Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

+4
хан Ацо
osa
Hamad bim Khalifa
ЧеГиВара
8 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by ЧеГиВара Вто Апр 21 2015, 12:54

Fokus напиша:Пред малку се случил голем инцидент во полициската станица во село Гошинце, општина Липково, неофицијално дознава „Фокус“. Според нашите неофицијални информации, полициската станица бела заземена од група вооружени насилници, кои наводно го земале оружјето, а полицајците ги избркале. Од СВР Куманово, без да ни дадат детали,  ни кажаа дека Иво Котевски набрзо ќе излезе со информација за случајот.

Nemozam da postiram link posto sum "new member", ama mozete na fokus.mk da vidite

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by ЧеГиВара Вто Апр 21 2015, 12:55

За ослободување на заробените полицајци во Гошинце се преговара, се очекуваат и други инциденти?

plusinfo.mk напиша:Полицијата во моментот преговара за ослободување на четворицата македонски полицајци, заробени во полициската станица во кумановското село Гошинце. Плусинфо дознава дека големи се шансите преговорите да завршат успешно.

Четириесетината вооружени лица, најверојатно Косовари, полициската станица во селото Гошинце, општина Липково, ја освоиле околу 4 часот утринава. При упадот, тие не наишле на никаков отпор.

Групата била забележана во кумановско-липковскиот крај пред дваесеттина дена. Извор на Плусинфо тврди дека по окончувањето на заложничката криза во Гошинце можни се и други инциденти.

Ве потсеќа ли ова на нешто од минатото?!

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by ЧеГиВара Вто Апр 21 2015, 13:06

Која банана држава сме ако ПРЕГОВАРАМЕ со вооружени лица од друга држава, да ни ја ослободат полициската станица што ја завземале...

Ова е неверојатно!
Mad

Катастрофа.

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by ЧеГиВара Вто Апр 21 2015, 13:11

Караулата во Гошинце е под контрола на МВР: Полицајците се безбедни

Press24 напиша:Полициската караула во Гошинце е повторно под контрола на МВР. Терористите кои вечерва околу 2:30 часот ја нападнале караулата во Гошинце дошле од Косово. МВР информираше дека станува збор за 40 лица маскирани со маски на УЧК кои сакале да извршат напад врз македонските институции.

Според информациите од полицијата, станува збор за добро вооружена група која комуницирала на албански јазик. Заробиле 4 полициски службеници и им ги врзале рацете со лисици, а едниот полицаец бил и удиран.
Еден од терористите преку преведувач им се обратил
„ Ние сме од УЧК. Пренесете дека ни Ахмети ни Груевски може да ве спаси. Не сакаме охридски договори, никој не смее да дојде. Сите ќе ве ликвидираме. Сакаме наша држава.“ – рекол терористот.
Потоа им дале клучеви на полицајците да се одврзат и им рекле дека имаат половина час за да си заминат бидејќи во спротивно ќе ги ликвидираат. Им ги искршиле радиостаниците.

Еден полицаец зел клучеви и ги одврзал колегите и пеш заминале кога слушнале долг рафал од автомат. Според првични информации се работи за лица од Косово. МВР презема мерки за расчистување на случајот.

Од све ова, највише ми се свиѓа стереотипнава изјава:
МВР напиша:МВР презема мерки за расчистување на случајот.
Мислиш се работи за пијаница што направил полесна сообраќајка! Спиј мирно народе, МВР активно работи за разрешување на случајот...
Mad

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by ЧеГиВара Вто Апр 21 2015, 15:08

Ха ха, јако:
„Ослободителната војска на Груевски“ ја презеде одговорноста за нападот во Гошинце
Коминикето е потпишано од извесен командант Тендерими од самонаречената „Ослободителна војска на Груевски“
Фокус.мк напиша:Веднаш по денешниот напад врз полициската станица во Гошинце, се јави со соопштение до медиумите и радикалната организација „Ослободителна војска на Груевски“ која ја презеде одговорноста за нападот.

- Денеска, со цел да го спасивме господинот Груевски од нападите што врз него секојдневно ги врши сељакот Заев со тоа што ќе го свртиме вниманието на јавноста на сосема друга тема, ние гордите послушници од Ослободителната војска на Груевски извршивме напад врз станица на полицијата во Гошинце, каде што најдовме неколку човечиња покриени со ќебиња од ЈНА и откако им ги врзавме рацете со она онаквото пластично како ортома кое се врзува со жица како механизам, такво едно црно, им го одзедовме оружјето и им удривме по пет шест шамари, гест за кој не се оди во затвор оти е само прекршок, а не кривично дело – пишува во коминикето.

Во соопштението на терористите понатаму стои и нивната закана дека никој не смееме повеќе да ги слуша бомбите на Заев на јутјуб, оти кој ќе биде фатен дека го прави тоа, ќе биде фатен за уши и ќе заврши во ендек.

Од МВРО ВМРО до сега не излегоа со став за коминикето на таканаречната „Ослободителна војска на Груевски“, додека пак од владата добивме изјава од кабинетот на премиерот во која стои дека „веста“ која штотуку ја прочитавте е најобична монтажа, креирана и фотошопирана, и најверојатно е дело на служби од странска држава, ама и дека таа држава нема шанси да е Белизе, оти таму нема ништо, ама апсолутно ништо што има врска со Македонија и никој не треба да се интересира за Белизе, никогаш и никако. Освен тоа, во изјавата од кабинетот на премиерот ни беше раскажан и некој виц, ама ние не го разбравме, и не сфативме што воопшто има смешно во него, па затоа и не ви го пренесуваме.

Како и да е: банана држава е банана држава.

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Гостин Вто Апр 21 2015, 17:21

Izmislen tekst, no po moe mislenje ne i nevistinit...Najavite za destabilizacija na drzhavata, so cel obvinuvanje na opozicijata i ostanuvanje na vlast  na pastirot i familijata po sekoja cena, izlegoa opravdani...Celta e pred se seenje strav kaj narodot, so podgrevanje na lagite i manipulaciite deka SDSM se vinivni za vojnata vo 2001...So ova se obiduvaat da postignat dvoen efekt...Da predizvikaat omraza kaj nartodot kon prokletite komunjari, koi neli sakaat da predizvikaat vojna, i vo isto vreme da ja defokusiraat javnosta od masovniot kriminal shto go pravele...Sepak ne veruvam deka ovaa manipulacija kje bide uspeshna...Evropa ne mozhe da si dozvoli novo zhariste, posebno ne na Balkanot, i reakciite kje bidat so obraten efekt od ona shto Grujoshesku go ochekuva...Vo prevod, evropskite birokrati ovojpat nema da dozvolat da bidat prevedeni zhedni preku voda i da dozvolat destabilizacija zaradi familijata koja po sekoja cena saka da ostane na vlast i da prodolzhi da ograbuva...Loshata procenka na pastirot e tokmu tamu, ako dosega i dobivashe nekakva poddrshka od nadvoreshniot faktor, toa beshe zaradi stabilnosta na drzhavata...Shtom toj faktor go snema, kje se promeni i odnosot kon familijata i tender koaliciskite partneri...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Гостин Вто Апр 21 2015, 17:32

Za potsetuvanje...

Уште пред две недели Стојанче Ангелов предупреди дека се можни креирани инциденти во Липковско

На четврти април годинава, на собир пред зградата на МТВ генералот Стојанче Ангелов, рече дека имал информации за група од криминалци кои што за голема сума пари требало да предизвикаат инциденти и тензии во регионот на Липково.

Стојанче Ангелов тогаш во говорот пред МРТ кажа дека власта платила 2 милиони евра за да предизвика меѓуетнички судир, а за тоа да ги обвини него и лидерот на СДСМ, Заев.– Некој во нашата држава направил монструозен план за меѓуетнички судир – имам информации дека се дадени 2 милиони евра на Албанци кои немаат врска со УЧК, кои се некои криминалци во Липковскиот регион. Нивната задача била да се претстават како УЧК и да извршат убиство на неколку припадници на полицијата или армијата и така да превизикаат меѓуетнички конфикт. Токму затоа се појави она монструозно соопштение потпишано од господинот Нетпрес дека Стојанче Ангелов и Зоран Заев подготвуваат крваво сценарио. Некој друг подготвувал такво сценарио, затоа излегоа со соопштение, наредните денови требаше да има ескалација, но тоа не им го дозволивме, рече Ангелов.

Тој уште еднаш истакна дека нема да дозволат некој да предизвика етнички конфликт.

-Доста беше омраза и убивање, сакаме да живееме како повеќето народи во Европа, нема да дозволиме да предизвикаат етнички конфликт. Нивната намера беше да го одвлечат вниманието а потоа да ги обвинат Заев и Англелов. Нивната намера е да ги уапсат Заев, но немаат храброст да го направат тоа. Можеби Заев грешел во минатото, можеби имаме различни ставови и сфаќања, но тој покажа голема храброст објавувајќи ги политичките бомби, рече Ангелов.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by ЧеГиВара Вто Апр 21 2015, 17:56

Da, epten mirisa na rezhirano scenario so cel da se odvrati vnimanie na narodov od prisluskuvanite muabeti. VMRO tonat se' podlaboko i podlaboko...

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Апр 21 2015, 18:22

Tolku se glupavi i ocajni pa seuste mislat deka narodov ke se fati na tie kislosani dudinki!?!?! Ni za dudovaca ne gi biva....dajte nesto poasolno, be glupavi dupeglavci , ova ne pominuva....epten tenko, prozirno, celofan.... Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by osa Вто Апр 21 2015, 19:16

spored shpekulaciite vo javnosta sledat NAJJAKITE BOMBI br 24,25 i 26 ....
mora da se spashava ....jadno, bedno duri i odvratno  ,no nema shto drugo da ponudi ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by хан Ацо Вто Апр 21 2015, 19:27

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Ucg-620x688
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Гостин Вто Апр 21 2015, 19:47

Sogovornikot na Angelov vo emisijata "360 stepeni" na Alsat-M, Abedin Zimberi, so ist stav kako generalot za deneshnite sluchuvanja...Jasno e deka familijata, vo obid da se spasi, si igra so ogan, koj lesno mozhe da izleze od kontrola...

Зимбери: инцидентот во Гошинце е сценарио на владата

Поранешниот член на ОНА, Абедин Зимбери, кој живее во липковскиот регион, каде што ноќеска, според МВР, вооружени напаѓачи со ознаки на УЧК нападнале караула, вели дека во липковскиот регион нема никакви вооружени лица.

Јас сум од тука, гледам дека луѓето нормално си живеат, нема никакви инциденти цело време.

„Овој инцидент за кој се јавува во медиумите изгледа е некое сценарио на владата, на Груевски, како и на Министерството за внатрешни работи. Сигурно планира некое сценарио за да може да го дефокусира вниманието на граѓаните и да се спаси од она што се случува. Велам дека ова нема да им успее, затоа што граѓаните не сакаат војни, сакаат мир, перспектива, сакаат работа, да живеат“, вели Зимбери во изјава за Радио Слободна Европа.

http://www.makdenes.org/content/news/26969957.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by defo Вто Апр 21 2015, 20:33

Добри спин мајстори(мајстори за пити гомнарки, метод на УДБА од 70) се ДПМНЕ.

Жалосно е ова.....ова повеке ме потикна на револт кон „раководството “ на ДПМНЕ. Итна оставка после ова на ДПМНЕ.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Апр 21 2015, 20:59

Dpmne si ja kopa dupkata lajnarka, se podlaboko i podlaboko! Mislate deka ova e 2001 godina! Mnogu raboti se smeneti od togash a i narodov vekje ne e istiot. Popameten e i pomudar a bogami i pogladen. Ako mislat deka namesto lep - ke im tutnat pushka vo raka - SE ZAEBALE !!! Isto vazi i za Albancite!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by ЧеГиВара Вто Апр 21 2015, 21:30

defo напиша:Добри спин мајстори(мајстори за пити гомнарки, метод на УДБА од 70) се ДПМНЕ.
Жалосно е ова.....ова повеке ме потикна на револт кон „раководството “ на ДПМНЕ. Итна оставка после ова на ДПМНЕ.
Друже да имаа они минимум свест и барем 1% патриотизам од тоа што сакаат да веруваме, ќе си поднесеа оставки после првата/втората објава. Ова ќе биде како и се' друго у државава - килаво.

ЧеГиВара

Број на мислења : 67
Join date : 2015-04-19

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by osa Вто Апр 21 2015, 21:32

i jas mislam mnogu teshko ,duri neverojatno !patriotizam ! shto beshe toa ?
ova ke bide najmnogu teshko !?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by хан Ацо Сре Апр 22 2015, 16:38

Albanci bojkotuju makedonskog predsednika

Albanski zvaničnici bojkotovali hitan sastanak kod predsednika Đorđa Ivanova. Ahmetijeva partija: Ivanov nije legitiman predsednik Makedonije.
Makedonska politička scena, već ozbiljno uzdrmana serijom "eksplozija" koje su izazvale opozicione "bombe", dobila je dodatni udarac u utorak kasno uveče, pošto se predstavnici tamošnjih Albanaca nisu pojavili na hitnom sastanku koji je povodom događaja u karauli Gošince sazvao predsednik Đorđi Ivanov.
"To je nepostojeći sastanak, jer je Ivanov nelegitiman predsednik", rekao je Bujar Osmani, visoki zvaničnik Demokratske unije za integracije Alija Ahmetija. Ta partija pozvala je još u utorak građane Makedonije da ne nasedaju na provokacije, navevši da akcije poput one u Gošincu ne idu u prilog Albancima.
Ni predsednik Ivanov ni predstavnici vladajuće VMRO-DPMNE nisu reagovali na izostanak albanskih koalicionih partnera.
Ni 24 časa od krize u brdima kod Kumanova nije jasno ko, u stvari, čini četrdesetočlanu grupu koja je u uniformama sa oznakama rasformirane UČK zauzela karaulu Gošince i odatle proterala četvoricu policajaca.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/Region/1896772/Albanci+bojkotuju+makedonskog+predsednika%2C+policija+napustila+Go%C5%A1ince.html
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by трендафил Чет Апр 23 2015, 19:14

Сега кога косовските власти се грижат за другата страна на границата, а тоа не го прави НАТО, мислам дека нема да има повторување на ваков или сличен настан. Колку и тоа да го посакуваат непријателите на Македонија, вклучувајќи ги тука и некои опозициони партии и платениците на Џорџ Сорос.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Гостин Чет Апр 23 2015, 19:59

Trendo, a bre ova beshe maslo na vashata partija...Po sekoja cena da se ostanelo na vlast...Ne mi se veruva...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Апр 23 2015, 20:22

TRENDOOOOOOO! Slushaj go amerikanskiot ambasador na Telma!!!!!!!!!!!! Brzo!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Апр 23 2015, 20:24

Epa zalam zavrshi.... ama go ima na net! Ke ti bide jasno so sto go pritiskaat grujoshesku amerikancive, ako ne saka da zavrshi kako Sadam ili Bin laden....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by reiter Чет Апр 23 2015, 20:52

доста нелогичности околу али баба и 40-разбојници..И КОЈ тоа ги држеше на краток синџир македонските сили над 10 часа?

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Гостин Саб Апр 25 2015, 18:21

Shto znaat srbite, a nie ne...

ŠPIJUNSKA AFERA Sam vrh vlasti platio Albancima za napad

Napad na policiju u makedonskom selu Gošince je insceniran da bi se skrenula pažnja sa špijunske afere u čijem je središtu premijer Nikola Gruevski, tvrde bezbednosne službe.

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? 603133_makedonija01foto-ap_f
I bivši pripadnik OVK Abedin Zimberi kaže da ceo slučaj liči na vladin scenario

Za napad je, prema nezvaničnim saznanjima nekoliko službi okolnih zemalja, izdvojeno dva miliona evra, a organizovali su ga dvojica vođa kriminalno-terorističke organizacije: Sami Ukšini, zvani Sokolj, iz Đakovice i Rize Bega iz okoline Peći.

Njih dvojica su samo dan ranije imali sastanak sa predstavnicima Demokratske unije za integraciju (DUI), albanske stranke koja sa VMRO-DPMNE čini vladajuću većinu u Makedoniji.

- Saznanja ukazuju da im je novac dat kako bi namerno napali stanicu. Predstavnici DUI bili protiv tog scenarija i na sastanku sa Ukšinijem i Rizom tražili su da se akcija ne izvede. Očigledno je da su njih dvojica postupili po instrukcijama nekog mnogo uticajnijeg - kaže za „Blic“ izvor upoznat sa saznanjima bezbednosnih službi.

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? 603134_makedonija01foto-reuters_f
Pivovarov: „Konvoj je krenuo u Gošince kao da ide na svadbu“

Prema tim izvorima, cilj insceniranog napada bio je da se skrene pažnja sa afere koju je početkom godine protiv Gruevskog pokrenuo lider opozicionog SDSM Zoran Zaev.Slično misli i profesor Vladimir Pivovarov, bivši šef makedonske Vojne obaveštajne i kontraobaveštajne službe.

- Već dva meseca Zaev objavljuje telefonske razgovore između predstavnika vlasti iz kojih se saznaje na koji kriminalan način su sprovođeni izbori, kao i o velikim korupcijskim skandalima. I na protestima generala Stojančeta Angelova, koji traži ostavku javnog tužioca, još pre dve nedelje je najavljeno da se sprema nešto ovakvo - kaže Pivovarov.

On dalje navodi naznake zbog čega ceo slučaj deluje kao nameštaljka.

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? 603139_sami-ukshini_hf
Osumnjičen: Sami Ukšini (desno)

- Napad se desio oko dva sata noću bez ijednog ispaljenog metka. Napadači su zarobili tri policajca, a četvrtog ostavili da oslobodi ostale. MUP je tek nakon 10 sati o incidentu informisao javnost, a 12 sati kasnije policija se u konvojima uputila u Gošince kao da idu na svadbu - dodaje Pivovarov.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/553387/SPIJUNSKA-AFERA-Sam-vrh-vlasti-platio-Albancima-za-napad

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by tmoro Саб Апр 25 2015, 18:23

Teo напиша:Shto znaat srbite, a nie ne...

ŠPIJUNSKA AFERA Sam vrh vlasti platio Albancima za napad

Napad na policiju u makedonskom selu Gošince je insceniran da bi se skrenula pažnja sa špijunske afere u čijem je središtu premijer Nikola Gruevski, tvrde bezbednosne službe.

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? 603133_makedonija01foto-ap_f
I bivši pripadnik OVK Abedin Zimberi kaže da ceo slučaj liči na vladin scenario

Za napad je, prema nezvaničnim saznanjima nekoliko službi okolnih zemalja, izdvojeno dva miliona evra, a organizovali su ga dvojica vođa kriminalno-terorističke organizacije: Sami Ukšini, zvani Sokolj, iz Đakovice i Rize Bega iz okoline Peći.

Njih dvojica su samo dan ranije imali sastanak sa predstavnicima Demokratske unije za integraciju (DUI), albanske stranke koja sa VMRO-DPMNE čini vladajuću većinu u Makedoniji.

- Saznanja ukazuju da im je novac dat kako bi namerno napali stanicu. Predstavnici DUI bili protiv tog scenarija i na sastanku sa Ukšinijem i Rizom tražili su da se akcija ne izvede. Očigledno je da su njih dvojica postupili po instrukcijama nekog mnogo uticajnijeg - kaže za „Blic“ izvor upoznat sa saznanjima bezbednosnih službi.

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? 603134_makedonija01foto-reuters_f
Pivovarov: „Konvoj je krenuo u Gošince kao da ide na svadbu“

Prema tim izvorima, cilj insceniranog napada bio je da se skrene pažnja sa afere koju je početkom godine protiv Gruevskog pokrenuo lider opozicionog SDSM Zoran Zaev.Slično misli i profesor Vladimir Pivovarov, bivši šef makedonske Vojne obaveštajne i kontraobaveštajne službe.

- Već dva meseca Zaev objavljuje telefonske razgovore između predstavnika vlasti iz kojih se saznaje na koji kriminalan način su sprovođeni izbori, kao i o velikim korupcijskim skandalima. I na protestima generala Stojančeta Angelova, koji traži ostavku javnog tužioca, još pre dve nedelje je najavljeno da se sprema nešto ovakvo - kaže Pivovarov.

On dalje navodi naznake zbog čega ceo slučaj deluje kao nameštaljka.

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? 603139_sami-ukshini_hf
Osumnjičen: Sami Ukšini (desno)

- Napad se desio oko dva sata noću bez ijednog ispaljenog metka. Napadači su zarobili tri policajca, a četvrtog ostavili da oslobodi ostale. MUP je tek nakon 10 sati o incidentu informisao javnost, a 12 sati kasnije policija se u konvojima uputila u Gošince kao da idu na svadbu - dodaje Pivovarov.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/553387/SPIJUNSKA-AFERA-Sam-vrh-vlasti-platio-Albancima-za-napad

Владата ја интересира да ја пљачка државата и јадење ГОВНА за СДСМ и Бранко.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Гостин Саб Апр 25 2015, 18:28

Tochno...Se plashat i od SDSM i od Branko...Za niv najgolemata opasnost doagja, ako Branko zastane na chelo na senaroden protest protiv Grujoshesku...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково? Empty Re: Заземена полициската станица во Гошинце, општина Липково?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот