Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бугарија

+12
Bosonoga
Delta
SHARENI
Нафора
корисТник
Hamad bim Khalifa
osa
хан Ацо
Фири1
kiBik
sofmak
tmoro
16 posters

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Бугарија Empty Бугарија

Пишување by tmoro Чет Апр 16 2015, 16:26

Фири ево една интересна тема,пишувај овде повеке за Бугарија.
-Од каде станаа Бугари и од кога?
-Што е разликата меѓу Бугари и Татари?
-Дали Бугарската вера и нација се измислени?
-Дали и понатаму им ги менувате имињата на Турците од АХМЕД во АНГЕЛ?
-Зошто Ромите ,циганите ,ѓупците бегаат масовно од Татарија и питаат по западот и тоа пред продавници за храна?
......Повели батка Фири

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty прашаш Фири, но да се опитам да се включа

Пишување by sofmak Чет Апр 16 2015, 17:02

tmoro напиша:Фири ево една интересна тема,пишувај овде повеке за Бугарија.

-Од каде станаа Бугари и од кога?
До колкото знам българи е имало и преди 681г. Имали са и държава. Кубрат. Тя е била на североизток от днешната държава.
-Што е разликата меѓу Бугари и Татари?
Аз не знам за прилики, Знам само разлики. Наследници на татари има в България. Преселили са се по някое време. Тези наследници днес не можеш да ги различиш от българите.
-Дали Бугарската вера и нација се измислени?
Какво е българска вера - не знам. Българската нация не е измислена. Появила се е като другите нации.
-Дали и понатаму им ги менувате имињата на Турците од АХМЕД во АНГЕЛ?
Мисля, че тази грешка няма да се повтаря.
[quote]-Зошто Ромите ,циганите ,ѓупците бегаат масовно од Татарија и питаат по западот и тоа пред продавници за храна?[/qu0te]
Предполагам, че под Татария разбираш България, а не Татарска република в Руската федерация.
Бягат, защото не им харесва тук. То и доста българи са избягали. Търсят по-добри условия за живот.

sofmak

Број на мислења : 68
Join date : 2015-01-14
Местолокација : Sofia

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by kiBik Чет Апр 16 2015, 17:10

Eh, Sofmak, stari prijatelju, shto mu se vryzvash na akyla? Za obshtuvaneto samo li?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 17:10

tmoro напиша:Фири ево една интересна тема,пишувај овде повеке за Бугарија.
-Од каде станаа Бугари и од кога?
-Што е разликата меѓу Бугари и Татари?
-Дали Бугарската вера и нација се измислени?
-Дали и понатаму им ги менувате имињата на Турците од АХМЕД во АНГЕЛ?
-Зошто Ромите ,циганите ,ѓупците бегаат масовно од Татарија и питаат по западот и тоа пред продавници за храна?
......Повели батка Фири
Шо сега ме тераш да одговарам на югокомунярските лаги на што ве учеле од 1944 па до ден денеска? Ти немаш желба да научиш вистината, ако имаше штеше да разбереш и сам или ти имаш афинитет само да одиш на српски страници па яс сеа да ти сервирам се на готово како на мало дете или на малоумен? Ама еве повели:
1. Првиот писмен документ за постоечка бугарска држава е мирниот договор след поразот на 60 000 византийска войска од Аспарух. Там византийците се задолжуват да плакят годишен данок и е опишана територията. Тоа се смета за роденденот на Првата бугарска држава. годината е 681.
2. Разликата е дека едните се словени, а другите не се. Разликата е и дека едните доагят во 7 век, а другите во 13-14. Разликата е дека едните зборуват на словенски и си нарекле престолнините Плиска, Преслав и Трновград, а другите се потомци на монголците на Чингизхан и се со коси очи и жолта кожа. разликата е дека едните се европеиди,а другите монголоиди. Воопште на кой югоидиот му падна напамет да поистиветува бугари со татари и кои беа глупаците дека му поверуваа?
3. бугарската вера е православното християнство примено през 9 век.Колку е измислено за мене е измислено оти сум атеист, за тие дека веруват не е измислено.Нацията ако е мислена тоа е пред бугарите да дойдат тука. Нема ни податоци ни ништо има околу 57 теории ама коя е верната еден господ знае. Но истото е и кай русите оти никой не знае точно што било и имало ли племе рос или рус.Кай сите постари народи историята не е многу ясна. Ако е премногу ясна како вашата вештачката дека сте преки потомци на гркот Аце значи е лажна.
4.Турците со оган и меч ни поробия, црквите ни ги направиа на джамии, многу народ изклаа така да не ги сожалувам дека им ги смения иминята. но тоа премногу закасне, ако беше направено во 1950-та до сеа да би се заборавило Smile Не сакам да живеам во федерална држава како вас и да слушам пратеници во парламент со субтитри и со наушници бе! Во америка како има не знам колку милиона испанозборувашти па кинези дали во конгресот се збори на испански и кинезки? Инаку чисто човечки смената на иминята е траума и сум против. ама на вас ви ги смения иминята на ич, после на многумина ги сменивте на ски и пак има огромен брой на ов Smileтака да и тука сме исти не можавме да си свршиме работата како што требаSmile
5.Нека бегат.Како не сакат ни да учат ни да работат нека си найдат други да ги хранат безплатно.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by sofmak Чет Апр 16 2015, 17:16

kiBik напиша:Eh, Sofmak, stari prijatelju, shto mu se vryzvash na akyla? Za obshtuvaneto samo li?
Да, заради общуването и търкалянето на байтове. Гледам Фири е завладял много пространство, та да не си помислят домакините, че само Фири чете и пише тук Smile

sofmak

Број на мислења : 68
Join date : 2015-01-14
Местолокација : Sofia

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 17:23

Инаку местото каде е ставена темата "Светска политичка сцена" издава комплекси. Демек България мора да е до Камерун или Япония Smile Можеби Соседи, Балкан ама па СветSmile или светот почнува на еден сентиметар од државната ви границаSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 17:33

tmoro напиша:Фири ево една интересна тема,пишувај овде повеке за Бугарија.
-Од каде станаа Бугари и од кога?
-Што е разликата меѓу Бугари и Татари?
-Дали Бугарската вера и нација се измислени?
-Дали и понатаму им ги менувате имињата на Турците од АХМЕД во АНГЕЛ?
-Зошто Ромите ,циганите ,ѓупците бегаат масовно од Татарија и питаат по западот и тоа пред продавници за храна?
......Повели батка Фири

Яс не сум Фири,ама ке ти одговорам.

1.-Од каде станаа Бугари и од кога?-Бугари станаа од пичките на нивните майки,од моментот кога се родиле.

2.-Што е разликата меѓу Бугари и Татари?-разликата е дека Бугарите сме супериорен,небески,бел и убав,паметен народ,а Татарите са грди,жолти,со коси очи и криви нозе.

3.-Дали Бугарската вера и нација се измислени?-бугарска вера нема,а бугарската нация верно е измислена....од бог Македон та да може после од нив(Бугарите) да создаде Македонците.

4.-Дали и понатаму им ги менувате имињата на Турците од АХМЕД во АНГЕЛ?-не,векье не им менуваме иминьата на Турците,сега менуваме само иминьата на Македонците-од АНГЕЛ на...АНГЕЛ.

5.-Зошто Ромите ,циганите ,ѓупците бегаат масовно од Татарија и питаат по западот и тоа пред продавници за храна?-не знам,прашай некой Татарин или Ром.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 17:36

Фири1 напиша:Инаку местото каде е ставена темата "Светска политичка сцена" издава комплекси. Демек България мора да е до Камерун или Япония Smile Можеби Соседи, Балкан ама па СветSmile или светот почнува на еден сентиметар од државната ви границаSmile

Цк,не можит.Во МК зборот Балкан го користат за државите од поранешна Югославия+Албания.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 17:41

хан Ацо напиша:.

2.-Што е разликата меѓу Бугари и Татари?-разликата е дека Бугарите сме супериорен,небески,бел и убав,паметен народ,а Татарите са грди,жолти,со коси очи и криви нозе.

Супериорен на крадненйе, врскарство и криминал - но тука може да се спори кой е по-суперирорен оти и етничките ич не заостават се виде по прислушкуваните разговориSmile
Паметен не би кажал, еден од найбедните народи во Европа ( победни се май само срби, етнички, босанци , албанци, молдовци и украинци) не може да е многу паметен Smile
Ако збориме за денешните татари во Русия во нив има доста словенска и европейска крв и се доста убави луге Smile Яс лично не би откажал на доста од тамошните жени барем на тие кои сум видел на слики по интернет Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 17:45

хан Ацо напиша:
Цк,не можит.
Ацо бил од Охрид Smile))))))))))))

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 17:50

Фири1 напиша:
хан Ацо напиша:
Цк,не можит.
Ацо бил од Охрид Smile))))))))))))Very Happy
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 17:55

Яс мислам дека точно охригяните се некакви преселеници од Родопите и тие зборуват на "он"Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Гостин Чет Апр 16 2015, 17:57

Temata posle pet minuti odi vo istorija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 17:58

Нели понеже етничките си я знаат историята во една реченица па не читат тамуSmile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Гостин Чет Апр 16 2015, 18:00

Ako nekoj saka da chita i pishuva za istorijata na Bugarija kje odi tamu...Drugo prashanje e da se otvori tema za sovremenata politika i politichki sluchuvanja vo Bugarija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 18:00

Очигледно е дека некои лугье во МК малку знаат за Бугария,еве на таа тема ке им отворам очите.

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 18:02

Teo напиша:Temata posle pet minuti odi vo istorija...

Овой морон кой я отвори таа тема .
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Гостин Чет Апр 16 2015, 18:05

Aco, ne zezaj...Takvo pishuvanje ne e od interes nikomu...Namesto zakani, podobro bi bilo da se koncentrirate na nadminuvanje na nedorazbiranjata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 18:09

Малку знаат друг пат. Сосема е доста да се погледнат самите себе Smile

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Фири1 Чет Апр 16 2015, 18:10

хан Ацо напиша:
Teo напиша:Temata posle pet minuti odi vo istorija...

Овой морон кой я отвори таа тема ако ми падне во рацете ке оди во история.
Не е лош чоекот тука во раздел политика му разбив неколку од глупостите дека го научиле српските и югокомунярските "истпоричари" па од нерви я пушти темата Wink

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 18:18

Teo напиша:Aco, ne zezaj...Takvo pishuvanje ne e od interes nikomu...Namesto zakani, podobro bi bilo da se koncentrirate na nadminuvanje na nedorazbiranjata...

Се согласувам,яс и затоа не му вратив во истиот стил.Не я затварай темава те молим.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 18:18

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Гостин Чет Апр 16 2015, 18:19

Vo red Aco, temata kje ostane otvorena...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 18:26

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by хан Ацо Чет Апр 16 2015, 18:29

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Бугарија Empty Re: Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот