Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Здравството во Македонија

+6
трендафил
Flora
defo
Bosonoga
Albatros
misterija
10 posters

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Окт 30 2021, 18:07

Денеска 13 починати, релативно стандардна бројка за последните денови. За жал бројот на новозаразени се зголемува. Во последниот извештај 495 од 4.145 теста (12%) Бројот на активни случаи се зголеми на 6.750. За жал изгледа почнува нов бран.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 19:11

Денес 14 починати, 10+4. 593 новозаразени од 3.391 тестирање, односно 17,49%. Висок процент.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Ное 09 2021, 20:00

Денес 677 новозаболени од 3.517 тестирани. Високи 19,25%. Починати се 13 пациенти, Бог да ги прости. Комисијата за заразни болести и владата во заминување изгледа се однесува како фашистичките окупатори воповлекување, кога уништувале пруги, мостови, кај нас сакале да ја минираат браната на Матка, па не превземаат никакви заштитни мерки. Како да не се влада на Македонија, туку непријател на нашата земја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Чет Ное 18 2021, 19:29

По релативно затишје Филипче повторно се враќа на за него стандардниот број на починати. Денес 23 (17+6). Новозаболени се 493 пациенти, 16,94% од тестираните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Ное 20 2021, 19:04

Состојбата со корона кај нас е средно тажма, па нема да ја коментирам моменталната ситуација. 
Малку општа дискусија. Очигледно е дека Кина исклучитечно добро се справува со кризата. Имаше само еден бран, почетниот. Во оваа година починати се 2 (двојца) заболени од корона, а од 17 април до крајот на минатата година уште двојца. За повеќе од една и пол година 4. Ние 4 починати секој ден би го сметале за успех на Заев и Филипче. За потсетување, Кина е 70 пати побројна од Македонија.
Нешто и за вакцините. Дискутабилно е дали ова што го добиваме може воопшто да се нарече вакцина затоа што скоро и да не спречува заболување, се тестира во живо. Не сум антиваксер, веќе имам добиено две дози Синофарм и една Фајзер. Последната пред повеќе од две недели и очигледно не сум чипиран затоа што и понатаму не ја поддржувам политичката тортура на евроатлантската меѓународна банда (наводно либералите) и домашните предавници (заевистите, односно домашните либерали иако човек можеби не би погрешил ако употреби израз неофашисти). Деновиве насекаде низ Европа има целосно затворање (lockdown за лижачите на евроатлантски газови) и протести на граѓаните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Ное 21 2021, 17:55

Интересно прашање. Дали со новите мерки на Филипче на вработените по Рамковен ќе им биде забрането да седат дома ако не се вакцинирани од корона?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пон Дек 27 2021, 16:24

Да се надеваме дека намалувањето на бројот на заболени е почеток на крајпт на пандемијата во Македонија.
Да го одбележоме и пожарот на пулмологија кога пациент со вадење на маската со кислород и палење на цигара во болничката соба предизвикал пожар, кој за среќа со присебност на другите пациенти и персоналот е брзо изгасен и нема поголема штета.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пон Дек 27 2021, 21:53

Небањатите вемерџани и кметицата под превез на борба против загадувањето сесрдно помагаат да продолжи ковид пандемијата со ширење кластери низ Скопје.

Здравството во Македонија - Page 5 Img_1152

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Јан 04 2022, 20:07

Катастрофален пораст на новозаболени од Ковид. Вчера 242, денес 1.196.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by OPOZICIONER Сре Јан 05 2022, 08:45

PRVOBOREC напиша:Небањатите вемерџани и кметицата под превез на борба против загадувањето сесрдно помагаат да продолжи ковид пандемијата со ширење кластери низ Скопје.

Здравството во Македонија - Page 5 Img_1152

Eve od kade.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Јан 07 2022, 12:29

Првото загадување градоначалничката го реши за неполни три дена, второво за неполни два.
Да го одбележиме и новиот рекорд на Филипче во заминување, 1.725 новозаразени за 24 часа од корона.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Јан 18 2022, 21:39

Првиот ден на новиот министер за здравство. Нов дневен рекорд, 2269 новозаболени. Има и 24 починати, бог да ги прости.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Albatros Сре Јан 19 2022, 10:50

Noviot minister odel od covek do covek i gi zarazuval direktno bez inkubacija na bolesta. Bravo za botovite na vmro.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Јан 19 2022, 11:34

Не знам како си разбрал дека за бројките го обвинив новиот министер. Само ја запишав состојбата од која почнува со работа. Што наследил. Тој е нов министер и за неговата работа ќе можеме да дискутираме по некое време гледајќи од здравствен аспект, а по 100 дена политички. Од новиот министер пред се очекувам освежување на комисијата за инфективни болести и да не се меша во нивната работа. Огромно мнозинство Македонци се свесни дека мора да се прави компромис меѓу економијата и пандемиските мерки. Македонија е во предност што кај нас новите варијанти се омасовуваат подоцна, барем до сега, па имаме време да видиме што треба, а што не да ископираме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 02 2022, 13:41

Вчера 1996 новозаразени, 35 починати. Конечно големо освежување на комисијата за нзаразни болести. 

ПЕТЛИЧКОВСКИ НА МЕСТОТО НА КАРАЏОВСКИ ВО КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ Мехмедовиќ ќе комуницира со јавноста – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 02 2022, 20:49

Денеска на седница на владата на која не се носеа маски во затворен простор со еден исклучок се донесе одлука дека личните податоци  (име, презиме и целосна адреса) на тие што треба да одат во самоизолација поради корона ќе се објавуваат на интернет и во Службен весник. Подоцна, без седница на влада истата одлука беше поништена.


Здравството во Македонија - Page 5 Slika-1-960x649

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Сре Фед 09 2022, 18:54

Денеска бројот на пензионери короната повторно го намали за триесеттина. Бројот на починати е 34 (22+12).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Вто Апр 05 2022, 21:39

Денес по подолго време нема починато пациент болен од корона. Дај Боже така да продолжи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Luxor Сре Апр 06 2022, 10:16

Конечно и ти да напишеш една добра вест за владата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Мај 15 2022, 20:15

Лекот што го користам порано бил на позитивна листа, а СДСМ во време на Ден Дончев го има исфрлено и сега се купува приватно. Во еден период го немаше во Македонија, а сега може да се најде. Информација до сите што не можат да најдат лек има една аптека на Пластичарска улица во Скопје кај што најголем број на лекови може за кусо време да ги набави (веројатно од Косово). За жал Македонија е полошо снабдена со лекови од сите земји во регионот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by OPOZICIONER Пон Мај 16 2022, 09:45

Koj toa lek go koristis?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Пет Јун 24 2022, 20:06

Arava.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by SHARENI Пон Jул 18 2022, 13:06

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Нед Сеп 04 2022, 18:41

Од утре започнува штрајкот на матичните лекари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by трендафил Саб Сеп 17 2022, 10:40


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Здравството во Македонија - Page 5 Empty Re: Здравството во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот