Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Односите со Бугарија

+10
defo
Albatros
alienmk
SHARENI
zozoti
PRVOBOREC
TRAJCHE
Nebula
OPOZICIONER
Luxor
14 posters

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Јун 17 2023, 16:35

Ако навистина не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, не ми е јасно за кој кyр Бундестагот донесе резолуција со која поддржува нешто што нема потреба од поддршка. И зошто некој поздравува непотребна поддршка. Јасно е дека не се работи за реална поддршка туку дека не сметаат за будали што повеќекратно наседнуваат на исти лаги. Да потсетам дека и Ангела Меркел како тогашен канцелар и Урсула вон дер Лајен (сега претседавач со ЕУ, а тогаш министерка за одбрана на Германија) сега слободно можам да напишам не лажеа дека Преспанскиот договор е последно наше понижување на евроатлантскиот пат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Пет Јун 30 2023, 11:08

Радев ретерира, сега не поставувал нови услови туку само сакал да  се почитува договореното.

https://www.dw.com/mk/sofija-nema-novi-uslovi-za-skopje-no-bara-da-se-ispolni-dogovorenoto/a-66078695?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Јун 30 2023, 22:06

Стар услов е дека треба да лажам дека татко ми или дедо ми биле до 1944 година Бугари. И сите други Македонци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пон Aвг 07 2023, 20:43

За т.н. северџани за жал не моѓам да тврдам дека не се со бугарски потекло, но сигурно е дека врз нив не е вршен притисок. А вршен е притисок врз Македонците во Бугарија да се побугарчат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Сре Aвг 09 2023, 20:52

ОСТВАРУВАЊЕТО НА ДОГОВОРЕНОТО СО БУГАРИЈА Е УСЛОВ СПОРЕД КОЈ ЌЕ СЕ МЕРИ НАПРЕДОКОТ НА МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ Позицијата на Софија е јасна и непроменета, Бујар Османи манипулира на ученичката табла!

На прашање на Плусинфо за толкувањето на македонскиот министер за надворешни работи на Преговарачката рамка, што го нацрта и на табла, бугарското Министерство за надворешни работи испрати одговор со кој ја реафирмира својата позиција од 16 јули. За Софија нема дилеми дека договореното меѓу двете држави е и критериум и услов во процесот на преговорите меѓу Македонија и ЕУ.
МАКЕДОНИЈАСЛАЈДЕР

Од Бранко Героски


Односите со Бугарија - Page 8 Bujar-tabla

Преговарачката рамка експлицитно ги утврдува принципите што ќе ги дефинираат преговорите за членство. Во точката 5 се нагласува дека напредокот на земјата апликант ќе се мери според јасно дефинирани услови, меѓу кои се критериумите од Копенхаген, Процесот за стабилизација и асоцијација и посветеноста на Северна Македонија за добрососедски односи и поблиска регионална соработка, вклучително и преку постигнување на опипливи резултати и совесно спроведување на билатералните договори, вклучително и Договорот за добрососедски односи со Република Бугарија од 2017 година, како и годишните прегледи и мерки за негово ефикасно спроведување согласно чл. 12 од овој договор.

Во одговор на прашање на порталот Плусинфо, Министерството за надворешни работи на Република Бугарија ја реафирмира позицијата соопштена на 16 јули, во која, меѓу другото, се предупредува  дека Софија очекува „совесно исполнување на сите преземени обврски, а не обиди да се толкува дали процесот на европска интеграција бара нивно исполнување“.

Плусинфо вчера (8 август) до Министерство за надворешни работи на Република Бугарија го постави следното прашање:

„Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, г-дин Бујар Османи, во последните неколку дена повеќе пати јавно изјави дека Договорот за добрососедство меѓу двете земји и двата протокола поврзани со овој договор не се дел од поглавјата на Преговарачката рамка за преговорите меѓу Северна Македонија и Европската Унија, дека тие се во нејзиниот општ дел и дека Европската комисија нема да гласа за исполнување на обврските кои произлегуваат од овие документи и дека нема да бидат презентирани писмени извештаи.

Министерот Османи ја убедува македонската јавност дека по усвојувањето на уставните измени, Република Бугарија нема формални можности да ги блокира преговорите со Северна Македонија врз основа на оценката дека не се исполнуваат обврските преземени со Договорот за добрососедство.

Би сакале да го пренесеме ставот на бугарското Министерство за надворешни работи по ова прашање“.

Од бугарското МНР утрово (9 август) го добивме следниот одговор:

„Во врска со вашето барање, сакаме да ве информираме дека официјалниот став на Министерството за надворешни работи на Република Бугарија е објавен на 16 јули 2023 година на официјалната веб-страница на Министерството за надворешни работи“.

Под наслов „Позиција на Министерството за надворешни работи на Република Бугарија“, на веб-страницата на оваа институција е објавен текст со следната содржина:

„Во врска со многуте прашања од медиумите во врска со природата на европскиот компромис постигнат во 2022 година за европскиот пат на Република Северна Македонија, Република Бугарија сака да потсети на следново:

Основен принцип на меѓународното право е Pacta sunt servanda. Договорите мора да се спроведуваат, без разлика дали се мултилатерални или билатерални. Неспроведувањето на потпишаните договори ја поткопува довербата, конзистентноста и предвидливоста во односите меѓу државите и предизвикува контрамерки. Од нашите пријатели во Северна Македонија секогаш очекувавме совесно исполнување на сите преземени обврски, а не обиди да се толкува дали процесот на европска интеграција бара нивно исполнување.

Патот на Северна Македонија кон членството во ЕУ има јасно дефинирани параметри. Неодговорно и контрапродуктивно е да се нарушува тешката и деликатна рамнотежа со несоодветни и тенденциозни толкувања кои отстапуваат од критериумите јасно утврдени од Советот на ЕУ за оваа работа. Посебно опасни се обидите манипулативно да се претстават веќе договорените и опишани во компромисот од 2022 година како некои нови барања на Република Бугарија.

Преговарачката рамка, која според одлуката на Советот на ЕУ ќе ѝ биде предадена на Северна Македонија по завршувањето на фазата на отворање на преговорите, експлицитно ги утврдува принципите што ќе ги дефинираат преговорите за членство. Во точката 5 се нагласува дека напредокот на земјата апликант ќе се мери според јасно дефинирани услови, меѓу кои се критериумите од Копенхаген, Процесот за стабилизација и асоцијација и ‘… Посветеноста на Северна Македонија за добрососедски односи и поблиска регионална соработка, вклучително и преку постигнување на опипливи резултати и совесно спроведување на билатералните договори, вклучително и […] Договорот за добрососедски односи со Република Бугарија од 2017 година, како и годишните прегледи и мерки за негово ефикасно спроведување согласно чл. 12 од овој договор’.

Бугарија нема нови услови кон Северна Македонија. Напротив, таа искрено сака да го види својот сосед како напредува кон полноправно членство, преку успеси во реформскиот процес и напорите за градење добрососедски односи. Го очекуваме првиот чекор во овој процес, согласно обврските потпишани од Скопје во јули 2022 година – ‘… стапување во сила на измените на Уставот на Северна Македонија за оние нејзини граѓани кои живеат на територијата на оваа земја и се дел од други народи, како што е бугарскиот народ, според внатрешните процедури, вклучително и преку уставен закон за нивно спроведување’“.

Во наведениот текст позицијата на бугарското МНР е јасно соопштена. Во неа прецизно се наведени следните ставови:

Постигнување опипливи резултати и совесно спроведување на Договорот за добрососедски односи со Република Бугарија од 2017 година, како и годишните прегледи и мерки за негово ефикасно спроведување согласно чл. 12 од овој Договор, е „јасно дефиниран услов“ (еден од повеќето) според кој ќе се мери „напредокот на земјата апликант“ (Македонија);
Софија јасно нагласува дека „неспроведувањето на потпишаните договори ја поткопува довербата, конзистентноста и предвидливоста во односите меѓу државите и предизвикува контрамерки“.
Софија предупредува: „Неодговорно и контрапродуктивно е да се нарушува тешката и деликатна рамнотежа со несоодветни и тенденциозни толкувања кои отстапуваат од критериумите јасно утврдени од Советот на ЕУ за оваа работа“.
Софија како „посебно неодговорни“ ги смета „обидите манипулативно да се претстават веќе договорените и опишани во компромисот од 2022 година како некои нови барања на Република Бугарија“.
По одговорот на Софија, јасно и недвосмислено може да се заклучи дека тоа што министерот Османи го црташе на табла, објаснувајќи дека за остварувањето на преземените обврски од билатералниот договор со Бугарија и за два протокола немало да се гласа и немало да има писмени извештаи, е манипулативно толкување на членот 5 од Преговарачката рамка.

Османи сега на својата ученичка табла треба да напише: „Договореното со Бугарија е услов според кој ќе се мери напредокот на Македонија кон ЕУ“. Тоа е вистината.

https://plusinfo.mk/ostvaruva-eto-na-dogovorenoto-so-bugari-a-e-uslov-spored-ko-e-se-meri-napredokot-na-makedoni-a-kon-eu-pozici-ata-na-sofi-a-e-asna-i-nepromeneta-bu-ar-osmani-manipulira-na-uchenichkata-tabla/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Dino Чет Aвг 10 2023, 12:23

A Hitler koj ke go glumi?


Односите со Бугарија - Page 8 09810

Односите со Бугарија - Page 8 Vgt10

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Пет Aвг 11 2023, 13:07

Не го лути Гоце Делчев (Тодев). Бугарин ни го води полицискиот синдикат.

Односите со Бугарија - Page 8 Bhu10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Aвг 11 2023, 20:34

Знаат ли во МВР колку полициски службеници имаат двојно државјанстви, бугарско, косовско, албанско ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Aвг 17 2023, 18:48

Ако пратениците се претставници на гласачите, а не слуги на западни газди, 96 пратеника би требало да бидат против уставни промени по бугарски ултиматум поддржан од евроатлантската меѓународна банда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Albatros Чет Aвг 17 2023, 21:05

Pratenicite od Levica nema da glasaat. Za drugite ne sum tolku siguren.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Aвг 19 2023, 09:28

Ниту еден пратеник Македонец без генетска модификација и пратеник што ја сака Македонија и Македонците нормално не гласаше за оредлогот напишан од ннепријателите на Македонија и Македонците и нивните домашни слуги. Не знам ни колку памет има моменталниот премиер кога не му беше јасно дека протести немаше затоа што народот беше сигурен дека ни во овој состав на Собранието нема доволен број на предавници за да помине постапката што треба да ги бугаризира Македонците. Мислам дека во следниот состав на Собранието нема да има ни теоретски шанси ваква будалаштина воопшто да се стави на дневен ред. Не знам ниту дали во ЕУ (и целата евроатлантска меѓународна заедница која кон нас се однесува како меѓународна банда) мислат дека сме колективно будали или со сила сакаат да не натераат на некое друго решение, односно здружување со Русија и (или) Кина, од кои едните воено, а другите економски веќе се на добар пат да доминираат со светот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Aвг 19 2023, 20:11

Вчера за дневниот ред гласаа Македонците
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 20 2023, 23:51

Ајде небањати, кој тоа бил на вечера, Гоце или вашиот бугарин Тодор?
https://twitter.com/100deutschemark/status/1693275495985479946

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Aвг 24 2023, 19:24

Ни едниот ни другиот не биле Бугари. Не можам да кажам дека Бјар Исмани е Бугарин затоа што работи за Бугарија во моментов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Bosonoga Пет Aвг 25 2023, 00:51

Crepovite dpmneovski go isfrlile Goce Delcev od pesnata i go stavile bugarot Todor Aleksandrov.

PRVOBOREC напиша:Ајде небањати, кој тоа бил на вечера, Гоце или вашиот бугарин Тодор?
https://twitter.com/100deutschemark/status/1693275495985479946

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Aвг 26 2023, 17:18

Постојат најмалку две верзии на песната, според тоа кој бил на чело на македонската револуционерна борба во одреден период. Македонската држава сепак е формирана по патот што го започнал Тодор Александров со потпишувањето на Мајскиот договор помеѓу ВМРО и Коминтерната. За жал западните земји никогаш не застанале на страната на Македонија. Секогаш биле на страна на нашите непријатели. И коа се формирале државите на Балканот, со Букурешкиот договор. По осамостојувањето на Македонија не бевме примени во ОН поради Грција (која нема право на вето, но го имаат САД, Франција и Обединетото Кралство. Со Времената спогодба беше прекршена од страна на Грција со поддршка на земјите членки, па не влеговме во НАТО туку македонските изроди (т.н. северџани) потпишаа Преспански договор. Уставот го сменивме претходно и со Рамковниот договор откако бевме нападнати од Косово, територија контролирана од НАТО по окупацијата на тој дел од Србија. Не добивме воена помош, туку глобализаторите не ставија под ембарго за купување оружје. За влез во ЕУ прво добивме вето од Франција, па работата ја продолжи Бугарија. Во двата случаја имаше поддршка од сите членки на ЕУ. Не знам дали НАТО и ЕУ не мразат или од други причини садистички се изживуваат врз нас. Како да сакаат да не принудат да побараме друго решение, надвор од ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Саб Aвг 26 2023, 19:13

Ц ц ц.

Bosonoga напиша:Crepovite dpmneovski go isfrlile Goce Delcev od pesnata i go stavile bugarot Todor Aleksandrov.

PRVOBOREC напиша:Ајде небањати, кој тоа бил на вечера, Гоце или вашиот бугарин Тодор?
https://twitter.com/100deutschemark/status/1693275495985479946

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Aвг 27 2023, 09:51

Во сегашната верзија песната е постара од ВМРО-ДПМНЕ. Не и од ВМРО. Не знам зошто на СДСМ му требаше да стане слуга на ДУИ за да го осознае тоа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Сре Окт 11 2023, 12:39


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by PRVOBOREC Сре Окт 11 2023, 16:42

Добар ден небањати.

Односите со Бугарија - Page 8 20231010
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Окт 14 2023, 11:24

Тоа што ВМРО-ДПМНЕ не се срами од името (ВМРО) движење кое во време на Втората светска војна било водено од Ванчо Михајлов, не значи дека ВМРОвците во Македонија во тоа време оделе слепо по неговите стапки. Исто како што сега има СДСМовци кои отворено се спротивставуваат на антимакедонските потези на Зоран Заев сега продолжени од Димитар Ковачевски. Ниту може да ги споредуваме кај Албанците на пример доприносот за македонската држава на Ибе Паликучќа и Али Ахмети.
За тоа дали сме избрале погрешна или права страна ќе каже историјата. Тоа што сме избрале да бидеме на страната на САД и слуги на нивните слуги во ЕУ, се помалку во последната година личи на ПРАВА страна. И Бугарите на почетокот на Втората светска војна сметале дека се на права страна, но крајот го покажал спротивното. Нашите источни соседи (по некои нови учебници западни) никогаш не биле на правата страна. Во првата светска војна биле во сојуз со Германија, Австро-унгарија и Турција, во втората светска војна со Германците, Италијанците и Јапонците, по војната во Варшавскиот пакт. Сега се во ЕУ и НАТО, нели? За жал не се сеќавам дека во нешто САД биле а наша страна, освен што потфрлаат по некој долар кој најчесто завршува кај тие на власта. Не блокираа за членство во ОН додека не прифативме кршење на нашите човекови права сами да си ја именуваме државата туку дека за тоа ќе се договараме со Грција, подоцна кога Грција го прекрши и тој договор не влеговме во НАТО и ЕУ ,како организација со која индиректно управува длабоката држава (САД) туку прифативме наметнато северно име. Сега и една Бугарија со помош на САД и ЕУ се обидува да не дупи, но се надевам дека на крај дупени ќе бидат само лидерите на СДСМ и ДУИ. Не е социјалдемократија да работиш против својот народ, па се надевам дека во иднина СДСМ со нормално раководство ќе биде една од двете најголеми партии (без разлика која е во моментот прва), а не да се бори за второ место со партија што не се обраќа до сите граѓани туку само на едно малцинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Окт 15 2023, 19:24

Гледам дека Бујар Исмани ви својство на претседавач со ОБСЕ по втор пат оваа година ќе оди во Украина. Нема најави дека барем еднаш ќе ја посети Бугарија за да види кога ќе почне да ги почитува човековите права на Македонците што живеат таму и да инсистира Бугарија да ги спроведе пресудите на европскиот суд за човекови права што нашиот источен сосед не го прави со години, Или го боли кyрот за Македонците од кои прима најголем дел од платата што ја добива.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Albatros Пет Окт 20 2023, 13:22

Nema vrska Bugarija, EU si bara izgovori da ne ne primi.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Окт 22 2023, 15:00

Еден непријателски потег на Бугарија

Luxor
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by SHARENI Саб Ное 04 2023, 15:29

Бугарија уверува дека нема да додаде повеќе услови за Македонија, рече Ескобар
04.11.2023 13:04

https://libertas.mk/bugari-a-uveruva-deka-nema-da-dodade-pove-e-uslovi-za-makedoni-a-reche-eskobar/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 8 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот