Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонија - Бугарија

+9
Albatros
PRVOBOREC
Teo
Nebula
delta
zozoti
alienmk
трендафил
Luxor
13 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Македонија - Бугарија Empty Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Саб Мар 27 2021, 15:28

Моја лична порака до  Борисов. Чувајте си ги вакцините за себе. После непроценливата штета што ја направивте благодарение пред се на глупавите и провокативни изјави на Захариева и Каракачанов, ова лицемерие ќе им дојде премногу на македонците. И не е лошо да почнете да учите хипокризија од Вучиќ. Каскањето зад него само ќе ја влоши сликата која Бугарија ја има во македонската јавност.

ПС. Захариева и Каракачанов заедно со останатите будали кои мислеа дека со пумпањето на бројката на Македонци со бугарски пасоши ќе извршат некаков невидено успешен притисок за Македонија да прифати услови кои ниту вие во Бугарија не ги знаете кои се, нека излезат сега и нека кажат колку од тие стотици илјади бугари кои според нив се македонски граѓани се пријавени да гласаат на изборите во Бугарија.

Македонија - Бугарија Img_2554
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Саб Мар 27 2021, 16:18

Мислењето не спаѓа во актуелните македонско бугарски односи. За датумите и настаните го имаш форум историја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Саб Мар 27 2021, 17:13

Еве колку „великодушен и искрен" е Борисов. Додека тој пред меѓународната јавност ќе докажува дека Бугарија се грижи за своите македонски „браќа" со тоа што „ЌЕ ПРЕДЛОЖИ" да ни дадат одреден број вакцини, Захариева ќе докажува дека македонците и покрај сета „братска љубов" што ја добиваат од Бугарија се неблагодарни и ја оцрнуваат Бугарија пред светот. Толку е проѕирно што и најголемиот будала нема да им поверува. Сепак реакцијата што ја очекуваат за да го оправдаат своето срамно вето нема да ја добијат. Македонците и покрај сите провокации ќе останат воздржани со право гледајки со недоверба кон оние кои се служат со ефтини методи на провоцирање заради сопствената нечиста совест.

Македонија - Бугарија Img_2555Македонија - Бугарија Img_2556
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Саб Мар 27 2021, 17:54

Вредноста на вакцините што ќе ги даде (ако ги даде) Бугарија е многу помала од репарациите што требала да ги плати за тоа што го направила во времето на фашистичката окупација, а кои се простени по договорот за почитување на правата на Македонците во Бугарија. Сега тие не ги почитуваат ни правата на Македонците во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by alienmk Саб Мар 27 2021, 18:08

Si igraat dobar i los policaec. Kako mali deca se. Bugarite izgleda se beter od nas stom vakvi im se vrvni politicari.

alienmk

Број на мислења : 348
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by zozoti Саб Мар 27 2021, 18:24

Uste koga se najbedni i najkorumpirani vo EU jasno e.

zozoti

Број на мислења : 332
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Саб Мар 27 2021, 18:40

Очигледно западнале во тешка депресија заради масовното вакцинирање на македонците во Србија па со заматен ум мислат дека со продуцирање афери, лажни обвинувања и очајни понуди за подароци ќе ја исправат катастрофалната грешка со ветото со кое тие самите им докажаа на македонците дека не треба да им се верува и дека зад секоја нивна навидум добронамерна постапка се крие отворена провокација и задни намери. Изгледа забораваат дека после 30 години грците беа принудени да признаат македонска нација и јазик. Сега кога територијалниот интегритет и суверенитет се загарантирани мирно можеме да почекаме уште толку за ЕУ. Ако после 30 години покрај вакви опструкции и разнебитување од самите членки од внатре ЕУ воопшто постои.



Македонија - Бугарија Img_2557
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by delta Саб Мар 27 2021, 18:56

:!!;abe braco bugari aj najdete si nekoj i drugg ruski spion da mu bacite dupue na Joeto ne se scesajte so nas!??+
delta
delta

Број на мислења : 592
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Nebula Саб Мар 27 2021, 19:02

Ovie uste poblesavi od nasite kurton mediumi. "Naprezenie" na granicata. Sto da ne go isprati Karakacanov inzenerskiot polk pa se gledaat preku nisan so arhitektite na SK 2014.

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Саб Мар 27 2021, 19:10

Само да разјасниме една работа, темата се однесува на постапките и однесувањето на бугарските политичари, не и на бугарскиот народ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Nebula Саб Мар 27 2021, 19:39

Naednas site pocnaa da ni davaat besplatni vakcini. Da ne e pricinata strav od priblizuvanje na Makedonija kon Srbija i Rusija? Kako sto izgleda najavata na Bojko da predlozi Bugarija da ni podari vakcini e poveke od zadocneta i neseriozna. Seriozen politicar bi go objavil toa koga ke bide odluceno a ne kako namera da predlozi.

Македонија - Бугарија Img_2144

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Саб Мар 27 2021, 19:58

Додека да добиеме вакцини ранлива категорија ќе станат сите граѓани, Во моментов најповеќе пациенти во болниците се помеѓу 30 и 50 години. Се согласувам дека се плашат од наше приближување до Србија а преку неа со Русија, како што велиш но и Кина, земја која за некоја година треба да стане прва економија на светот, а како во се напредува и воено.
Мислам дека ако во Македонија се стави мораториум на крадење буџетски пари неколку месеци може да платиме вакцини за сите граѓани со право на избор, дури и да подариме вакцини на некоја друга земја, наместо да чекаме донации од тие што сметаат дека не треба да постоиме како народ. Зошто да даваш вакцини за некој што сакаш да го нема!? Добро е што од тие 600 илјади вакцини што сака да ги донира ЕУ сите се АстраЗенека, а наменети се за Западен Балкан, што би рекле и за Србија која според бројот на жители е најголема во регионот, а таму имаат избор и не ја сакаат оваа вакцина, па веројатно пак ќе ја донираат на соседите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Саб Мар 27 2021, 20:07

Придржувајте се до темата. Nebula барем спомнал по нешто а ти трендо запамти оваа тема не е за промовирање на дпне и напади на СДСМ туку за односите меѓу Македонија и Бугарија. Да не се жалиш после дека си дискриминиран.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Саб Мар 27 2021, 20:25

Кога ќе направиш пребарување на бугарски агрегатор на вести ќе најдеш само провокативни наслови насочени против Македонија и македонците базирани само и единствено на фејсбук постови на Захариева. Очигледно во Бугарија не слушнале за истражувачко новинарство.

Македонија - Бугарија Img_2558

Но ако истото тоа го направиш на српски агрегатор ќе најдеш само две три неутрални вести кои се однесуваат на Македонија.

Македонија - Бугарија Img_2559

Недозволиво ширење на негативна енергија кон Македонија и македонците од страна на официјални бугарски личности и веројатно нивни партиски куртон медиуми. Можеби ќе имаат некој бенефит на домашните избори на сметка на односите со Македонија што по автоматизам значи и кревање на анимозитетот на македонците кон Бугарија но повеќе и не може да се очекува од краткогледи балкански корумпирани политичари. А бугарските не се никаков исклучок.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Teo Саб Мар 27 2021, 20:44

Ne taka. Treba ubavo da im objasnish na glupite. Taka kako shto se objasnuva na glupaci kako niv.

Zatoa shto glupite bugarski politichari mislat deka ako so gluposti go blokiraat pochetokot na pregovorite Zaev vo strav da ne padne od vlast kje gi prifati nivnite glupi baranja.

Tolku se glupi shto ne sfakjaat deka kolku povekje glupi uslovi postavuvaat tolku mu e polesno na Zaev da ostane na vlast odbivajki gi.

Dokolku toa ne uspee vo svojata glupokja celata nadezh ja polagaat vo planot B, potochno vo kvislinzite  Zhmicko i Apashiev koi se nivnite trojanski konji vo Makedonija. So drugi zborovi sakaat da go srushat Zaev da gi donesat Zhmicko i Apashiev na vlast, ovie kako nivni vnatreshni sorabotnici da gi napravat makedoncite bugari a za toa da go obvinat Zaev.

Zatoa i ja sponzoriraa aferata reket zaedno so pobeguljata od Budimpeshta. No od shto se neverojatno glupi i toa im propadna. Kako i sekogash nivnata i glupokjata na vanchemihajlovistite dadoa negativen rezultat.

Isto vo svojata glupokja veruvaat deka makedoncite od strav od albancite kje prifatat da bidat bugari. Glupokjata ne im dava da razberat deka albancite ne sakaat podelba na Makedonija. Takov raj kade shto se zashtiteni kako beli mechki ne plakjaat nishto, ne rabotat a zemaat plata nikade nema da najdat. A ako vo svojata glupokja mislat deka se plashime albancite da ne ja zavladeat Makedonija togash za nivnata glupokja nema pomosh. Zatoa shto toa mozhe da se sluchi samo na izbori i vo sluchaj albancite da bidat mnozinstvo a ako e taka togash nitu pregovori nitu chlenstvo vo EU ne mozhat da go sprechat toj proces.

Zatoa nema zoshto da se plashime od bugarskoto veto. Ushte pomalku treba da gi prifakjame glupite uslovi shto gi izmisluvaat sekoj den. Mozheme samo da se smeeme na glupokjata na plitkite aferi vo nivna rezhija.

Shto i da se sluchi nie kje ostaneme makedonci a nashiot jazik kje ostane makedonski. Sekogash kje postojat slovenski drzhavi koi nema da im dozvolat na glupite bugarski politichari da ja menuvaat istorijata. I sekogash kje postojat drzhavi koi nema da dozvolat da se zaboravi uchestvoto na Bugarija na stranata na fashistite i nacistite vo vtorata svetska vojna.
Teo
Teo

Број на мислења : 5073
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Саб Мар 27 2021, 21:11

Премногу навреди за мој вкус, инаку дека постојат заблуди и погрешни проценки кај политичарите во Бугарија не може да се негира.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Нед Мар 28 2021, 13:13

Заев или било кој друг политичар во Македонија ќе падне ако ги прифати барањата на Бугарите, затоа што нивните барања се (нема да напишам какви затоа што не постои малку ненавредлив збор за тоа што го прават).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Нед Мар 28 2021, 19:29

Конечно можеме и да потврдиме дека инцидентот со книгите на границата е смислено креиран од бугарска страна.

Некаков Виктор Стојанов носел како своја донација фототипно издание на “Бугарски народни песни” од браќата Миладинови за бугарскиот културно информативен центар во Скопје.

При тоа директорката на центарот воопшто не била запознаена ниту за донацијата ниту за нејзиното пристигање.

Но дотичниот Виктор уште пред тргнување за Македонија најавувал на социјалните мрежи дека очекува проблеми на границата веројатно надевајки се на фактот дека со насловот на книгата “Бугарски народни песни” ќе прикрие дека нема комплетна документација и инцидентот како што и се обидоа да направат ќе биде припишан на насловот.

За негова жал тоа докажува само едно дека бил свесен дека ги крши законите и ја нема потребната документација која бара документот за донацијата да биде потпишан и од донаторот и од примачот на донацијата. А дека Захариева била свесна за тоа е повеќе од сигурно. Ако Стојанов не бил информиран таа како министер сигурно била но сепак лаже и ја обвинува Македонија со што докажува дека ова е конструкција во која таа директно е вмешана.

Се разбира од каде Захариева и Стојанов кои ја конструирале аферата да знаат дека книгата за која станува збор, во фототипно издание е издадена и се користи во Македонија уште од 1999 година.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/za-knigite-od-bugarija-zapreni-na-granitsa-nedostigashe-potpis-za-da-bidat-oslobodeni-od-davachki-objasnuvaat-od-tsarina/

https://sitel.com.mk/shto-se-krie-zad-notata-od-bugarija-kulturniot-informativen-centar-vo-skopje-ne-znael-za-donacijata
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6473
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Nebula Нед Мар 28 2021, 21:01

Minister za nadvoresni raboti, ne kreva haos, ne se zakanuva, ne siri negativnost kon sosedite bez prethodno da proveri sto navistina se slucilo. Zaharieva vo manir na partiski bot se presmetuva so Makedonija na socijalnite mrezi. Ako ne e prethodno smisleno sto e loso, uste poloso e ako takvi luge vodat sosedna drzava. Sto da ocekuvame sledno, objava na vojna ako nekoj bugarin ili makedonec so bugarski pasos bide uapsen za tezok kriminal? Bidejki kolku sto gledam bugarskite politicari smetaat deka za bugarite zakonite vo Makedonija koi patem se uskladeni so site svetski i evropski normi ne smeat da vazat.

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by zozoti Нед Мар 28 2021, 21:48

Znaat bugarite mnogu dobro za toa, obvinuvanjata i hajkata protiv nas se namerni.

Македонија - Бугарија Img_2058

zozoti

Број на мислења : 332
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by PRVOBOREC Пон Мар 29 2021, 19:03

На Екатерина Захариева и посакуваме пријатно попладне во режија на македонската U21 фудбалска репрезентација.

Македонија - Бугарија Img_2968

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2344
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Albatros Пон Мар 29 2021, 19:12

Sekoja cest na reziserite.

PRVOBOREC напиша:На Екатерина Захариева и посакуваме пријатно попладне во режија на македонската U21 фудбалска репрезентација.

Македонија - Бугарија Img_2968

Albatros

Број на мислења : 788
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by alienmk Пон Мар 29 2021, 20:49

Cestitki za nasite junaci.

PRVOBOREC напиша:На Екатерина Захариева и посакуваме пријатно попладне во режија на македонската U21 фудбалска репрезентација.

Македонија - Бугарија Img_2968

alienmk

Број на мислења : 348
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Пон Мар 29 2021, 20:57

Ова како натпреварот од филмот Трето полувреме снимен по вистински настан.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Nebula Пон Мар 29 2021, 21:03

😂😂😂

Македонија - Бугарија Img_2145

Nebula

Број на мислења : 931
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот