Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Климатски промени

3 posters

Go down

Климатски промени Empty Климатски промени

Пишување by Гостин Пон Jул 13 2015, 00:20

Непрестано слушаме за глобалното затоплување. Еве сега едно интересно предвидување на климатските промени во блиска иднина.
НЕ ЧЕКА ЛЕДЕНО ВРЕМЕ ВО 2030 ГОДИНА?
Поради промената во сиклусите на сончевите активности, нашата планета во 2030 година може да ја зафати мини ледено време според научниците во студијата која ја објави Британското Кралско Астрономско Друштво.

Климатски промени 11748757_10207357318079047_1219211635_n

Имено, предвдувањата на научниците се дека меѓу 2030 и 2040 година ќе дојде до намалување на сончевата активност дури за 60% што ќе предизвика ледено време слично на тоа что се случило на Земјата во периодот од 1645 до 1715 година.

Тој временски период немал влијание на глобалната клима, ама имало појава на многу остри зими во Европа и Северна Америка. Според научниците, реката Темза е можно целосно да замрзне.

Предвидувањата се на база на нов научен модел според динамо ефектот на двослојна материја во составот на Сонцето.

Со комбинација на ефектите на брановите нивната споредба со достапните податоци на сегашниот циклус на Сонцето, нашите предвидувања покажуваат 97% точност – наведе професор Валентина Жаркова која своите заклучоци ги представи на Собрание на Кралското астрономско друштво во Лендудно – Велс.

http://reporter.mk/2015/07/13/%D0%BD%D0%B5-%D1%87%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-2030-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 16:08

Pa eve i denes dokaz za klimatskive promeni, na sred leto ti upaga zima...sneg vo Italija i Slovenija.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by delta Нед Aвг 26 2018, 16:23

ako ti e starv odi u planine.,/,./jer tamoo nema zime/,./?<>
delta
delta

Број на мислења : 592
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by osa Нед Aвг 26 2018, 16:40

Lele misterija mnogu dobar avatar si odbrala ..nego go gleda i nishto ponatamu ne gledam ...ni shto pishuesh nit nishto...mnogu jako svaka chas

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16247
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 16:48

osa напиша:Lele misterija mnogu dobar avatar si odbrala ..nego go gleda i nishto ponatamu ne gledam ...ni shto pishuesh nit nishto...mnogu jako svaka chas

Me bockas ili sto??
Ne razbiram Crying or Very sad

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by osa Пон Aвг 27 2018, 02:33

Ne bre shto ti e ,ne te bockam ..mi dojde onaka ubav avatar a deka dolgo vreme si na forumov bez avatar ,pa zatoa samo iskreno te pofaliv za izborot

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16247
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by osa Пон Aвг 27 2018, 02:36

I da ti kazam mnogu poubavo e so avatar ...glej trendafil na vodenica imashe a tuka ne go stava avatarot ..gledam i drugi bez avatar ....mene poubavi mi se nikovite so avatar ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16247
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by osa Пон Aвг 27 2018, 09:41

Ova dozdov i on u klimatski promeni spaga ....da pochekashe da se pribereme po doma pa posle da vrne ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16247
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Климатски промени Empty Re: Климатски промени

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот