Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 24 of 37 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30 ... 37  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 18:42

Во Македонија имаме консензус што дури и албанците го прифаќаат а тоа е дека за идентитетот во кој по дифолт е вклучен и јазикот не се расправа. Упорноста со која два дена квичите да влезете во влада без избори плус изјавите на Жмицко и Лигња дека не се согласуваат со политиката на Заев затоа што не сакал да се прифатат условите на Бугарија укажува дека целта на ви е зачувување туку поткопување на позицијата на Македонија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 19:00

Јас сум еден од тие за чиј идентитет е потпишан договор дека во најголем дел треба да биде избришан. Такви како мене има повеќе стотици илјади луѓе во Македонија и уште повеќе надвор од матичната земја. Биди сигурен дека има повеќе Македонци со целосен македонски идентитет вклучувајќи се од праисторијата до денес има повеќе отколку што има вкупно Албанци во Македонија. ВМРО не повика на виткање кичма како што имавме изјава од друг лидер што подоцна доби поддршка од странци и со нивна помош дојде на власт.
Во секој случај дали може да се согласиме дека изгледа дека за нас нема членство во ЕУ бидејќи за тоа ни треба целосна ликвидација на идентитетот. Не сум сигурен ниту во вас, ниту во Албанците. Во 2008 година беше огромен процентот на тие што беа против промена на името и кај Албанците. Па со тек на време себично само за себе гледавте и вие и тие па помина Преспанскиот договор. Дури и на криминален начин со уцени и купување на пратеници.
До сега никој не ми одговори на прашањето што повеќе пати го поставувам. Дали би прифатил дека тој самиот или ако е помлад дека неговиот татко или дедо биле Бугари кои како волшебник со чириба чирибу метод Тито ги претворил за момент во Македоннци како што тврдат Бубарите, ако Заев ја свитка кичмата уште пониско и потклекне пред уцените од ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 19:09

трендафил напиша:Јас сум еден од тие за чиј идентитет е потпишан договор дека во најголем дел треба да биде избришан. Такви како мене има повеќе стотици илјади луѓе во Македонија

Прво, идентитетот не е избришан.

Второ не треси зелени, ако беше така сега ќе бевте на власт, но наместо тоа вие со обвинувања дека Заев не ги прифаќал бугарските барања сакате да добиете власт без избори.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 19:23

Не напишав дека мнозинството од граѓаните на Македонија не сака кастриран идентитет, СДСМ победи со 12.000 гласа со коалиција во која имаше и партија на Албанците, повеќе партии на Ромите и други етнички малцинства. Но да не одам во детали, разликата е 12 илјади гласа кои се за кастриран идентитет. Разликата помеѓу ВМРО и сите партии на Албанците заедно е поголема од 100 илјади. Албанците имаат право да истакнат етничко знаме, а Македонците не.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 19:31

Имаше партии од другите етникуми и во коалицијата на дпне за изборите. И бидејки дпне оФците не се единствените жители на Македонија со право на глас нема зошто да се жалиш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI Саб Ное 07 2020, 19:40

Ke se zgolemi pritisokot vrz Bugarija.

Od EU i NATO - Page 24 Img_2296Od EU i NATO - Page 24 Img_2297
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 824
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 19:53

luxor напиша:Имаше партии од другите етникуми и во коалицијата на дпне за изборите. И бидејки дпне оФците не се единствените жители на Македонија со право на глас нема зошто да се жалиш.
Јас не гласав на последните избори но таа бројка ја земам ориентационо. Во секој случај тврдам и понатаму дека во Македонија има повеќе Македонци со целосен идентитет како сите други народи на светот отколку Албанци. Нока изгласа СДСМ дека во населените места во кои повеќе од 50% се некастрирани Македонци имаат право да го истакнуваат македонското етничко знаме заедно со државното, јас на следните избори ќе гласам за него и покрај економската и здравствена катастрофа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 20:10

Бидејки веројатно дпне оФците ги сметаш за тие со некастриран идентитет иако точно вам ви е кастриран идентитетот еве ти решение. Наместо кукавички да бегате излезете на изборите во Штип па ќе знаеме колку дпне оФци кои мислат дека идентитетот им е кастриран има таму и дали воопшто во Македонија ве има повеќе од неколку десетини илјади зошто за стотици не може да стане ни збор. Иако да ти признаам малку ми е чудно што заради Аце гејот се чувствувате кастрирани но тоа веројатно ви е синдром од ОК Халкидики.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Ное 07 2020, 20:38

Како да излезам на избори во Штип или Пласница кога живеам во Скопје. Јас не излегов на парламентаните избори затоа што повеќе си го ценам здравјето, а тогаш во мојата општина Чаир имаше 450 активни случаи на 65 илјади жители. Еден на 144 жители.Во Штип има 424 активни случаи на 45 илјади жители. Еден на 106 жители. Плус СДСМ во случајов мислам дека може и подобро, а со оглед на тоа дека уште не е започната вакцинација против грип на оваа бројка треба до 13 декември ќе треба да се додадат и болните од грип.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Ное 07 2020, 21:05

Па нели вашиот епидемиолог и член на ИК Вело вели дека короната не е опасен вирус. А и не мислев ти лично да излезеш, туку твоите сопартијци од Штип кои како и ти се чувствуваат кастрирани заради Ацета и сонцето од Вергина.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by OPOZICIONER Саб Ное 07 2020, 21:32

Bajden i Hojt Ji gi pozdravija bugarite.

Od EU i NATO - Page 24 Img_2251
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 943
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Саб Ное 07 2020, 21:54

Ji e edna od povaznite licnosti vo izborniot stab na Bajden i Haris kako i kandidat za edna od trite najvisoki pozicii vo stejt departmentot. Moze slobodno da se kaze deka ova e oficijalen stav na novata amerikanska administracija.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Ное 08 2020, 19:24

Дај Боже САД да извршат успешен притисок врз Бугарија. Но останува фактот дека Бугарија за жал не пораснала од времето на втората светска војна кога беше фашистичка земја или од времето на Тодор Живков и комунистичката диктатура. Останува домашниот проблем, човекот што ветил дека ако дојде на власт ќе направи нешто што сега му се бара да го испорача.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 09 2020, 19:36

За жал работите одат се повеќе во правец дека политиката на свиткана кичма нема крај на витркањето. За жал со тоа до тој степен се срушени позициите на Македонија што ќе треба децении да се вратиме во нормала. Најверојатно ќе мораме да чекаме да се урне западната цивилизација и некој нормален да ја певземе лидерската улога во светот. Ди тогаш ќе мора да се вратиме на политиката на Груевски, глуми лудило од преговори, а терај по свое. За љубителите на НАТО (јас не сум) јасно е дека не може од таму да бидеме избркани, но и дека тоа не носи економски бенефит, па можеме постепено да го ескивираме и Преспанскиот договор и секој да си се врати кон својот идентитет без ограничувања од државата. Јас до целата историја на територијата на цела Македонија од праисторијата до денес, симпатизерите на Заев кој очигледно е во заминување барем цар Самоил, Кирил и Методи и другите да ги сметаат за Македонци.

Кога сме кај ЕУ еве една фотографија со која Јанез Јанша одговара зошто само тој како поединец од сите лидери на унијата не му честитал на Бајден. Фотографијата е од времето за кое Бугарија смета дека била ослободител на Македонија.

Od EU i NATO - Page 24 EmU0zBrXMAoZ_Vk?format=jpg&name=medium

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Ное 09 2020, 20:46

Mislish i ti vanchemihajlovistichki slugo na Karakachanov, inaku nema da opravduvash idni koalicioni partneri koi makedoncite gi pravat bugari so glupavi obidi odgovornosta da ja barash vo dogovor koj gi priznava i makedonskiot narod i negoviot jazik.
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 09 2020, 21:48

Сите АЛбанци, за жал, беа директни учесници во предавството на Заев со кој е под притисок најголемиот дел од мојот идентитет. Тоа што дел од нив конечно разбраа дека со будалаштини не се станува членка на ЕУ, односно дека ЕУ нема да се сожали ниту на Заев ниту на Македонците и од сожалување дека сме ненормални ќе не примат во ЕУ. Јас не знам друг народ што прифатил доброволно да се откаже од својот идентитет како што прифатија следбениците на Заев. При тоа ваљда веѓе ви е јасно дека бадијала се напупивте кога станува збор за ЕУ. Нешто на секој со два грама мозок му беше јасно уште на почеток. Дека САД го инсталира Заев поради членство во НАТО, за да станеме непријатели со Русија и Кина. Не за наше добро.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI Пон Ное 16 2020, 19:49

Ova moze da bide i korisno pa posilno da gi pottikne razgovorite za ukinuvanje na konsenzualno odlucuvanje vo EU.

Od EU i NATO - Page 24 Img_2300
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 824
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 16 2020, 21:45

За укинување на консензуалното одлучување е потребен консензус.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Пон Ное 16 2020, 22:24

Se dodeka im odgovara ne golemite. Koga ke imaat poveke steta od korist nema da treba konsenzus za ukinuvanje na konsenzusot.

alienmk

Број на мислења : 356
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Ное 17 2020, 15:18

Да нотирам со гадење дека повторно го изедовме и дека евроатлантската меѓународна банда продолжува да се изживува врз Македонија иако максимално се пониживмме со Преспанскиот и договорот на наводно пријателство со Бугарија. Веројатно нема вина кај Заев, Димитров, Османи или некој друг од власта, туку треба сега бидејќи не е Наќе Чулев министер, да си замине лидерот на опозицијата. Барем очекувам таква пропаганда од новинарите проститутки кои порано беа плаќани од Сорос, а сега ги плаќа владата со наши пари. Дали за ова Заев се обидува да изврши притисок врз мене и да ме принуди да се откажам од мојот идентитет и да се претворам вештачки во Бугарин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Dino Вто Ное 17 2020, 16:48

Bide Makedonija, veke ne e. Koga na makedoncite ke im tekne oti drzava od nas ne biva. I so i bez dogovori. Grcija bese, sega Bugarija, i da se piseme bugari utre Srbija ke blokira za crkvata, i srpska da ja piseme Albanija ke blokira ke saka federalizacija. Edino nesto dobro e sto sme vo NATO pa mirno bez vojni ke ja podelime. Zapadot ke se spoi so Albanija i Kosovo, nie makedoncite i togas ke nema kade da odime.

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Ное 17 2020, 17:48

Ако си замине Заев кого го донесоа странци и дојде вистински лидер што ќе не обедини, со промена на светската политичка (економско-воена) карта, Кина како лидер, со умна политика се е можно. Дури и обединување на Македонија. Една загубена битка и битки загубени во низа не значи и загубена војна. Борбата продолжува. За жал како генерации дозволивме да загубиме веќе формирана држава. Не велам дека непријателот, евроатлантската меѓународна банда, не е силен противник, но за една деценија веројатно нема да биде веќе така.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Dino Вто Ное 17 2020, 18:21

A koj ke gi obedini makedoncite, mozebi plasliviot Micko i negovite sto ne smeeja eden protest da napravat za imeto oti im zabranija ambasadorite i na koi ne im dreme za Makedonija tuku za fotelite od koj se krade bez da se odgovara. A oti ke se meni nekakva svtska karta ne si praj bajram na umot. Ke si podelat zoni na vlijanie a Makedonija e vo Evropa. Ili ke ne podelat i ke prestaneme da postoime kako drzava ili ke ne primat koga ke nema makedonci veke a na tie so ke se mnozinstvo ke im dreme za makedonci i makedonska nacija.

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Ное 17 2020, 20:38

Не читав вакви мислења додека во соништата сметавте дека Заев е голем политичар што ја носи Македонија во ЕУ. Сега кога е јасно дека се работи за наивно сељаче (како карактер) и педер (исто така како карактер) веќе ќе ја делите Македонија. Само да не дојде некој нормален на власт што ќе ги затвори сите предавници и крадци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10661
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Dino Вто Ное 17 2020, 21:04

Aj da ne te pcujam najdi edno mesto kaj sto go branam Zaev ili sdsm. Ako najdes arno, ako ne smetaj oti vmro od takvi pomockovci kako tebe gubi glasaci. I dodeka takvi liglinja plakaat da gi branat na internet i poloso ke bide. I uste nesto mocko, takvi kako tebe ja podelija i partijata i poddrzuvacite. Aj sea bacuvaj mu gazo na Micko straslivecot i koa ke dojdete na vlast bez nas doj da se javes.

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 24 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 24 of 37 Previous  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30 ... 37  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот