Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 14 of 39 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 26 ... 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Окт 21 2019, 16:00

Ne ti go osporuvam pravoto da se grizhish za shto sakash. A za vlez vo NATO i EU so promena na ime i istorija obrati se kaj Zhmici. Prashaj go zoshto dade 8 pratenici i zoshto ne kazhe deka ako dojde na vlast kje gi ponishti dogovorite so grcite i bugarite.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by osa Пон Окт 21 2019, 21:02

kako ke kaze koga toa se ratifikuvani dogovori i nemoze da se ponishtat ....grkot gi izlaza grcite deka ke go ponishti dogovorot i gledaj nema shansa ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Окт 22 2019, 10:31

Teo напиша:Ne ti go osporuvam pravoto da se grizhish za shto sakash. A za vlez vo NATO i EU so promena na ime i istorija obrati se kaj Zhmici. Prashaj go zoshto dade 8 pratenici i zoshto ne kazhe deka ako dojde na vlast kje gi ponishti dogovorite so grcite i bugarite.
Пратениците беа украдени. Ако некој украде нож од мојот дом и убие некого , јас не сум соучесник во убиството. Сигурно е дека во иднина ВМРО ќе мора да внимава да не става на листи педери (како карактерна особина). Вклучувајќи ги тука и тие од коалиционите партнери како сега вашите Амди Бајрам или Чедомир Саздовски.
osa напиша:kako ke kaze koga toa se ratifikuvani dogovori i nemoze da se ponishtat ....grkot gi izlaza grcite deka ke go ponishti dogovorot i gledaj nema shansa ..
Преспанскиот договор е потпишан под притисок на САД за влез на Македонија во НАТО. Грција доби се што можеше да добие. Сега Бугарите го бараат истото за влез во ЕУ и ќе го користат ако некогаш добиеме датум за преговори при отворањето на поглавјата за образование, култура и други. Грците не може никогаш да добијат подобар договор за нив, што автоматски е полош за Македонија, затоа што будала како Заев може да дојде на власт само еднаш на неколку векови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Сре Окт 23 2019, 09:25

Chestito praznik Trendafile...

Od EU i NATO - Page 14 Ehiukp12
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Окт 23 2019, 17:45

Извини, каква врска имаат овие неколку фашисти со ЕУ и НАТО па си ги ставил на оваа тема. За разубавување на темата еве ти слика од советничката за комуникации со јавноста во министерството за финансии на Зоран Заев и Али Ахмети.

Od EU i NATO - Page 14 Ana-marija-768x503

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Сре Окт 23 2019, 17:51

Kakov predavnik si ti, se otkazhuvash od tvoite prethodnici vmrovci. pa shto kur slavish denes dpsmne e formirana devedesetite. Neli vie ste naslednici na vmro. Eve vi gi prethodnicite. A tvojata mizoginija voopshto ne ti pomaga vo relativiziranjeto na predavstvata na tvojata partija niz istorijata.

Od EU i NATO - Page 14 Ehiukp12
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Окт 23 2019, 18:12

Мислам дека се повеќе заевисти, на кои им е поважна меѓународната заедница, тогаш предводена од Адолф Хитлер и Германија, отколку сопствениот народ. Во тоа време Бугарија имала потпишано безусловна капитулација на Русија, па не можело да има бугарска војска или полиција. Се работи за некоја фотографија на која и е дадено некакво популистичко значење за да се потврди заедничката историја со Бугарија што постои само во главата на премиерот во заминување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Сре Окт 23 2019, 18:21

Ti mozhesh da mislish i deka si pameten ama i dvajcata znaeme deka ne e taka. Eve ti go liderot ushte ednash. A podolu proglasot na tvoite prethodnici od vmro fashistiichka.

Od EU i NATO - Page 14 22211

Od EU i NATO - Page 14 002110
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Окт 26 2019, 12:58

Каде гледаш дека во прогласот е споменато ВМРО-ДПМНЕ или ВМРО во било кој облик. Дури и тогашниот лидер на ВМРО Иван Михајлов не бил како Заев и не ја прифатил понудата на Хитлер за македонска фашистичка држава затоа што не сакал поделби и братоубиствена војна. Нешто што на актуелниот премиер не му пречи. Во примеров што го наведуваш, а и во многу други нешта Заев е полош од Михајлов. Во прогласот потпишаните лажат како Заев дека германските војници се борат против српската власт. За време на целата германска управа во Србија имало заевистичка (квислиншка) влада на чело со Милан Недиќ.
Ме интересира што те поттикна германските фашисти да ги споменуваш на тема за НАТО и ЕУ?. Да не мислиш и ти како мене дека главна пречка за непримањето на Македонија во ЕУ е тоа што не сме имале квислинзи во доволен број за да формираат организација што ќе соработува со бугарските, германките и италијанските фашисти. Со исклучок на Албанците кои соработувале како балисти во војната. Или како гласачи на неуспешниот референдум и во други цели сега.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Ное 10 2019, 17:10

Првиот пат не добивме датум за преговори откако ги исполнивме условите за почеток на преговори со ЕУ затоа што на Грција и падна на ум да не ја почитува т.н. Времена спогодба. Во тоа криминално однесување беше поддржана од ЕУ и добивме дополнителен услов, да се правиме будали дека немаме договор со Грција и да преговараме одново со нови уцени и рекет.
По втор пат сега, откако го исполнивме и тој нов услов, повторно не добивме датум. Никој жив не знае дали е тоа поради несредени односи во унијата или поради тоа што Албанија не ги исполнила условите.
Не знам до кога ЕУ ќе си игра мајтап со нас, а ние ќе се правиме будали смртно вљубени во унијата и дека за нас не постои друг.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by EVITA Нед Ное 10 2019, 19:59

pola tost pametno pishuvash ,ama posle pa si zabegal

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Ное 10 2019, 20:47

Денес, по т.н. Мал Шенген разбрав дека немаме шанси за полноправно членство во ЕУ и дека за т.н. Западен Балкан се формира втора лига. Од божем лидери во регионот го добивме Вучиќ како лидер. Интересна колумна во ПлусИнфо во врска со ова
https://plusinfo.mk/мал-шенген-голем-вучиќ-за-еди-патики-з/?fbclid=IwAR3ZEC0D2-JT6KI9wsCW4c_YAH8Kd3sSlirxSkQwdqgfC038KYHbtY4AweA

Зошто друштвото со Кина, Русија или Турција да е полошо од тоа со Србија и Албанија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 11 2019, 16:14

Не е ли точен назив за т,н, Мал Шенген во кој не носи Заев всушност Западно Балкански Резерват, во кој ќе се одгледуваат луѓе од кои успешните ќе бидат апсорбирани во земјите на ЕУ за нивни потреби? Во резерватот изгледа европејците ќе бидат заштитени од балканските дивјаци, а дивјаците ќе бидат заштитени од Русија, Кина, Турција и други земји што не ги сметаат за дивјаци. Што би рекле Западно Балканскиот Резерват треба да гарантира дека дивјаците ќе си останат дивјаци изолирани од нормалните цивилизирани европјани. Идентитетот ќе биде зачуван како тој на Индијанците, Абориџините и другите народи кои се под заштита на евроатлантската меѓународна банда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Ное 16 2019, 20:02

Денес добивме нови услови и за членство во НАТО (тоа е комуникација преку 5Г) според изјавата во интервјуто на Столтенберг за Гласот на Америка и нонпејпер од Макрон со повеќе услови за членство во ЕУ со кое преговорите се продолжуваат најмалку двојно, на најмалку 10 години. Од добивање на датум што уште го немаме иако го добивме минатата година доколку Заев не е лажго.

https://infomax.mk/wp/ништо-од-нато-столтенберг-порача-дека/
https://infomax.mk/wp/видео-еве-што-бара-франција-испорачан/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Ное 16 2019, 20:12

Ќе почекам да те фати лудилото и да почнеш да тврдиш дека Заев е крив што технологијата оди напред па да се смеам.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Ное 17 2019, 18:00

Во февруари оваа година го напишав следното:
трендафил напиша:Јасно е дека со Преспанскиот договор ќе влеземе во НАТО, но дека нема гаранции за влез во ЕУ. Најверојатно идниот премиер на Грција, Мицотакис, изјавува дека Грција ќе ја блокира Македонија при секое отворање и затворање на некое од 35те поглавја. Што би рекле Грција има можности за 71 блокада, за секое отворање и затворање поглавја плус уште едно за крај, за целосен прием на земјата. За жал, не сум психијатар, но лаички мислам дека се работи за колективно лудило во Грција. За жал ниту ние со нашиот потчинет однос, ниту меѓународната заедница која кон нас се однесува како банда со своето однесување не допринесоа за нивно излекување, туку напротив им ја разгоруваа болеста. Ако ОН ги почитуваше своите повелби и меѓународното право, а не политичката волја на САД, Велика Британија и Франција како земји со право на вето во Советот за безбедност веројатно приказната ќе завршеше тогаш и сега веќе односите помеѓу Македонија и Грција ќе беа понормални отколку што се сега. Вака Грците се уште полуди, а сигурно е дека врз нив нема да се врши притисок каков што имаше и има сега за прием во НАТО.

https://expres.mk/micotakis-najavuva-blokadi-za-makedonija-kon-eu/
https://www.tovima.gr/printed_post/makedoniki-polosi-me-kerdismeni-ti-nd/

Го добив следниот одговор вообичаен за нашиот колега Тео.
Teo напиша:Neverojatno kolku ste glupi vie od grujovistichko predavnichkata sekta. Kazhi im vo shtab da prestanat da gi troshat parite na moroni kako tie od expres.mk. Garancii deka grcite ne smeat da blokiraat ima vo prespanskiot dogovor, i chlenot dva se odnesuva tochno na tie garancii.

https://m.mkd.mk/makedonija/politika/celosen-transkript-od-dogovorot-megju-makedonija-i-grcijaКој бил глуп или наместо да го користи својот мозок слепо го слушал овчарот секој може да пресуди сам. Очигледно е дека амнестираниот криминалец и неговото стадо се надевале дека ако направиле исклучително глупав потег со обидот за самоуништување на македонскиот народ ќе предизвикаат сожалување кај европјаните и ќе ни дадат автоматски датум за преговори. Паметен не се надева, туку потпишува договор, со ЕУ во случајов, дека кога ќе исполни нешто ќе го добие тоа што го бара. Не ги остава работите на случај како што направија СДСМ, ДУИ и осумте предавници од ВМРО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Нед Ное 17 2019, 18:51

Водите дискусија во која ти тврдиш дека Грција ќе ја блокира Македонија за влез во ЕУ. Ајде сега објасни ми кога и како Мицотакис го направил тоа?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Ное 17 2019, 20:15

Toa shto si glup Trenadafile podobro kje go sokriesh ako molchish. Togash tie shto chitaat samo kje mislat deka si glup. A sega se sigurni. Patem koga vekhe sme kaj tvoite gluposti neli  samo Zaev proizveduvashe marihuana? Od kade sega tvoite od dpsmne-predavnichka najdoa toni marihuana da gi frlaat pred vladata?

Od EU i NATO - Page 14 Img_2091

PS. Sledniot pat pred da stisnesh „send" vkluchi go mozokot. Za polesno da uspeesh podolu dlikovito ti e objasneta operacijata.

Od EU i NATO - Page 14 Deposi10
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 18 2019, 12:41

luxor напиша:Водите дискусија во која ти тврдиш дека Грција ќе ја блокира Македонија за влез во ЕУ. Ајде сега објасни ми кога и како Мицотакис го направил тоа?
На последниот самит на Советот на Европа кога Грција беше една од земјите што инсистираше Албанија да не се двои од Македонија за добивање на датум за преговори.
Ако го исклучиме НАТО поради кое САД и влезе во рушење на поранешната власт и воспоставување на режимот што го смени Уставот излезе дека сме го смениле името за влез во Малиот Шенген. При тоа не убедуваат дека ЌЕ сме можеле со лична карта да одиме во Албанија и Србија, а тоа го можеме и сега и години наназад.
Грција појде и во кампања за Голема Македонија, како Голема Албанија, Голема Србија или Голема Бугарија, затоа што сака да наметне дека Македонците се Грци, како што според Бугарите сме Бугари отцепени од таа Голема Бугарија.

Да потсетам дека и Крсто Мукоски сега е дел од хунтата, па не гледам од каде мислењето дека ако еден брат добил тендер за скулптура распишан од министерка за култура која сега исто така е дел од хунтата, неговиот брат да не може да стане северџан. Исто како што има многу поранешни заевисти по Преспанскиот договор станаа свесни дека пастирот лажеше кога тврдеше дека додека диши нема да се менува Уставот. Дише и понатаму и го опоганува македонскиот воздух. Или дека ве боли патлакот за Мартин Нешковски чија смрт само беше искористена за да се добие некој пратеник повеќе. Во знак на благодарност за таа помош го ослободивте убиецот Игор Спасов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Ное 18 2019, 12:44

Tresenje gluposti, so shto ve hranat vo tie shtabovite bre?

Patem, ti li beshe toj shto si se glupiral za nekakvi japonski creshi?

https://a1on.mk/macedonia/video-zameneti-japonskite-creshi-shilegov-ja-obvini-prethodnata-vlast-ne-se-grizhela-za-isechenite/
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 18 2019, 12:49

И на Илинденска беа насадени дрва повеќе отколку што имаше исечено, за разлика од сега кога е извршена само замена на големи дрва со мали, па уште стадото на Заев блее дека поранешната власт извршила геноцид врз дрвата во Скопје. Се сеќаваш ли на дивите костени што ги исековте на плоштадот Македонија?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Ное 18 2019, 12:51

Pak lazhesh. Isecheni se 14 a zasadeni 18 drva. Se zbogatuva zeleniloto vo gradot.

PS. Lazhenjeto nema da ti pomogne da ubedish nikogo da glasa za dpsmne-predavnichka.

Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 18 2019, 13:31

Сакаш ли да кажеш дека 4 дрвца сте исекле порано. Не видов дека се прави отвор во плочникот, туку само дека е копана земја за да се насадат нови, мали дрвца, на место на претходните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пон Ное 18 2019, 13:56

Јас сакам да кажам, бидејки денес дрвцата се засадени а ти тврдеше дака таа информација е лажна затоа што доаѓа од партијата на власт конечно ти е време да побараш стручна помош. Можам само да им честитам на СДСМ како ве издупи по тој повод и им докажа на граѓаните дека ќе згрешат ако гласаат за партијата во која лудилото цвета.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Ное 18 2019, 14:41

На оваа тема не пишував за црешите. По добриот обичај на препаметниот Тео овде има одговорено за црешите за да може да напише дека сум глуп според правилата на форумов. Останува фактот дека дрвата што СДСМ ги насади на плоштадот Македонија уште се далеку од големината на дивите костени што ги исековте на чело со Ристо Пенов.
Ајде да се вратам на темата, НАТО и ЕУ, да не кажам Мал Шенген. Очигледно е дека си го сменивме името без да обезбедиме датум за преговори со ЕУ. Очигледно е дека власта сметаше дека единствени непријатели ни се Грција и Бугарија, па со нив потпиша капитулација. За жал излезе дека има и други. Ние очигледно ќе мораме да ги исполниме условите што други земји ги немаа исполнето ни кога стануваа членки, за да добиеме датум за преговори, односно дека некои земји уште се со умот во 19от век. Или дека Макрон не сака муслимани, како што се сомневаат некои аналитичари (странски) и дека следна реформа можеби треба да биде нивно покрстување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 14 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 39 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 26 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот