Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zashtita na zhivotnite

+17
Albatros
misterija
Nebula
Flora
Dino
EVITA
IVA
TRAJCHE
Bosonoga
Luxor
Delta
SHARENI
Teo
reiter
osa
Kalinda
kiBik
21 posters

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Пон Сеп 17 2018, 13:00

Iscezna i plavata ara veke nema da gi vidime vo prirodata.

Оваа птица официјално повеќе не постои во дивината

Сината ара, вид на папагал познат низ целиот свет откако анимираната верзија стана главен карактер на цртаниот филм „Рио“, повеќе не постои во дивината.
Иако и впо споменатиот цртан филм папагалот Блу беше посветен на обидот за спасување на својот вид, со истражување е утврдено дека таквите птици ко потенуваат од Бразил повеќе не постојат во дивината.
Сините ари се една од осумте видови папагали, од кои половина од Бразил, за кои „БрдфЛајф Интернешенл“ потврди дека се изумрени или наведуваат дека се соменува за нивно истребување. Исчезнувањето на површините со шуми е наведено како главен виновник за исчезнувањето. Во соопштението е нагласено и дека прв пат се случило изумирањата на копно да се премесуваат и на островите.

https://kumanovskimuabeti.mk/ovaa-ptica-oficijalno-povekje-ne-postoi-vo-divinata/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Flora Пет Сеп 21 2018, 11:42

Ludak, psihopat vo Avstralija, ke vi se zgadi od videovo. Takvi se i tie sto trujat kucinja i macki niz nasite gradovi.

Австралиец ја потресе јавноста со бруталност кон емуа (ВИДЕО)
Полицијата го истражува случајот со брутално однесување кон емуа , кога маж објавил како со џип ги брка и ги гази овие птици на прашлив пат.

Видеото предизвика остра осуда во јавноста , а активистите за заштита на животните бараат најстрога казна за бруталниот Австралиец. На видеото долго 41 секунда се гледа лицето на возачот , како и неговиот глас додека сурово си поигрува со птиците.


Според австралиските закони , за вакво злосторство се одредуваат четири години во затвор , како и парична казна од 50 000 долари (36 000 евра).

https://kanal5.com.mk/articles/349287/avstraliec-ja-potrese-javnosta-so-brutalnost-kon-emua-video


Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Пет Сеп 21 2018, 12:11

Uzasno, malku mu se cetiri treba da skape dozivotno vo zatvor.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Пет Сеп 21 2018, 12:49

Odvratno sustestvo.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Albatros Пет Сеп 21 2018, 13:19

Nie lugeto sme nemilosrdni i golemi stetocini, ne site ama pogolemiot del se bez nikakva empatija kon ostanatite zivi sustestva. Eve ja slikata pobednik na konkursot na Londonskiot muzej na prirodna istorija za najdobra fotografija od divinata za ovaa godina.

Zashtita na zhivotnite - Page 6 41006451_303

Ловџии го убиле овој црн носорог и го исекле неговиот рог. Фотографијата на Брент Стиртон е направена во природен резерват во Јужна Африка. Жирито оцени дека фотографијата ги документира ужасните злосторства кои луѓето ги прават во природата, и ја прогласи за победник на годинешниот натпревар.

https://www.dw.com/mk/%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0/g-41075867

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Сре Сеп 26 2018, 11:46

Vnimanie ludacite rasfrlale otrov niz Kisela Voda.

Виршли со отров расфрлани низ Кисела Вода

Жители на Кисела Вода забележале отров во расечени виршли расфрлани на улица Марко Орешковиќ, објави Сител. Преку фотографии испратени до медиумите граѓаните алармираат на опасноста која демне од јавните површини во оваа општина.

Проблемот со труење на животните е се уште актуелен. Невладината организација за заштита на животни „Анима Мунди“ со месеци предупредува дека трујачите се се уште активни и дека е забележан отров на повеќе локации низ Скопје, кој претставува опасност како за животните, така и за граѓаните.

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Virsli-otrov-696x479

https://fokus.mk/virshli-so-otrov-rasfrlani-niz-kisela-voda/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Пет Сеп 28 2018, 11:45

Se poveke zagrozeni vidovi zivotni i rastenija, ke unistime se.

Расте бројот на загрозени животни и растенија – Црвената листа брои над 26 000 загрозени видови

Јапонските дождовни црви, Мавританскиот лилјак и палмата Банкуале се приклучуваат на листата на над 26 000 видови категоризирани како „загрозени”. Најновиот извештај на Меѓународната унија за зачувување на природата идентификува 26 197 растенија и животни кои се соочуваат со исчезнување, а 93 557 се соочуваат со сериозни еколошки закани низ светот.

https://www.radiomof.mk/raste-brojot-na-zagrozeni-zhivotni-i-rastenija-crvenata-lista-broi-nad-26-000-zagrozeni-vidovi/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Сре Окт 03 2018, 12:12

Eve sansa za site onie sto sakaat da si nabavat kucence a ne se snobovi i milenicite ne im sluzat samo za prestiz tuku gi cuvaat od ljubov da go napravat toa besplatno.

Вдоми - не купувај!, акција за вдомување бездомни кучиња во стационарот „Вардариште“
Објавено: 03-10-2018, 10:37


Во рамки на одбележувањето на Светскиот ден посветен на заштитата на животните - 4 Октомври, ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје во периодот од 4 до 10 октомври 2018 година, ќе организира отворени денови во Стационарот за бездомни животни „Вардариште“.
Во овој период, вратите на Стационарот ќе бидат отворени од 9 до 19 часот за сите љубители на животните кои сакаат да си одберат куче за вдомување.

Кучињата во моментот се наоѓаат во Стационарот „Вардариште“ и чекаат да бидат вдомени. Овие 60 кучиња се прегледани од страна на ветеринарен доктор, не се агресивни и немаат никакви заболувања. Тие се стерилизирани, прочистени од внатрешни и надворешни паразити и вакцинирани од беснило. Доколку не бидат вдомени, тие ќе бидат вратени на скопските улици.

Ги повикуваме љубителите на животни кои планираат да купат миленик, да го посетат Стационарот „Вардариште“ и да размислат за можноста во својот дом да му понудат љубов и грижа на некое од овие кучиња. На сите заинтересирани граѓани, кучињата им се отстапуваат без паричен надоместок.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/10/92729/

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Чет Окт 04 2018, 11:47

Crepovite ne go pravat toa oti posle nema kako da se kurcat so pedigre, rasi i slicni snobizmi, dur ne im dosadi i go frlat na ulica.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Dino Чет Окт 04 2018, 12:46

Denes e svetskiot den za zastita na zivotnite.

Светски ден на животните: Во еден ден исчезнуваат од 50 до 150 видови

Денеска се одбележува Светскиот ден на животните, кој за првпат е одбележан на 4 октомври 1931 година на конвенцијата на еколози во Фиренца, за да се предупреди светот на загрозените животински видови.

https://kajgana.com/svetski-den-na-zhivotnite-vo-eden-den-ischeznuvaat-od-50-do-150-vidovi

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Delta Пет Окт 05 2018, 22:08

na kinezi da ne davaat od tie kucinjata/../,
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Пет Окт 12 2018, 13:15

Zimata doaga i ke nema hrana za pticite niz gradovite, eve ideja kako da im pomogneme.


EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Саб Окт 13 2018, 11:48

Heroj.


_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Чет Окт 18 2018, 10:32

Gi spasile od uzasen zivot a sigurno i smrt.

Животни спасени од зоолошка од пеколот во Албанија - лавот во агонија со инфицирано око (фото)

Албанските власти ја затворија зоолошката од пеколот „Safari Park Zoo“ во градот Фиер, откако анонимен фотограф објави низа фотографии од ужасните услови во кои живеле животните таму.

Лавот изгледа како да е во агонија и има инфицирано око, другите животни како волците и елените изгледаат истоштено и депресивно.

Камерата во овој случај се покажа како одлично оружје во поглед на прекинување на ужасниот третман кон животните. Станува збор за приватна зоолошка во Фиер во која имало три лавови, зебра, неколку елени, мајмуни, мечка и волк.

https://www.crnobelo.com/zabava/zivotinsko-carstvo/62357-lav-vo-agonija-so-inficirano-oko-zhivotni-spaseni-od-zooloshka-od-pekolot-vo-albanija-foto

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Lav-vo-agonija-so-inficirano-oko-zhivotni-spaseni-od-zooloshka-od-pekolot-vo-albanija-foto-04
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Пон Окт 22 2018, 09:48

Ima dobri luge na svetot.

Возач на камион запрел за да спаси куче скитник, а тоа го однело во шума и му го покажало ова!

Ден Огради, возач на камион од Акрона, Охајо, возел по автопат кога забележал нешто необично покрај патот.

Кога се приближил, сфатил дека се работи за кученце кое изгледало изгубено. Возачот веднаш запрел како би го тргнал од патот.

Кога кучето го забележало почнало да лае. Потоа потрчало кон шумата.

Ден тргнал по него. Додека се одалечувале, кучето се враќало кон Ден и продолжувало со лаење. Ден сфатил дека кучето сака да го следи. Кога стигнале во шумата, било многу јасно поради зошто кучето така реагирало.

Под грмушките забележал зајак. Ја повикал организацијата Human Society of Summit County која веднаш ја споделила приказната на социјалните мрежи поради што станала вирална.

Членовите на оваа организација веднаш ги згрижиле животните и му се заблагодариле на Ден. Како што велат драго им е што постојат луѓе кои им помагаат на напуштени животни.

Уште една убава вест е што наредниот ден зајакот е вдомен. Ден во вистинско време се нашол на вистинско место и спасил две животни.

https://centar.mk/blog/2018/10/21/vozach-na-kamion-zaprel-za-da-spasi-kuche-skitnik-a-toa-go-odnelo-vo-shuma-i-mu-go-pokazhalo-ova/

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Sl-kc-zj1

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Sl-kc-zj2

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Teo Саб Окт 27 2018, 17:27

Vlasta navistina treba da prezema merko vo vakvi sluchai...Denes maltretiraat i ubivaat zhivotni...Utre nivni zhrtvi mozhe da bidat lugje...

Истрага и казни за насилството врз животните во Зелениково и Велес

Во Зелениково возрасен човек со ножици сече уши на куче во двор, а во Велес малолетник неколку пати удира мало кутре кое едвај тежи пет килограми. По овие две видеа што се појавија на социјалните мрежи, Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ бара итна истрага и казни за сторителите.

-Со згрозеност ве известуваме за два случаи на насилство врз животните кои беа извршени во ист ден и за кои бараме итна истрага и казна за извршителите. Нагласуваме дека случајот во Велес не е изолиран, бидејќи во пораки ни стигнуваат се повеќе и повеќе видеа од истиот малолетник како малтретира животни – наведува „Анима мунди“.

За двата случаи се известени и полицијата и Агенцијата за храна и ветеринарство, а за случајот во Велес дополнително ќе бидат известени и социјалните служби.

Според Здружението, ова е црвен аларм дека институциите, вклучувајќи ја и полицијата, мора да се посветат на спречување и казнување на насилството.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/republika/%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B7-%D0%B6%D0%B8%D0%B2/
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Пон Ное 05 2018, 13:08

Bevte li vcera na marsot?

„Сонувам за хумано утре“ – протестен марш за правата на животните

Правда за животните,Дајте ни го Вардариште, Во Дрисла ја закопавте вашата совест, беа дел од пораките кои ги испратија тринаесет граѓански здруженија и активисти и кои маршираа за похумано утро на бездомните животни.Активистите од улиците низ Скопје го потсетија градоначалникот Петре Шилегов на неговите ветувањето дека ќе го реши проблемот со бездомните животни и ќе стави крај на суровите услови во стационарот Вардариште. Здруженијата од власите побараа и да раководат со сите стационари во државата.

„Убуивање на кучиња од страна на градоначалникот нема да го реши проблемот. Ние го немаме затворено вентилот за размножување. Само непиотребно ќе трошиме пари.“ - изјави Радмила Пешева.

„Состојбата во вардариште е катастрофална, се заловуваат мали кученца, по стерилизација се фрлаат на бетон.“ - изјави Драгана Велкова, активист и советник во Советот на град Скопје

На протестниот марш од Собрание до Владата и Градско собрание граѓаните и љубители на животни чекореа заедно со своите миленичиња алармирајќи дека со години наназад се врши насилие врз животните кои не по своја вина улиците се нивниот дом.

Од здруженијата велат дека проблемот со животните може да се реши во период од неколку години, но само ако имплеметираат искуствата од европските земји Од здруженијата најавија нови протести доколку не се реши трајно и суштински проблемот со бездомните животни. Најпрозваниот скопскиот граданачланик реши да молчи. Икао најпрво од неговиот кабинет најавија соопштенија, потоа се повлекоа.

Од Агенцијата за храна и ветринарство пак веднаш после протсетот преку соопштение информираа дека не постојат законски пречки едно прифатилиште да биде раководено од здружение за заштита на животни.

https://www.24.mk/%E2%80%9Esonuvam-za-humano-utre%E2%80%9C-%E2%80%93-protesten-marsh-za-pravata-na-zhivotnite
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by osa Пон Ное 05 2018, 18:25

super se nadevam sega ke se sredat sostojbite so kuchinjata skitnici ....onie koi se vo zdruzenia za zashtita na zivotni najmnogu moze da pomognat ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Dino Пон Ное 05 2018, 19:12

Neka gi zemat stacionarite i neka go resavaat problemot, barem ke ima pricina da se obvinuvaat ako nesto ne odi a ne kako dosega vinovni zdruzenijata a tie sto lapaat pari da go resat problemot so kucinjata ni krivi ni dolzni samo zbogateni od kriminalno trosenje na sredstvata.

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Чет Ное 08 2018, 11:33

Eve vo pravo si bile nevladinite i veterinarska komora isto kazuva.

Ветеринарната комора бара строги казни за неодговорните сопственици на кучињата

По немилиот настан во Гостивар, Ветеринарната комора на Република Македонија го реафирмира својот став дека коренот на проблемот со бездомните кучиња е во неодговорното сопствеништво.

Тоа треба да се идентификува и адекватно да се санкционира, за што се неопходни построги законски прописи и нивна доследна примена со строги санкции за прекршителите.

Комората подвлекува и дека досега се третираа само последиците од овој проблем и тоа палијативно и несеопфатно, а повеќето општини воопшто и не ги исполнуваат своите обврски во однос на ова прашање или постапуваат несоодветно и нецелисходно.

-Актуелната ситуација со бездомните кучиња која е резултат на многубројни општествени слабости, социо-економски, менталитетски и цивилизациски и која поради долгогодишното занемарување и маргинализирање на проблемот е крајно загрижувачка и надвор од контрола, што носи сериозни комунални, јавно-здравствени и безбедносни ризици, конечно бара ангажман на целокупната општествена заедница и преиспитување на досегашните модели и постапки. Повикуваме сите инволвирани чинители да пристапат кон сеопфатна анализа на проблемот и изнаоѓање одржливи и системски решенија, наведува Ветеринарната комора.

Комората ја поздравува владината иницијатива за законски измени со цел подобрување на состојбите во оваа сфера и вклученост на ветеринарната професија како најповикана да предложи и да спроведе најсоодветни решенија во содејство со сите заинтересирани и засегнати субјекти.

Во врска со сопствеништвото на милениците, уште еднаш потенцира дека одговорно поседување куче претставува ситуација во која сопственикот на животното ги прифаќа и извршува обврските согласно прописите (задолжително чипирање и регистрација, редовна вакцинација против беснило и третман проти ендопаразити) , како и ги обезбедува потребите на животното за соодветна исхрана, нега, однесување во околината, спречување ризици како агресија, нанесување повреди, пренесување болести.

-Во рамки на одговорното сопствеништво спаѓа и репродукцијата и со неа поврзаната потреба од стерилизација или кастрација на животното, дополнува Комората.

Воедно апелира сопствениците да ја извршат својата обврска за чипирање на милениците кое се спроведува бесплатно .

-Со полно право ќе инсистираме на санкционирање на оние сопственици кои нема да ги исполнат своите обврски, наведува Ветеринарната комора, нагласувајќи дека успешната идентификација и регистрација на домашните миленици ќе резултира со формирање опсежна база на податоци на домашни миленици и нивните сопственици што е појдовна основа за суштинско и каузално решавање на проблемот со бездомните кучиња. /МИА

БИДЕТЕ ИНФОРМИРАНИ СЛЕДЕТЕ НЕ НА FACEBOOK


https://kanal5.com.mk/articles/354801/veterinarnata-komora-bara-strogi-kazni-za-neodgovornite-sopstvenici-na-kuchinjata
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Albatros Пет Ное 09 2018, 12:26

Eve ubava vest.

Шестмесечно рисче снимено како јаде срна на Стогово (ВИДЕО)
 
2018 година за балканскиот рис ја одбележаа неколку непријатни инциденти: смртта на рис најден на Косово, пожарите на планината Мунела во Албанија и прегазената женка рис на патот Кичево-Охрид во Македонија. Иако ваквите инциденти може да бидат погубни за малите популации, сепак балканскиот рис добро се држи. Доказ за тоа е младото рисче на Маја, заловената рисица на планината Стогово, која Македонско еколошко друштво (МЕД) ја следи од почетокот на годинава.https://www.mkd.mk/makedonija/razno/shestmesechno-rische-snimeno-kako-jade-srna-na-stogovo-video

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by EVITA Пет Ное 09 2018, 12:38

Slatko e, se nadevam ke bidat uspesni naporite za zacuvuvanje na vidot.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Dino Пет Ное 09 2018, 13:19

Odamna se vodi taa bitka za zacuvuvanje ama prognozite ne se bas najdobri.

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Nebula Чет Ное 22 2018, 10:46

Kina maksimalno raboti za zastita na pandite.

Пандите добиваат резерват од милијарда и пол долари

Кина наскоро ќе стане побогата со резерват за панди, која ќе биде двојно поголем од националниот парк Јелоустоун во САД.

Во неговата изградба ќе бидат вложени милијарда и пол долари, а резерватот треба да обезбеди заштита за пандите во југозападната провинција Сечуан.

Овој проект ќе ја зајакне економијата на Сечуан и ќе ги подобри условите за живот на пандите во овој планински регион. Покрај тоа, паркот ќе биде место каде што сите обожаватели на овие животни ќе можат да уживаат во текот на целиот ден.

Се очекува дека резерватот ќе привлекува скоро по 20 милиони посетители годишно, пренесоа тамошните медиуми.

Џиновската панда се смета за неофицијална маскота на Кина, а овие животни некогаш живееле во јужните и источните предели на земјата, а сега ги има само во шест планински венци во провинциите Сечуан, Шанси и Гансу.

https://makfax.com.mk/zanimlivosti/%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D0%B4-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%80/

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Bosonoga Пет Ное 23 2018, 11:38

Pobeda na aktivistite za zastita na zivotnite.

Јужна Кореја ја затвори најголемата кланица за кучиња

Властите во Јужна Кореја денеска почнаа со уривање на комплексот кланици на кучиња Тепјеонг-донг , поради реакциите на активистите за заштита на кучињата.

https://kanal5.com.mk/articles/356572/juzhna-koreja-ja-zatvori-najgolemata-klanica-za-kuchinja
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 978
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Zashtita na zhivotnite - Page 6 Empty Re: Zashtita na zhivotnite

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот