Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ???

Go down

"ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ??? Empty "ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ???

Пишување by Гостин Нед Сеп 06 2015, 11:46

Во Македонија, барем во учебниците од кои јас учев, единственото нешто што беше напишано за Бугарија во време на втората светска војна, беше дека таа е фашистичка држава, која ја окупирала Македонија. Не сум проверил, но верувам дека на тој план и денес нема нешто многу сменето. Ако не е така нека ме демантира некој.

Но, дали Бугарија била навистина фашистичка држава?
Имало ли во Бугарија воопшто фашастичка партија?
Функционирал ли парламентот во тоа време?
Кои партии постоеле?
Кои од нив биле во власта?
Кои биле противниците на тогашната власт?

Безброј прашања, а одговори, барем на овој форум нема. Затоа и ја покренувам оваа тема. Да ја дознаеме вистината за Бугарија, во времето на ВСВ. Верувам дека членовите на форумот од Бугарија ќе бидат најкомпетентни и расположени да не запознаат со приликите во Бугарија во тоа време.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ??? Empty Re: "ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ???

Пишување by Гостин Нед Фед 12 2017, 12:05

Фашистичка во смисла на Германиjа и Италиjа не. Но со елементи на фашизам. Евреите оделе со дзвезди и им е одземен имотот.Но не се пратени во логор.Спасени се од црквата. Во Македониjа се знае живеат бугарите од наjлош квалитет и тие со радост пракjат нивните евреи во логор за да им го земат имотот.


Последната промена е направена од Здравко на Нед Фед 12 2017, 12:07. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ??? Empty Re: "ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ???

Пишување by Гостин Нед Фед 12 2017, 12:07

Во Бугариjа чисто фашистичка партиjа немало но наjблиски  до фашистички биле Воениот соjуз и ВМРО.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ??? Empty Re: "ФАШИСТИЧКА" БУГАРИЈА ???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот