Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Комуњари, лажна ви е историјата

Go down

Комуњари, лажна ви е историјата Empty Комуњари, лажна ви е историјата

Пишување by Пат on Сре Мај 20, 2015 2:40 pm

Лазо ја преспал војната во бугарски затвор декларирајќи се како Бугарин, 11. октомври не е првата пушка, пред неа имало Скопски одред формиран од Шаторов и првата акција била на 8. септември, а со левицата на ВМРО немате никакво право да се поистоветувате и да леете крокодилски солзи дека врховистите ги убивале „најпрогресивните дејци на македонскиот народ“ бидејќи како прво, тие прогресивни дејци сите оставиле по некое пишано дело зад нив во кое јасно се изјаснуваат како - ВМРО-вци Wink, а второ, целата левица на ВМРО и целата интелегенција на Македонија била практично истребена по Втората светска војна. Делчев да бил жив, и тој ќе завршел или во Идризово како братот на Никола Карев, или ќе умрел во домашен притвор како Павел Шатев, или ќе бил убиен со лопата во глава без никаква пресуда како Крсто Лазаров.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњари, лажна ви е историјата Empty Re: Комуњари, лажна ви е историјата

Пишување by Пат on Сре Мај 20, 2015 3:09 pm

А зошто комунистите сакале да се поистоветуваат со левицата на ВМРО? Бидејќи кај неа имало социјалистичка жичка и сакале да прикажат длабок континуитет во социјалистичката мисла. Но затоа на пример „Македонското освободително дело“ на социјалистот Димо Хаџи Димов или „Македонија под робство“ на Павел Шатев многу тешко се наоѓале во Македонија во периодот 45-91.

Интересен парадокс, Гемиџиите не биле премолчувани, имавме лектира „Солунските атентатори“, но за судбината на Шатев не се говореше.

Друг парадокс: „Македонија си има свои интереси. Секој оној кој мисли да ја припојува Македонија кон Бугарија, Грција или Србија може да биде добар Бугарин, Грк или Србин“ - мисла која му се припишува на Гоце Делчев - е реченица извадена од контекст од литературно дело на Димитар Талев, прилепчанец кој и во Македонија, но и во Бугарија бил прогласен за фашист и великобугарски шовинист.

Зар не мислите дека тоа е срамно, да крадеш мисла од човек кој си го оцрнил?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњари, лажна ви е историјата Empty Re: Комуњари, лажна ви е историјата

Пишување by хан Ацо on Сре Мај 20, 2015 4:42 pm

Пат напиша:Лазо ја преспал војната во бугарски затвор декларирајќи се како Бугарин, 11. октомври не е првата пушка, пред неа имало Скопски одред формиран од Шаторов и првата акција била на 8. септември, а со левицата на ВМРО немате никакво право да се поистоветувате и да леете крокодилски солзи дека врховистите ги убивале „најпрогресивните дејци на македонскиот народ“ бидејќи како прво, тие прогресивни дејци сите оставиле по некое пишано дело зад нив во кое јасно се изјаснуваат како  - ВМРО-вци Wink,  а второ, целата левица на ВМРО и целата интелегенција на Македонија била практично истребена по Втората светска војна. Делчев да бил жив, и тој ќе завршел или во Идризово како братот на Никола Карев, или ќе умрел во домашен притвор како Павел Шатев, или ќе бил убиен со лопата во глава без никаква пресуда како Крсто Лазаров.

Се согласувам со тебе,пишувал си верни работи ама не си я напишал целата вистина.Нели?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Комуњари, лажна ви е историјата Empty Re: Комуњари, лажна ви е историјата

Пишување by Гостин on Сре Мај 20, 2015 5:51 pm

А каква врска имаш ти со таа историја. Па нели Јанко и Миленко убаво ви објаснија на вас дпмне-овците дека белата раса потекнува од дпмне-овците, а Александар Тентов ви докажа дека бог светот го стварал десет дена, и токму десетиот ве створил вас дпмне-овците. Значи, за македонската историја, ќе се погрижиме ние, Македонците. Вие дпмне-овците слободно продолжете да летате, со умот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Комуњари, лажна ви е историјата Empty Re: Комуњари, лажна ви е историјата

Пишување by Пат on Сре Мај 20, 2015 6:15 pm

Со таа историја јас имам директна, биолошка врска.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Комуњари, лажна ви е историјата Empty Re: Комуњари, лажна ви е историјата

Пишување by kiBik on Пет Мај 22, 2015 6:01 pm

Пат напиша:Со таа историја јас имам директна, биолошка врска.
Bioloshka, mozhe bi, no istoriska - poskoro ne. Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Комуњари, лажна ви е историјата Empty Re: Комуњари, лажна ви е историјата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот