Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zashtita na zhivotnite

+17
Albatros
misterija
Nebula
Flora
Dino
EVITA
IVA
TRAJCHE
Bosonoga
Luxor
Delta
SHARENI
Teo
reiter
osa
Kalinda
kiBik
21 posters

Страна 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Саб Дек 16 2017, 17:36

Stigna i potvrdata...Sega na red e policijata i Oliver Spasovski so ogled deka se raboti za poraneshen nivni vraboten...

Ротвајлерот од Вардариште сепак нема да биде усмртен

Како што пишуваат граѓаните на социјалните мрежи не е точна информацијата дека 9 месечната женка ротвајлер  која беше фатена од шинтерската служба ќе биде успиена.

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Nema_usmrten

-Точно е дека 9 месечнава ротвајлерка се нашла на погрешно место и време и е заловена од шинтерската служба! Точно е дека таа не е напаѓачот, бидејќи воопшто не е агресивна, туку напротив е мирна и мила, се вели во постот на Фејсбук.

Како што вели граѓанинот по завршувањето  на задолжителниот кандидат до 25 декември и ветеринарните прегледи и вакцинации, таа ќе биде даде на вдомување. Како што вели тој веќе се знае и вдомувачот.

-Во стационарот има уште една постара женка од истата раса која утре ќе биде вдомена кај некој од 40-те кандидат, пишува во постот.

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Nema_usmrten1
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Чет Фед 01 2018, 19:31

Popularniot Deki napolni shest godini...

ФОТО: Рисот Деки наполни шест години

Mакедонското еколошко друштво (МЕД) во соопштение до јавноста со гордост објавува дека годинава рисот Деки ќе наполни 6 години. МЕД веќе петта година го следи овој шумски убавец што првпат беше регистриран со помош на фотозамка во 2013 година.

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Deki_ris_novo-800x312

„На првата фотографија осуммесечниот Деки е сликан како се движи веднаш зад својата мајка во Националниот парк Маврово. Од февруари до јуни 2015 година движењето на овој рис го следевме и со помош на ГПС-ремче околу вратот. Така успеавме да утврдиме дека Деки е своевиден рекордер во однос на неговата индивидуална територија, која зафаќа 888 квадратни километри и двојно ја надминува онаа на неговите соседи, рисовите Мартин и Марко. На фотографиите е Деки како тинејџер (лево) и како возрасен рис (десно)“, наведуваат од Македонското еколошко друштво.

Истражувањата за балканскиот рис Македонско еколошко друштво ги спроведува 12 години во рамките на Програмата за закрепнување на балканскиот рис на територијата на западна Македонија.

http://www.libertas.mk/foto-risot-deki-napolni-shest-godini/
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Вто Фед 27 2018, 18:48

Zagubivme ushte eden vid...istochno-americhkata puma zvanichno e proglasena za izumrena...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Вто Фед 27 2018, 18:50

Posle osumdeset godini otkako posleden pat e videna istochno-americhkata puma koja porano gi naseluvala podrachjata od Michigen do Juzhna karolina e otstraneta od listata na zagrozeni zhivotni...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Вто Фед 27 2018, 18:51

Zashtita na zhivotnite - Page 4 NESTANAK-VRSTE-Istocno-americka-puma-proglasena-izumrlom_ca_large
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Вто Фед 27 2018, 18:56

Inaku genetikata dokazha deka na planetava povekje nema nitu divi konji...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Вто Фед 27 2018, 18:58

DNK analizite dokazhaa deka konjite za koi dosega se veruvashe deka se poslednite divi konji na svetot a bea poznati kako Przewalski se vsushnost pitomi konji izbegani od svoite sopstvenici...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Вто Фед 27 2018, 18:59

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Przewalskis_horse_02
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Вто Aвг 07 2018, 11:38

na cekor do unistuvanje na lemurite najzagrozeniot vid primeti.

ЛЕМУРИТЕ ПРОГЛАСЕНИ ЗА НАЈЗАГРОЗЕН ВИД ПРИМАТИ НА СВЕТОТ

Речиси сите видови лемури, примати со големи очи кои живеат само во Мадагаскар, се наоѓаат под закана од исчезнување, заклучи меѓународна група на конзерватори, која спроведе истражување за статусот на ова животно.

Тие велат дека се загрозени 95% од светската популација на лемури, односно 105 од вкупно 111 познати видови и подвидови.

„Тоа, без сомнение, е најголемиот процент на загрозеност на која било поголема група цицачи и ‘рбетници на светот“, вели Рус Митермаер од Глобалната организација за заштита на дивиот свет.

Ова симпатично животно се соочува со исчезнување поради постојаното уништување на тропските шуми, ширењето на земјоделското земјиште и рударството. Нов загрижувачки тренд е нивното ловење заради храна и домашни миленици.

„Голем проблем е комерцијалниот лов, најверојатно за потребите на локалните ресторани. И тоа е нов феномен за Мадагаскар, што го немаше во овој обем пред 15 години“, додава Митермаер.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by TRAJCHE Вто Aвг 07 2018, 11:43

Cela planeta ke ja unistime. Ete kako izgleda lemurot.

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Untitl10
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Dino Вто Aвг 07 2018, 12:11

I makedoncite se zagrozen vid posebno koga ke ni go smenat ustavot.

Темата е заштита на животните, ако твое мислење е дека македонците се животни, слободно продолжи.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Вто Aвг 21 2018, 12:09

Uzas, se nadevam ke se najde dobra dusa.

Фејсбук акција за спасување на пит бул стациониран во Вардариште

Тажно, збунето и слабо, куче од расата питбул на кој што ребрата му се гледаат и едвај стој на нозе, деновиве ги бранува социјалните мрежи дека, ваквата состојба е резултат на условите  во стационарот Врадариште каде што престојува, ова куче околу еден месец. Но, Раководителот на Варадриште, Слободан Костесвски ги демaнтира гласините дека питбулот заедно со другите 80 кучиња живеат во мизерни и валкани услови и дека  кучињата се  трауматизирани.    

„Сите светски стандарди вооднос на големина на простор, капацитет и исхрана се запазени“, вели Слободан Костевски -  раководителот на Варадриште

„Кучето е заловено на улица без сопственик, не е хрането. Чекавме да биде вдомено, но никој не го вдоми. Најголемата вина треба да носи сопственикот“, вели  Торан Ѓоргиевски - ветеринар

Доколку не се најде сопственик на битбулот тој ќе се еутанизира, велат од стационарот, бидејќи се работи за раса на куче која што по природа е агресивна и не може да се пушти на улица.

Инаку во извештајот на работната група на  Град Скопје, меѓу останатите забелешки за Вардариште се посочува  дека  стационарот е сместен на тешко пристапна локација, во исклучително запуштена, валкана околина, и дека објектот е стар, не одржуван, речиси руиниран, грубо адаптиран за намената која ја извршува. Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов, пред неколку дена најави дека Градот, почнува со системско решавање на проблемот со уличните кучиња и стационарот Варадриште.

https://www.24.mk/fejsbuk-akcija-za-spasuvanje-na-pit-bul-stacioniran-vo-vardarishte


EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Flora Вто Aвг 21 2018, 12:13

Strasni se tie raboti, Silegov ne samo da zboruva treba i da preseme nesto.

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Вто Aвг 21 2018, 12:31

nekoj kinez mozin ke go zeme/..?neso e slabicko ama.,/././,.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Вто Aвг 21 2018, 12:36

I ti izgledas slabicko, u mozokot. Twisted Evil


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Вто Aвг 21 2018, 12:40

Zalno  e kutroto, nema kaj da go cuvam, ke go zemev.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Вто Aвг 21 2018, 13:09

Aman luge, dosta veke so tie zivotni..KOga lugeto ke gi zastitite od niv??

Bidete dobri Vie site sto gi zalite i zemete si gi po doma i ostavete ne nas lugeto slobodno da mozeme da si gi setame decata vo parkovite.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Вто Aвг 21 2018, 15:36

Nesto ne gi spomnuvas direktnite vinovnici, tie sto nekontrolirano gi razmnozuvaat, neodgovorno gi cuvaat izvesno vreme a posle gi frlaat na ulica. Anima Mundi ima jasni predlozi koi bi gi resile no za koi nikoj nema sluh.

БАРАМЕ:

1). Вардариште итно да запре со заловување на веќе стерилизирани кучиња, а оние кои ќе ги стерилизираат да бидат вратени на локациите од каде се заловени!
2). Итно вклучување на активистите и љубителите во програмите за третман на бездомните животни, поточно активисти да раководат со стационарите согласно унифицирана стратегија и програма во сите градови/општини.
3). Овластување за раководство на стационар Вардариште. Анима Мунди има знаење, искуство, волја и стратегија за раководење на стационарот и ќе направи клучни измени во неговото работење во интерес на хумано, континуирано и одговорно спроведување на програмата Залови – стерилизирај – врати; нејзина надградба преку дефинирање итни мерки и активности кои би ја унапредиле сигурноста на граѓаните и хуманиот третман на животните.
4). Во Вардариште и сите останати стационари во Македонија најстрого да се забрани прием на мали кутриња кои не можат да бидат стерилизирани, а кои во стационарот умираат во најтешки маки од зарази во стационарот.
5). Стационарот Вардариште и сите останати стационари во државата да бидат отворени за јавност најмалку 6 дена неделно 8 часа дневно, затоа што основна нивна компонента покрај стерилизациите е да овозможат и поттикнат вдомување
6). Бараме да се овозможи граѓаните да си ги повлекуваат локалните, односно колективно чуваните миленици од стационарот, да можат да ги вратат на територијата на која живеат. Бараме да се охрабруваат граѓаните да бидат општествено одговорни, да ги донесат маалските миленици на бесплатна стерилизација во стационарот, без страв дека истите таму ќе бидат убиени.
7). Бараме конечно регулирање/допрецизирање на законската рамка за одговорно сопствеништво, стерилизацијата на миленик да биде субвенционирана и задолжителна (освен во случаи на регистрирана одгледувачница, т.е доколку сакаат да се занимаваат со размножување и продавање да плаќаат данок), а неконтролираното размножување и напуштање на животните најстрого казнувано. Бездомни кучиња има и ќе има, се додека луѓето неконтролирано ги размножуваат и напуштаат.
Cool. Бараме превенција и сузбивање на сите форми на насилство врз животните и најстроги казни. За трујачи, организатори на борби со кучиња и убици на животни казна затвор“, велат од Анима Мунди.

https://fokus.mk/anima-mundi-bezdomnite-zhivotni-se-na-ulitsa-no-ne-se-komunalen-smet/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Вто Aвг 21 2018, 17:09

Direktni odgovorni za kucinja skitnici i sramot i jadot sto go nosat na ovaa drzava znaeme koi se, nadleznite institucii koi gi nema nigde..isto kako i ova gragansko zdruzenie, sto li e, sto se bori za zastita na kucinjata..nikogas nemam videno nitu eden clen od zdruzenieto, no znam samo deka nemaat nisto storeno, niedna akcija nemaat sprovedeno, imaat samo baranja....Zosto ne im se dade odgovornosta i resavaneto na problemot vo nivni race, da gi vidime na delo?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Вто Aвг 21 2018, 18:08

Ne citas a repliciras.

2). Итно вклучување на активистите и љубителите во програмите за третман на бездомните животни, поточно активисти да раководат со стационарите согласно унифицирана стратегија и програма во сите градови/општини.
3). Овластување за раководство на стационар Вардариште. Анима Мунди има знаење, искуство, волја и стратегија за раководење на стационарот и ќе направи клучни измени во неговото работење во интерес на хумано, континуирано и одговорно спроведување на програмата Залови – стерилизирај – врати; нејзина надградба преку дефинирање итни мерки и активности кои би ја унапредиле сигурноста на граѓаните и хуманиот третман на животните.
7). Бараме конечно регулирање/допрецизирање на законската рамка за одговорно сопствеништво, стерилизацијата на миленик да биде субвенционирана и задолжителна (освен во случаи на регистрирана одгледувачница, т.е доколку сакаат да се занимаваат со размножување и продавање да плаќаат данок), а неконтролираното размножување и напуштање на животните најстрого казнувано. Бездомни кучиња има и ќе има, се додека луѓето неконтролирано ги размножуваат и напуштаат.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Вто Aвг 21 2018, 18:28

I koi se sansite ovie nivni baranja da se ostvarat, toa mi e prasanjeto..uste kolku covecki zivoti treba na morbiden nacin da se oprostat od zivotot, uste kolku stravovi ke trpime...koga??
Do koga da cekame?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Вто Aвг 21 2018, 18:54

dodeka ne ve izedat site./;,pa kinezi da se naselat,.;./,><:
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by misterija Вто Aвг 21 2018, 18:55

delta напиша:dodeka ne ve izedat site./;,pa kinezi da se naselat,.;./,><:

Nema ni tebe da te postedat Laughing
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Вто Aвг 21 2018, 18:59

od kaj znaes.,,.//.,mozda sum kinez.,./,.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Сре Aвг 22 2018, 10:47

misterija напиша:I koi se sansite ovie nivni baranja da se ostvarat, toa mi e prasanjeto..uste kolku covecki zivoti treba na morbiden nacin da se oprostat od zivotot, uste kolku stravovi ke trpime...koga??
Do koga da cekame?

Nikakvi, pari se vo prasanje. Gradot i opstinite niz zemjata plakaat za sekoe uloveno i tretirano zivotno, ama nikoj ne napravil revizija koku navistina se realni rashodite i kolku zivotni se tretirani. Zatoa Anima Mundi se zalat deka se zalovuvaat i veke zaloveni i tretirani zivotni. Nema potreba od tretman a se vodat vo evidencija kako novi slucai.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 4 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот