Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Односите со Бугарија

+10
defo
Albatros
alienmk
SHARENI
zozoti
PRVOBOREC
TRAJCHE
Nebula
OPOZICIONER
Luxor
14 posters

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Односите со Бугарија Empty Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Дек 18 2021, 13:51

По новото вето на Бугаријаза да не спречат да влеземе во ЕУ доколку не ги спроведеме директивите што во минатото ги поставиле бугарските фашисти или комунисти во однос на Македонија и Македонците, Бугарија ги проширува барањата. Покрај досегашното барање да си ја смениме историјата согласно нивните барања (размената на мислења во историската комисија ја разбираат на начин дека нашите историчари треба да дојдат со свое мислење и да си заминат со бугарското), сега сакаат комисиски да се решаваат и прашањата од сообраќајот, економијата, културата и други работи. Чудно, ЕУ не превзема ништо да го ограничи бугарскиот фашизам, што знаеме дека беше поддржан од Заев. Како ќе се однесува идниот лидер на СДСМ и премиер ќе видиме наскоро. Се надевам дека и тој не заборавил дека е Македонец. Мнозинството Македонци очигледно не се спремни некој да ги прогчаси за Бугари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Сре Дек 22 2021, 21:54

Зошто имаш фобија од продлабочување на добрососедството со Бугарија? Ете вие од дпне изгласавте градоначалничка на Скопје со бугарско национално чувство па ништо страшно не се случи. Освен што направи хаос и не знае кај тера па мора Трајко Славевски и Зоран Ставревски да ги санираат штетите што Данела со своите избрзани изјави ги нанесува на плановите за крадење од градската каса.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Дек 31 2021, 15:43

Интересен руски документарен филм за кој во една реченица напишано говори за тоа дека дека татковината на словенската азбука е Македонија, а браќата Кирил и Методиј немаат никаква врска со Бугарија, која не е ни претставена како литературен и православен центар во Балканот во IX и X век. Еве го целиот филм во оригинал.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Јан 08 2022, 10:41

Бугарскиот премиер Петков најави посета на Македонија на 18 октомври, што во Македонија е Водокрст (не и во Бугарија). Интересно е дали се има договорено со некој во нашата земја, со премиерот во заминување или со уште неизбраниот премиер, или мисли дека сме во времето на бугарската фашистичка окупација, па може да дојде без договор со домаќините. Можеби има дозвола од т.н. меѓународна заедница како што имала неговата земја во 1941 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Јан 08 2022, 11:30


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by OPOZICIONER Саб Јан 08 2022, 15:12

Dali e Danela petricka gazela? Ili ne smees da zines za kmeticata od tvojata partija.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 957
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Јан 08 2022, 16:12

До сега не знам за некој потег на градоначалничката што го загрозува македонскиот идентитет. Тоа не би можело да се каже за Заев на пример. Ниту за мандаторот Ковачевски. Идниот веројатно премиер според сопствен одговор на знае дали е етнички Македонец ниту за себе ниту за мнозинското население во државата, туку чека одлука на македонско-бугарската историска комисија. Како да не е идентитетот индивидуално човеково право. Идниот премиер порача дека ќе продолжи по патот што го одеше Заев, што значи дека ќе биде предавник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Јан 16 2022, 15:36

Видеото е интересна анализа за договорите со соседите што ги склучија македонските изроди што си заминуваат од политуиката.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Јан 16 2022, 17:41

Можно ли е САД да воведат санкции на Бугарија поради Македонија и Албанија.

INFOMAX.MK

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пон Јан 17 2022, 20:04

Многу чудна изјава на министерот за евроинтеграции (до вчера за правда) на прашање за македонското малцинство во Бугарија дека ние не се мешаме во внатрешните работи на Бугарија. А преговараме за тоа Бугарија да ни го менува идентитетот, да ни го проблематизира јазикот, да ги пишува учебниците од кои ќе учат моите внуци ... Истата изјава ја даде и друг член на владата, но нему му е прв работен ден на оваа позиција па нема да го споменам. Што да кажам. Време е очигледно и членовите на влада да поминат лекарски преглед дали се ментално способни да работат. На Маричиќ изгледа во Сорос му е избришан дел од мозокот кога беше во Сорос. Или сам си го избришал за одредена сума.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Јан 20 2022, 18:25

Мислам дека Бугарија инсистира Бугарите да влезат во Иставот поради фашистичкиот Рамковен договор според кој после ќе бараат вработување не според индивидуалните човекови права, туку според етничката припадност. Ако има Македонци што се пријавуваат како Албанци сигурно е дека ќе има и што ќе се пријавуваат како Бугари, па поранешните „администратори“ ќе го користат тоа за својата пропаганда. Чудно е што Бугарија бара промена на македонскиот Устав, а се повикува на тоа дека нивниот Устав не дозволува малцинства, а не помислуваат да го сменат. Ниту Македонија званично не го бара тоа. Сите од евроатлантската меѓународна банда сметаат на тоа дека и Ковачевски ќе продолжи со политиката слична на проституција, односно дека за одредени пари може да се пружи секаква услуга. Се надевам дека новиот премиер Ковачевски нема да биде сексуален работник, туку државник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Nebula Чет Јан 20 2022, 19:12

Ako bugarite vlezat vo ustavot togas so toa se potvrduva deka makedoncite i bugarite ne bile i ne se ist narod tuku deka bugarite bile i ostanale minorno malcinstvo vo Makedonija. Trcajki da nanesat steta na politickite protivnici blesavite  partiski botovi nanesuvaat steta samo na drzavata i narodot.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Јан 20 2022, 21:32

Ќе беше така ако во Бугарија на власт беше некој нормален човек, како Жељу Ѓелев на пример. Вака секој лудак, без разлика дали се работи за колективно лудило како што е случај во Бугарија или Грција ако е дел од ЕУ и НАТО, наместо да оди на психијатар се изживува со Македонија. Оној момент кога некоја земја ќе признае друга земја, во случајов Македонија, треба да престане да размислува за име, идентитет, учебници, имиња на установи, да не зборувам за име на државата и било какво друго мешање во внатрешните работи. Освен ако се работи за непочитување на човековите права, воени злосторства и слично.
Реално Грција и Бугарија, земји што не ги признаваат малцинствата и нивните човекови права се членки на ЕУ. Македонија не е. Не одлучува сама ниту за дизајнот на шахтите за канализација. Србија не е и изгуби дел од територијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Јан 23 2022, 14:53

За волја на вистината проблематична е менталната состојба или знаењето и на наши политичари. Тоа се гледа и според изјавите дека Македонија не смее да се меша во внатрешните работи на Бугарија (или Грција) затоа што така пишувало во нашиот Устав, а тие смееле да се мешаат во внатрешните работи кај нас. Не знам дали имаме министри и професори што се неписмени или им се избришало од мозокот меѓународното право кое определува дека ниту една земја нема право да се меша во внатрешни работи на друга освен ои исклучок, а еден од исклучоците е кршење на човековите права и меѓународното право. Да потсетам дека во случајот со Грција добивме и судска потврда од меѓународниот суд во Хаг дека Грција го крши договорот со Македонија, но на лидерите на евроатлантската меѓународна банда око не им трепна. Си донесоа на власт предавник што им ја заврши работата со непочитување ниту на меѓународното ниту на домашното право. Го смени и Уставот со рекетирање и поткуп на пратеници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Вто Фед 01 2022, 19:30

Во Македонија во минатата година има само еден кој се пожалил дека е дискриминиран кај Државната комисија за спречување и заштита од дискриминација. Наводно со смена на власта во локалната самоуправа е сменет за друго работно место затоа што е Бугарин. Барањето му е одбиено поради лажење. Тој при вработувањето се пријавил како Македонец, па барањето му е одбиено. Во Македонија е дискриминиран поголемиот дел од до скоро единственото мнозинско население. Ни на пописот немаше посебна графа за Македонџите со цврст национален идентитет и македонците без античко потекло, а што сметаат дека нивните предцо, дури и тие самите насилно биле од Бугари претворени во Македонци. На пример досегашниот лидер на СДСМ кој моментално е во франција, во Шамони, а неговата ќерка се шета со ташна од 165 илјади денари. Годишна просечна македонска плата. Се разбира ако не е купена во монденското летувалиште кај што е поскапа. Во марихуана не знам колку доаѓа.
Бендевска: Само еден Бугарин во Македонија лани се пожалил на дискриминација - Expres.mk

Колку чини чантата од селфито на ќерката на Заев (ФОТО) - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Сре Фед 02 2022, 20:24

Не знам дали чевствувањето на Гоце Делчев што треба да го направат вашиот матичен политичар Ковачевски и заменскиот Петков ќе се направи на револуционер што се борел за самостојна Македонија како што пред појавата на Заев мислеа сите Македонци или на борец за Санстефанска Бугарија како што мислат некои сега, но сепак без Албанците помал дел.
Ајде да искористам да напишам овде за да не отворам друга тема, дали на грбот чушките од афион ќе ги смените со стебла од марихуана.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Фед 03 2022, 15:16

Изгледа дека историчарите не сакаат да лажат, па чевствувањето на Гоце Делчев заедно со нашиотр во моментов најголем непријател, Бугарија е обид на политичарите да наметнат „решение“. Сите знаеме дека коските на Гоце Делчев се пренесени во Бугарија од Македонци и дека Бугарија која сега го слави нашиот револуционер не му направила ниту гроб, ниту било какво одбележје. Им текна на него по наредба на Тодор Живков кога е возобновен санстефанскиот дух од нивната комунистичка партија на чело со Тодор Живков. Утре ќе се случи еден од најсрамните настани во нашата историја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Пет Фед 04 2022, 16:16

Ова не е прв пат  државни делегации на Македонија и Бугарија да му оддадат почит на Гоце Делчев и не гледам причина да се спречуваат во тоа со оглед на фактот што Гоце има историски врски со Бугарија. Учел во Бугарија, бил  учител на Бугарската Егзархија во Македонија, во одреден период делувал од Бугарија во борбата за ослободување на Македонија. Затоа  освен омразата што ја имаш кон сите што не припаѓаат на вашето стадо јас не гледам ништо друго срамно.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Фед 04 2022, 17:49

Историјата говори дека прв споменик на Гоце Делчев во Бугарија е тој во Благоевград подигнат во 1955 година. Во Македонија е поставен брзо по ослободувањето, во 1946 година, на влезот во градскиот парк во Скопје.. Што е најинтересно се работи за подарок од Бугарија, од градот Софија,  изработен од припадник на македонското малцинство во Бугарија Љубомир ДАЛЧЕВ, роден на 27 декември 1902 година во Солун во семејството на кукушкиот правник Христо Атанасов Далчев и прилепчанката Викторија Матеева Димшова. Брат е на поетот Атанас Далчев и на архитектот Борис Далчев. Во 1979 година емигрира во САД каде и умира на 11 јули 2002 година во градот Санивејл. Калифорнија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Пет Фед 04 2022, 19:29

Според правилата на форумот:
1. Забранети се навреди на национална основа.
Северномакедонци не постојат. Тоа е навреда кон македонскиот народ.
Тоа е таа омраза кон сите што не припаѓаат на твоето стадо.
2. Забранети се навреди кон модераторите.
Бидејки во мојот пост се изнесени факти а не паушални обвинувања нарекувајки ме предавник на сопствениот народ не само што ги кршиш правилата туку ја потврдуваш омразата кон сите што не го делат менталитетот на твоето стадо дпне оФци.
Сметај го ова како предупредување. За било какво следно кршење на правилата, посебно за ширење поделби и омраза меѓу македонскиот народ нарекувајки ги твоите неистомисленици со измислени од твоите оФчари навредливи кованици или се обидеш ти да им ја одредуваш националноста лажејки дека себеси се сметаат за бугари ќе бидеш баниран. Лагите дека македонците родени во Грција според Преспанскиот договор се грци не ги ни спомнувам
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Фед 04 2022, 23:26

Да се извинам, но колку што ми е на мене познато жителите на Северна Кореа се викаат според македонската, но и граматиката на сите јазици во скратена форма севернокорејци, на северна Америка северноамериканци, нас не викаа славомакедонци и од западните организации за заштита на човекови права. Бисер беше реченицата од извештај на Амнести интернешенел дека славомакедонците користат погрдно име за АЛбанцте - Шиптари. А како славомакедонци за Македонците да е природно име.
На сите сомпатизери на СДСМ (освен на модераторите за да не бидам баниран пошто би го сметале тоа за мешање во нивната работа, а не сакам да се мешам) им препорачувам да го прочитаат Преспанскиот договор и да си го протолкуваат со своја глава, а не да читаат само толкувања од платени пропагатори. Договорот со Бугарија и наводната заедничка историја, но и фуснотата на јазикот се будалаштина невидена во светската историја.
П.С.: Си размислувам дали е навреда на етничка основа ако некој ме нарече небањат само што сум излегол од бањата само затоа што не прифаќам промена на идентитетот под протисок на евроатлантската меѓународна заедница и домашните слуги од власта, од кои лидерот и некои други се политички мртви. И по не знам кој пат да ги прашам почитуваните колеги на фирумов (со исклучок на модераторите не кои не снмеам да им се обраќам), дали ако Ковачевски им нареди, ќе прифатат дека биле Бугари до Илинден 1944 година. Дополнително, дали нас што ќе продолжиме да се чувствуваме Македонци ќе продолжат да не обвинуваат дека правиме поделби?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Саб Фед 05 2022, 11:29

Прво, небањати, сдс оФци, дпне оФци, лудаци, комуњари и слични епитети не се засновани на национална основа.
Второ, ни јас не сум задоволен од реакциите на власта да ја спречи употребата на кованици не само од твоите истомисленици туку и од европската и меѓународната јавност. И според договорите и според запишаното во ОН е кристално јасно, националност Македонци, јазик македонски. Се друго е навреда за македонскиот народ.
Трето, македонците и бугарите имаат допирни точки во историјата како црквата, писмото, па и взаемна помош во стекнувањето на независност. Двете нации се формирани скоро паралелно со мало задоцнување на македонската нација заради асимилаторските политики и пропаганди пред се на соседите.
Правото на самоопределување е неприкосновено и никој не може да му нареди на било кого да прифати национално чувство по порачка. Секој се изјаснува така како што се чувствува по своја слободна сопствена волја.
Ако некој мисли дека тој може да етикетира дел од македонскиот народ дека припаѓаат на измислени или соседни нации заради нивната политичка определба и со тоа да ја продолжи политиката на сеење омраза и поделби за лични интереси , се излажал.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Фед 05 2022, 16:10

За жал на форумов не сум почувствувал поддршка за мојот идентитет, посебно во делот што е надвор од тоа што Заев го смета за мој идентитет. Ниту еден македонски историчар никогаш не рекол дека Македонците од т.н. Северна Македонија немаат врска со античките Македонци. Гледам само обиди вештачки и јас да станам Македонец без потекло пред 6 век, а после тоа со бугарско потекло до 2 август 1944 година, само затоа што љубовџијата од Горњи Милановац така договарал.
Во секој случај на Заев му успеа да не раздели на два народа со исто име во моментов, но со различен идентитет. Се согласувам дека владата на ДУИ и СДСМ  не може да се грижи за Македонците во Бугарија и Грција. Таа не се грижи ниту за двете групи Македонци во Македонија (условно со антички корени и вештачки створените од Тито - според сопственото гледање на работите како екстремни позиции), а не за тие во странство. На нормални земји не им пречи матичните земји да се грижат за своите. Ниту на Австралијанците, Американците, Германците, или во соседството Србите, Хрватите ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Саб Фед 05 2022, 17:15

Сите лингвисти на светот се едногласни, македонскиот јазик припаѓа на групата словенски јазици на кои што зборуваат словенските народи. Твоите врски со античките Македонци се сведуваат на тоа што твоите словенски предци се доселиле во соседството на античка Македонија, бидејки кралството Македонија никогаш не се простирало на просторот на Република Македонија. Овде биле Пајонците. И со нив и со Римјаните, Траките и Илирите ги имаш истите врски како впрочем и сите балкански народи. Тоа што сме одбрале да се нарекуваме Македонци не не прави по дифолт директни потомци на античките Македонци. Освен ако не мислиш дека сите словенски народи се антички Македонци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Фед 05 2022, 19:40

Не сум тврдел никогаш дека сегашните Македонци се директни потомци исклучиво само на античките Македонци. Тоа не го знае за жал никој за себе, а и не е важно. Идентитет е нешто што се чувствува. Да не сакаш да кажеш дека Грците се директни потомци на античките народи (множина) што живееле во јужниот дел од Балканот и во Мала Азија (од каде има две големи размени на народи помеѓу Грција и Турција на почетокот од минатиот век. Ако „северџан“ усвои дете на патриоти многу е поверојатно и тоа да тврди дека Тито насилно ги створил Македонците. Тука нема ниту генетика ниту историја. Не емал бројот на Македонци иселеници во странство што во втора или трета генерација не го знаат македонскиот јазик, а го задржале македонскиот идентитат. Да бидам јасен. Воопшто не го оспорувам правото на „северџаните“ да се индентификуваат како што сакаат, но бидејќи тие си го менуваат идентитетот мислам дека е ред да си го сменат името. Со задржување на истото име се прави забуна и се загрозува мојот идентитет.
Гледам бугарите врз основа на тоа што Гоце Делчев бил учител во бугарско егзархиско училиште тврдат дека е Бугарин. Делчев религиозно не бил егзархист, не бил ни православен туку убијат. Дел од римокатоличката црква. Не бил ни Бугарин. Чудно е тоа што Бугарија никогаш не се грижела за коските на Гоце, туку по нивното префрлање во Софија од страна на членовите на Илинденската организација на емигрантите илинденци од Егејска и сега Северна (порано Вардарска) Македонија кои ги чувале во своите простории. Преселбата ја снимал со камера револуционерот и публицист Арсениј Јивјов кој приготвил и документарен филм, кој по неколку месеци е забранет од бугарската власт, а бугарскиот слуга Ванчо Михајлов (тогашниот Зоран Заев) наредил да биде убиен што е направено една година по пренесувањето на моштите. Тогаш илинденците на ковчегот, кој не бил чуван во гроб туку во нивните простории На ковчегот бил напишан заветот: „Ги заколнуваме поколенијата, светите коски да бидат погребани во идната столица (главен град) на независна Македонија. Август 1923, Илинден“. Тоа и е сторено во 1946 година. Посмртните останки на Гоце Делчев нокогаш не биле под старателство на Делчев. На него се сеќаваат бугарските комунисти на чело со Тодор Живков по разолуцијата на Информ бирото кога на македонците се напријатели (не вистински комунисти туку пријатели со капиталистите. Од друга страна Македонците во Грција се прогласуваат за комунисти (да потсетам се работи за времето на студената војна) и тану до деветата деценија е забрането спомнување на Македонија во било кој облик. Тогаш единствени Македонци се моите, веројатно и ваши сонародници, но не сум сигурен ниту сакам тоа да ви го натурам, кои се изложени на прогонување.

Односите со Бугарија Goce-delchev4-

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот