Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+6
трендафил
Flora
defo
Bosonoga
Albatros
misterija
10 posters

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Aвг 28 2021, 21:41

24 починати, 978 новозаразени, Бог да ги прости. Активни 14.127 пациенти, а вкупно починати 5.842. Филипче е уште министер за здравство. Иста е и комисијата за заразни болести.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 29 2021, 21:09

27 починати, 674 новозаболени. Активни 14.360 пациенти, вкупно 5.869 починати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Aвг 30 2021, 20:53

32 починати, Бог да ги прости. Најмладите на 32 и 34 години. 299 новозаразени. Бројот на активни случаи сега е 14.077, а вкупно се починати 5.901.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Aвг 31 2021, 21:02

37 починати, Бог да ги прости. Најмладиот на 22 години. 870 новозаразени. 14.249 активни случаи. 5,938 вкупно починати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 01 2021, 18:59

Во последните две недели Македонија изби на чело на листата починити од корона на 100 илјади жители, Водиме со стапка 16,4 пред Црна Горо со 11,6 и Русија со 7,6.
МАКЕДОНИЈА ИЗБИ НА ПРВО МЕСТО ПО ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ЕВРОПА За две недели починале 16,4 луѓе на 100.000 жители – plusinfo.mk

Тажна вест е и дека денес почина најмладиот пациент од ковид на 15 години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 02 2021, 06:14

Вчерашниот извештај беше објавен доцна.
26 починати, Бог да ги прости. 906 новозаразени. Активни 14.785 случаи, вкупно починати 5.964.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 02 2021, 20:22

23 починати, лесна им земја македонска. 760 новозаразени. Активни се 14.878 случаи, а вкупниот број на починати се искачи на 5.987.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Сеп 03 2021, 21:27

Денес 26 починати лица, Бог да ги прости, најмладиот на 23 години. Имаме и 722 новозаболени. Бројот на активни случаи се искачи на 14.998. Во времето од почетокот на пандемијата кога имаше во владата и еден министер од опозицијата (иако законот предвидува најмалку два) мислев дека бројот на починати во најлош случај може да достигне илјада. Заев и Филипче постигнаа до денешниот извештај бројот на починати да достигне 6.013. Имаме и 14.998 активни случаи. Некои земји веќе за да дозволат влез на Македонци во своите земји бараат и сертификат за вакцинација и негативен тест и 10 дневен карантин. Стануваме здравствена опасност за светот, а Филипче уште е министер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 04 2021, 21:05

Каастрофата продолжува во Македонија. 32 починати, Бог да ги прости. 708 мовозаразено. Вкупниот број на починати се искачи на 6.045, а на активни случаи на 15.101. Филипче и понатаму е министер за здравство со истиот тим од почетокот на пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 04 2021, 21:38

Гледам сме се искачиле на 4 место на светот по починати на 100 илјади жители.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 05 2021, 19:27

Дај Боже тенденцијата на опаѓање да продолжо. Денес 21 починат, 459 нови случаи. Вкупниот број на новозаразени се искачо на 6.065, а на активни случаи на 15.171.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Сеп 06 2021, 20:08

Гледам упорно како муда за бубрези ни се продава дека власта е за вакцинација, а опозицијата против. А реалноста говори дека ваксерската Струмица има вакцинирано 26% од населението, а антиваксерско Кавадарци 61%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Сеп 06 2021, 20:25

Денес добра вест е дека бројот на новозаразени е намален на 199, но и понатаму има многу починати. 32, Бог да ги прости од кои најмладиот е на 35 години од Скопје. Бројот на активни случаи е 14.781, а вкупниот број на починати 6.097.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Сеп 07 2021, 21:10

Втор ден по ред 32 починати, најмладиот на 33 години. 682 нови случаи. Активни се 14.394, а вкупно имаме 6.129 починати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 21:22

24 починати, 702 новозаразени. 13.952 активни случаи. Вкупно 6.153 починати и 12.952 активни случаи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 21:50

Пожар во модуларната болница во Тетово. Господ да ги чува пациентите и здравствените работници.

Курир on Twitter: "Пожар во ковид центарот во Тетово https://t.co/CuliNpBiYw" / Twitter

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 22:18


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 08 2021, 23:09

За жал бројот на жртви не е мал. На местото на настанот се владетелите Заев и Ахмети, министерот Филипче и други министри што собираат политички поени. Да не заборавиме дека при изградбата на болницата имаше проблеми.

Проблеми со модуларната болница во Tетово имало и при изградбата, како е пуштена во употреба? – Kurir.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 09 2021, 09:44

Според првиот званичен извештај 14 починати од катастрофата во ковид центарот во Тетово се пренесени на обдукција (индентификација) во Скопје. Бог да ги прости.
Во текот на денот очекувам морална одговорност на повеќе нивоа, од одговорните во болницата до централната власт, а доколку не дојде до тоа политичка одговорност, односно разрешувања. Во најскоро време да се утврдат виновниците и да одговараат. Во моментов не се знаат точните причини за несреќата, па со самото тоа и каде треба да се бара кривичната одговорност.
За крај уште едно потсетување. Пред две недели на објектот беа пресечени две цевки на доводот на кислород и до денес сторителите не се пронајдени.
Изгледа дека модуларната болница немала употребна дозвола.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Сеп 09 2021, 21:16

Чудно, во Тетово имало и посетители. Замислете доаѓале и влегувале немедицински лица кај болни од заразна болест. Меѓу починатите слушам еден требало да си замине дома денес, што значи дека бил излекуван. Филипче и понатаму е министер за здравство. 
Денешниот биланс со короната е 31 починат, Бог да ги прости. Тројца се од Тетово, а најмладиот, 18 годишен, од Гевгелија. Бројот на новозаразени е 256. Вкупниот број на активни случаи се намалува и сега е 13.631, но вкупниот број на починати е висок и сега е 6.184, па полека се доближуваме до третото место во светот по починати на милион жители.
За 14 починати во пожарот има тродневна жалост. За 31 починат од ковид не се жали званично. Не се жалеше ни на 7 април кога имаше 51 починат. За Заев и Филипче изгледа дека е нормално масовно да се умира од корона.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 11 2021, 12:16

Билансот за вчера, 10 септември е 30 починати, 575 новозаразени. Од почетокот на пандемијата починати се 6.214 наши сограѓани, а вкупниот број на активни случаи е намален на 13.166. Филипче е уште министер за здравство иако има понудено оставка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 11 2021, 16:22

Гледам директорите на здравствените установи го бранат Филипче (не и нивните колеги од Тетово) и велат дека донел достоинство во здравството. Тоа достоинство е, да напишам само за пандемијата, немање на маски, ракавици и друга заштитна опрема на почетокот, немање респиратори, тестови, чекање на милостина наместо истите да се купат, затворање на болнички оддели и цели болници за пациенти што не се болни од корона, ненабавување на вакцини, изградба на модуларни болници без основна противпожарна и друга заштита, нивно пуштање во работа без технички прием. Не знам дали несреќата во Тетово беше дел од кампањата за вакцинирање, односно пораката е вакцинирај се затоа што тогаш се помали шансите да се најдеш во модуларна болница и да изгориш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 11 2021, 17:47

Денес 22 починати, 609 новозаразени. Бкупно 6,326 починати. 2.993 на милион жители. Бројот на активни случаи во пораст - 13.406.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 12 2021, 12:48

Чудно е што луѓето што со денови протестираа за смртта на малата Наташа која почина од родителска негрижа (првпат ја прегледал лекар откако добила воспаление на белите дробови кога констатирал смрт) ни на крај на умот не им е да организираат протест за повеќе од 6 илјади починати од кои добар дел дома затоа што на почетокот на кризата немаше место по болниците, ниту за 14 изгорени пациенти во болница. Веројатно сметаат дека е нормално да се умира кога Заев е на власт. Ни во концентрационите логори на Хитлер не гореле живи луѓе.
Да потсетам дека лекарите од Тетово бараа заострани мерки на локално ниво поради огромниот број на пациенти, но дека предлогот беше отфрлен од министерството за здравство и владата. Чудно е кога директорката на инфективна во Скопје изјавува дека модуларните болници се безбедни. Такво нешто нема изјавено ниту еден експерт за градба, материјали, пожари или нешто слично. А колку се безбедни објектите видовме во Тетово.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 12 2021, 16:43

23 починати, 464 новозаразени. Активни се 12.412 случаи, а вкупниот број на починати 6.259. Пробивме уште еден праг. 3.004 починати на милион жители. Венко Филипче е и понатаму министер, а брат му на Вице премиер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 2 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот