Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Односите со Бугарија

+10
defo
Albatros
alienmk
SHARENI
zozoti
PRVOBOREC
TRAJCHE
Nebula
OPOZICIONER
Luxor
14 posters

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Сре Мар 22 2023, 20:26

За жал некои будали потпишаа договор за наводно пријателство со Бугарија со обврски што не ги презема при капитулација ни поразена страна во војна. Во моментов Бугарија ни е непријателска земја, без разлика дали се работи за живковистите Румен Радев или Бојко Борисов или од бугарската ВМРО на Каракачанов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Мар 23 2023, 20:04

Денес ни беше во посета министерката за по надвор на Германија во обид да изврши притисок за прифаќање на уставните промени. А македонската влада и понатаму се обидува да ги продаде Македонија и Македонците по смрзнати цени на ниво од времето на Букурешкиот договор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Вто Мар 28 2023, 07:42

Чудна реакција на ботовите на проевропската коалиција за делот од Златна бубамара во врска со масакрот во Ваташа извршен од бугарската фашистичка војна. Има тврдења дека Бугарија се извинила со самото тоа што го испорачала полковникот Љубен Апостолов (кој инаку е од Крива Паланка, што би рекле Македонец со бугарска самосвест, какви што во моментов според пописот има околу 3.500 граѓани на Република Македонија), но намерно се заборава дека тоа е направено во време кога бугарски лидер бил Георги Димитров, кого актуелната бугарска власт го смета за предавник. И дека ако актуелната македонска власт остане ќе учат и нашите деца откако така ќе потпишат членовите на нашиот дел од историјската комисија избрани од СДСМ, партија што ги прифаќа сите барања на непријателите на Македонија.

Еве што им пречи на македонските бугарофили (можеби и Македонци со бугарска самосвест).
https://plusinfo.mk/strela-te-kuchi-a-vistinata-za-vatasha-nema-da-umre/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by defo Вто Мар 28 2023, 12:10

А да те питам бабо, каква е???
Како тоа вашите миленици напраја песна за Александров, а го забораја Гоце, шо го славите Александров??!!
Никој ништо и никогаш не рекол ништо за оваа трагедија. Сите ја кажуваат и ја учевме како трагедија, која не треба да се заборави. А од кај си ти, Ранко Бубамара и пропадниов коцкар сигурни шо и како се преговара во историската комисија. Никој не е до толку луд да се избрише ова. Ова се се дезинформации, и правите уште едно убиство на овие деца користејќи ги во вашите проституски обиди да дојдете на власт.


Им се извинувам на проститутките, тие имаат повеќе доблест и морал од овој створ кои погоре коментира.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Вто Мар 28 2023, 21:16

Луди се тие што сакаат да не вратат во времето на Букурешкиот договор со амандман дека Македонците  од територијата на сегашна Република Македонија не се Срби, туку Бугари. Не знам ни дали имаат памет тие што сметаат дека нема Македонци во Грција и Бугарија. Луди и се и тие што тврдат дека Бугарите не биле фашисти, а на спомениците за злосторствата извршени од нивната власт во време на окупацијата на нашата земја бараат да се избрише зборот бугарскиот, а не зборот фашистички пред окупатор. Некои домашни лудаци веќе го имаат избришано зборот бугарски, а оставено е фашистички окупатор, а историјата кажува дека тие фашисти се бугарски војници или полицајци.
Не знам ни колку беше умно нарко дилерот Христијан Пендиков да се пушти нелефално да биде пренесен ви Бугарија, за да може од таму да шири антимакедонска пропаганда.
За некои работи се опамети и власта, па по 4 години од регистрацијата го укина клубот Ванчо Михајлов во Битола.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by OPOZICIONER Сре Мар 29 2023, 08:50

Zosto lazes? Naprotiv ako bugarite se jasno definirani kako edno od malcinstvata vo Makedonija toa e jasen pokazatel deka ne sme i nikogas ne sme bile bugari.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by defo Сре Мар 29 2023, 14:47

Шо пеат „македонските патриоти“.....а шо предавниците......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Сре Мар 29 2023, 21:09

OPOZICIONER напиша:Zosto lazes? Naprotiv ako bugarite se jasno definirani kako edno od malcinstvata vo Makedonija toa e jasen pokazatel deka ne sme i nikogas ne sme bile bugari.
Не биле Бугари ни светите браќа Кирил и Методиј и нивните ученици, а ние ги признавме како такви. Подалеку во историјата не бил ни Александар Македонски Грк, а и тоа го признавме. Признавме и дека нема Македонци во Бугарија и Грција.
Не знам ни зошто има обиди за внесување на Бугарите во нашиот Устав, кога во Уставот никаде не се спомнува ниту една етничка група. Етнитетоте се спомнати во преамбулата, но не во Уставот. Таму се и сега спомнати Бугарите во ставката други. Кај нас со име се спомнати само побројните, не и тие со неполни 2 промили.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Апр 21 2023, 09:46

Интересен одговор на пропагандата на СДССМ во врска со Македонците што имаат бугарски пасош. Иако по договорот за т.н. пријателство со Бугарија и протоколот за зачленување во ЕУ според кој делумно треба да се бугаризира нашата историја, а со самото тоа и идентитет малку таа пропаганда е смирена. Според тоа тврдење Али Ахмети или Артан Груби се етнички Македонци затоа што имаат македонски пасош. Договорот си Фронтекс е потпишан на македонски јазик, затоа што Македонија ги штити западните земји од бегалци што доаѓаат од членката на ЕУ Грција, а не за наша заштита. Што би рекле ЕУ има полза од чувањето на границата што Грција не го обавува коректно. Кога кај нас влегуваа терористи од Косово во 2001 година, НАТО не ја штитеше границата.

https://www.expres.mk/pasosh-i-identitet-se-razlichni-raboti-kirjakovski-za-propagandata-na-sds-protiv-makedoncite-so-bugarski-pasoshi/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by alienmk Пет Апр 21 2023, 10:07

Vo toa vreme granicata ja cuvase Kina ama govnata od vmro go priznaa Tajvan.

Кога кај нас влегуваа терористи од Косово во 2001 година, НАТО не ја штитеше границата.

alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Апр 21 2023, 11:51

НАТО го окупираше Косово (порано дел од Србија) во 1999 година и во 2001 година ја имаше целосната одговорност за се што се случува на Косово вклучувајќи ја и границата со Македонија. Исто како што Грција ја има одговорноста за границата на ЕУ со Македонија. АКо не е пропусна една страна од границата нема проблеми ни на другата. На територијата под контрола на НАТО имаше и тренинг кампови на терористите од УЧК, сега ДУИ. Тогашниот лидер на ВМРО сега има друга партија која е дел од владата на ДУИ поддржана од СДССМ и други помали коалициски партнери и Алијанса на Албанците. Македонците би требало да бидат претставувани во власта од СДССМ, ЛДП, ДОМ, ВМРО-НП, НСДП, ГОМ и Партијата на пензионерите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Albatros Пет Апр 21 2023, 12:15

Zosto gi amnestiras predavnicite od ds i udbasot sto gi vodi? Ako prvi go napustaat brodot ne se patrioti tuku staorci.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Апр 21 2023, 20:36

ДС не ја поддржува промената на Уставот и профолжувањето на бугаризација на Македонија. Не е дел од власта туку од опозицијата. Малку доцна се освести, но никогаш не е доцна, а за жал факт е дека иста е и ситуацијата со македонскиот народ. И понатаму околу 20% Македонци ги поддржуваат врхпвистите од СДССМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Albatros Саб Апр 22 2023, 11:09

Predavnicite od ds ja severiziraa Makedonija. Za predavnicite od dpne toa e zavrsena rabota.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Апр 22 2023, 18:23

Ако некој се покајал и престане да го прави злоделото, во случајов предавство на својот народ и сите граѓани на Македонија и почне да се бори за поправање на грешките, може (не мора) да му се прости. Инаку нема договор што не може да се поништи и истото ваѓи и за Преспанскиот и договорот за наводно пријателство со Бугарија. Мислам инаку дека веќе на сите им е јасно дека Каракачанов и неговите сопартијци не се единствените непријатели на Македонија, туку тоа за жал се сите парламентарни и непарламентарни партии во Бугарија, а за жал и бугарскиот народ. Така учат со децении од градинка. Истото тоа се обидуваат преку ДУИ и СДСМ да го инсталираат и во нашиот образовен систем, па нашите деца и внуци да учат да се мразат самите себе си.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Мај 04 2023, 19:56

За жал откако во Македонија по шарената куртон револуција е инсталирана актуелната власт од страна на либералната врхушка, лидерите кои одлучуваат во име на македонскиот народ имаат тотално заборавено на мислата на Гоце Делчев дека светот е поле за културен натпревар мешу народите. Наместо да се натпреваруваат, тие секој меч го предаваат без борба. Без разлика дали се работи на пример за малцинство со „над 20%“ ики од 3.500 единки. Доведени сме во ситуација да признаваме дека машко е женско само затоа што така самиот си утувил во глава, но не и дека има Македонци во Бугарија и Грција, да не кажам во ЕУ, а се прават обиди и да се инсталира тој дефект и кај Македонците во Македонија.
П,С.: Јас не сум психијатар но не ми е логично дека ако машко си замислува дека е женско треба кон него да се однесувам како да е женско навистина, а ако си замислува дека е Наполеон да го сметам за лудак.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by OPOZICIONER Саб Мај 06 2023, 15:20

Bravo za vladata. Dpmneovcite sega verojatno ke placat deka gi narusuvame dobrososedskite odnosi.

МАКЕДОНИЈАМакфакс дознава: Врабевски и европратениците Џамбаски и Ковачев се непожелни во Македонија – денес беа спречени да влезат во земјаваОбјавено пред 14 минути - 6 мај, 2023Од Макфакс

https://makfax.com.mk/makedonija/%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BA%D1%81-%D0%B4%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B0/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Мај 06 2023, 21:23

Добро е што конечно на владата и стана јасно дека на Македонците им се скина филмот и дека не можат да продолжат со предавството кое го претставуваат како пат кон ЕУ. Некако помина будалаштината дека за влез во некоја меѓународна организација (во ОН влеговме без име, со референца и со избришан етнички национален симбол, Сонцето од Кутлеш, во ЕУ со избришан дел од историјата, а за членство во ЕУ македонските предавници прифатија да лажеме дека наводно сме биле Бугари. Македонскиот народ веќе не е подготвен да го прифати статистичкото изживување врз нас од страна на евроатлантската меѓународна банда која до сега секогаш ги поддржува нашите непријатели. Кон нас на пример немаа ист однос како кон Украина во 2001 година. Бевме нападнати од територија што тогаш не беше ни држава, а беше под контрола на НАТО и ЕУ и никој не ни донираше оружје, туку напротив еднострано (без одлука на ОН) бевме ставени под ембарго на оружје. За да прифатиме безимени да влеземе во ОН бевме ставени под економско ембарго и за нас беше затворена единствената граница што во тоа време ја имавме со ЕУ и со членка на НАТО, а со тоа ни беше забранет пристапот до најблиското пристаниште, до Солун.
Трагично е што во време кога евроатлантската меѓународна банда сака да не бугаризира, прв дипломат е доктор што ја учи дипломатијата врз мојот и идентитетот на сите Македонци. Имаме историска комисија која за историјата можеби преговара за цената за нејзино продавање. Има донесено одлуки за цетите Кирил и Методиј, за Кирил и за Наум, а во комисијата нема ниту еден член на кој специјалност му е тој период, ниту пај се консултирале со свои колеги кои ја познаваат проблематиката. Изгледа дека прв историчар, судски реформатор и во некоја рака Бог беше Зоран Заев, а сега неговата улога ја презема Али АХмети или Артан Груби.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by OPOZICIONER Пет Мај 19 2023, 19:40

Vreme bese bugarite da dobijat po nos.

Агелер: Од Софија слушнавме агресивен јазик без факти
ДТЗ | МИА
пред 7 ч.

https://www.dw.com/mk/ageler-od-sofija-i-drugi-slusnavme-mnogu-agresiven-jazik-za-situacijata-vo-makedonija/a-65676798
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Мај 20 2023, 09:32

Сигурен сум  дека знаеш каде е темата Интервјуа и колумни.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Сре Мај 24 2023, 17:32

Оваа година одбележувањето на светите браќа Кирил и Методиј се спаси од „добрососедството“ на ДУИ и СДСМ со Бугарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Мај 27 2023, 19:19

Продолжува пропагандата на т.н. северџани (што би рекле Македонци ДУИмани, дека тие што се против договорот што владата на ДУИ поддржана од СДСМ ги профати како услови за членство на Македонија во ЕУ. Во една колумна на Слободен печат тие што не прифаќаат бугаризација се именувани со Лажните порнопатриоти се ем за Русија, ем за Македонија?!. Сите што ја сакаат Македонија нормално е во ситуација кога евроатлантската меѓународна банда во континуитет садистички се изживува со Македонија од почетокот на нашето осамостојување но и многу порано (на пример со поделбата на земјата и народот со Букурешкиот договор во 1913 година) да се помислува на друго решение, дури и да се посакува пад на империјата што го наметнува своето мислење на штета на Македонците. Во целото ова време само Коминтерната раководена од Пусија (тогаш СССР) била на наша страна во еден период кој сме го искористиле за создавање на држава, па нормално е да се посакува реприза за да ја одржиме државата и да ја вратиме демократијата, владеење на мнозинството, а не на едно малцинство што се замислува дека е мнозинство и со помош на „нашите стратешки партнери“ така и се однесува. Да напоменам и дека сите тие што го осудуваат односот на Русија кон Украина збор немаат проговорено против односот на САД кон Србија, Ирак, Либија, Виетнам, Венецуела, Куба и да не набројувам повеќе. Списокот е многу долг. Истиот однос кон Македонија со помош на истите земји го имаше и Грција кон нас. Гледам дека Таравари вели дека ако не ги прифатиме уцените од Бугарија и ЕУ, ќе сме ја доживеале судбината од Букурешт 2008 година, кога ги исполнивме условите за влез во НАТО, но не бевме примени поради менталните проблеми што Грција и некои други земји ги имаат кон нас. Што да напишам, ако бирам меѓу Букурешт 1913 година и Букурешт 2008 година, поддржувам Букурешт 2008 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Јун 11 2023, 14:35

Постот е избришан заради говор на омраза кон македонскиот народ. Следниот пат кога ќе се осмелиш да шириш говор на омраза кон македонците ќе бидеш баниран.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Јун 15 2023, 19:37

Има дел од македонскиот народ што лесно прифаќа бришење на делови од својата историја, на пример античко македонската, но не ги мразам. Мислам дека се работи за народно кажано будали (не сум психијатар па пишувам за сопствено мислење, а не за дијагноза), а сите болни па и тие што имаат проблеми со умот ги жалам, а не ги мразам. Истото се однесува и на Бугарите. Ако некој се смета за нешто што не е, за Наполеон на пример, колку што ми е познато се смета за ментално пореметен. Малку ме буни што ако на пример маж се смета себе си за жена, се смета за нормален о дека тоа е негово човеково право, но тоа не е за оваа тема. Јас сум живеел во добар дел од животот со дедо ми (роден во 19 век и со татко ми, роден во втората деценија од минатиот век, па не можам да лажам дека биле Бугари како што тоа сакаат да го претстават ДУИ, СДСМ и сите Бугари. Последниве така учат со генерации и не ме изненадуваат. Ме чуди што тоа го дозволуваат земјите од ЕУ едногласно. Веројатно затоа што го почитуваат мислењето на актуелните лидери Ахмети и Ковачевски кои го прифатија тоа.
Малку за последниот инцидент во кој наводно повторно е претепан самоосвестен Бугарин. По мои сознанија Бекир Кадриески пред дасе освести како Бугарин првично бил Македонец со муслиманска вероисповест, па Турчи и Албанец (по тој редослед). И во врска со настанот има разни вести. Од болницата и сторителот дека немало физичка пресметка, туку само караница до тврдења дека е претепан од еден па дури до пет тепачи. И овој ќе оди на лечење во Бугарија иако е излезен од струшката болница без повреди со ментално пореметување, наводно како последица од тоа што доверителот многу викал кога си ги барал парите. Не би му препорачал на Бекир да оди кај бугарски психијатри. Ако тие си ја знаева работата Бугарија немаше да и ги прави на македонија проблемите што и ги прави во соработка со ДУИ и СДСМ како партнер на Ахмети.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Јун 16 2023, 17:01

Денеска се одбележува злосторството на бугарските фашисти кои ви Ваташа пред 80 години стрелале 12 младинци. За жал ни денес немаше бугарски представник што значи дека и денес, по 80 години, уште не се каат за извршеното злосторство.
На Охридското Езеро на овој тажен ден имаме две случувања. Се прославуваат 5 години од потпишувањето на предавничкиот Преспански договор со т.н. Преспански форум. Денес требаше да започне и судењето на адвокатот Тони Менкиновски, чија вина е затоа што го истакнал знамето со Сонцето од Кутлеш, симбол на сите етнички Македонци во светот со исклучок на тие што партијата ВМРО-ДПМНЕ ја нарекуваат според додавката, а не основното име и кои некои ги нарекуваат северџани. Да потсетам дека Сонцето од Кутлеш е единствено знаме изгласано со консензус на пратениците и народот, без притисоци од стратешките пријатели или непријателите на Македонија и Македонците.

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%BA%D1%80_%D0%B2%D0%BE_%D0%92%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%88%D0%B0

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 7 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот