Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Односите со Бугарија

+10
defo
Albatros
alienmk
SHARENI
zozoti
PRVOBOREC
TRAJCHE
Nebula
OPOZICIONER
Luxor
14 posters

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Чет Фед 02 2023, 12:38

Зошто такви напади кон дпне и локалната власт? Што толку им се налути?

трендафил напиша:Мислам дека утре, на 2 февруари, нели ден на педерите, е добар ден за заедничко чествување на нашата ванчомихајловистичко балистичка власт со бугарската неофашистичка.

Односите со Бугарија - Page 6 Img_2636
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by defo Чет Фед 02 2023, 14:40

Независна Држава Македонија

Малце, нека си поноват историја....

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Чет Фед 02 2023, 19:48

Ајде уште еднаш да напишам дека политиката на Ванчо Михајлов денес во македонија ја спроведува СДСМ о почна да го перави тоа со доажањето на власт на Зоран Заев, за кого се надевам дека не го правел тоа свесно, туку кога бил црпнат од нива не го земал со себе целиот мозок. Разликата е што СДСМ сака да го задржи името Македонци, но тотално да ни го кастрира идентитетот. Во СДСМ на пример не го почитуваат Лазар Колишевски, но во негово време се создадени сите институции што Ахмети и Заев ги преименуваа од македонски во национални. Што се однесува до Ванчо Михајлиов, тој бил за македонска држава, но без Македонци. Но не бил за двојазичност на ниту еден дел на Македонија, а да не говорам на целата територија на државата. Но бил бугарофил исто како и македонската влада. За жал со помош на бугарската власт едно време бил лидер на ВМРО. Исто како што Заев и Ахмети со помош на евроатлантската меѓународна банда се македонски лидери во моментов.
Бугарите во Македонија ги имаат сите малцински права. За разлика од Македонците во Бугарија која не ги почитува ни пресудите на европскиот суд за човекова права. До сега 17 на број. За жал имаме влада што им попушта на сите непријатели на Македонија, а ме ги почитува правата на Македонците како мене, се некастрирана историја. Ние немаме права ни да го користиме својот национален симбил (сонцето од Кутлеш). Се надевам дека до следниот попис доколку до тофгаш не се верати демократијата во Македонија и не почне да се почитува Уставот (на пример да нема половина министри во владата или ако некој смета дека тоа не е добро за државата да го смени Уставот и етничката припадност да не биде важна при ниту едно вработување. Имаме влада што повеќе води сметка за 3.500 Бугари отколку за Македонците со некастриран идентитет кои изгледа се најголема етничка заедница во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пет Фед 03 2023, 20:41

Делегацијата на Бугарија утре ќе ја предводи министерот за внатрешни работи на Бугарија. Обично во странство некоја држава ја претставува министер за надворешни работи. Однесувањето на Бугарија е како да сме во времето на бугарската фашистичка окупација, Демерџиев да е прв полицаец и во Македонија, а Спасовски да му е измеќар. Уште едно бугарско понижување на Македонија и Македонците што го дозволува хибридниот режим што ја има узурпирано власта.
Во случајот со утрешните настани уште еден безобразлук од хибридниот режим. На новинарите од Курир, Република и Пресинг не им е издадена акредитација и со тоа им е забрането присуството на местото на настанот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Delta Пет Фед 03 2023, 20:50

z!:-;zoto ne si na herojska straxa';$&koga ke gi vidi krilcata na pandov toj demergiev ke poleta za bugarska pod hitno';!_goceta nema da go giba_&#$
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Фед 04 2023, 15:48

На Бугарите очигледно им се случува реприза од Втората светска војна. Таман странци, тогаш фашистите, а сега евроатлантската меѓународна банда ќе им ја даде Македонија и Македонците со својот однос предизвикуваат револт кај најголем дел од Македонците. Се надевам дека и Бугарија и Грција и ЕУ конечно ќе разберат дека нема шанси да се изврши бугаризација на Македонците. Изгледа дека македонскиот дел од власта тоа го разбра и се поклони пред гробот на Гоце Делчев. Со исклучок на единствениот Албанец во делегацијата, првиот вицепремиер Артан Груби кој единствен од сите делегации остана исправен. Дотичниот се поклонува пред спомениците на терористите од ДУИ (тогаш УЧК).

https://www.expres.mk/kovachki-zhestoko-za-skandalot-na-grubi-pri-chestvuvanjeto-na-delchev-go-ponizhuva-najsvetliot-lik-od-makedonskata-istorija-se-podbiva-so-nacijata/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by PRVOBOREC Саб Фед 04 2023, 19:57

Односите со Бугарија - Page 6 Img_1419Односите со Бугарија - Page 6 Img_1420Односите со Бугарија - Page 6 Img_1421

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Фед 05 2023, 11:35

Мислам веќе дека на сите им е јасно дека во моментов Бугарија нема ни трошка пријателство кон Македонија и Македонците, туку дека се обидува да го направи тоа што не им успеа во времето на фашистичката окупација. Едноставно да не избрише како народ. Во војната имала поддршка од Третиот рајх, сега е поддржана од ЕУ, што мислам дека и на слепците им е јасно по францускиот предлог што за жал го прифати и македонската власт. Веројатно веќе и на Заев, Ковачевски, Ахмети, Османи и на другите им е јасно дека Бугарија е непријателска земја на Македонија и дека колку повеќе им се попушта им се зголемуваат апетитите. Се надевам дека ќе дојде до освестување и дека сите заедно ќе почнеме да си ја браниме земјата од непријателот и дека повторно ќе победиме како што веќе направивме во Втората светска војна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Вто Фед 07 2023, 09:51

Лекција за бугарите. Се додека одредени структури им служат на туѓи интереси а некои други не се разбудат од сонот за ребугаризација ќе се мразиме.

Односите со Бугарија - Page 6 Img_2637
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by defo Вто Фед 07 2023, 10:13

Јас имам една друга логика, народот ни е братски, политичарите не. Јас затоа мрчам и против срби и против бугари....ете можда грешам.....

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Вто Фед 07 2023, 10:42

Не, не грешиш. Затоа напишав „одредени структури". Всушност кажуваме иста работа иако формулирано на различен начин.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by zozoti Вто Фед 07 2023, 19:11

Bugaristan, drzava so EU vrednosti kade pocesni gragani koi ziveat na smetka na danocnite plakaci se narkomani i dileri na kokain.

Односите со Бугарија - Page 6 Img_2082

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Вто Фед 07 2023, 20:09

Meсто да му дадат 500 евра за да си ја плати дрогата и да нема долг кон криминалбните партнери, Бугарија сега потрошо о ќе трошо многу повеќе пари за да го заштити. Будалаштина е да му треба заштита на секретарот на бугарскиот фашистички клуб во Охрид, а да не им треба заштита на оретседателот на клубот во Охрид или на тие од Битола. Едноставно Кугарските власти се обраќаат на будали и очекуваат поддршка од евроатлантската меѓународна банда која до сега во секоја спорна ситуација била против Македонија и Македонците.
Инаку нирмално е да се цени сегашниот однос на два народа, а не некој од историјата сои специфична власт. Кај Бугарите проблем е тоа што фашистите ги сметаат за херои и со нивни имиња ги именуваат клубовите преку кои наводно мислат да шират пријателство. За жал јас не можам да делувам против странци, но можам да ги казнам тие што поради недостаток на ум или некоја друга причина се обидуваат да ги кршат моите човекови права. За среќа не подолго од првите следни избори.
За тие што мислат дека тоа го працам од партиски причини иако не сум член на ниту една партија еве ќе споменам други политичари. На линкот подоле еве како говори градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски во дебатна емисија на бугарската телевизија. За разлика од Зоран Заев кој изјавуваше дека сме ист нарог.

https://motika.mk/wp-content/uploads/2023/02/05/maks.mp4

Или Апасиев што на денот на раѓањето на Гоце Делчев со делегација од Левица положи цвеќе во Кукуш, родниот град на великанот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Фед 12 2023, 13:16

Одземена е дозволата за работа на македонскиот културен клуб во Благоевград, по жалба на обвинителството дека се забранети граѓански здруженија со политички цели. Да не е трагично бидејќи се работи за земја членка на ЕУ, а не дел од Третиот рајх како што било во историјата порано, во статутот на клубот пишува дека нема да дејствува политички. Тоа што ненормалните пријатели на СДСМ и ДУИ секоја изјава на некој дека е Македонец без разлика дали е во Бугарија, Македонија или некоја трета земја ја сметаат за антибугарска политика веројатно е случај за психијатар. Не само за бугарските политичари, туку и за македонските што ја поддржуваат таа политика како наводно проевропска. За жал ја поддржува и самата ЕУ. Ома ли психијатри во ЕУ, но и во НАТО?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Фед 18 2023, 09:52

Интересна препорака порака на еден од лидерите на актуелната власт, Љубчо Георгиевски. Требало да се забрани емитување на југословенски филмови на телевизија, затоа што го зголемувале србоманството. Македонците не ја сметаат Србија за пријател поради партизаните, туку поради помошта во ковид и кризата со војната што НАТО ја испровоцира во Украина. А не сме ниту ние виновни што Бугарија нема продукција на антифашистички филмови. Македонскиот народ се однесува според актуелните збиднувања. На пример нема омраза против Туркија како последица на повеќевековното Османлиско ропство, затоа што односот на актуелна Туркије е пријателски, за разлика од односот на Бугарија и ЕУ и САД. Ова последново ако ЕУ води самостојна политика, а не е приврзок на нашиот стратешки партнер со чија помош си го сменивме националниот симбол, името, избришавме неколку илјади години од нашата историја, воведовме двонационална држава, до актуелната влада со ист број на министри од мнозинскиот народ и најголемото малцинство, а во најава е во следната да има повеќе Албанци, при што не е критериум квалитетот туку партиската припадност без разлика колку пратеници стојат зад некоја партија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Саб Мар 11 2023, 15:24

Да не остане незабележано на форумов, амбасадорот на Бугарија или друг претставник на бугарската држава не беше присутен на комеморациите по повод 80 годишнината од испраќањето на Евреите од Македонија од страна на бугарскиот фашистички окупатор во концентрациониот логор Треблинка. Ова може само да значи дека Бугарија не се кае за злоделото што го направиле нивните предци или дека го подржуваат и сега.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Albatros Нед Мар 12 2023, 15:02

I da se zabelezi deka spored Micko i vmro na tie luge taka im teknalo nesto si zaminale od doma i ne se vratile. Bugarski fasisticki okupator nemali i ne gi deportiral vo Treblinka, bugarite samo turisti bile.

Односите со Бугарија - Page 6 Screbg10

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Мар 12 2023, 16:42

Секој знае на кој начин Евреите од териториите окупирани од фашистичка Бугарија заминале на патот до смртта. Бугарските фашисти биле исклучително ефикасни во злосторството. На патот за Треблинка испратиле 98% од Евреите што живееле на окупираните територии (од Македонија, Тракија и источна Србија. Колку што знам во делегацијата што положи цвеќе на споменикот во тогашниот Монопол претставник на ВМРО беше Рахела Мизрахи. Пратеничка што требаше да биде министерка во техничката влада пред изборите, но со гласови од СДСМ и ДУИ беше отстранета од владата. Се надевам дека причина за тоа не е тоа што е Еврејка и поради пријателството на актуелната македонска власт со Бугарија. Земја која за 80 години од злосторството уште се нема извинето на жртвите и нивните сонародници. Ни на Македонија, земја чии граѓани се испратени на патот без враќање.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Нед Мар 12 2023, 18:04

Изгледа некои не знаат или не смеат да кажат.

трендафил напиша:Секој знае на кој начин Евреите од териториите окупирани од фашистичка Бугарија заминале на патот до смртта

Albatros напиша:I da se zabelezi deka spored Micko i vmro na tie luge taka im teknalo nesto si zaminale od doma i ne se vratile. Bugarski fasisticki okupator nemali i ne gi deportiral vo Treblinka, bugarite samo turisti bile.

Односите со Бугарија - Page 6 Screbg10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Нед Мар 12 2023, 22:01

Бугарските окупатори испратиле на егзекуција во концентрациониот логор Треблинка двојно повеќе Евреи отколку што има Бугари по последниот попис во Македонија, И го слават царот од тоа време и во земјата во која извршил злосторство па со негово име именуваат клуб. Италијанските фашисти не испратиле ниту еден Евреин ниту од Италија, ниту ид териториите што ги окупирале, па никој не го слави поради тоа Мусолини. Ниту имаат музеј за да се прикажат како спасители, како што сакаат да отворат во Бугарија. Во Битола на комеморацијата беше германскиот амбасадор, а ги немаше ни бугарскиот амбасадор ниту конзулот со седиште во Битола. Чудно е и тоа како има македонски и бугарски Евреи за тие што сметаат дека нема Македонци и Бугари, туку само Бугари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Luxor Пон Мар 13 2023, 07:38

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пон Мар 13 2023, 08:50

Татко ми ми кажувал за собирањето на Евреите во Скопје и дека во Монополот не им давале ни јадење ни вода и дека скопјани се организирале да им ги носат овие артикли во тој собирен центар. Што би рекле односот на бугарската војска и полиција бил нечовечки. Од Скопје до Треблинка транспортот бил со вагони за стока, не за патници. Голем дел од Евреите од Македонија во Треблинка воопшто не биле сместувани туку се носени директно во гасните комори кај што се ликвидирани. Бугарија е и во врска со холокаустот очигледен фалсификатор на историјата. Да не кажам имаат историчари криминалци. И ние со нив треба да преговараме за нашата историја. Да не пишувам многу, само ќе го поставам прашањето дали има психијатри во Бугарија, но и во ЕУ и воопшто во западниот свет кој самиот себе си се нарекува меѓународна заедница кои садистички се изживуваат со Македонија од почетокот на нашето осамостојување. Да потсетам дека односите помеѓу Македонија и Бугарија се влошија нагло по филмот Трето полувреме во кој меѓу другото се прикажува и холокаустот во Скопје. За жал, Бугаритја како држава не се кае ниту за ова ниту за другите злосторства што ги има извршено во Македонија, а нашата власт се однесува поданички исто како што Бугарите во време на Втората светска виојна се однесувале кон Третиот рајх. Да напишам уште еднаш дека Италија, Унгарија и Финска иако имале фашистички режими исто како и во Бугарија не ги испорачале Евреите за да бидат ликвидирани ни од матичните но ни од окупираните територии, но не се фалат со тоа, од срам поради тоа што се срамат што биле соработници со Хитлер. (италија била еден од лидерите во тогашната меѓународна заедница (Германија била лидер како што сега е САД, а Италија била нешто како Велика Британија, Франција или Германија). Бугарите очигледно немаат ни срам ни перде, па сакаат да го избришат од историјата злосторството што го извршиле. На страна налудничавите обиди за бугаризација на Македонците, во што за жал имаат поддршка и од меѓународната заедница и дека ја имаа и (се надевам дека веќе тоа е минато) од актуелната македонска власт. Доколку власта не се бори за вистината за сите освен за Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пон Мар 13 2023, 10:39

Копретседателот на мешовитата историјска комисија од бугарска страна, Ангел Димитров во врска со говорот на Пендаровски лаже дека Бугарите не биле окупатори на Македонија, односно само дека биле администратори. Тоа го негира неве за почеток наредбата на бугарската војска да изврши окупација на Македонија. На секој што му работи мозокот, без разлика дали се работи за здравствен проблем или за шовинизам како во случајов со Бугарите му е јасно дека за администрација не се испраќа војска туку службеници.

Односите со Бугарија - Page 6 Occupation

Во својата изјава Димитров лаже и дека Бугароја е единствена земја во Европа што не учествувала во холокаустот. Точно е дека не ги убиле Евреите свои државјани, но ги малтретирале и обележоле уште пред да пристапат на Тројниот пакт (како што Македонија сега спроведува европски директиви и политики иако не е членка на ЕУ или испраќаше војска во НАТО мисии пред да стане членка на НАТО со прифаќање на понижувачкиот Преспански договор). Италија, Унгарија и Финска, потписници на Тројниот пакт немаат учествувано во ликвидирањето на Евреи ни на своја ни на окупирана територија. Да не зборувам за Швајцарија. Дека Ангел Димитров е лажго знаеме сите Македонци. Не знам ни колку е ментално здрав кога мисли дека подобро од мене знае што сум и што биле моите предци со кои сум живеел во исто време. Едноставно ме израснале. Не знам само колку пари од буџетот добиле членовите на македонскиот дел од историската комисија, односно дали за Бугари ги имаат прогласено светите браќа Кирил и Методиј и нивните ученици Климент и Наум со мои пари и пари на другите граѓани од Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by трендафил Пон Мар 13 2023, 15:18

Бугарските неофашисти го напаѓаат Претседателот Пендаровски дека со својот говор ги амнестирал Германците од нивната вина за страдањето на македонските Евреи. Забораваат дека уште на 7 декември 1970 година тогашниот германски премиер Вили Брант положи венец на споменикот посветен на Евреите од Варшавското гето и клекна на влажните гранитни плочи во знак на извинување. Нешто што Бугарите не мислат да го направат ни сега,повеќе ид половина век по германското извинување. Германскиот амбасадор, за разлика од бугарскиот положи венец и тоа го прави секоја година и на комеморациите во Македонија. Со сите тие потези сегашните Германци јасно се дистанцираат од германските фашисти од времето на Втората светска војна, за разлика од Бугарија која сака да го искористи нашето зачленување во ЕУ за да ги постигне целите на бугарските фашисти во однос на Македонија и Македонците.

Односите со Бугарија - Page 6 017268473_40100

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by OPOZICIONER Сре Мар 22 2023, 09:14

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Односите со Бугарија - Page 6 Empty Re: Односите со Бугарија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот