Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско промашено здравство..изгубена контрола

3 posters

Go down

Македонско промашено здравство..изгубена контрола Empty Македонско промашено здравство..изгубена контрола

Пишување by defo Пон Мар 30 2020, 13:27

Темава повеќе ми е за она што се случи во Охрид, кога некоја „докторка“(повеќе ветеринар си ги цени пациентите, него таа нејзините), онака ладнокрвно неќела да се разболи од корна вирус, загрози многу животи, плус еден заврши трагично. E сега каде е целата приказна, безволието, нередот во Ј.З.У Општа болница Охрид, тој е настанат од дамна. Оваа институција од секогаш со чесни исклучоци имала лошо раководство, најчесто меѓусебно пријателски врзани, смобендисани луѓе, и во такви услови настануваат овие проблеми. Уште поголем проблем доаѓа кога во раководството на болницата доаѓа секретарот Антонио Наумоски, кој заедно со екс-пратеникот од онаа 8-ка Љубен Арнаудов, почнаа да бркаат политиканство наместо, грижа за пациентите, сето ова продолжува со новата директорка Славица Малеска, која нема сили (не и дозволуваат од партија) да го разреши секретарот, као би се намалила тензијата во целата установа.
Сега за битниот дел, лекарите кои биле на смена морат да бидат објавени со име и презиме и со соодветни кривични пријави, бидејќи едно од оделенијата кое не функционира е оделението за инфективни болести, нивната пракса оди дотаму што има случаеви коа за обичен капс/пролив се праќаат пациентите со возило за Скопје, на инфективна клиника, значи тотално незаинтересирани за работата. Случувањата во Охридската болница ги знаат сите досегашни министри вклучувајќи го и Филипче, меѓутоа од нив познати причини не реагираат.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонско промашено здравство..изгубена контрола Empty Re: Македонско промашено здравство..изгубена контрола

Пишување by трендафил Пон Мар 30 2020, 15:52

Не е ли Венко Филипче кој беше советник на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров, а сега е обратно, тој е министер а Тодоров му е советник по потекло (по татко му Илија) од Охрид?
Прашањето не мора, но може да има врска со состојбата што ја опишуваш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско промашено здравство..изгубена контрола Empty Re: Македонско промашено здравство..изгубена контрола

Пишување by defo Пон Мар 30 2020, 16:46

Хм, Википедиа вика дека Тодоров е роден во Ск, али можда да има, ама по презимево Охридско потекло. Но Тодоров моментално не го советува Филипче, изгледа повремено добиваш амнезија.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонско промашено здравство..изгубена контрола Empty Re: Македонско промашено здравство..изгубена контрола

Пишување by трендафил Пон Мар 30 2020, 20:29

Илија Филипче е роден во Охрид. Знам дека Данаиловски е советник на Венко, а со парите менаџира Ден Дончев, со фондот за здравство. Двајцата функционери во времето на Љубчо Георгиевски. Министерството за здравство има проблеми затоа што не е доволно поддржано од владата кога се работи за финансиите. Вп врска со советништвото на Тодорив, така коментираше во интервју со Венко Филипче новинарка на Сител кога разговаеаше со министерот, а овој не ја исправи. Во секој случај Венко Филипче е еден од тимот на Никола Груевски.
Nov director vo Ohrid 'e bide хирургот Горан Балески,.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско промашено здравство..изгубена контрола Empty Re: Македонско промашено здравство..изгубена контрола

Пишување by osa Пон Мар 30 2020, 22:18

трендафил напиша:Илија Филипче е роден во Охрид. Знам дека Данаиловски е советник на Венко, а со парите менаџира Ден Дончев, со фондот за здравство. Двајцата функционери во времето на Љубчо Георгиевски. Министерството за здравство има проблеми затоа што не е доволно поддржано од владата кога се работи за финансиите. Вп врска со советништвото на Тодорив, така коментираше во интервју со Венко Филипче новинарка на Сител кога разговаеаше со министерот, а овој не ја исправи. Во секој случај Венко Филипче е еден од тимот на Никола Груевски.
Nov director vo Ohrid 'e bide хирургот Горан Балески,.
mnogu si se ispletkal trendafile duri i pola rechenica si ja pishal na latinica ,pola na kirilica ....interesno

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско промашено здравство..изгубена контрола Empty Re: Македонско промашено здравство..изгубена контрола

Пишување by трендафил Сре Апр 01 2020, 20:15

Одговорот го едитирав кога видов дека е избран нов директор. Латиничниот текст е исчукан на тастатура, а кирилицата е копи-паст од веста. Нема политичка заднина или лудило како што веројатно мислиш. Едноставно техничка грешка - лапсус кибордус во желба побрзо да го направам надополнувањето. Можеби мислиш дека латиничниот текст требаше да го напишам на албански согласно политиката на двојазичност што ја воведе партијата што ја застапуваш на форумов?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско промашено здравство..изгубена контрола Empty Re: Македонско промашено здравство..изгубена контрола

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот