Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

+3
Естир
Simulant
Пат
7 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Пат Нед Мај 24 2015, 15:15

Многу пати сум се убедил дека повеќето од македонските т.н. новинари се полуписмени пискарала кои лебот си го вадат според бројот на зборови во нивните писанија. Да ја земеме за пример статијата за Силјан Штркот во темата за лустрацијата, а еве ја и тука:
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=1770&stID=10191

„ И тие што велат дека знаат оти така пишува во оригиналната приказна што ја запишал Цепенков и дека така ја читале и во постарите изданија...“

Кои се тие што велат? „Експертите велат“, „Познавачите велат“ - што значи тоа за обичниот читател, освен една општа флоскула која би можела да маскира и личен став? А овде вели „тие што ВЕЛАТ дека знаат“, значи можеби и не знаат. И многу ли е тешко да се провери како е во постарите изданија? Во Македонија, ако не знаел новинарот, има такво нешто што се нарекува библиотеки. Има и нешто што се нарекува Народна и Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“. Во таа библиотека се каталогизираат сите можни изданија печатени во Македонија, од брошури, списанија, весници до книги.

Но, во Македонија новинар станува секој кој завршил македонски јазик и книжевност и кој научил да типка на компјутер со два прста, па не е исклучено дека овој новинар не ни знае каде се наоѓа НУБ. Значи - нула од истражувачко новинарство.

Втора работа, вели: „Приредувачот не се сетил да им објасни на збунетите деца како и зошто Цепенков му дозволил на Силјан да проговори бугарски“.

А така, значи новинаров знае. И зошто тогаш тој не го објасни тоа?

Втор пример, не знам дали знаете, но пред некоја година македонското новинарство беше жестоко посрамено од една дубара подготвена од бугарска фејсбук група. Имено, таа група на фејсбук објави дека Дилма Русеф, претседателката на Бразил, е по потекло Македонка од Габрово - Пиринска Македонија. И некои абдали т.н. новинари кои за извор го сметаат и Фејсбук (а.к.а. социјалните мрежи) тоа го пренесоа во македонските медиуми, и можете да си замислите каков мајтап падна на наша сметка, а со оглед на тоа што на Бугарите втор мајчин јазик им е рускиот, тоа набргу се пренесе и во руските медиуми. Секој што малку од малку се смета себеси за новинар, би требало да истражи, ако ништо друго, дали Габрово (или Ќустендил, како во еден скорешен гаф) навистина се наоѓа во Пиринска Македонија. За другото и да не говориме.

Е, ајде сега да продолжиме за Миленко, Јанко, Латас и Мирка Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Simulant Нед Мај 24 2015, 21:03

Jас сакам Стефан Влахов Мицов! lol!

Simulant

Број на мислења : 29
Join date : 2015-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Естир Нед Мај 24 2015, 22:16

Simulant напиша:Jас сакам Стефан Влахов Мицов! lol!

А Момироски? Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Simulant Пон Мај 25 2015, 11:03

Да си кюта в Германия.

Simulant

Број на мислења : 29
Join date : 2015-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 26 2015, 10:23

Не би се согласил дека сите новинари имаат факултет. Сашо Ордановски на пример нема. Иако беше директор на македонската телевизија во време кога Бранко беше премиер.
Иначе интересно е што кога поголемиот број на медиуми пишуваа така како што им одговара на непријателите на Македонија, т.н. меѓународна заедница, СДСМ и сороспиите, кога така правеа сите медиуми или опозициони беа само еден до два медиума, никој не зборуваше за слободата на медиумите.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Естир Вто Мај 26 2015, 10:33

трендафил напиша:непријателите на Македонија, т.н. меѓународна заедница, СДСМ и сороспиите,  

Питах те в една друга тема, ма не ми каза. Кои са неприятелите на Македония (изброените ли)?

И кои са й приятелите?

И като как се определят приятели/неприятели? Питам, за да си изясня какъв е критерият ти.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Гостин Вто Мај 26 2015, 16:15

Za Trendo neprijateli se site koi nemaat partiska knishka od dpmne... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 26 2015, 22:30

Пријатели на Македонија се тие кои на пример го почитуваат правото, односно пресудата на судот во Хаг поради нелегалното вето на Грција за наше членство во НАТО. На тој список сигурно е дека не се ЕУ и НАТО земјите, сороспиите, СДСМ, но и владеечката ДУИ. Пријател ни е на пример Кина, која овозможува изградба на автопатишта и најавува и модернизација на железничкиот сообраќај. Пријател веројатмо ќе ни биде и Русија доколку го реализира проектот со гасоводот.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Гостин Сре Мај 27 2015, 00:08

Bravo Trendafile...Samo napred...Shto razbira onoj idiot Grujoshesku od politika...Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Smiley-laughing014

PS. Koga kje go prochitaat ova shto si go napishal u shtab...kje naebesh... Twisted Evil Twisted Evil

Груевски: Јасно кажав дека иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ

Стратешката опредба на Македонија се НАТО и ЕУ а не Русија а САД, Германија, Франција или Британија не стојат зад кумановските настани бидејќи тие многу инвестирале во земјата, е пораката на Никола Груевски од неговото интервју дадено за сајтот Пресс24.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мај 27 2015, 06:38

Kanada ja zaboravil...vo prijatelite ?
Neli pastirot beshe tamu na edno od toa korzo-shouta, od kade veti golemi investicii?
Ostaj drugo pa i kuferon Horhe go vlecea bez potreba. A fino si igrashe dzamlii vo dvoron na Vodno!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Естир Сре Мај 27 2015, 09:18

Така си и мислех: приятелите ви са Русия и Китай. Ние имаме една приказка: "Пази ме Боже от приятелите, от враговете мога да се пазя и сам".

Та...Бог да пази Македония от тея приятели (а се надявам и ЕС да ви пазят, ма Грую се дърпа, не ще ЕС, иска Евразия.....верно Бог да ви пази от него).
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by трендафил Сре Мај 27 2015, 10:00

Во политиката нема пријателство, туку само интереси. ЕУ и НАТО не ги врзува пријателството туку заедничкиот интерес. Зошто ЕУ и НАТО поради фрустрациите на Грција се обидува да не натера да бараме друго решение, односно други сојузници не би можел да одговорам. Претпоставувам дека се работи за инерција, односно дека нас уште не гледаат како да сме од другата страна на завесата. Како во времето на студената војна. Иначе сигурно е дека не пријателски потег една земја што на пример ги исполнила условите за членство на НАТО и го почитува договорот со Грција, поради истата таа Грција да не стане членка. Иако нашиот јужен сосед се обврза дека доколку таму се зачленуваме со референцата поранешна југословенска нема да го прави тоа. Но пак ќе напишам. Ние немаме проблем со граѓаните, туку со лидерите на НАТО и ЕУ. Кои со умот изгледа уште се во минатиот век. Само не знам дали во времето на Букурешкиот договор или во времето кога постоеше Варшавскиот пакт.
Иначе јасно е дека по посетата на Груевски на Брисел некои работи се расчистени. Нема да се гради Турски поток низ Македонија ако за тоа не се постигне договор помеѓу ЕУ и Русија, но притисокот на Брисел, по оставките на Јанкуловска и Мијалков, сега ќе биде префрлен врз Заев.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мај 27 2015, 17:26

Trendooooo! Sto bidna so Rusite ??? Ovoj vashiov, pastirov, im turi k.r ....do jaja!?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by трендафил Чет Мај 28 2015, 10:13

Русите сигурно ќе се обидат да ја искористат шансата што им ја отвара СДСМ и Зоран Заев. Затоа што многу Македонци повеќе би поскале руска, отколку НАТО окупација. Доколку Заев се обиде со западна помош да ја собори демократски избраната власт.
Иначе по изјавата на Груевски, која е дадена по неговата посета на Брисел, јасно е дека ја доби подршката од таму. Дека не се одобрува начинот на кој сака Заев да дојде на власт. За тоа сигурно е дека има свој допринос и Русија со своите изјави. Затоа што на сите им е јасно, и на нас, дека и да дојде СДСМ на власт, тоа нема да трае подолго од еден мандат. Така било секогаш до сега. Па никој не сака поради евентуелен привремен сојузник да загуби трајна подршка. Лично мислам дека Заев сега би ги загубил и изборите за градоначалник во Струмица. Посебно по изјавите дека би вовел задолжителен албански и во овој град и дека во општинската организација на СДСМ во градот би се веело и албанското знаме. Толку многу им се додворува на Албанците, што заборави дека Македонците се мнозинство во Македонија. И дека Македонија е матична држава на Македонците. Друга немаме.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Естир Чет Мај 28 2015, 10:21

трендафил напиша:Затоа што многу Македонци повеќе би поскале руска, отколку НАТО окупација.

Ама много си неосведомен и приказваш глупости. Или просто следваш руските опорни точки. Които също са глупости.

НАТО не окупира. Членството в НАТО е доброволно, нещо повече: кандидатства се и страните заявяват своето желание да станат член на НАТО. Но и това не е достатъчно - заявеното желание, защото има и критерии, които трябва да се спазят, за да приемат страната. И всички държави-членки на НАТО трябва да са съгласни и т.н.

Виж, за Русия не е така - тя наистина окупира. И се питам, що за национален предател, безродник трябва да е някой, и колко много трябва да мрази страната си (която се предполага и да му е родина!) че да "посака" окупация от чужда държава?!
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Мај 28 2015, 11:23

Ruska okupacija ne ja posakuvaat ni onie 200.000 "makedonski glasaci od pustec" !!!
Aj be Trendo ne bidi pateticen kako tvojon shef Ilce gebelsce! Vcera beshe usran, usran....mu tecese od kaj rakavite, pa pocna i od kaj kragnata .....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Гостин Нед Aвг 23 2015, 10:26

Еве еклатантен пример каво е всушност македонското новинарство кое го формира јавното мислење кај зомбираните папагали.

Спасовски: Волшебниот Груевски дуплира жители!

Волшебникот Груевски од 1.006 жители успеа да стори 2000 задоволни жители во Новак. Инаку при минато неделната посета на Центар Жупа жителите ни рекоа дека во моментот има околу 300 до 400 луѓе во Новак, реагира генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски.

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Pustec

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 23 2015, 12:36

Da so predhodna logisticka priprema od gavazite: "Soberete se sto poishe i grkoljupvevo mashe ke vi svrshi rabota za pasoshite za eden den" ..... Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 23 2015, 17:58

Колку што гледам никој не спори дека ѓителите на Новак се задоволни 100%. Проблемот е само во тоа колку се како бројка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Гостин Нед Aвг 23 2015, 18:05

Kako ne bi bile zadovolni Trendafile...Gledaj shto ubav muabet si napravile so pastirot tvoj...

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија 11885336_807564432689839_5922383241099104484_n

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by трендафил Нед Aвг 23 2015, 18:37

Ако ова стрипов од Плусинфо го даваш како пример за новинарство што го создава твоето политичко мислење, не ме изненадува што го подржуваш црпнатиот (по сопствена изјава) Заев. Јас мислам дека мобилниот на Геровски, кога не е достапен, дава порака. Претплатникот не е нормален. Ве молиме обидете се подоцна. Со тоа што тоа подоцна тешко дека некогаш ќе дојде.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Гостин Нед Aвг 23 2015, 18:49

Eve i ovde...Totalna konfuzija i gubenje na nervite...Znaesh, padnav od smeenje koga go slushnav moronskiot predlog na tvojot pastir " na pobednikot na izborite da mu dodademe, da recheme ushte sedumnaeset pobednici"...Apsolutno ste rashtimani, pa ne znaete vekje ni shto zboruvate...Chestitki za Zaev i SDSM shto ja chitaat Melnica i sfatija deka baranjata i argumentite za edna izborna edinica na chlenovite na forumot,  se siguren pat za urivanje na pastirot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 23 2015, 19:40

Grkot treba pod hitno na psihijatar...PROLUPAL TOTALKA! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 09:22

Vo odgovor na naslovot jna temata...NAPISMENO...Posebno onie od kuRirirte i SHitelite...

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Vf9saa

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by трендафил Сре Сеп 16 2015, 11:29

Ме чуди што ти се поважни грешките во куцање на новинарот отколку самата вест. Дека Русија започна директна војна со Исламска држава и почнува со изградба на воена база во Сирија. Иначе што да зборувам за нашите новинари. На кои според анкетите никој не им верува. А сите се потресуваат лога ќе напишат нешто што не одговара на нивната политичка опција. За жал во Македонија нема независни новинари. Иако секој за добри и независни ги смета тие што му го испираат мозокот на начин на кој тоа го сака, односно во полза на политичката опција што ја подржува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10284
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија Empty Re: Какво е всушност македонското новинарсвто кое го формира јавното мнение во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот