Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 25 of 39 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Ное 18 2020, 10:22

Остави, Трендо пишува од инает и во настапи на опозициско лудило. Слабо ги плаќаат ботовите дпне оФците, нема од каде да крадат па се пореметуваат. Единствена надеж им е да се доберат до власта без избори и да почнат со ограбување на државната каса.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Ное 18 2020, 16:53

Што ќе ни власт ако за се во државата е виновна опозицијата. Како да сме во време на БУГАРСКАТА ФАШИСТИЧКА ОКУПАЦИЈА.
Треба ли да барам по интернет или паметите дека Заев вети дека ќе си поднесе оставка ако не добиеме датум за преговори со ЕУ?

Да се вратам на актуелните настани. Јасно е дека Бугарија, за разлика од Грција нема поддршка од евроатлантската меѓународна банда. За жал јас и стотици илјади Македонци во Македонија немавме поддршка од македонците заевисти кога беше загрозен и уште е загрозен нашиот идентитет од праисторијата до доселувањето на Словените. Некој не сака или не може да разбере дека идентитетот нема врска со науката. Веруваш во нешто и тоа е твој идентитет. Веруваш во Господ, на пример и не бараш научни докази дали постои или не. Кај нас има луѓе што не сакаат да разберат дека Гоце Делчев е роден на територијата на денешна Грција и дека ние сами се откажавме од фактот дека има Македонци во Грција со Преспанскиот договор. Тоа што Грците и Заев ми го направија на мене, сега Бугарија се обидува да ни го направи на сите Македонци. Жал ми е што морам да напишам дека само будала може да потпише договори како Преспанскиот или тој за наводно пријателство со Бугарија доколку не загубил војна. Не знам дали Бојко Борисов му е брат на Заев, но сигурно е дека е непријател на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Ное 18 2020, 17:00

Да одбележиме дека ова ни е прво вето откако сме членка на НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Чет Ное 19 2020, 12:05Еве она шо го зборам, јас дур ние се прајме на Тошо(не реформираме судство, не намалуваме корупција, напротив ја зголемуваме), возот за ЕУ(не како организација, глобално, акко некој стандарт за нормален живот) заминува.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Ное 19 2020, 17:57

Да не беше војната во 2001 година, веројатно ќе го фатевме возот со кој Романија и Бугарија влегоа во ЕУ. Да потсетам дека претходно договорот за стабилизација и асоцијација беше спремен, а беше потпишан со веќе почната војна, во време кога терористите беа терористи и за ЕУ. Со војната возот ни побегна, Од друга страна Романија и Бугарија глумеа реформи, а по влезот во ЕУ се вратија брзо на традиционалната корупција, невладеење на правото, па сега ЕУ отвора 4 очо и не наседнува лесно на „сељачки“ трикови. Сепак едно е да се почнат преговори, тоа е како да се запишеш на факултет, а друго е да добиеш членство, односно да дипломираш. Во времето до појавата на Заев имавме еден непријател - Грција. Сега со Заев минатата година добивме вето од Франција, оваа година од Бугарија. Бугарија кога немамвме договор за пријателство не ни правеше никакви блокади, сега со договор (толку е добар) имаме вето. Факт е дека Грција имаше поддршка од САД и повеќето водечки земји во ЕУ (да не кажам големите сили од времето на Букурешкиот договор), а дека Бугарија е изолирана. Останува да видиме дали и колкав притисок ќе се врши врз Бугарија иако во Бугарија има таква корупција со европски пари што заслужиле казна самите. Како кај нас што со 150 илјади евра европски пари е озгледа купен еден глас за промена на Уставот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Пет Ное 20 2020, 09:34

трендафил напиша:Да не беше војната во 2001 година, веројатно ќе го фатевме возот со кој Романија и Бугарија влегоа во ЕУ. Да потсетам дека претходно договорот за стабилизација и асоцијација беше спремен, а беше потпишан со веќе почната војна, во време кога терористите беа терористи и за ЕУ. Со војната возот ни побегна, Од друга страна Романија и Бугарија глумеа реформи, а по влезот во ЕУ се вратија брзо на традиционалната корупција, невладеење на правото, па сега ЕУ отвора 4 очо и не наседнува лесно на „сељачки“ трикови. Сепак едно е да се почнат преговори, тоа е како да се запишеш на факултет, а друго е да добиеш членство, односно да дипломираш. Во времето до појавата на Заев имавме еден непријател - Грција. Сега со Заев минатата година добивме вето од Франција, оваа година од Бугарија. Бугарија кога немамвме договор за пријателство не ни правеше никакви блокади, сега со договор (толку е добар) имаме вето. Факт е дека Грција имаше поддршка од САД и повеќето водечки земји во ЕУ (да не кажам големите сили од времето на Букурешкиот договор), а дека Бугарија е изолирана. Останува да видиме дали и колкав притисок ќе се врши врз Бугарија иако во Бугарија има таква корупција со европски пари што заслужиле казна самите. Како кај нас што со 150 илјади евра европски пари е озгледа купен еден глас за промена на Уставот.

хаха, шо збориш, ај пак изгледај го клипот и размисли го тоа шо сум го пишал. Значи немаме непријатели, сами сме си непријатели. Некогаш повеќе некогаш помалку.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Ное 20 2020, 13:02

ЕУ секогаш имала посебен став кон Македонија од нашата независност до денес. Почнувајчи од признавањето на независност кога т.н. Бадинтерова комисија одлучи дека условите за признавање од сите републики од поранешна СФРЈ ги исполнуваат само Македонија и Словенија, а на таа експертска одлука се посра Советот на Европа и ние не бевме признати додека не прифативме дека ќе си го смениме името во договор со Грција и така е до денес. Ние не треба да станеме членка на ЕУ, туку да почнеме етапно приближување. Тоа што ни се случува е како да си положил приемен испит, а не ти дозволуваат да се запишеш на факултет. Затоа што си Македонец. За волја на вистината тоа се случува и во Македонија и за упис на факултет и за вработување, не е добро да си Македонец, затоа што условите за тебе се поостри. Ултиматум во секој случај не е пријателски чин, туку непријателски.
Во ОН Грција немаше право на вето, па не бевме примени додека не го прифативме грчкиот ултиматум и после тоа ни се бараше се повеќе и повеќе. Изгледа дека на некои политичари и граѓани на Македонија вљубени во тие политичари им причинува задоволство кога не „дупат“.
АКо некој дупи некого, а овој тоа не го сака, тоа е брутално силување. Дали на Заев и неговите приврзаници им е задоволство кога не дупат сите заедно не би можел да кажам. Во секој случај секој во ЕУ што има некаков ментален проблем си ги намалува тегоботе со изживување врз Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Ное 20 2020, 19:22

Да се обидам и јас да бидам малку оптимист и да се понадевам дека може да се случи Бугарија да попушти под притисокот на Германија и да одобри почеток на преговорите со ЕУ на самитот во декември. Иако шансите за тоа се мали, дека кога уличарско куче ќе те нападне, колку повеќе се повлекуваш, толку е поагресивно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 23 2020, 16:02

трендафил напиша:Имаше еден виц за проститутка што отишла во менувачница да ги замени еврата добиени за пружање на професионалните услуги и и кажале дека парите се фалсификувани. „О, значи сум била силувана“ - извикала проститутката.
Дали и Македонија ќе го има тоа чувство ако по промената на име и кастрирањето на историјата, идентитетот и јазикот не го добиеме датумот за преговори (што според изјава на премиерот Заев го добивме минатата година)?
Ова го имам напишано на оваа тема на 1 јуни 2019.

Следниов пост е напишан на 19 јуни исто така минатата година.

PRVOBOREC напиша:За да не се просераваат небањатите дека во нивно време проблен била само Грција а сега имало против повеќе земји членки на ЕУ, еве од прва рака.

Лајчак: Ниту една земја не кажа “не” за Северна Македонија
Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, по денешните разговори со министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, изјави дека не можеме да биде задоволни без да дојде одлуката во Октомври, дека европската врата е отворена. Нашата цел е да почнеме преговори во Декември 2019-та година, вели Димитров.

Лајчак, од своја страна, потенцираше дека ниту еден министер за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, не кажал “не” на вчерашниот самит на шефовите на европските дипломатии.

https://telma.com.mk/lajchak-nitu-edna-zemja-ne-kazha-ne-za-severna-makedonija/
Сега потајно се надеваме за датум за почеток на преговорире во декември 2020 година. Никако да разбереме дека на евроатлантската меѓународна банда и служиме само за да не дупи во здрав мозок. Од 1992 година со приемот во ОН до денес. Најголем дел од мојот идентитет е нападнат од странците и домашните предавници. Сега ни е нападнат и заедничкиот *барем се надевам дека е така) дел од македонскиот идентитет, вклучувајќи го и македонскиот јазик како дел од идентитетот. Не само историјата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Пон Ное 30 2020, 18:47

Serizno treba da se razmisli za alternativni resenija za EU. Ako ne uspeat da vospostavat sistem na kontrola na samovolieto na odredeni zemji clenki, od koi del postavuvaat ludacki uslovi, del voopsto ne se za priem na novi clenki zaradi odrzuvanjena nekakva privilegirana polozba a del voopsto ne gi esapat evropskite pravila nabrzo ke imame stesnuvanje namesto prosiruvanje.

Euronews recently reported that among voters in the EU’s “Big Four” of Italy, Germany, France and Spain, polling had found that Italians were the “most in favour of leaving the EU in five years’ time if Brexit is seen to be benefiting the UK, with 45 percent either agreeing or strongly agreeing with the idea".

https://www.google.com/amp/s/www.express.co.uk/news/world/1365891/eu-news-brexit-european-union-italy-italexit-euro-recovery-fund-poll-budget-spt/amp

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 30 2020, 20:32

Лудачки беше и условот од Грција, па откако Диктаторот попушти на едни лудаци и тоа помина, сега имаме уште полудачки барања. Доколку се решиме за алтернативно решение како изнуден потег поради однесувањето на евроатлантската меѓународна банда и побараме решение надвор од Европа, нема тогаш што да правиме и во НАТО.
Уште на почетокот на разузнувачката операција Волшебникот од Оз за рушење на Груевски јасно беше дека Заев е донесен за разнебитување на македонскиот народ. Јасно беше и дека по сечењето на историјските корени сп прогласувањето на македоските кралеви за грчки, следува и бришење на остатокот од историјата. Дрво без корен се суши, нели? Лудакот изгледа веќе се откажал од илинденците, кои никој не ги споменува и дека борбата се води за периодот од Втората светска војна. На пример дали етничкото чистење на Евреите од Македонија е холокауст и геноцид или се работи за експерименти за алтернативно гориво во крематориумите во Треблинка. Германија и Италија никогаш не уцениле ниту една земја да „признае“ дека немале фашистичка власт. Бугарите се први и тоа го бараат само од Македонија. Не го барава од Србија на пример. Кога го споменав северниот сосед да напишам дека Бугарите потпишале договор за вечно пријателство со кралството Јѕугославија ма 24 јануари 1937 година, а во 1941 година окупирале делови од Србија во јужноморавскиот и тимочкиот крај.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Пон Ное 30 2020, 21:14

Nema alternativni resenija. So Bajden na celo na USA ke prodolzi globalizacijata. Sekako ke bideme del od nea prasanjeto e samo dali kako cela drzava ili na delovi. Osven toa italijanite se silat za izlez od EU ama samo ako UK imale benefit od toa. Zasega takvo nesto ne e na povidok.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 13:27

Македонија сигурно нема да влезе цела во ЕУ затоа што два дела се веќе таму. Што би рекле поголемиот дел. Останува само проблем со нас во Република Македонија, која би требало да биде матична држава на сите Македонци во светот, а потпишува договори со кои се откажува од нашите сонародници во соседните земји, кај што ги има најповеќе.
Според бугарското 24 часа и Данска и Холандија се придружуваат на ветото за членство на Македонија во ЕУ. Што би рекле бадијала плативме прескапа цена со договорите со Бугарија, Грција и Тиранската платформа. Се потврдува дека тоа што еден будала може да го расипе, после е тешко илјада паметни да го поправат. Македонија со муртинско лидерство изгледа ќе помине како проститутката што кога отишла во менувачница (можеби на Вицето) да ги размени еврата добиени за пружената услуга и рекле дека се фалсификувани. Таа рекла дека не знаела дека била силувана.

https://m.24chasa.bg/novini/article/9285259

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Пет Дек 04 2020, 13:45

Sramota, da sorabotuvas so bugarite protiv sopstvenata drzava.

Od EU i NATO - Page 25 Img_2048

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 13:57

Холандската амбасада ја демантира веста на бугарскиот портал.

https://expres.mk/demant-od-holandskata-ambasada-lazhna-vest-e-deka-holandija-go-poddrzha-bugarskoto-veto/

Наскоро ќе дознаеме кој е во право. Дали ќе добиеме почеток на преговорите или не. Ако го слушавме Заев и неговата изјава во авионот, преговорите требаше да ги почнеме веднаш по потпишувањето на капитулациите со Грција и Бугарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Zhane Пет Дек 04 2020, 15:15

Gadinki.

zozoti напиша:Sramota, da sorabotuvas so bugarite protiv sopstvenata drzava.

Od EU i NATO - Page 25 Img_2048

Zhane

Број на мислења : 177
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 15:27

Јас мислам дека Заев дише и покрај тоа што вети дека нема ако се смени Уставот поради промена на уставното име. Сега мислам дека нема да добиеме датум за почеток на преговорите. Дали тоа ќе биде поради една земја, вашиот пријател Бугарија, или повеќе земји е сосема сеедно. Не мислам ниту да дискутирам околу тоа, Дали не е Холандија туку можеби има друга земја или дека Данска не демантира да шпекулирам дека се придружува на ветото.
Според информации што јас ги имам нема договор за тоа дека цар Самоил е Бугарин како што тврдеше бугарофилот (поточно кажано антимакедонецот) од Муртино. Но се работи за незванични информации. Очигледно е дека членовите на комисијата ја откажале послушноста кон Заев, доколку воопшто ја имале. Денеска по војниците и пожарникарите и синдикатот на полицијата го потсетува премиерот дека се заколнале дека ќе ја чуваат Македонија.

https://republika.mk/vesti/makedonija/policajcite-ramo-do-ramo-so-vojnicite-i-pozarnikarite-kje-staneme-vo-odbrana-na-nashite-nacionalni-i-drzavni-interesi/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Дек 04 2020, 15:44

Уште една лажна вест за некакво анонимно писмо во кое армијата и полицијата се против власта. Ниту со таквите глупости нема да го вратите моралот и довербата кај членството кое почна да поставува незгодни прашања.

Od EU i NATO - Page 25 Img_2487
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 16:22

Да продолжа, со темата. И Данска го демантира пишувањето на бугарскиот портал. Изгледа дека има земји што не се против пошеток на преговори со Македонија, но се против одвојување на Македонија и Албанија, која според сите не заслужува во моментов почеток на преговори. Што се сведува на исто.
Очигледно е и дека македонскиот дел од комисијата му откажа послушност на Заев според изјавите за медиумите по завршената дводневна онлајн средба на историчарите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 16:24

luxor напиша:Уште една лажна вест за некакво анонимно писмо во кое армијата и полицијата се против власта. Ниту со таквите глупости нема да го вратите моралот и довербата кај членството кое почна да поставува незгодни прашања.

Od EU i NATO - Page 25 Img_2487
Коментирај нешто и за Македонскиот манифест потпишан од претседателот на МАНУ, архиепископот на МПЦ-ОА и ректорот на УКИМ. Се разбира ако сакаш и ако имаш дозвола да го направиш тоа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Дек 04 2020, 16:34

Зафатен сум моментално со разбивање на лагите на дпне оФците. Плус ги гледам сликите од протестите од денес и плачам од смеење.

Od EU i NATO - Page 25 Img_2488

Od EU i NATO - Page 25 Img_2489
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 16:42

Се правиш дека поради короната не знаеш дека не се работи за класични протести, туку за блокада на раскрсници со мал број на учесници. За да не стане и ВМРО нов ковид кластер како некои други партии.
Еве што станало денес на состанокот на историските комисии.

Бугарскиот тим во историската Комисија барал во записниците да не стои „македонски“!?


Македонските историчари членови на заедничката Комисија за историја со Бугарија одбиле да ги потпишат записниците опо денешната средба бидејќи од бугарската страна барале никаде да не стои придавката македонски бидејќи бугарската се повикувала на Преспанскиот договор.

„Средбата е нула има минијатурен чекор, јасно е дека некој суштински работи за што имавме сигнали, денешната средба ги потврди, една од нив е поврзана со политички и суштински и констатирана пракса, нашите колеги откажаа да ги потпишат записниците и настојуваат да се стави македонски, а тоа не е во согласност во воспоставената практика. Имаме две средби без записници, без документ за дискусиите и одлуките работите изгледаат несигурни и кажуваат за немање за желба да се работи со резултати нашите опсерваци кажуваат дека ова е политички однос за дискредитирање на Бугарија и државните позиции. По однос на суштината има резултат нула укажува уште нешто. Непрекинато се зборува од Македонија дека комисијата потврдила три период во својата работа за учебниците, се споменува освен старата историја, средниот век дури и раниот период на османлиството. ние сме многу далеку од завршување на рабтата во врска со учесбниците. Нашите забелешки беа на 14 точки, ние сме на 4. денешната точка за цар самоил заврши без резултат. Има отстапување од текст утврден од двете влади, за заедничко чествувавње. Не се покажува на договор кој треба да биде исполнет“, вели бугарскиот историчар Ангел Димитров.

Првиот човек на македонскиот тим во Заедничката историска комисија Драги Ѓорѓиев вели дека записниците од деветата и десетата средба македонската страна не ги потпишува бидејќи Бугарите не дозволуваат употреба на придавката македонски

„Помина навистина во академска атмосфера со навистина плодна, слојна дискусија која за жал не донесе резултати. Во тој поглед можам да се сложам со колегата дека резултатите се – нема резултати, но и тоа покажува нешто. Добар дел од оваа средба беше посветена на записниците од 9 и 10 средба и тука гллавен проблем е уптребата на придавката македонски, постои различно толкување на преспанскиот договор според бугарските колеги употребата на придавката македонски е лимитирана целосно без оглед како се толкува и како е запишана од наша страна. за жал тоа беше. останува проблемот со придавката, се разговара на повисоко ниво. Во однос на работата на комисијата се започна со учебниците, главна забелешка беше за самоуловата историја и тука не псотигнавме согласност, главниот проблем е што се избегнува мултиперспективност во учебниците и идејата да се наметне само едно видување резултирашее со непостигнување на резултати. Беа разгледувани варијанти, меѓутоа се пкажа дека имаме спротивставени гледања како треба да с епишуваат препораките до владите, и како треба да изгледаат идните учебници во двете земји. Тука зборувааме на различни јазици, вели македонскиот историчар Драги Ѓорѓиев.


https://expres.mk/bugarskiot-tim-vo-istoriskata-komisija-baral-vo-zapisnicite-da-ne-stoi-makedonski/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Дек 04 2020, 17:13

Ц ц ц, изгледа Заев сепак не го продава јазикот и идентитетот за кој дпне оФците лажеа дека ги продал на грците. Да немаш случајно информација дали Заев го продава истиот идентитет што им го продал според вас на грците, или можеби им продава фалш идентитет на бугарите, пак според тоа што вие тврдите. Посебно ме интересира колку тоа идентитети имаат дпне оФците покрај античкиот и се разбира бугарскиот кога за бугарски пасош потпишале и завериле на нотар дека предците до седмо колено им се бугари.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 17:20

НОВИ ДETAЛИ: Бугарските членови на комисијата имаат пpoблем со тepминот макeдoнcки нapoд

Професорот Драги Ѓеорѓиев копретседавач со Комисијата за историја со Бугарија изнесе скандолзни информации во однос на текот на преговорите со бугарската страна. Тој вели дека Бугарите повикувајќи се на Преспанскиот договор не дозволуваат употреба на термините македонска историја, македонски народ, македонска културa.
-Проблемот со придавката македонски е во тоа што со колегите не се согласуваме во кој контекст таа може да се употребува, а во кој контекст не треба да се употребуваат согласно Преспанскиот договор, вели Ѓеорѓиев.

https://infomax.mk/wp/%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%b4eta%d0%bb%d0%b8-%d0%b1%d1%83%d0%b3%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%87%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%b8%d1%81/

Ако нема македонски народ, историја и култура, нема ни македонски идентитет. Преспанскиот договор дава можности секој да го толкува како што сака и ако е член на организација со право на вето тоа да го искористи како оправдување. Што пријателите на вашиот муртински пастир го прават во моментов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Пет Дек 04 2020, 17:25

Ovie bugarive istoricari li se ili megunarodni politicari. Koj kur oni go tolkuvaat prespanski kako im odgovara koga jasno e navedeno jazik makedonski, nacionalnost makedonci. Baraat vlakno vo jajceto i najumno ke bide da ne prifakame nisto od ucenite. Nivna cel e da se kurcat na nivnite izbori oti ja bugarizirale makedonija. Da gi ostavime da se udavat vo sopstvenite govna i da se ispotepaat koj od koj e pogolem kriminalec i pokorumpiran.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 25 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 25 of 39 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот