Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zashtita na zhivotnite

+17
Albatros
misterija
Nebula
Flora
Dino
EVITA
IVA
TRAJCHE
Bosonoga
Luxor
Delta
SHARENI
Teo
reiter
osa
Kalinda
kiBik
21 posters

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Пет Aвг 24 2018, 10:35

Paki stravotii se slucuvaat.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Глави, црева од заклани животни во Визбегово

Zashtita na zhivotnite - Page 5 39894636_10216744493345362_1903687611923300352_n-696x928

Не престануваат насилствата врз животните. Откако денеска беше бојадисано маче со жолта боја во Прилеп, на социјалните мрежи се појавија нови фотографии, кои се со вознемирувачка содржина.

Како што инфомрираат од Анима Мунди, овие утроби, нозе, глави, црева од заклани животни се наоѓаат во Визбегово.

„Во држава во која казна се добива за продавање на зеленчук на улица, но не и за мачење и колење на животни по јавни површини – паркови, дворови и пред очи на сите – ова е реалноста со која се соочуваме! Потребен ли е посебен повик за институциите?“, велат од Анима Мунди.

https://fokus.mk/voznemiruvachki-fotografii-glavi-tsreva-od-zaklani-zhivotni-vo-vizbegovo/

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Пет Aвг 24 2018, 11:48

Frleni ostatoci od diva klanica, iako ima zakon nikoj ne go pocituva i site si teraat po koj kako znae i umee.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by TRAJCHE Пет Aвг 24 2018, 11:51

Mozi i zivotnite se kradeni a mesoto posle se prodava na crno i se prikriva danok.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Flora Пет Aвг 24 2018, 11:58

Togas e mnogu poloso, bez veterinarska kontrola mesoto moze da bide neispravno za hrana, od takvi raboti doaga do truenje so hrana i sirenje na sekakvi virusi, bakterii i paraziti pa i predizvikuvanje epidemija.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Пет Aвг 24 2018, 15:04

Ajde decki, koj zivee vo kisela Voda neka se javuva.

Јавен повик на општина Кисела Вода за хумана контрола на кучињата бездомници

Општина Кисела Вода објавува јавен повик до сите заинтересирани граѓански здруженија, активисти и жители за заштита на правата на животните кои се со адреса на седиште и живеалиште на територијата на оваа локална самоуправа.

Се повикуваат сите заинтересирани да учествуваат соодветно на нивните желби и можности во програмата „Хумана контрола на кучињата бездомници“.

Заинтересираните, како што соопшти општина Кисела Вода, треба да достават список на волонтери (таканаречени старатели) кои ќе прифатат без надомест да ги извршуваат следниве обврски: пријавување единки за кастрација/стерилизација, обезбедување помош на стручните служби од ЈП „Комунална хигиена“ за похумано и полесно заловување на бездомните кучиња и други животни, следење на состојбата на кучето за време на престојот во стационарот „Вардариште“, помош при вдомување на единките и постојана комуникација со стационарот „Вардариште“ и пристап до кучињата за кои се одговорни.

Лица за контакт се Горан Петковски, одговорен за координација на активностите на градоначалникот (070/246-176, goran.petkovski@kiselavoda.gov.mk) и Ана Ѓуроска, координатор на иницијатива (078/226-148, ana.gjuroska@kiselavoda.gov.mk).

https://1tv.mk/zivot/%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%85/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Flora Саб Aвг 25 2018, 10:22

Prekrasna inicijaqtiva i moznost aktivistite navistina da se angaziraat i pomognat ne samo da pisuvaat soopstenija.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Саб Aвг 25 2018, 10:25

Tochno, toa kje bide dokaz deka ne go pravat toa samo deklarativno tuku vistinski se zalagaat za dobrobit na zhivotnite...
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Саб Aвг 25 2018, 13:50

Ah, prazni zborovi, nikogas ne realizirani vo dela...a sekojdnevno luge izgrizani od napad na kucinja!!

Definitivno treba koga ke izlguvame nadvor, so sebe da nosime oruzje za da se zastitime od kucinjava..otrov nasekade, inaku ke ne snema...nikoj ne misli za spas na lugeto....sami da se branime kako znaeme i umeeme...

Ebati inicijativata na ostina K.Voda.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Саб Aвг 25 2018, 16:05

Za ogneno oruzje ne davaat dozvoli za nosenje moze samo doma da go cuvas, za otrovot isto ke odgovaras,moze da bide opasen ne znaes dali kuce ke go izede ili nekoe dete ke go fati pa gledas te sudat za ubistvo. Zatoa poddrska za institucionalno resavanje na problemot e deinstvenoto ispravno nesto.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Саб Aвг 25 2018, 16:09

И јас би сакала да имаше спроведено решение до сега, но последниве 6-7 години има толку многу зголемен број на кучиња скитници, па и на домашни миленичиња кои ни ги посраа парковите поради нивните несовесни стопани, а за повредени, нападнати, па дури и починати човечки животи од тие уличари, е богами бројката е срамна да се каже..па живееме во град или во џунгла, повреден е кучешкиот или човечкиот живот?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by osa Саб Aвг 25 2018, 20:42

Taka misterija ,povreden e chovechkiot zivot ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Саб Aвг 25 2018, 21:59

Dva pati kako luda go brkam tocakot na plostad oti 10 kucinja kaj spomenikot na A.Makedonski se razlajaa po mene.
Srceto vo petici mi bese, pritisok 200 i strav u koski...i sega jas treba sekojdnevno koga ke minam od tamu da se stresuvam a nekoj drug ke bara prava za zastita za nivniot zivot..a mojot, koj go ebe rabotava!???

Prisileni sme sami da se borime, na zalost, a sredstvata se tie, otrov i stapovi.

Neznam od kade da najdam nekoj laser protiv kucinja?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Flora Нед Aвг 26 2018, 11:23

Доколку полицијата ги фати трујачите на животни може да заработат казна и до 5 години затвор

https://www.akademik.mk/dokolku-politsijata-gi-fati-trujachite-na-zhivotni-mozhe-da-zarabotat-kazna-i-do-5-godini-zatvor-3/

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Нед Aвг 26 2018, 11:31

I toa ne e se.

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска, тврди дека речиси сите монструми познати во кривичното право имале историја со малтретирање животни.

„Отсуството на емпатија кон друго суштество и добивањето на задоволство од предизвикување болка на живо битие (садизам) се сериозни нарушувања кои треба сите да нè растревожат. Во развиените системи, покрај тоа што е казниво да се измачува животно, тоа е аларм за психо-патолошка состојба кај индивидуа. Потребата за доминација над друг не престанува, гладта да се повредува најчесто низ годините расте, така што голем процент од психопатите или сериските убијци имаат историја на повредување животни речиси како предвесник или како вежба за многу помонструозни дела. Кога тоа повеќе не ги задоволува нивните апетити, тие преоѓаат на човечки суштества над кои можат да доминираат, а тоа се најчесто ранливи категории на жени и деца“, вели Јошевска Анастасовска.

http://prizma.mk/sekoj-ubiets-na-zhivotni-e-potentsijalen-ubiets-na-luge/

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 13:16

Neznam koja e taa advokatka, no nema veze taa so zivotot i borba za opstanok.
Jas ne odam naoruzana na lov vo suma(kao li ke gi dijagnostitcira lovdziite), jas i site luge izleguvame od doma poradi razni pricini i pri toa stravuvame za svojot zivot i za zivotot na svoite najbliski.
Nie morame da se branime za da ne bideme napadnati i ubieni, a taa neka si filozofira se dodeka nekoe kuce ne i odgrize parce meso od zadnikot.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Нед Aвг 26 2018, 16:10

dzabe goi tepate koa ne gi ajdete././,,:
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 16:11

pa i kucinjata ne jadat covecko meso.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Нед Aвг 26 2018, 16:13

i sa ke praat so paceto od gazo na advokatkata./,?>?<
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 16:14

hahhahahhahhaaa...ke go obesat na madinjata na spomenikot na voinot na konj....lud/a si... Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Чет Aвг 30 2018, 12:07

Konecno i nasata policija da pocne da sproveduva zakoni.

ФОТО: Кривична за прилепчанецот кој малтретираше куче на плоштад – му истури црвена боја и го влечеше

Zashtita na zhivotnite - Page 5 40337771_785842368414204_9156656063578112000_n

http://www.libertas.mk/foto-krivichna-za-prilepchanetsot-koj-maltretirashe-kuche-na-ploshtad-mu-isturi-tsrvena-boja-i-go-vlecheshe/

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Чет Сеп 06 2018, 12:26

Napredok vo zastitata i zacuvuvanjeto od izumiranje na golemite macki.

Се родија првите лавчиња од епрувета

Во резерват зa проучување и зачувување на дивиот свет „Укутула“ во Јужноафриканската Република се родија првите лавчиња чија мајка беше вештачки оплодена. Тој потег го изведоа научници од Универзитетот во Преторија, а двете младенчиња, кои дојдоа на свет пред една недела, се во добра здравствена состојба.

Како што се наведува, научниците се надеваат дека оваа метода ќе овозможи опстанок на загрозените видови мачки, како што се тигрите, снежниот леопард и либерискиот рис.
„Тие се во секој поглед совршени младенчиња. Среќни се, здрави и разиграни, а ние сме пресреќни“, изјавил сопственикот на резерватот, Вили Џејкобс. Тој додал и дека на малите лавчиња им ги дале имињата Изабела и Виктор, по раководителот на проектот, Изабела Калеалта, и нејзиниот свршеник.

http://www.aktuelno24.com.mk/%D1%81%D0%B5-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B8%D1%9A%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%B5%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Чет Сеп 06 2018, 12:51

Lele obozavam macinja pa bile mali ili golemi.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Пет Сеп 07 2018, 11:42

Kloniranjeto isto taka se predviduva kako moznost da se zastitat od izumiranje ili duri i da se vratat nazad nekoi izumreni vidovi.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Вто Сеп 11 2018, 11:09

Pochnaa da izumiraat duri i koalite vo Avstralija...

Коалите во Австралија би можеле да изумрат до 2050 година
Зголеменото сечење на шумите за земјоделски земјишта ви можело до 2050 година да предизвика изумирање на коалите во австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс, предупредија конзерваторите.

https://www.mkd.mk/svet/vesti/koalite-vo-avstralija-bi-mozhele-da-izumrat-do-2050-godina

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Albatros Вто Сеп 11 2018, 11:37

Naslovot vrska nema so vesta, prvo ne se raboti za cela Avstralija i vtoro alarmot e krenat na vreme.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 5 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот