Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 33 of 38 Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 38  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Фед 27 2022, 18:19

На последната анкета нарачана од фондацијата Конрад Аденауер 45% Македонци би поддржале членство на Македонија во Евроазиската унија.

https://www.expres.mk/kolozova-evropo-nemash-poim-shto-pravish/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Нед Фед 27 2022, 19:01

Ајдеееее, Жмицко и небањатите против 45% од македонците.

https://opserver.mk/politika/opozicija/mickoski-nema-alternativa-za-chlenstvoto-vo-eu/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Фед 28 2022, 17:48

Порано и јас мислев дека во Ргејска Македонија борбата Британците и Американците ги вршеле злосторствата против партизаните Македонци што се бореле за слобода како против комунисти, а не како против Македонци. За жал по прогласувањето на независност на Македонија превише е очигледно дека сакаат да не избришат од списокот на народи. Секогаш се на страната на непријателот на Македонија. Од нации што ги имаат уништено Индијанците во Америка или Евреите во Европа други и не мо7е да се очекува. За жал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Чет Мар 10 2022, 16:41

A na bugarite koga sankcii? I ke priznaete li deka tie gi deportiraa evreite od Makedonija i deka vo II svetska vojna bea fasisti?

https://mobile.twitter.com/visegrad24/status/1501842348132741122?cxt=HHwWgoCyqd201NcpAAAA

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Мар 10 2022, 20:04

Либералите, како што се нарекуваат самите, се мниогу блиски по тоа што рерално гио преават до фашистите. Имаат исклучително силна пропагандна машинерија па така лагите дека омало масакат во Рачак или Садам Хусеин имал средства за масовно уништување па бомбардирањето на нивните земји се оправдани. Оправдано е и фрлањето на атомски бомби врз цивилите во Јапонија. Едноставно се им е дозволено. Во моментов во оптек е лагата дека во Украина е бомбардирано породилиште при што загинало и едно дете на 6 години. Колку што јас знам на таа возраст дете не може ниту да се роди ниту да раѓа. Во моментов е јасно дека НАТО и ЕУ (приближно истите земји) се плашат воено од Русија па се обидуваат со економска војна. ЕУ ја води во камиказе стил, на сопствена штета под водство на САД.

Кај бугарските фашисти и Евреите за одбележување е дека денес, на деноѕ кога пред 89 гпдини се депортирани македонските Евреи на комеморациите беа присутни амбасадорите на САД и Обединетото кралство во Штип и на Израел во Битока. Немаше претставник на македонските власти или на Бугарија. Еве и интересмо факти за однесувањето на бугарските фашисти. Се надевам и дека го прочитале нашите владетели.

https://plusinfo.mk/kako-celokupna-bugari-a-izvestuvala-za-progonot-na-evreite/


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Мар 11 2022, 20:02

Чуден ден денеска. Украински дрон падна во Загреб во близина на студентски дом. На летот од Украина до Загреб леталото поминало незабележано преку Романија и Унгарија, земји членки на НАТО. Хрватите божем го забележале, но немале време да интервенираат.
Индија наводно по грешка има испалено ракета во Пакистан.
За среќа во двата случаја нема човечки жртви.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Чет Мар 24 2022, 19:31


zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Пет Мар 25 2022, 13:04

Sakaat da isperat mnogu poveke. Smisleno scenario za zaborav na Bukurestkiot dogovor i podelbata na Makedonija. Zapadnite gubrinja sekogas bile protiv nezavisnost na Makedonija ama zatoa so siroka raka ja delele makedonskata zemja na bugari, grci, siptari.

alienmk

Број на мислења : 366
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Пет Мар 25 2022, 13:45

Жив пример на анти-македонец, куртон, потпаднат под Руската пропаганда, наместо да се извлечеме од калта, ние тонеме подлабоко во нејзе, за некој да си ги тера своите геостратешки цели. Најмогу против  Македонската независност се источните служби, и нашата бивша УДБА. И секако браќата Турци на чело со Ердоган. И Алиен, зошто од цела шарена револуција само Здравко Савевски е обвинет за палење на кабинетот на Ѓорге Иванов.  Малото Путинче(Че Гевара Апасиев) го нема?!?!

alienmk напиша:Sakaat da isperat mnogu poveke. Smisleno scenario za zaborav na Bukurestkiot dogovor i podelbata na Makedonija. Zapadnite gubrinja sekogas bile protiv nezavisnost na Makedonija ama zatoa so siroka raka ja delele makedonskata zemja na bugari, grci, siptari.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Мар 25 2022, 22:06

Колку што ми е познато осудени се двојца пиромани, Здравко Савески и Владимир Куновски, од страна на апелациониот суд. Претходно основниот ги ослободи од обвинението. Ако условна казна 6 месеци условно на 2 години може да се смета како казна палење на простории над кои живеат станари каде за среќа не се прошири пожарот. Мислам дека за палење на сопствен стан во зграда секој нормален судија и обвинител би допринел да се пресуди поголема казна кога се доведува во прашање имотот и животот на други. Тоа е веројатно причина што во македонскиот судски систем доверба имаат само 8% од граѓаните. Така барем вели Калето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Мар 28 2022, 19:15

Интересно е тоа што ЕУ се префрла на американски гас во име на економска слобода. Русија во ниту еден момент да сега не уценувала со гасот. Такво нешто постои само во заболените умови на евроатлантските лидери и во умовите на луѓето што мозокот не им служи за мислење. Дали така ќе биде и со тоа кога ќе станат зависни од американскиот гас, кој во старт е поскап, поточно кажано многу поскап ако се потсетиме дека САД имаат мерак на економски санкции, иако од нив немало ефект никаде. Да потсетам дека во моментов рускиот гас минува низ Украина и Русија иако е во војна плаќа редовно за транзитот на Украина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Пон Мар 28 2022, 22:44

трендафил напиша:Колку што ми е познато осудени се двојца пиромани, Здравко Савески и Владимир Куновски, од страна на апелациониот суд. Претходно основниот ги ослободи од обвинението. Ако условна казна 6 месеци условно на 2 години може да се смета како казна палење на простории над кои живеат станари каде за среќа не се прошири пожарот. Мислам дека за палење на сопствен стан во зграда секој нормален судија и обвинител би допринел да се пресуди поголема казна кога се доведува во прашање имотот и животот на други. Тоа е веројатно причина што во македонскиот судски систем доверба имаат само 8% од граѓаните. Така барем вели Калето.
И јас немам верба во судството, курумпирано од Руски и Турски пари, преку наши олигарски. Јас ја изгубив вербата во судсвтото, во онај момент кога Катица Јанева, урна се што се обидувавме да оправиме 4-5 години со оај педерасон.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Апр 09 2022, 00:06

Изгледа дека Украина ќе влезе во ЕУ пред нас. Предност и е што и во Втората светска вијна и сега ома фашисти. Да бевме во пријателски односи со Русија ќе требаше да ги замолиме да не нападнат за да ги исполниме условите за прием иако 14 години по испоолнувањето на условите за почеток на преговорите уште немаме абер од нивен почеток. Откако го исполнивме условот дека Македонија е грчка сега изгледа дека треба да прифатиме дека Македонија е бугарска. Што ли нема да им падне на ум на лудаците од Брисел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Мај 04 2022, 19:44

трендафил напиша:За волја на вистината се додека НАТО и ЕУ се предводени од идиоти немаме никаква полза ни ако ги исполниме условите (освен ако не си го смениме името и идентитетот  како главен услов), па нема да имаме штета и ако во обид да извршат присилна смена на македонската влада, спротивно на волјата на граѓаните ни ги симнат препораките. Па не гледам зошто би губел време да дискутирам на тема за нешто од што ништо не зависи. И да ги задржиме препораките ниту ќе станеме членка на НАТО, ниту ќе ги почнеме преговорите за членство во ЕУ. Ќе повторам. Се` додека на чело на овие организации се идиоти кои мислат дека се богови.
Ова го имам напишано на оваа тема во март 2015 година. Во меѓувреме идиотите се решија да ни ја земат душата во две рати. Се откажавме од историјата до средниот век понижени, со сменето име. Сега треба да се откажеме комплетно и да станеме Бугари. Се надевам дека конечно ќе се обединеме во заштита на нашите човекови права и дека во таа борба ќе ни бидат сојузници и малцинствата во Македонија. Но тоа ќе се случи само ако Македонците се обединат. Што во моментов изгледа невозможно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Саб Мај 07 2022, 13:02

СДСМ почнува откачување на Бугарија со што националниот идентитет Македонци и јазик македонски ќе биде загарантиран како што и е со преспанскиот договор. Небањатите почнуваат со блокади на кои Жмицко, Лигња и Антоњо ќе плачат за мајка им Блгариа.

НЕМАМЕ ВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА БУГАРИЈА, ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА ЕУ, ВЛАДАТА ПОЧНУВА СТРАТЕШКИ ДИЈАЛОГ СО САД

https://sdk.mk/index.php/naslovna/nemame-veke-energija-za-bugarija-juni-e-poslednata-shansa-za-eu-vladata-pochnuva-strateshki-dijalog-so-sad-izjavi-osmani/
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Мај 08 2022, 14:31

Не знам по кој пат треба да напишам дека со Преспанскиот договор е загрозен најголемиот дел од мојот идентитет. Тоа е направена малку поскриено, за разлика од договорот со Бугарија кој тоа го прави толку брутално што и будалите тоа го разбираат веднаш. Од сето што се случува само сум збунет дали јас и поголемиот дел од активните членови на форумов сме припадници на еден или два различни народа со исто име. Името на јазикот за жал не е сочувано со Преспанскиот договор. Се почесто се користи северномакедонски за јазикот на т.м. Северна Македонија. Ниту е сочувана историјата како дел од идентитетот на сите сем следбенииците на црпнатиот од нива во Муртино. На најбогатиот премиер што до сега го имала Македонија.
Порталот СДК според многумина е платен преку сопругата на сопственикот со 200 илјади евра за наводна иновација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Мај 10 2022, 20:12

Гледам дека на предлог од Франција Еу сака да воведе втора лига. Идејата е интересна ако се воведе испѓање ид првата лига. На пример Грција или Бугарија да испаднат од лигата, а на нивно место да влезат Македонија и Црна Гора.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Мај 18 2022, 19:07

Турција бара неколку десетици за нив терористи кои имаат азил во Шведска и Финска да им бидат испорачани. Нели и Македонија имаше еден наводен терорист кој доби азил во Шведска, па без никакви услови поддржуваме експресно членство на таа земја. Дали тероризмот беше фикс идеја на Заев, па со неговото заминување е можно реално гледање на работите?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Мај 28 2022, 10:36

Мал коментар за втората лига на Европа, односно за политичката унија. Тоа ми личи на здружение да кажам грубо на слуги на ЕУ и нејзиниот газда (САД) кои ќе ја спроведуваат политиката на ЕУ за малку пари, или можеби волонтерски, од љубов. За тапкање по рамо.
Што се однесува до Отворен Балкан, тоа ќе беше добра работа во 1990 година. Сега е само замачкување за непримањето во членство на земји кои ги имаат исполнето бараните услови и за кои секоја земја има договор.
Западниот Балкан очигледно на ЕУ и служи како играчка. И една полуфашистичка земја, Украина, би ја примиле во членство пред нас и нашите соседи. После ќе се чудат кога на нивно место ќе упадне некој друг, како што тоа во минатото го направило Османлиското царство и долго време никој не помогнал на христијанските браќа. Дошле откако тоа се распаднало како лешинари да го разграбаат пленот и да ги распалат национализмите. Разделија па владеј. Кај нас веќе и Македонците почнаа да ги делат на два дела, северџани и небањати како што ги вика спротивниот табор.
Ајде нека ви е со лесно доколку некој ја фати новата болест пуштена од лабараториите, мајмунските сипаници. Веројатно ги фаќа тие што постанале од мајмун. Тие што постанале од Адам и Ева ваљда не ги фаќа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Мај 30 2022, 22:31

Najgolemi majmuni se glupite shto veruvaat vo teorii na zagovor. Sekoja slichnost e namerna.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Мај 31 2022, 19:46

А што се глупите што на секои шест месеци со години веруваа дека ќе добиеме членство во ЕУ. Треба ли да потсетам дека кога се потпишуваше капитулацијата со Грција во Преспа пишував дека за влез во ЕУ ќе треба да го избришеме и идентитетот преостанат по Преспанскиот договор. За пример го давав вицот за времето кога се патувало со брод преку Атлантикот и на едно такво патување еден милионер ја прашал една госпоѓа што патувала сама дали би легнала со него за милион долари. По кусо време таа одговорила потврдно. Потоа милионерот прашал, а може ли за 100 долари. Таа се навредила, као за што ме сметате. Пред малку сами рековте што сте, одговорил богатиот. Сега само ја договараме цената. За жал Заев и го направи слично на Македонија и на Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Јун 11 2022, 15:34

Шега од албанскиот премиер Еди Рама на самитот во Грција. Додека домаќинот Мицотакис го претставува Ковачевски како премиер на т.н. Северна Македонија, Рама го исправа и вели на идна западна бугарија. Тоа е некаде на 1:05 на видеото. Сите вклучувајчи го и лидерот на СДСМ и премиер се смеат како нездрави._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Нед Јун 12 2022, 18:14

Arno im kazal, toa baraat od nas.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Јун 12 2022, 19:18

Се согласувам со тоа дека водечките земји во ЕУ кои го имале главниот збор и во составувањето на Букурешкиот договор со кој е распарчена Македонија сакаат да бидеме било што само не Македонци и дека за жал во тој правец шегата на Рама е повеќе намената за Мицотакис и Шолц отколку за Ковачевски. За нашиот премиер не знам што му е толку смешно. Најгласно се насмеа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јун 17 2022, 21:19

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?

Ова беше прашањето на неуспешниот референдум за срамната промена на името на државата и други глупости од т.н. Преспански договор. Прво се споменува членство во ЕУ, а потоа како второстепено во НАТО. Бидејќи и сега, по неколку години го немаме започнато процесот за зачленување во ЕУ, прво по ветото на Франција, а после по неколкуте вета од Бугарија о мема да ги почнеме ако не прифатиме бугаризација, дека може да го поништиме срамниот договор од Нивици. Во договори за капитулација поразената страна има поголеми права отколку што има Македонија во Преспанскиот договор и Дигиворот за пријателство со Бугарија.
Во секој случај еве имам доблест да им ја честитам 4 годишнината на договорот од Преспа. И повторно ќе ги прашам симпатизерите на СДСМ дали се спремни за членство во ЕУ да прифатат дека се Бугари ако сега Ковачевски така им наложи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 33 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 33 of 38 Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 38  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот