Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Односите со Бугарија

+10
defo
Albatros
alienmk
SHARENI
zozoti
PRVOBOREC
TRAJCHE
Nebula
OPOZICIONER
Luxor
14 posters

Страна 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Апр 30 2022, 16:43

Со други зборови кажано станал Бугарин кога побудалел од неспиење.

Гледам дека е започнато формирање на македонско бугарски клубови, во моментов онлајн, што би требало да допринесат за подобрување на односите помеѓу двата народа. Малку ми е сомнително што таму од македонска страна се поддржувачи на Заев во спорот. На пример Љупчо Георгиевски, Владо Бучковски, професорката Катерина Колозовска и други. Но во секој случај интересен обид кој ако почне да дава резултати веројатно ќе стане помасовен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by alienmk Саб Апр 30 2022, 17:31

Davaj linkovi od tie onlajn klubovi. Nekoj od slovenite pomesani so antickite makedonci treba da im objasi nekoi raboti na slovenite pomesani so tatari.

alienmk

Број на мислења : 372
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Albatros Саб Апр 30 2022, 18:26

Nema linkovi, tie si pravat onlajn video grupi i se muabetisuvaat.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Мај 01 2022, 20:45

https://fokus.mk/buchkovski-georgievski-kolozova-ke-ne-sprijateluvaat-so-bugarija/

Ова е еден од линковите на кои е објавена веста. Инаку век страната на наводниот клуб не работеше ниту вчера ниту денес. На мејл не сум се обидел ниту че го сторам тоа затоа што веројатно ќе ме стават на својот список како да сум бугарофил.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by alienmk Вто Мај 24 2022, 09:29

Em tpi em uporiti sto vika Milenko.

Пратеник на Петков ги бара од Македонија моштите на Самоил кои се во Грција
23.05.2022 18:53

https://libertas.mk/pratenik-na-petkov-gi-bara-od-makedoni-a-moshtite-na-samoil-koi-se-vo-grci-a/

alienmk

Број на мислења : 372
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Вто Мај 31 2022, 21:24

Многу брзо, по посетата на нашите владетели на САД и на бугарските на Париз, а најдоцна по самитот на ЕУ ви јуни ќе знаеме дали вреди да го задржиме патот по кој тргнавме, кон ЕУ или ќе мора да бараме друго чаре, кое вече се гледа. Јас живеев во држава што одеше кон комунизам, па кон ЕУ. Трета среќа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by OPOZICIONER Саб Јун 04 2022, 13:50

Sigurno pak go zapalila soprugata na toj sto spielki stanal bugarin kako sto mu ja zapali cvekarata.

Јотова: Палењето на клубот на КЦ „Иван Михајлов“ во Битола е уште една провокација дел од антибугарската кампања што почна по отворањето на клубот
June 4, 2022 во 11:40

https://zoom.mk/jotova-palenjeto-na-klubot-na-kc-ivan-mihajlov-vo-bitola-e-ushte-edna-provokacija-del-od-antibugarskata-kampanja-shto-pochna-po-otvoranjeto-na-klubot/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Јун 04 2022, 15:08

Според фотографиите што ги гледам горело надвор од клубот. Што би рекле инсценирано е да изгледа како пожар, а да има незначителна штета. Не би ме изненадило ако на крај излезе дека организација на „терористичкиот напад“ врз профашистичкиот бугарски клуб е дело на бугарските фашисти. Кои за жал живнуваат, не само во Бугарија туку и во други земји.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by alienmk Саб Јун 04 2022, 17:29

Potkupenite predavnici clenovi na klubot sami go zapalile za da ima sto moronstini da blada taa ministerkata bugarska sto ke dojde utre.

alienmk

Број на мислења : 372
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Albatros Саб Јун 04 2022, 18:32

A da go broime kako borba protiv semejno nasilstvo?

Овој инцидент нема да ги наруши односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија, но откривањето на сторителите на овој чин ќе биде доказ дека тука навистина се вложува сила за борба против говорот на омраза, изјави Теодора Генчовска, министерката за надворешни работи која денеска дојде во Битола по инцидентот со палењето на влезната врата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“.


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Јун 04 2022, 19:55

Од многу добри односи имаме вето од Бугарија за членство во ЕУ. Се работи за простаци што се дограбиле до некоја позиција и максимално го користат тоа за да се изживуваат врз нас. Не би рекол дека одработуваат за Русија, туку дека се работи за ментална грешка која вештачки им ја всадиле во минатото. Последен што го правел тоа е Тодор Живков. Од палењето на клубот во Битола полза има само Бугарија, па не може да се исклучи дека Бугарите сами си го запалиле клубот. Тоа не е невообичаено кај фашистите. Во Германија сами си го запалиле Рајхстагот.
Да нема забуна па некој ова да го оквалификува за проруски говор на омраза. Не ги мразам Бугарите. Ги жалам како што го жалам и секој болен човек, а никако не ми оди во глава дека некој друг, некој странец подобро од мене знае каков е мојот идентитет долоклу е ментално здрав. За жал ова не се однесува само на Бугарите и Грците, туку и на НАТО и ЕУ. Не сум психијатар и ова не е дијагноза. Само се обидов да не напишам народно дека се работи за лудаци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Jул 17 2022, 18:51

Еве што мисли советникот на ненормалниот од Муртино во врска со добрососетството со Бугарија.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Jул 21 2022, 20:23

За непознавачите на фактите, еден податок што не го знаеле или уште полошо намерно не го напишале пишувачите на декларацијата за македонскиот јазик предадена во ЕУ. За лерински и воденски дијалект се пишува во Абецедарот издаден во 1922 од Грција и од кпј требало да учат Маледонците во Грција. Не знам дали нормален човек доколку има основно познавање за проблемот би напишал декларација со последици по сопствениот народ и неговата иднина, а ако е неписмен за проблематиката и без да се консултира со експерти. Доколку немаме на власт антимакедонска диктатура, а не хибриден режим. Даки евроатлантската меѓународна банда ни инсталира Бугари на власт. Од тие 2.504 колку што има Бугари во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Jул 22 2022, 13:24Оваа песна што не е народна македонска, туку авторска и точно се знае кој е автор на текстот, а кој на музиката е доказ дека Бугарите одат по стапките на нивните политичари и мислат дека можат да украдат се што е македонско. Еден ден ќе почнат да ни крадат и од дома. Се разбира со помош на администраторите на Македонија (од СДСБ и ДУИ). Слушам во песната АЛександар Македонски е заменет со татарскиот хан Аспарух. Јас не знам дека хан Аспарух или Васил Левски имаат почитувачи во Македонија. (Можеби ги има во СДСБ и ДУИ).
Инаку еве го и оригиналот на песната во изведба на Војо Стојановски. Песна што ја сакаат многу Македонци во земјата и дијаспората. Не знам дали заевистите ја мразат.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Jул 23 2022, 09:33

Целата проказна на предавниците од власта се сведува на тоа дека ако македонскиот јазик останува признат од сите освен од Бугарија ни бил гарантиран идентитетот. Тоа е апсолутна лага. АКо Македонецот е принуден Александар Македонски да го смета за ГРГ, цар Самоил, светите браќа Кирил и Методиј, Гоце Делчев и други за Бугари, а Зоран Заев, Димитар Ковачевски, Бујар Османи, Бојан Маричиќ и други антимакедонци за Македонци, што Македонец би станал. Или во историјата ако полковникот Љубен Апостолов што го наредил стрелањето без судење во Ваташа (најмладиот стрелан бил на 15 години) наместо командир во бугарската фашистичка војска за администратор, што македонско ќе ни осстане во нас.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Jул 23 2022, 10:37

Да дополнам. Само четворива од стреланите младинци биле полнолетни, а 8 малолетни.
Во Австралика, САД и други земји има луѓе што не го знаат македонскиот јазик, а се чувствуваат како Македонци. Што значи дека јазикот не е единственото нешто што го гарантира идентитетот. Како што сакаа да ни прикаже евроатлантската меѓународна банда преку нивните слуги во Македонија. Пред се тие што ја посетуваат нашата земја само кога треба да се уништи дел од нашиот идентитет. Нема да заборавам кога пред референдумот за територијална поделба на Македонија по замисла на Албанците и нивните странски ментори еден британски министер го вртеше часовникот напред назад и демек ако се изгласа Кичево, Струга, Чаир и други општини да бидат новоформирани во граници што овозможуваат Македонците во нив да бидат малцинство и Сарај и Кондово да станат дел од градот Скопје за да се овозможи употреба на албанскиот јазик (да има над 20%) ќе сме оделе напред во ЕУ, а ако референдумот помине и тоа не се случи ќе не вратело назад во историјата. По една деценија Велика Британија, неговата земја ја напушти иднината со ЕУ и реши да стане приврзок на САД. Реално иднината повеќе не е на запад, туку на исток. Прашање на време е кога Кина ќе го заземе лидерското место во светот. Се надевам дека нема да биде лош господар што кон остатокот од светот ќе се однесува како дресер, а не како (посилен) парнер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Jул 23 2022, 14:26

Дали СДСМ и ДУИ што администрираат со Македонија во последниве 5 години знаат дека во далечната 1956 година помеѓу тогаш Федеративна Народна Република Југославија и Народна Република Бугарија е признат македонскиот јазик. Договорот се однесува за правна помош што може да се побара на бугарски, српско-хрватски, словенечки или македонски јазик. Овој договор е ратификуван со указ број 167 на президиумот на Народното собрание на 8 јуни 1956 година, а стапил во сила на 26. 01. 1957 година и е на неодредено време. Објавен е во бугарскиот Службен весник број 16 од 22.02. 1957 година.

Еве што мисли за договорот и поранешниот потпретседат на СДСМ и министер за финансии.

https://www.expres.mk/jas-vakov-protokol-ne-bi-potpishal-eks-potpretsedatel-na-sdsm-tvrdi-uslovite-se-ponizhuvachki/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Jул 23 2022, 14:46

АЈде да дополнам дека договорот за кој пишував во претходниот пост е потпишан на неодредено време и правосилен е и сега. Ова покажува само каква државна администрација има и кај нас и во членката на ЕУ - Бугарија. Тие појма немаат кои правни акти важат и треба само да ги спроведуваат.
П.С.: Не знам ни зошто владата формирала совет за (да не кажам против) македонскиот јазик, а не ги користи услугите на Институтот за македонски јазик и други државни институции што постојат. Во кои владата го именува директорот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Jул 23 2022, 20:11

Односите со Бугарија - Page 3 Bugar-osmanov

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Jул 24 2022, 09:22

„Од стекнувањето на независноста на Република Северна Македонија постои силно меѓуетничко и надпартиско единство за членство во Европската Унија.Нашето Собрание пред повеќе од 30 години донесе едногласна одлука за ваквата надворешно-политичка ориентација на земјава. Таквите одлуки за зачленување во меѓународни сојузи, како и секоја друга суверена држава ги донесуваме водени исклучиво од сопствени интереси со поддршка од најголемиот број на граѓани. Во изминатите години сите политички чинители даваа значаен придонес во имплементација на ваквите стремежи“. Ова е соопштение на министерството за по надвор по повод интервјуто на рускиот министер Лавров во кое ја спомнува ситуацијата во Македонија. Тука треба да се разгледаат неколку работи. Колкава беше поддршката за членство во овие организации пред 30 години и колку е сега. Поради идиотскиот однос на НАТО и ЕУ при нашето зачленување што го користеа и уште го користат максимално за безобличување на македонскиот идентитет. Пред 30 години Русија и Кина ја немаа сегашната воена и економска сила, па не сум баш сигурен дека тие што гледаат во иднината сакаат членство во организации што за неколку децении ќе бидат во голем пад.
Понатаму во реакцијата на министерството пишува: „Истовремено постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави со цел мешање во нашите внатрешни работи“ Треба ли ова да го разберам дека власта е вљубена во две земји, Грција и Бугарија, па ужива кога тие не дупат, а згрозена е кога трета земја, Русија, сака да го спречи тоа дупење за разлика од земјите на НАТО и ЕУ кои го поддржуваа и го поддржуваат .

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Jул 28 2022, 13:53

Односите со Бугарија - Page 3 Fondacija-makedonija-750x430

Не верувам дека северџанските педери (како карактер) од власта реагирале на овој пост. Македонија и Бугарија биле во една држава само кусо време по Санстефанскиот договор (и тоа само на хартија, а не реално) и во време на бугарската фашистичка окупација. Дали ова не е повик на повторна бугарска фашистичка окупација, овој пат во соработка со тие што гласаа за тоа во македонското Собрание. Како поминаа соработниците на бугарските фашисти тогаш веројатно им е познато на сите. Не знам што очекуваат соработниците на бугарските неофашисти, што сакаат тоа што не им успеало во време на Втората светска војна да го спроведат сега. Дека сами ќе прифатиме окупација. Ако тогаш не сме станале членка на Тројниот пакт, не мора сега да станеме и членка на ЕУ. Секогаш има друго решение.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Jул 29 2022, 08:31

Вчера на натпреварот помеѓу Македонија ЃП и ЦСКА во Софија на нашите фудбалери домашните навивачи им упатуваа навредливи пораки. Скандираа Бугари, Бугари. Кога се играше во Скопје немаше инциденти. Не знам зошто не верувам дека МНР на Османи нема да упати протестна нота поради говор на омраза. Ако кај нас се скандираше Бугари на луѓе кои се навистина Бугари, да не кажам Бугари-Татари (нели се потомци на хан Аспарух), веднаш за тоа ќе се знаеше во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Сре Aвг 17 2022, 20:58

Претседателот на историската комисија од северџанска страна, Драги Георгиев за тоа добил околу 80 илјади евра наши пари што му ги дала владата. Најмалку, по 20 до 25 илјади евра за тој период добиле членовите на комисијата Александар Литовски и Дарко Стојанов.

https://alfa.mk/%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B5-240-000-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B0-%D1%93%D0%BE%D1%80/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%d0%b7%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%b8-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d1%81%d0%b8-%d0%b8%d0%bd%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%bb%d0%b5-240-000-%d0%b5%d0%b2%d1%80%d0%b0-%d1%93%d0%be%d1%80

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Aвг 21 2022, 10:13

Во спорот на Македонците со Бугарите, не на македонската и бугарската власт каде што нема спор, односно македонската власт прифаќа се што ќе побараат немакедонци, без разлика дали се работи за Грци, Бугари или Албанци, да не говориме за евроатланци, не важи ни правилото дека историјата ја пишуваат победниците. Македонија победи во последната војна проти бугарската фашистичка власт. Не знам зошто сега некој без борба би ја прифатил фашистичката идеологија што сакаа да ни ја продадат Бугарите за време на окупацијата. Разликата е што тогаш на Бугарите им се спротивставија патриоти, партизаните, а сега не претставуваат предавници, СДСМ и ДУИ.
Ајде повторно да напишам дека иако човековите права на Македонците во Македонија се позагрозени од правата на Албанците во 2001 година, нема потреба од насилно рушење на власта. Тој процес е во тек, што се гледа и на редовните и на вчерашните вонредни избори. И Албанците се против оваа власт затоа што им го загрозува физичкиот опстанок пред се поради тоа што власта ги троши народните пари за себе, наместо за тоа што е намена на буџетот. Кај Македонците дополнително се врши притисок врз идентитетот кој започна со Преспанскиот договор, а продолжува со бугаризацијата на македонската историја. Тешко дека во 21 век ќе помине фашизацијата на Македонија што сакаат да ја спроведат ЕУ и НАТО птреку актуелната предавничка власт. Која ќе си замине по првите парламентарни избори. Ќе мораме да почекаме и за одговорност за сторените злодела, но во редовна, судска процедура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Сеп 03 2022, 10:50

Знам дека на симпатизерите на СДСМ ова не им пречи, но на тие што се чувствуваат како Македонци сигурно им пречи. Уште во 2018 година ЗОран Заев го чевствувал 24 мај како ден на бугарската писменост, а делото го повторил Талат Џафери следната година. Тоа се гледа од протоколите со Бугарија што се дел од условите за наше членство во ЕУ според т.н. француски предлог. Иако се работи за договор на СДСМ и ДУИ во македонско име и Бугарија од друга страна.

Односите со Бугарија - Page 3 303619278_10160329472767138_7199452668849410613_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=hZ9EzUxYCscAX8WHJ7r&_nc_ht=scontent-sof1-2


Односите со Бугарија - Page 3 302472628_10160329472717138_1489593266427714364_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=YfoKkLJPjcQAX_eJ2ow&tn=udbeL6emnGoX7ljy&_nc_ht=scontent-sof1-2

За да видите како да го направите тоа на сајтот на министерството за понадвор на т.н. северна Македонија следете ги упатствата на следниот линк

https://www.facebook.com/ilievski/posts/pfbid0sMBGCZPJo24uBCuvgk7j7Njzvks9jbFyt13mLhxUaabwR1tkc1mbKznEifXB4HcEl

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 3 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот