Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zashtita na zhivotnite

+17
Albatros
misterija
Nebula
Flora
Dino
EVITA
IVA
TRAJCHE
Bosonoga
Luxor
Delta
SHARENI
Teo
reiter
osa
Kalinda
kiBik
21 posters

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by osa Сре Фед 08 2017, 19:43

Угина еден од двата морски лавови во ЗОО Скопје

Засега, причините за смртта не се познати. Од скопската зоолошка велат дека ќе го соопштат својот официјален став дури откако ќе бидат готови резултатите од обдукцијата
Смртта на мајмунчето пред 2 недели, утринава во Зоолошката градина во Скопје угина еден од двата морски лавови. Засега, причините за смртта не се познати. Од скопската зоолошка велат дека ќе го соопштат својот официјален став дури откако ќе бидат готови резултатите од обдукцијата. Морскиот лав од утринава е на факултетот за ветеринарна медицина, каде во период од 24 до 72 часа, со низа анализи треба да се утврдат причините за смртта.

По угинувањето на морскиот лав, реагираа од здружението за заштита на животните „Анима Мунди“. Велат – иако е нормално во секоја зоолошка градина, поради неприродните услови за живот, да угинуваат животните, сепак, раководството треба да понесе одговорност. Таму, како што тврдат од здружението, никој од вработените не ги следи, не ги набљудува животните. Од „Анима Мунди“ ги повикаа граѓаните да ја бојкотираат, односно да не ја посетуваат зоолошката и на тој начин да не бидат соучесници во злоставувањето на животните.

Двата морски лавови, од минатата година беа жители на скопската зоолошка градина. Тие беа донесени од зоолошката во Загреб. Дали ќе добие ново друштво преостанатиот морски лав засега не се знае.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16473
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by SHARENI Чет Фед 09 2017, 00:17

da sublimiram vo MK se umira
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин Пон Фед 13 2017, 19:09

Начи извинувам се jа не сум касап ама кога нешто нападне или напорави рана на човек тоа мора да се стрела на место.Не знам како е каJ вас но тука со кучинjата проблемот е голем.Во смисла е модерно да имаш куче ама доста како имат некакви проблеми или заминуват некаде или просто веке не сакат да се грижат и го пуштат кучето по улиците.И понеже по закон не моат ништо да им направат освен кастрациjа они си одат по улиците.Мора да се стават за една недела во приjут ако никоj не ги побара или не сака да ги земе хумано да се ефтаназират.Не е нормално кай дете 10 кила да иде куче 30-40 кила и ти да раасчиташ само на неговата добра волjа дека нема да го повреди.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Вто Фед 14 2017, 21:39

Здравко напиша:Во смисла е модерно да имаш куче ама доста како имат некакви проблеми или заминуват некаде или просто веке не сакат  да се грижат и го пуштат кучето по улиците.

Sfakjash sega od kade doagja problemot???
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин Вто Фед 14 2017, 23:13

Ja сфакjaм.По закон се должни да имат и чип и да се регистрирани.ама проблемот е дека никоj го не ебе овоj закон па ни власта не го следи. И кучинjата си се проблем.Ja секогаш сум се чудел како така лесно се приемат закони и после никоj не му е гаjле да провери и да спроведува законот. Инаку ако се спроведуваа ние одамна штевме да сме нормална држава со економски просперитет и т.н.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Сре Фед 15 2017, 17:03

Jas povekje bi rekol deka vlasta i nesovesnite sopstvenici se problem...Zatoa ako nekoe kuche skitnik napravi problem odgovornost pokraj vlasta shto ne prezela nishto treba da snosi i toj shto go frlil kucheto na ulica ako go najdat se razbira...A se naogja ako zhivotnoto e chipirano...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин Сре Фед 15 2017, 23:46

Со ваков народ тежко ке се промени нешто :
http://www.dnevnik.mk/?ItemID=12DB43C64B12B847B62A25A786DC4484

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Чет Фед 16 2017, 10:09

treba lugjeto u zooloska a zivotnite nadvor./
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Гостин Пон Фед 20 2017, 14:29

http://dnes.dir.bg/news/kucheta-chetiri-lapi-mikrochip-25301289?nt=4
Хе хе од почетокот на годината чипирани се 1505 кучинjа. А се родени сигурно 15 илJади. си представувам татко ми на село ке фати кучето и ке го води во град да го чипираат. Да ви ебам и законите што вака ги гласате само на хартиJа!
Имало чипирано 80 илJади. Они се милиони!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Luxor Пон Фед 20 2017, 19:03

Треба организирана и високо координирана акција. Вакви работи се само алиби за властите дека преземаат нешто.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Чет Апр 13 2017, 13:25

ТАЈВАН ЗАБРАНИ КУЧЕШКО И МАЧЕШКО МЕСО

Zashtita na zhivotnite - Page 3 17-1-660x300

Тајванскиот парламент донесе закон со кој се забранува колење на мачки и кучиња за производство на месо за човечка исхрана. Со истиот закон се забранува корисниците на автомобили и моторцикли да ги влечат своите миленици додека возат.

Законот предвидува парични и затворски казни до две години, а имињата и фотографиите на прекршителите ќе бидат јавно објавувани, така што дел од казната ќе биде и јавно понижување.

Ова е прв ваков закон донесен во Азија.

Тајван во 2001 година забрани продажба на месо од овие животни, од економски причини.

Месото од мачки и кучиња беше дел од исхраната на луѓето на островот, а денес овие животни се сметаат за членови на семејството.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Саб Апр 15 2017, 13:58

ha ha ovie gi zashtituvaat domashnite zivotni ,a nie nemojme ni lujgeto da gi zashtitime ,i posle sme bile drzava ,koj ve lazi ?
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Чет Мај 11 2017, 23:09

ja isprativ drugackami ,pred dva dena dojdena od Germanija ,pa kazuva kako se grizele za zivotnite tamu ,a kaj nas ni za lujgeto ne se grizat ,sramota
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Пет Мај 12 2017, 22:57

koga ja slusav posakav da sum "zivotno" vo Germanija
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Вто Мај 16 2017, 08:31

koa ke odam nema cka ke te vikanam da mi bidessssssssssssssssssssssss/.<?.<?
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Пон Јун 05 2017, 21:18

Postignat napredok vo zashtitata na kritichno zagrozeniot balkanski ris...

Откриено младо од рис – Еколозите имаат нови знаења за заштита на овој редок вид

Zashtita na zhivotnite - Page 3 C0103901-9632-4523-B5B1-A40B31C77C7D_cx0_cy8_cw0_w1023_r1_s
Младенче од рис: Фотографија на Македонско еколошко друштво

За првпат после 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво доби информации дека има младо од рис. Ова ќе донесе нови информации кои можат да помогнат за заштитата на рисот.
Истражувачите од Македонското еколошко друштво, после повеќе од една деценија набљудување на балканскиот рис, се на прав пат да ги добијат најважните информации за тоа како опстојува ова животно на планините со цел да се исполни нивната замисла да се запре исчезнувањето на тој редок вид. Ова е возможно, откако покрај мажјаците кои досега беа следени, годинава беа најдени женка и нејзин пород.

„За првпат после 11 години истражување на балканскиот рис тимот на Македонско еколошко друштво да добие информации дека има младо од рис. Оваа информација доаѓа откако во февруари имаше прв пат фатено женка за научни цели на кој што и беше поставен ГПС околувратник. Се надевавме дека од неа ќе добиеме нови информации и добивме нови информаци тоа е дека во нејзиното дувло имаме здраво младо рисче“, вели Ксенија Путилин од друштвото.

Младото ја комплетира листата на примероци на рисот. Сега сите податоци од мажјаците, женката и нејзиниот пород стануваат силна емпириска основа која ќе помогне на еколозите во иднина да знаат како да постапуваат со цел да не се дозволи исчезнување на рисот. Во друштвото сега се знае каков е начинот на природна репродукција, како се движат и која територија ја опфаќаат, исхраната и слично кај рисовите низ планините.

„Тоа што сега имаме податоци за прво младо од рис, ќе се обидеме да го следиме заедно со неговата мајка, значи дека најверојатно ќе добиеме нови информации кои досега сме ги немале. Ова е алката којашто недостигаше во податоците за да се разбере животот на младите рисови во Македонија. Се надеваме дека ова ќе помогне во нивното понатамошно зачувување“, истакна Ксенија Путилин.

Рисот како загрозено животно веќе го нема на планините во источниот дел од Македонија, додека сите обиди за набљудување и се прават во западните планини

„Балканскиот рис е особено загрозен. Односно на листата е ставен како критично загрозен вид. Најзначајни закани за неговиот опстанок остануваат криволовот, драстичното намалување на неговиот плен и уништување и фрагментацијата на неговите живеалишта“, вели таа.

Рисовите се следеа со помош на ГПС околувратник. Освен следењето на терен, преку Програмата за закрепнување на балканскиот рис, еколозите се обидуваат да убедат институциите да се прогласат нови заштитени подрачја како и намалување на главните заканите по животот на рисот.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by TRAJCHE Пет Јун 30 2017, 21:22

malku da gi potsetam ljubitelite -sopstvenici na kuchinja so dolga dlaka da im pomognat vo ovie pretopli denovi polesno da gi pominat
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Саб Jул 01 2017, 11:46

neka gi turat u dlaboko.,//.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Kalinda Нед Jул 02 2017, 00:05

Повеке пишувате за
животните ,
отколку за актуелната
политичка состојба.
Дали ова да го разбереме
како веке изрежиран
филм?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Пон Jул 03 2017, 18:40

Kolku povekje gi zapoznavam lugjeto, tolku povekje gi sakam zhivotnite...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Пет Ное 24 2017, 20:21

Ochekuvam vladata na Zoran Zaev da go sledi ovoj chekor na Hrvatska...

Хрватска забрани убивање на бездомни животни

Хрватскиот Сабор изгласа Закон за заштита на животните, со кој се забранува убивање на бездомни животни и формирање на најмалку едно „не убивај“ засолниште на подрачјето на секоја регионална единица, во кое би биле сместени најмалку 50 животни.

Со Законот сите единици на локалната самоуправа се обврзни да ги финансираат засолништата за бездомните животни.

Законот предвидува и контрола на популацијата на „несакани“ кучиња и подобар надзор над одгледувањето на кучињата. Хрватските власти очекуваат дека бројот на напуштени кучиња ќе се намали и дека поголемиот број постоечки засолниште ќе можат да ги прифатат сите напуштени животни.

Во новиот Закон има одредби и за заштита на животните и дополнителни забрани за неодговорно постапување кон животните. Меѓу другото е забрането да се пука во животни без оглед на видот на оружје, освен во случај за заштита на луѓето и животните, а исто така е казниво фрлање петарди и други пиротехнички средства врз животните.

Забрането е држење и користење на диви животни освен во зоолошките градини.

Новиот закон предвидува и забрана за одгледување на кучиња со купирани уши и опашки, со исклучок на ловечките кучиња.

http://republika.mk/830308
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Нед Ное 26 2017, 11:39

i tebe ke te zastitime..,//
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by osa Пет Дек 01 2017, 23:50

se nadevam se ke bide pozashtiteno so novata vlast

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16473
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by IVA Пет Дек 08 2017, 15:04

i sega shto ? odgovornost ? a traumite na decata koi bea iskasani od kucheto koj ke gi "izbrishe" ? nikoj gospoda ! zatoa treba sekoe kuche da ima sopstvenik i da ima svoja lichna karta ,a ulichnite kuchinja da se unishtat ,i dokolku nekoj saka da se oslobodi od kucheto koe e so lichna karta na negovo ime i saka da go ostavi na ulica ,ke se znae koj e "natrapnikot ' i ke se prezemat soodvetni merki protiv nego
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Сре Дек 13 2017, 11:37

Vistinata ne sekogash takva kakva shto ja zamisluvame...I jas, i mnogu drugi isto kako Irena ochekuvame pravovremena reakcija na vlasta...Posebno shto napadnatite najavija tuzhbi protiv gradot...Zoshto zaradi nekoj moron zashtiten od vlasta da plakjame site...

Ристиќ: Вистинскиот напаѓач е голем пес Ротвајлер трениран за борби од локален мангуп кој се заканува по живот, МВР реагирајте

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Irena-Ristic

Актерката Ирена Ристиќ преку социјалните мрежи сподели информации за кучето кое нападна повеќе лица во скопски Аеродром и го повика МВР информациите да ги провери и да реагира.

Во продолжение ви го пренесуваме статусот на Ристиќ

Еве што се дозна!
МВР, на вас е се’ ова да проверите и да реагирате!

– Заловената женка на која и се закануваат со усмртување, не е напаѓачот – има сведоци
Кучката има една година и веќе некое време се споделува по фб во потрага по нов дом! И треба да си ептен неук, да не направиш разлика меѓу агресивен мажјак и женка која весело мавта со опашка, како и крајно несовесен да ја убиеш за да испереш раце пред народот као демек си завршил работа!

– Вистинскиот напаѓач е возрасен, прилично голем пес Ротвајлер, трениран за борби, во сопственост на локален мангуп од Аеродром, со прекар Кинез!!! Наводно, сите му се плашеле, имал врски и поддршка во МВР, борел кучиња за огромни суми… луѓето кои го посочиле, веќе добиле закани по живот!!! Практично, сега сите сме негови заложници!!

Во моментот на нападот, Ротвајлерот и’ се отпуштил од ланец на некоја девојка која го шетала…И за ова има сведоци!!! Моментално е скриен некаде, а наместо него и неговиот газда, испаштаме сите! Секое напуштање на домот е врвен стрес поради неизвесноста дали ќе се вратиме колку што сме искочиле!!!

– Отровот го знаете, знаете кај се продава, кој го продава и под кои услови. Одете им!!!

– На мрежите и на ТВ, со име и презиме ги имате сите кои повикуваа на масовно истребување…

Фаќајте се за работа, ова искача од контрола!!!

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Ristik-fb
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 3 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот