Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонија - Бугарија

+9
Albatros
PRVOBOREC
Teo
Nebula
delta
zozoti
alienmk
трендафил
Luxor
13 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Пон Мар 29 2021, 21:07

Задржете цивилизирано ниво на дискусија. Инаку браво за нашите репрезентативци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Albatros Пон Мар 29 2021, 22:41


Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Albatros Вто Мар 30 2021, 11:12

Za rebugarizacija, kazi si ubavo ne se srami.

Македонија - Бугарија - Page 2 Img_2103

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by PRVOBOREC Вто Мар 30 2021, 12:27

Захариева признава : скоро 90% од бугарите ги мразат македонците.

Македонија - Бугарија - Page 2 Img_2970

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2377
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by defo Вто Мар 30 2021, 13:16

Каракачанов, девојчево од Пазарџик и Македонецов, со татарско потекло, замајаваат јавност дома по мое. Пошо се малце на црвено ставени, дома, премногу глупости и гомнарии направија.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by alienmk Вто Мар 30 2021, 16:29

Junacite bulgarski.😂😂😂😂😂

Македонија - Бугарија - Page 2 Img_2051

alienmk

Број на мислења : 356
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Simulant Вто Мар 30 2021, 19:51

трендафил напиша:Ова како натпреварот од филмот Трето полувреме снимен по вистински настан.

Ще видите наскоро четвърто полувреме. Айде улево! Evil or Very Mad

Simulant

Број на мислења : 29
Join date : 2015-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Вто Мар 30 2021, 20:03

Моите родители се учесници во настаните опишани во Трето полувреме, не во некоја главна улога туку како дел од публиката. Добро е што Бугарите се срамат од фашистите во нивната историја, но очигледно нема покајување. Барем во однос на Македонија како да е жив фашизмот. За среќа ЕУ не е веќе единствена опција, а ако се откажеме од ЕУ не ни треба ни НАТО. На нас останува тогаш дали ќе останеме да бидеме членка со можност на блокирање на било која одлука со правото на вето или ќе заминеме од таму. Гледаш дека министерот за одбрана (но и напад) на Кина ги посети Македонија, Србија, но и Грција и Унгарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Albatros Вто Мар 30 2021, 20:49

Ne ni treba NATO? Ne sum znael deka sme stanale velesila.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Nebula Сре Мар 31 2021, 12:37


Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Albatros Сре Мар 31 2021, 18:01

Duri i polos od toj za Makedonija bi rekol. Toa e dokaz deka clenstvo vo megunarodni organizacii i sojuzi kako NATO i EU ne ja pravat drzavata podobra po difolt. Duri i da se obezbedi zakonska ramka treba svest i volja taa da bide pocituvana. Sto vo Bugarija ocigledno ne e slucaj. Zatoa vo kontekst za podobruvanje na situacijata kaj nas spomnav edukacija.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Dino Сре Мар 31 2021, 19:22

Id izvestajot na Stejt Department za Bugarija.

Македонија - Бугарија - Page 2 Img_2119

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Сре Мар 31 2021, 19:47

Македонските политичари да запрат со провокации? Како на пример закани дека ќе испраќаат воени полкови во Бугарија? Или објавувања на видеа во кои изнесуваат територијални претензии кон Бугарија? Овој е камен околу вратот на Борисов и го влече надолу сосе него. Се надевам дека на изборите Бојко конечно ќе се откачи од него.

Македонија - Бугарија - Page 2 Img_2561
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by defo Сре Мар 31 2021, 22:08

Македонија - Бугарија - Page 2 Budala10

Оваа која будала е....ај шо дома е стапнат на Црвено, сака да се замери и со надвор и Америте. А се сеќаваме на еден таков какде заврши. Ќе си делат гулажот со овој изгледа ко шо е тргнат.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Чет Апр 01 2021, 06:40

Ги победивме спонзорите на Бугарија од Втората светска војна Германците во фудбал 2:1.
Напред акедонија!

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by defo Чет Апр 01 2021, 07:59

акедонија? Така ли ќе се викаше ако ДПМНЕ беше уште власт ќе не преименувавте во акедонија.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Чет Апр 01 2021, 18:30

Благодарам за укажаната грешка без разлика на начинот на кој тоа го правиш. Факт е дека Борисов исто како и Заев беа поддржувани од Меркел и дека за тоа сега Германците се каат. Да не беше Преспанскиот договор сега ќе го немаше проблемот со Бугарија од кој секој нормален европјанин се срами. Зошто не беше така и во војната со Грција немам идеја.
Во секој случај Македонија го нанесе првиот пораз на репрезентацијата на Германија во квалификациите за светското првенство по 20 години, а Пандев стана највозрасен играч кој им дал гол со своите 37 години. Претходно тоа го има направено 35 годишен играч во 1953 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Пет Апр 02 2021, 12:06

Клаус Шрајмаер, германски дипломат и поранешен заменик-амбасадор на Германија во Бугарија како и експерт по уставно право за општествено полититичката ситуација и антимакедонската фарса во Бугарија.

България ще си остане в плен на беззаконието и корупцията. А София пак театрално ще поднася на Запада руски шпионски истории, за да си върти необезпокоявано далавери с Русия, казва германският дипломат Клаус Шрамайер.

Единствената реалистична политическа промяна след изборите би било едно решение на София да вдигне ветото срещу Скопие. Трябва най-сетне да се прекрати този антимакедонски фарс, който всъщност се разиграва единствено поради тактически съображения преди изборите, за да се спечелят националистическите среди. Иначе всичко ще си остане по старому - с изключение на някои дребни заврънтулки.

https://m.dw.com/bg/германски-дипломат-всеки-непредубеден-би-очаквал-че-борисов-и-неговият-антураж-вече-ще-са-изметени-но-българия-си-е-българия/a-57059064
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Zhane Пет Апр 02 2021, 15:50

Vnimanie, imame prorok na forumov.😂😂😂

delta напиша::!!;abe braco bugari aj najdete si nekoj i drugg ruski spion da mu bacite dupue na Joeto ne se scesajte so nas!??+

Zhane

Број на мислења : 166
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Пет Апр 02 2021, 19:37

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Саб Апр 03 2021, 17:50

Кој со кого бил сојузник во минатото објаснувај го во историја. Патем задржи го нивото на култура. Ако без употреба на навреди не знаеш да изнесеш мислење тогаш имаш проблем.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Нед Апр 04 2021, 21:09

Нешто ги нема Каракачанов, Џамбаски и Захариева да се пофалат кој колку гласови добил од „стотиците илјади" Бугари во Македонија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Пон Апр 05 2021, 16:12

Победа на Каракачанов во Македонија. Следат Борисов и Слави. Ете како гласале „стотиците илјади“ бугари (или поточно фантомите на Каракачанов, Захариева и Џамбаски) во Македонија.

И покрај тоа што не обезбеди влез во идниот состав на бугарскиот парламент, партијата на актуелниот министер за одбрана Красимир Каракачанов, ВМРО-БНД, убедливо победи во С Македонија.

Според целосно обработените податоци од Централната изборна комисија на Бугарија, во С Македонија гласале вкупно 510 избирачи. Од нив, вкупно 216 гласа на лица со бугарско државјанство се на контото на ВМРО-БНД. Тоа е повеќе од двојна победа над второпласираната ГЕРБ, партијата на актуелниот премиер Бојко Борисов, која ја добила довербата на 100 избирачи од С Македонија.

За разлика од одличниот изборен резултат во матичната држава, Слави Трифонов, од бугарските државјани што живеат во С Македонија книжи само 21 глас, а пред него е и партијата Демократска Бугарија, за која се определиле 51 гласач. Социјалистите и во С Македонија доживеаја дебакл и освоија само 15 гласа. Од останатите партии, единствено проруската АБВ има освоено над 10, односно добила вкупно 12 гласа.

Најголем одѕив имало во Скопје, каде што за тоа кој ќе ги претставува во Народното Собрание на Бугарија, на гласање излегле 147 лица со бугарско државјанство. Најмалку интерес имало во Битола. Таму гласале 69 лица.

По гласачки места, ВМРО-БНД однел победа во Охрид, Битола и во Штип. Во Скопје најголем број гласови освоила партијата на Борисов, додека во Струмица триумфот е за Демократска Бугарија.


https://360stepeni.mk/uteshna-pobeda-na-karakachanov-so-osvoeni-216-glasa-triumfirashe-vo-s-makedonija/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by трендафил Вто Апр 06 2021, 20:29

Тоа што во Македонија победил Каракачанов покажува дека бугарофилите се прават поголеми Бугари од Бугарите. Ист случај е со НАТОфилите, ЕУфилите.
Без намера да се мешам во политиката на форумов која е слична на политиката на актуелната власт, малку сум изненаден од политички проблем од типот дали Бугарите подобро од мене знаат какво е моето потекло да не пишувам и јас што било во минатото.


Оваа тема не е ниту за историја ниту за македонските политичари. Што мисли Росоклија за македонските политичари објаснувај го во соодветните теми. Што се однесува до историјата има цел форум за тоа па повели пишувај колку сакаш таму што и како било во минатото.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Luxor Вто Апр 06 2021, 23:25

трендафил напиша:Тоа што во Македонија победил Каракачанов покажува дека бугарофилите се прават поголеми Бугари од Бугарите.

Од напишаното според тебе во Македонија не живеат и не гласале Бугари, туку тоа се бугарофили или поточно Македонци кои ја сакаат Бугарија или преведено на ваш дпне оФчи јазик предавници кои се прават поголеми Бугари од бугарите. Поточно, ти за нив знаш што се по националност или по твое какво е нивното потекло а тие самите не. Го правиш истото за кое се жалиш дека ти го прават. Кога вие дпне оФците ќе престанете насекаде да гледате Македонци а вашите бугарски пандани насекаде да гледаат Бугари тогаш ќе се оправи работата. А се додека такви како тебе од двете страни на границата ги шират своите фашистички идеологии македонците и бугарите ќе продолжат да се мразат. Сепак да се надеваме дека паметните се во поголем број и нема да попуштат пред будалите промотори на неофашизмот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонија - Бугарија - Page 2 Empty Re: Македонија - Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот