Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата

3 posters

Go down

Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата Empty Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата

Пишување by defo Пет Мај 05 2023, 22:02

После немилиот настан во Србија, ми се отворија многу прашања и размислувања?!?!
Прво, ова се случува во светот од дамна, само бидејќи било далеку од нас, во САД, и мислевме(мислев) дека неможе кај нас да се деси, или во комшилук.
Понатаму, никако не смее да се сведе одговорноста само на фамилијата, што се обидува да се наметне. Целото општество, е труло, и децата се најголеми жртви. Што после настанов, се покажа нажалост. Пример „подршката“ за „убиецот“ од неговите врсници, дури и воодушевување искажуваат. Очигледно оние квази серии „Јужен ветар“, „Убици мога оца“, „Клан“ и слично креираат идоли. Влијанието на Задруга, каде Кристијан Голубович е прајм гостин, исто така.
Тоа е тој дел влијанието на медиумите, и лажните идоли, друго се родителите кои замената на непоминатото време со децата го заменуваат со пари или скапи поклони. И им се дозволува (бар во Македонија), родителите да излезат во одбрана на своето дете, без да биде сослушан професорот, наставник, секогаш детето е во право и е најдобро во очи на родителите. Од слушани муабети, многу често родителите во последно го сузбиваат педогошкиот дел од образованието со т.н фраза, како јас сум го праел јас ќе го воспитувам, ти си должен само знаење да му дадеш?!?! Порано имаше педагошки мерки , кои можда и не беа соодветни ама даваа резултати....пример преселување на деца од градови во села да учат основно училиште, како казна за нивното однесување. Секако и мора да се вклучат социјалните служби во одредени случаеви, каде родителите се немоќни, или не сакаат да учествуваат во нивно решавање.

И секако сосема на крај не контролираното однесување пред децата, зборување за политика, окфаливикување на луѓе како вакви или такви.....итн. Сето тоа влијае на психата на децата.
_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата Empty Re: Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата

Пишување by cvetka Вто Мај 09 2023, 11:37

Se plaka cenata na konzumerizmot i prebrziot tehnoloski razvoj, posebno vo sferata na spodeluvanje informacii.
Merkite se edukacija na roditelite, popravedna raspredelba na bogatstvoto so namaluvanje na rabotni casovi, zgolemuvanje plati sto otvara prostor roditelite da posvetat pogolem del od vremeto na decata. Vbrizguvanje sredstva vo obrazovanie, meritorno zgolemuvanje na kadar so sto edno lice ke se grizi za pomal broj deca pa ke moze da im posvetuva pogolemo vnimanie. I gradenje opsto prifaten stav kon koi eticki i moralni vrednosti ke se nasocuvaat pomladite generacii.

cvetka

Број на мислења : 248
Join date : 2019-05-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата Empty Re: Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата

Пишување by defo Вто Мај 09 2023, 14:23

Да ама ништо тоа кај нас. Ова треба да е тригер. Ама ајде ова ќе треа еден месец, два и ќе се заборави. Нема да има никаов ефект кај нас. Сем по некој тригер за дневно препукување ко изјавата на Моничено Зајково.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата Empty Re: Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата

Пишување by defo Чет Мај 11 2023, 15:57

Ја гледав Весна Јаневска, некаква шефица на комисија за образование на ДПМНЕ во тема на денеот на Сител. Поголеми небулози и мешање на политика во воспитно образовен процес, немам чуено.
Најмногу шо ми падна во очи(уши), била против мерката на преместување на „недисциплинирани“ ученици од една во друга средина. Тоа беше најдобриот механизам, и јас ако сум од генрациите кои не беа „титови пионери“  Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата 1f62b  Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата 1f62b сепак јафатив таа мерка. Секако требаше да биде доработена, и во школи со посенбн надзор проблематичните деца да бидат ставени. Бидејќи не секогаш семејството е моќно да излезе и да се избори со проблемите.
А секако да не трпи околината.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата Empty Re: Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата

Пишување by alienmk Чет Мај 11 2023, 17:32

Jaa, a kako decata posle ke im zavrsat odlicni ako se padnat kaj nekoj nevmrovski ucitel/ka.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата Empty Re: Во која насока се развива развојот на децата, и дали е изгубена контролата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот