Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 34 of 39 Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Јун 21 2022, 14:23

Францускиот предлог во една реченица. Бугарите треба да се запишат во македонскиот устав пред да почнат преговорите, а Македонците да се избришат од уставот на крајот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by defo Сре Јун 22 2022, 11:17

трендафил напиша:Францускиот предлог во една реченица. Бугарите треба да се запишат во македонскиот устав пред да почнат преговорите, а Македонците да се избришат од уставот на крајот.

А шо ти демек лично го прочита. А? Или така ве учеа од штаб?!?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јун 22 2022, 19:12

Падна владата на Петков во Бугарија. Време е да падне о пробугарската влада на Ахмети и Ковачевски во Македонија.

https://plusinfo.mk/padna-bugarskata-vlada-kiril-petkov-se-zablagodari-i-oznachi-kra-na-pretstavata/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Чет Јун 23 2022, 23:10

Многу провидно од тебе, да падне владата за да може дпне да ги прифати бугарските барања и да се фали дека почнале преговори, а за продажбата на јазикот и идентитетот виновен да биде СДСМ. Изгледа Ковачевски е  попаметен од твоите дпне оФци.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ковачевски го отфрли францускиот предлог и повика да се почитува македонскиот народ
https://faktor.mk/faktor-na-denot-kovachevski-go-otfrli-francuskiot-predlog-i-povika-da-se-pochituva-makedonskiot-narod
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јун 24 2022, 15:58

Интересно изопачен начин на размислување. АКо си бугарофил подобро да предложиш спојување со Бугарија затоа што тогаш би влегле во ЕУ веднаш, без преговори. Но што ќе ни е влез во ЕУ понижени до крај и ако наместо да одиме во иднина се враќаме во времето на бугарската фашистичка окупација. Ќе треба ли во ЕУ да почнуваме востание за ослободување?
Треба ли сега Макрон да го прогласиме за диктатор кој сака на Македонија да и наметне самобришење на идентитетот. Како што Заев направи со античкиот идентитет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јун 24 2022, 20:17

Садистичкото изживување на евроатлантската меѓународна банда врз Македонија и Македонците веќе станува досадна работа. Не знам уште што треба да ни направат за да го замрзнеме преговорите за членство. Се разбира дека НАТО не треба да го напуштиме кога веќе еднаш станавме членка, но треба ефективно да го користиме правото на вето што таму го имаме во обид протисокот во војната што против нас ја води Бугарија да се префрли врз профашистичките соседи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Јун 25 2022, 12:27

трендафил напиша:Падна владата на Петков во Бугарија. Време е да падне о пробугарската влада на Ахмети и Ковачевски во Македонија.

https://plusinfo.mk/padna-bugarskata-vlada-kiril-petkov-se-zablagodari-i-oznachi-kra-na-pretstavata/

Luxor напиша:Многу провидно од тебе, да падне владата за да може дпне да ги прифати бугарските барања и да се фали дека почнале преговори, а за продажбата на јазикот и идентитетот виновен да биде СДСМ. Изгледа Ковачевски е  попаметен од твоите дпне оФци.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ковачевски го отфрли францускиот предлог и повика да се почитува македонскиот народ
https://faktor.mk/faktor-na-denot-kovachevski-go-otfrli-francuskiot-predlog-i-povika-da-se-pochituva-makedonskiot-narod

трендафил напиша:Интересно изопачен начин на размислување.

Морам да се согласам со тебе дека дпне оФците имаат „Интересно изопачен начин на размислување.".

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by OPOZICIONER Саб Јун 25 2022, 17:06

Vreme bese.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/makedonija-bara-od-ofitsijalna-sofija-da-gi-osudi-govorot-na-omraza-i-teritorijalnite-pretenzii-vo-bugarskiot-parlament/

Од МНР велат дека врачиле соодветна вербална нота со оваа содржина до бугарското МНР.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Јун 26 2022, 20:36

Феанцускиот предлог е во склад со политиката на свиткана кичма што ја пласира СДСМ на македонската и регионалната политичка сцена. Не верувам дека Османи би зборувал со толкава леснотија како за бугаризацијата на Македонците за целосна бугаризација на сите во Македонија вклучувалќо ги и Албанците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Пон Јун 27 2022, 13:06

I so taa na vmro da stoi so dupeto uza zid dodeka se menuva imeto.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Јун 27 2022, 20:07

За жал сите се оиднесуваме како педери и чекаме некој друг да го реши проблемот. Илинденците и партизаните во многу полоши услови се бореле и го создале тоа што некој сега го распродава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Чет Јун 30 2022, 15:35

Aj naprajte go toa i sega i ne izbori ke bide zapecatena vmrovskata sudbina.

https://360stepeni.mk/vlada-pristigna-predlog-od-frantsuskoto-pretsedatelstvo-pochnuvame-shiroki-konsultatsii/

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 01 2022, 08:48

Чудно е како тоа јавноста треба да одлучува за францускиот предлог, а предлогот власта го крие од јавноста и не го објавува. Бугарите пак тврдат дека новиот и стариот предлог се исти.

https://plusinfo.mk/nema-nov-predlog-genchovska-tvrdi-deka-francuskiot-predlog-ne-e-promenet/

Реално, за вакво прашање треба да има референдум и не може да одлучува власт која по анкетите ја нема довербата од гласачите. Ниту може тие што не се Македонци да одлучуваат за македонскиот идентитет. Не може за мојот идентитет да одлучува Макрон.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Jул 01 2022, 13:57

Предлогот интегрално ќе биде објавен на веб страната на владата.

https://mk.tv21.tv/frantsuskiot-predlog-ke-bide-objaven-na-veb-stranitsata-na-vladata/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

osa likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 01 2022, 15:31

Гледам дека предлогот е објавен непреведен, на англиски јазик. Не знам зошто не беше објавен веднаш по добивањето. Очигледно е дека во текот на преговорите нема гаранции за македонскиот идентитет. Реално имаме работа со лудаци и во Бугарија и во ЕУ кои скоро два века заеднички работат на бришење на Македонија и Македонците. Дека не се работи за вообичаени туку за специјални услови наменети само за нас и за непријателска Бугарија. Се спомнува и вториот договор на Зоран Заев - Преспанскиот. Двата договора се нерамноправни и скоро сите обврски се на товар на Македонија. Како да се работи за капитулации.
Во овој момент лидерот на најголемата македонска политичка партија ВМРО го одбива предлогот поради тоа што договорот според него македонскиот јазик се прогласува за дијалект на бугарскиот, Гоце Делчев за Бугарин и многу други слични услови што во ЕУ треба да не внесат како Бугари, а не како Македонци.
Да напоменам и дека лидерите на помалите партии од владеечката коалиција, ЛДП, ДОМ и ДС не присуствуваа на состанокот на коалицијата, а тие имаат 4 пратеници во Собранието. Лудо е во преговори за ЕУ да се преговара за настани од пред 10 века со Бугарија или за пред 22 века со Грција.
Опозицијата повика на сенароден, непартиски протест, утре во 19 часот пред владата на сите Македонци и подржувачи на човековите права.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Пет Jул 01 2022, 16:13

Francuskoto sranje sto ni go podmetnuvaat e skroeno da ja propusti Albanija i po sekoja cena da ne zapre nas. Prifatile ili ne nie ne vleguvame. Ke cekaat dodeka siptarite ne si organiziraat referendum i se otcepat pa i ke ja podelat na siptarska, srpska, bugarska i grcka teritorija i ke go zakruzat bukurestkiot dogovor. Vazno im e da iscezneme za da ne bideme potsetnik na zlostorstvata i genocidot sto gi napravija na makedonskiot narod.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Пет Jул 01 2022, 18:19

Tie ke se prepravaat deka sakaat da ne primat a nie ke se prepravame deka sakame da vlezeme. Iako tamu i ne e nesto sjajno vo posledno vreme. Demokratijata so koja se gordeat im e haos, site tegnat koj kade ke stigne i osven finasiski duri i samite clenki nemaat interes da se vnatre. Svajcarija i Island navreme go sfatija toa.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by alienmk Пет Jул 01 2022, 22:08

Utre ako ne nema baram 100 000 pred vlada zasluzuvame da ne snema.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 02 2022, 08:12

За жал имаме хибриден, што би рекле недемократски режим кој повеќе го интересира мислењето на газдите што ги поставиле како марионети на власт отколку на народот, па борбата нема да може да заврши само со еден протест. За жал за прв пат во Македонија имаме квислиншки режим кој работи во интерес на странци. СМе имале влади што работеле во свој интерес, но не и предавничка влада. Не ни останува ништо друго освен да се бориме за нашите основни човекови права.
Да спомнам и дека вчера министерот Оливер Спасовски беше во Софија да договара заедничко дејство на бугарските со нашите специјалци против македонскиот народ што не прифаќа да се бугаризира. Што друго би договарал со македонските непријатели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 02 2022, 09:54

https://kurir.mk/makedonija/vesti/spasovski-od-sofija-ovaa-poseta-kje-bide-dobra-poraka-na-sorabotka-prijatelstvo-i-partnerstvo-megju-makedonija-i-bugarija/

Интересно е што посетата се одвива токму на денот на објавувањето на предлогот на Макрон со кој се кршат основните човекови права на Македонците, па владите што поттикнуваат нереди (доколку на сила се обидат да го протуркаат договорот спротивно на волјата на народот) изгледа се договараат како насилно да го задушат револтот на граѓаните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 02 2022, 13:02

Да одбележам и дека вчера вечер имаше протести пред македонската влада во Скопје и пред францускиот конзулат во Битола против обидите за бугаризација на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by SHARENI Саб Jул 02 2022, 14:45

I na dvata imase pomalku od 20 luge. Nemoj na kraj pak da ispdne vaka.

2020-та година ВМРО-ДПМНЕ го поддржа протоколот за влез во НАТО алијансата, а претседателот проф.д-р Христијан Мицкоски тоа го нарече остварување на вековниот стремеж на многу генерации македонци, акцентирајќи дека борбата продолжува.

https://vmro-dpmne.org.mk/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 02 2022, 15:32

Протоколот за влез во НАТО нема врска со протоколот што е сега во оптек. Грците не бараа да станеме Грци за да влеземе во НАТО. Целата работа претходно ја заврши Заев со Преспанскиот договор. И Крсто муковски со пријателите што ја продаде нацијата за свој комодитет. Во секој случај ова е форум за политика, а не за историја. Само по себе членството во НАТО јас го разбирам како нужно зло за зачленување во ЕУ. Само за себе е непотребно. Во моментов поголеми непријатели ни се соседите членки на НАТО, а најголеми тие што се и членки на ЕУ.
На фотографииве има повеќе од 20 протестанти. Иако во хибриден режим има луѓе што се плашат да протестираат против власта.

Od EU i NATO - Page 34 Protest-bitola

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 03 2022, 12:07

И на спонтаниот протест во Битола имаше повеќе протестанти отколку на прославите што ги организираше СДСМ за членство во НАТО. Затоа што и тогаш не се знаеше дали да се радуваш за зачленувањето или да плачеш за цената за членство што вклучи дури и брусење на шахти. Што би рекле будалаштина од невиден степен до сега во светот.
И на протестот вчера во Скопје имаше повеќе членови на СДСМ отколку збирно на сите прослави за членство во НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 03 2022, 15:24

Интересна средба наречена совет за безбедност кај претседателот Пендаровски. Сите до еден застапници на политиката на свиткана кична кон сите немакедонци кои го љубат Бојко Борисов, а ги мразат Македонците што не сакаат да се бугаризираат. Да потсетам дека Заев и Борисов се браќа, а не може еден брат да биде со една, а друг со друга националност. Не знам зошто, но мислам дека поголеми се шансите Заев да се смета за Бугарин, отколку Бојко Македонец. Резултат на таквиот однос се и и договорите што ги направија, а тие се основа на францускиот предлог. За кој сите освен нашите политичари тврдат дека е истиот и тој што го одбивме и тој што го прифативме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 34 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 34 of 39 Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот