Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+21
Flora
Nebula
SHARENI
TRAJCHE
Albatros
misterija
Bosonoga
nino
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Luxor
Teo
трендафил
tmoro
osa
Боко
defo
Фири
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 20 of 40 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Окт 22 2020, 21:33

Ајде да протестирам поради говор на омраза и кога СДСМ и ДУИ ги нарекуваш небањати морони затоа што не го прифатија предлогот на опозицијата вчера или денеска да има седница на Собранието на која опозицијата ќе обезбеди кворум и ќе и овозможи на власта со 41 глас или повеќе ЗА да ги усвои измените во законот за затазни болести. И покрај тоа што во него нема ништо за борбата против самата болест, туку повеќе во доменот на санкционирањето. И до сега никој не ја спречуваше власта да има дежурни судии и обвинители кои веднаш ќе донесат пресуда за затворање на некој објект што ги прекршува пропишаните норми за пандемијата. Власта седницата ја закажа за 27 октомври. Така одлучи вашиот Талат Џафери кој како претседател на Собранието го има ова право.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Чет Окт 22 2020, 22:04

Нова тура загадување и корона ширење на небањатите закажана за утре. Покрај македонците решиле да ги заразуваат и трујат и африканците.

Здравството во Македонија - Page 20 Ek6-ie10
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Окт 23 2020, 19:33

Бидејќи темата е здравство, дали мислиш дека тој што смета дека ако што поголема глупост замисли во врска со опозицијата толку е поумен, му треба помош од психијатар. Последица врз менталното здравје од корона кризата со која неговите не знаат да се справат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Окт 23 2020, 19:46

Дневен извештај за короната.
518 нови случаи, 9 починати, еден на 36 години, Бог да ги прости, 200 оздравени. За жал се пополнуваат и болничките капацитети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 24 2020, 19:13

Во последните 24 часа се направени 1,524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Високо 26,5% од тестираните. Починати се 14 пациенти, Бог да ги прости. 7.067 активни случаи во Република Македонија. Од Скопје според извештајот е починат еден пациент на 80 години. Амди Бајрам (66 години) кој бил позитивен на посмртно направениот тест не е во денешниот рапорт.
Наќе, каде си!

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Окт 25 2020, 21:34

До сега најцрн ден. Повеќе починати од короната отколку што бугарските фашисти убија во Дабница. Денешниот биланс е 22 починати, 561 новозаразени од 1.901 тест (29,51% - нов рекорд). Вкупниот број на починати се искачи на 919, а на активни случаи на 7.408. Господ нека ни е на помош.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 26 2020, 15:17

Против никого не е почната прекршочна постапка или истрага за погребот на Амди Бајрам на кој присуствуваа повеќе стотина луѓе. Да потсетам дека ковид кластер во Дебар на почетокот на пандемијата беше токму погреб. Власта конечно, две недели откако комисијата за заразни болести ги даде новите препораки, закажа седница на Собранието на кои тие треба да се преточат во закон. Бчера од 1910 теста, повеќе од 1.200 се платени привтно од граѓаните. Тоа се околу 50 илјади евра што би требало да ги плати фондот за здравство или околу 50 илјади евра. И така е секој ден. Во Кина во град со еден заболен од корона, направени се тестови на сите 5 милиона жители за два дена. Да потсетам дека владата има пари за кондоми и лубриканти, има за советниците на Заев, за Верушевски на пример секој месец по над 75 илјади денари плус доприноси, а за тестови нема пари.
Говнојадците според мене, а според мнозинството на форумов неглупавите, нецреповите, ненебањатите и слично што го напаѓаа своевремено Наќе Чулев, како да е тој министер за здравство или диктаторот во Македонија што одлучува за се, сега кога имаме многу повеќе починати, Бог да ги прости, со потешки последици (тогаш беа доволни инфективната клиника и 8 септември за потешките случаи од цела Македонија), сега кога сите инфективни одделенија во сите болници во Македонија плус детската болница Козле, се лутат кога некој ќе впери прст во некој од власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 26 2020, 15:42

Гледам министерот вели дека заболените од корона доцна се јавувале во болница и дека 85% имале и други болести, За првото вината е во власта, а за второто сличен процент е секаде во светот. Сепак бројот на починати споредено со бројот на заразени кај нас е прилично повисок отколку во други земји. Да не зборувам за Кина која најлошо почна, а сега извонредно добро се справува со пандемијата. Наместо да учиме од нив, учиме од земји што не се справуваат добро со кризата и не учат од сопственото искуство со новата болест, короната.
Кај нас не се искористи времето додека министер за внатрешни беше Наќе Чулев, па да создаде повеќе тимови од лекари интернисти и други струку кои постепено би ги воведувала во борба против короната. И така другите сегменти од здравството се во зимски сон.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by TRAJCHE Пон Окт 26 2020, 16:30

трендафил напиша:
Кај нас не се искористи времето додека министер за внатрешни беше Наќе Чулев, па да создаде повеќе тимови од лекари интернисти

Kako Culev ke sozdade timovi od internisti koga vrska nema so zdravstvo. Ili site vie vo dpmne ste eksperti za se i sesto.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 673
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пон Окт 26 2020, 17:20

Што убаво ги опишал мороните небањати, алал да му е.

Здравството во Македонија - Page 20 Img_2727

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Окт 26 2020, 18:41

Овој или е видовит како баба Ванќа и сигурен сум дека летоска велел дека Наќе е виновен иако не сум видовит. Немам што да коментирам за фашисти кои ги мразат сите освен своите и пишуваат како да не живеат во Македонија.
Очигледно е дека со кризата треба да се бори некој со менаџерски способности. Тој ќе знае да состави тим и навремено да прави корекции ако работите појдат на лошо или на добро. Ако кај нас ист тим воведува вонредна состојба со малку заразени веднаш, а сега за обични мерки точката за измена на законот се става на дневен ред две недели по предлогот на комисијата и нема нови мерки и покрај тоа што од тогаш состојбата е многу полоша,

Денешен биланс. 15 починати, 257 нови случаи, но од трагично малку, само 737 теста. Нов рекорд 33,51% од тестираните се позитивни, што со бројот на починати, Бог да ги прости најдобро зборува за лошото менаџирање со пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Пон Окт 26 2020, 20:16

Дометот на менаџерските способности на Чулев е апсење на килограм банани и тоа по дојава од италијанската полиција.

Ова долу е одлично кажано. Проблемот се тие што не ги почитуваат мерките туку сакаат некој да им смисли магично решение без да им се наруши комфорот.

PRVOBOREC напиша:Што убаво ги опишал мороните небањати, алал да му е.

Здравството во Македонија - Page 20 Img_2727
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 27 2020, 14:54

Еве еден глуп според Бапчо и Луксор плус небањат според Првоборец. Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи во владата на Али Ахмети и Зоран Заев, позитивен на корона и со лесни симптоми на болеста. Сега некој ќе каже дека го нема Наќе Чулев да го чува од короната, друг дека ако некој не знае самиот себе си да се чува како ќе го чува народот. Според мене се работи за момент на невнимание што не дај Боже на секој може да му се случи. Ако некој смета дека тимот на Трамп не внимавал на неговото здравје, па и тој се разболи, но фала му на Бога помисли лесно, истото му го посакувам и на Спасовски, што побрзо да оздрави и како помлад да помине многу полесно од Трамп. Гледам дека сега за сега никој од тие што биле во контакт со Оливер Спасовски не оди во изолација. Ни отец Партениј, старешината на Бигорскиот манастир со кого на милениумската прослава на манастирот беа на затворен простор без маски. Не беше така кога стануваше збор за градоначалникот на Куманово, кој и немаше симптоми за разлика од неговиот сограѓанин кој изгледа и го испрати тогаш во изолација.

Здравството во Македонија - Page 20 Oliver-Spasovski-i-Partenij

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Окт 27 2020, 18:51

Денес 15 починати, Бог да ги прости, 628 новозаразени од 2.236 теста (нешто повеќе од 28%). Наќе, каде си?
Кина има само 16 позитивни и ниту еден починат. На 1,5 милијарда луѓе. Не знам зошто не учиме од нив. Дали затоа што не бараат да си избришеме некој дел од историјата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Zhane Вто Окт 27 2020, 21:06

Dosega trebase da bidat doneseni.

Собранието по скратена постапка ќе ги донесе мерките за Ковид-19

По скратена постапка Собранието ќе ги донесе измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, откако за тоа вечерва 60 пратеници гласа „за“ и 32 беа „воздржани“.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/30915940.html

Zhane

Број на мислења : 169
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 28 2020, 12:59

На барање на опозицијата законските измени вчера во прво читање беа прфрлени од мислам 8 точка како прва точка на дневниот ред, па ја поминаа првата етапа. Законот не доби приоритет како законот за прогласување на јазикот на едно малцинство за официјален и таму кај што нема ниту еден припадник на тоа малцинство (што фантазира дека е мнозинство). Не знам ни зошто власта не го ставаше предлогот на дневен ред 2 недели откако комисијата ги предложи измените.
Да не ме обвините за машки шовинизам, поради полова еднаквост, да споменам еве една глупава според Бапчо и Луксор плус небањата според Првоборец. Тоа е Богданка Кузеска, портаролка на СДСМ. Пак да напишам дека не дај Боже на секој може да му се случи момент на невнимание и заразување со било која болест, никој не го посакува тоа на себе, а кој има ум не го посакува на никого. Кузевска за разлика од Оливер нема симпртоми и да и посакаме така да заврши, односно да го победи вирусот без проблеми.
Кога сме кај конгресот на СДСМ забележав еден пропуст. Не се дезинфицираше говорницата и микрофонот по секој говорник или барем по неколку говорници што јас ги гледав од присутните од раководството на партијата. АКо по он-лајн конгерс има до сега двојца заболени, не дај Боже да беше класичен со сите делегати во една сала.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 28 2020, 14:53

Уште еден глуп според Бапчо и Луксор плус небањат според Првоборец. Драги Рашковски, генерален секретар на владата на Заев и Ахмети. Јас му посакувам брзо оздравување со помош на здравствените работници од Инфективна клиника каде што се наоѓа од денеска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Сре Окт 28 2020, 19:15

Ајдее небањатите и утре ќе шират корона.

Здравството во Македонија - Page 20 Img_2729

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Окт 28 2020, 20:56

А кој закон се прекршува ако се организира протест на отворен простор, со маски кои ваљда до утре ќе бидат задолжителни и со држење на растојание.
КАДЕ СИ НАЌЕ? Министерот што не знае ни самиот себе да се чува и денес има нови рекорди. 870 новозаболени и 7963 активни случаи. Повторно двоцифрена бројка на починати, 14 Бог да ги прости.
Колку според тебе небањатите Оливер Спасовски, Богданка Кузеска и Драги Рашковски имаат заразено пред да добијат симптоми и позитивен тест.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Чет Окт 29 2020, 17:51

Придобивки од министерувањето на небањатиот отсјај апсач на банани.

Здравството во Македонија - Page 20 Img_2731

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Окт 29 2020, 19:40

Денешен биланс 862 новозаразени, 14 починати, бројот на активни случаи е 8.587, а вкупно се починати 977. И ако гледаме во историјата, како што кога станува збор за короната прават членовите на крдото на Зоран Заев, никогаш не сме имале волку лоши резултати. Наќе каде си?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Чет Окт 29 2020, 20:12

Многу убаво забележано.

PRVOBOREC напиша:Придобивки од министерувањето на небањатиот отсјај апсач на банани.

Здравството во Македонија - Page 20 Img_2731
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пет Окт 30 2020, 11:52

Кај си Наќееее небањатите те бараат. Да се сликаш со помошта и да лажеш дека само заради тебе и Жмицко ја праќаат.

Здравството во Македонија - Page 20 Img_2735

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пет Окт 30 2020, 12:56

Ела Наќеее, небањатите плачааат, Вилипче и Зајеф да си дадат остафка.

Здравството во Македонија - Page 20 Img_2736
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Окт 30 2020, 14:23

Во Кина во последните 24 часа има 25 новозаразени, во најголем дел допатувани од странство. Од 18 мај нема ниту еден починат поради короната (од 18 април двојца). Кинезите не чекаат милостина, туку нудат помош на неспособните земји. Зошто не го дадеш тој пример. СЛовенија се граничи со жариштето од кое се рашири короната во Европа, со Италија. Зошто Македонија да не биде во врвот со справувањето со кризата во Европа, како што беше во времето на светската економска криза пред 12 години. Патем бројот на тестирања е двојно поголем од македонскиот и Словенија не чека милостиња во медицински средства туку ги донира вклучувајќи ја тука и Македонија, за жал.
Не е ли Македонија единствената земја во Европа што уште нема почнато со вакцинација против грип. Земја што со 40 илјади вакцини сака да ги вакцинира сите здравствени работници, повозрасни од 65 години и деца од половина до 6 години. Да не дели една вакцина на повеќе корисници?
Ако Наќе беше виновникот за состојбата која беше повеќекратно подобра од сегашната, сигурно е дека бил подобар од министерот кој и самиот се разболе (да му посакам повторно побрзо оздравување). Јас само ја следам логиката на мнозинството на форумов. Министерот за броење мртви и заболени, Филипче, не сакам ни да го споменам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 20 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 20 of 40 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот