021, 17:05

Не се грижи толку, слушам утре стигнува нова пратка вакцини од Србија. Ако воопшто сегашните вакцини делуваат на мутираните вируси.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Фед 23 2021, 17:36

Според СЗО делуваат најмалку за ублажување на текот на болеста.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 24 2021, 18:50

Денес стигнаа и преостанатите вакцини што ни ги даде Србија како донација. За жал денешните бројки се значително полоши од вчерашните. 725 новозаболени, 21,69% од 3.342 тестирања. 13 заболени се починати, Бог да ги прости. Бројот на активни случаи се искачи на 7.223.
Меѓу нив се двојца градоначалниси. Саша Богдановиќ од Центар и Илија Јованоски од Прилеп. На нив и на сите заболени да им посакаме полесно да поминат и побрзо да оздрават.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Фед 25 2021, 21:36

Очигледно е дека до крајот на месецов освен вакцините добиени како милостина од Вучуќ нема да дојдат и вакцините што требаше да дојдат по кинеската нова година. А состојпата повторно се влошува. Денес имаме 582 новозаразени, 19,58% од 2.972 теста. 13 починати, Бог да ги прости. Бројот на активни случаи се искачи на 7.418, а вкупниот број на починати на 3.111. Чудна контрола на пандемијата на заевистите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Фед 26 2021, 16:38

На денешен ден пред една година го имавме првиот случај на корона вирус (увезен од Италија) во нашата земја. Од тогаш Филипче и Заев ја држат под контрола пандемијата во која од „ветените“ 2 илјади заболени и 150 починати имаме повеќе заболени од Кина и 3.119 починати. Бројот на активни случаи се искачува повторно и според денешниот биланс е 7.748. Бројот на заболени во последните 24 часа е 554, 15,93% од 3.477 теста. Починати се 8 наши сограѓани, Бог да ги прости. Филипче појма нема кога ќе дојдат вакцините што требаше да дојдат веднаш по кинеската нова година. Србија по 1 милион кинески вакцини по нивната нова година ќе добие дополнителни половина милион и тоа на 5 мај, роденденот на Вучиќ кој вакцините ги нарачал во директен разговор со својот кинески колега. На Заев роденден му е на 8 октомври. Подобро да се јави Пендаровски, роденден му е на 3 април,

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by EVITA Саб Фед 27 2021, 12:17

Neka e so lesno.

Здравството во Македонија - Page 30 Img_2018

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros Саб Фед 27 2021, 12:19

Ajde moze ke ima sreka i ne e nekoja od tie novite mutacii.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Саб Фед 27 2021, 12:53

Добар ден небањати морони. Ви тргна наеднаш со коронава. Да не е заради вонредниот конгрес?

Здравството во Македонија - Page 30 Img_2904

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2449
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Фед 27 2021, 17:39

Пандев тврди дека се уапсени во 21,25 часот пред објектот, кога биле на заминување. Во секој случај да се надеваме дека судот ќе суди според вистината и дека нема да се однесува како во случајот со изборната прослава на СДСМ по победата над Интегра во Штип или вчера на протестите на поддржувачите на терористите од Смилковското Езеро.
Денешниот биланс личи на почеток на нов шпиц. Имаме 721 новозаболен, 18,89% од 3.816 тестирања, наспроти 171 оздравен. Бројот на активни случаи се искачи на 8.290. 
Примитивизмот кај дел од симпатизерите на власта се гледа од начинот на обраќање на човекот што го злоупотребува името на чичко Стоилко, познат сендвичар од Скопје. Ни обид да се посака побрзо оздравување на лидерот на најголемата политичка партија во Македонија. Само многу омраза во релативно кус текст.
Каде се вакцините? Дали е точно дека Синефарм го вратил авансот што го уплатила Македонија за кинеските вакцини.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by alienmk Саб Фед 27 2021, 18:34

Pandev e vo Genova. Pandov sigurno  bil na grupirovkata.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Фед 27 2021, 19:23

Благодарам за исправката. Знам дека Пандев е во Италија и дека не мисли да се врати во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Фед 28 2021, 12:08

На 30 декември минатата година владата соопшти дека е постигнат директен договор со Фајзер (не дека ќе добиеме милостина на вакцини од Србија) и дека првите ковид вакцини ќе стигнат до крајот на февруари. Месецот изминува, а нема абер од вакцините. Нема ни нова информација во врска со вакцините, кои многу граѓани со душа ги чекаат. Срамно е тоа што хибридниот режим на Заев се заебава со здравјето на граѓаните и со нивните животи. Но од влада што ги крши основните човекови права и ја преименува државата по неуспешен референдум и во име на историчарите се договара за историјата исто и за  идентитетот на граѓаните што е индивидуално човеково право со непријателите на Македонија друго и не може да се очекува. Како да сакаат да извршат геноцид врз мнозинскиот народ во Република Македонија и во дијаспората.

Линк:
Северна Македонија доби потврда од Фајзер, првите дози од вакцината во февруари | Влада на Република Северна Македонија (vlada.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Нед Фед 28 2021, 12:22

Што пак сега за Фајзер си запнал. Ионака ги чекаш руската и кинеската вакцина.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Фед 28 2021, 15:40

Чекам затоа што морам. Напишав дека кога би можел да бирам би ја избрал кинеската вакцина, но не дека ќе ја чекам до смрт. Да те потсетам дека во СФРЈ во 1972 година за два месеца беа вакцинирани 18 милиона луѓе. Вклучувајчи ги и сите жители на Македонија. Сега ако вакцинацијата со вакцини добиени како милостина темпото на вакцинација продолжи со оваа брзина и да имаме вакцини ќе требаат повеќе години за вакцинација. А реално никој жив не знае кога ќе дојдат вакцините. И тие што БОЖЕМ се нарачани. Не знам како на Заев и Филипче не им е срам да лажат за работи од кои на многумина им зависи животот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros Нед Фед 28 2021, 16:24

Neprimerena e sporedbata so poranesnata drzava. Nitu edna od nejzinite denesni naslednicki go nema nitu nekogas ke go ima statusot na socijalisticka Jugoslavija.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Фед 28 2021, 21:40

Не пишував за статусот на државата, туку за спремноста на здравството. Во Македонија се вакцинирале околу 30.000 луѓе дневно. Сега нема шанси за такво нешто. Не само поради немањето вакцини.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Мар 01 2021, 19:42

По традиција во понеделник бројот на заболени е помал, па така е и денес. 234 но од 1.208 теста, што е 19,37%. Денес владата призна дека капарот за вакцини од Кина е вратен. Повторно наводно проблем со документацијата. Ако ја спремаат партиски војници, да не кажам полуписмени партијски дибеци, не знам зошто не побараат помош од Србија. Тие одлично комуницираат со повеќе производители. Едноставно не чекаат милостина туку даруваат на неспособните земји. Вчера добија 58.500 вакцини Фајзер, денес 100 илјади руски Спутник V, а во петок ќе добијат половина милион кинески вакцини Синофарм. 
Македонија под раководство на Заев и Филипче не може за две недели да вакцинира 4 илјади медицински лица за да добијат побрзо и втора доза, па по некое време да бидат имуни на болеста. Катастрофа. Да потсетам дека во 1972 година се вакцинирале 30 илјади луѓе дбневно кај нас, во Македонија. Ако сега се одеше со исто темпо ќе требаше да има 420 илјади вакцинирани за 14 дена со првата доза, а здравството е неспособно да аплицира повеќе од 100 пати помалку, 4 илјади вакцини.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Вто Мар 02 2021, 10:44

Се однесува на Србија но важно е и за нас од поглед на ситуацијата со пандемијата. Зошто локдаун ако не е забележано масовно зголемување на заболените? А во таков случај се поставува прашањето за вистинската ефикасност на вакцините. Нели во Србија има масовно вакцинирање? Од каде сега ова?

Здравството во Македонија - Page 30 Img_2543

Единствената опција што ја предлага медицинскиот дел на Кризниот штаб е апсолутен локдаун, односно полициски час и забрана за контакти, бидејќи, според нив, тоа е најефикасен начин за седум до 10 дена да се намали бројот на заразени од коронавирус во Србија, јави дописникот на МИА од Белград.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Flora Вто Мар 02 2021, 12:08

Ova bi mozelo da bide objasnuvanjeto.

https://okno.mk/node/88325

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мар 02 2021, 14:45

Додека ние ги добиеме вакцините тие нема да делуваат. Не треба да очекуваме вакцини од НАТО и ЕУ затоа што според овие организации Македонците треба да исчезнат, па еден од начините е и да не дотепа ковидот. Може да добиеме за извесно време вакцини кои не делуваат на актуелните врсти на вирусот, како што добиваме респиратори откако се виде дека не се потребни во голем број.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мар 02 2021, 21:08

Под контрола на Заев и Филипче денес има 726 новозаболени, високи 23,09% од 3.144 тестирања. Починати се 7 лица, Бог да ги прости. Оздравени се 368 заболени.
Под контрола на Заев и Филипче и денес не се знае кога ќе пристигнат вакцините.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Вто Мар 02 2021, 22:07

Пак си тресел зелени. Според ова твоето Заев и Филипче ја имаат болеста под контрола и одлучуваат колку и кога новозаболени ќе има. А исто и дека Заев и Филипче ја имаат контролата над вакцините ама вие од дпне не знаете кога ќе пристигнат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by zozoti Сре Мар 03 2021, 09:09

Najmokna zemja na svetot sme bile. Koronata rabotela pod kontrola na makedonskite vlasti. jocolor

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 30 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 30 of 40 Previous  1 ... 16 ... 29, 30, 31 ... 35 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот