Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

5 posters

Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by osa Нед Jул 09 2017, 22:19

Ристевски: Мнозинството може да го измени Деловникот

Измените на собранискиот деловник да се направат преку соодветно толкување на Уставот – велат експертите кои сметаат дека овој чекор може да се направи и без консензус со опозицијата. Ваквата теза Темелко Ристевски ја образложува со тоа дека ВМРО-ДПМНЕ не е единствената опозиција во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ е уверена дека без нејзина согласност Деловникот не може да се измени. Според Илија Димовски, власта треба да најде начини за помирување со опозицијата.

„Деловникот може да се измени само со консензус. Ова им е јасно на искусните пратеници. Без консензус не е возможно. Толкувањето не е возможно. Власта треба да изнајде соодветна форма за почитување на опозицијата“. – изјави Илија Димовски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

Според Ристевски опозицијата делува во спротивност со членот 9 од Уставот кој вели дека граѓаните на Македонија се рамноправни пред Уставот и законите. Ристевски мисли дека формирањето десет парламентарни групи ја става ВМРО-ДПМНЕ во привилегирана позиција.

Парламнетарното мнозинство, со исклучок на ДУИ која не излезе со јасен со став, израз подготовеност за интервенција во Деловникот. Претседателот на Собранието Талат Џафери, евентуалната измена на Деловникот ја оцени како последен чекор кој треба да го преземе владејачката коалиција за да се справи со 10-те парламентарни групи кои ги формираше ВМРО-ДПМНЕ што на опозицијата и овозможува повеќе простор и време за јалови дебати.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by Bosonoga Нед Jул 09 2017, 22:25

pa shto chekaat od SDSM ,treba vednash da prezemaat merki
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by трендафил Вто Jул 11 2017, 07:19

Секогаш можело да се промени деловодникот без консензус, но тоа никогаш не било направено кога опозицијата присуствувала на седниците - не ги бојкотирала. Од режимот на Заев може да очекуваме и такво нешто. Всушност оваа како и секоја диктатура и не се држи многу до прописите. Тоа беше најдрастично прикажано при изборот на претседателот на Собранието.
Најдобро е да донесете деловодник со кој на опозицијата ќе и забраните да учествува на седниците. Уште подобро сите што се за опозицијата да ги сместите по концентрациони логори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by трендафил Сре Jул 12 2017, 22:27

Денес Талат Џафери одби седницата на Собранието да биде скратена поради верскиот празник Петровден. Вакво нешто се случува прв пат од формирањето на повеќепартиско Собрание на Република Македонија. Џафери немаше таков однос кога се славеше муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by PRVOBOREC Чет Jул 13 2017, 12:05

Лоботомиран за разлика од Петровден рамазан Бајрам е и државен празник а за таков го прогласивте вие небањатите.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by Bosonoga Чет Jул 13 2017, 12:55

трендафил напиша:Денес Талат Џафери одби седницата на Собранието да биде скратена поради верскиот празник Петровден. Вакво нешто се случува прв пат од формирањето на повеќепартиско Собрание на Република Македонија. Џафери немаше таков однос кога се славеше муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

leleee pak glupiot sse javil. so ne baravte da im go skratat rabotnoto vreme i na tekstilcite, gradeznicite i ostanati izmaceni dusi be?
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by трендафил Пет Jул 14 2017, 19:21

PRVOBOREC напиша:Лоботомиран за разлика од Петровден рамазан Бајрам е и државен празник а за таков го прогласивте вие небањатите.
Фашисту што ги мрази сите што не се со неговиот режим, муслиманите постат за Рамазан Бајрам еден месец и сел месец седниците завршуваат порано за да стасаат на ифтар, на вечера.
Bosonoga напиша:
трендафил напиша:Денес Талат Џафери одби седницата на Собранието да биде скратена поради верскиот празник Петровден. Вакво нешто се случува прв пат од формирањето на повеќепартиско Собрание на Република Македонија. Џафери немаше таков однос кога се славеше муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

leleee pak glupiot sse javil. so ne baravte da im go skratat rabotnoto vreme i na tekstilcite, gradeznicite i ostanati izmaceni dusi be?
Не е тема мојот интелект или работното време на другите, туку деловодникот на Собранието, па според колегата Дефо, бидејќи забегуваш од темата си клапчо. Ти благодарам на комплиментот и воодушевен сум од твојата памет и култура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by Dino Пет Jул 14 2017, 19:32

So delovodnikot be vo prasanje? Kaj pisuva deka treba da ne rabotat pratenicite za verski praznici?

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by Bosonoga Пет Jул 14 2017, 19:38

трендафил напиша:
PRVOBOREC напиша:Лоботомиран за разлика од Петровден рамазан Бајрам е и државен празник а за таков го прогласивте вие небањатите.
Фашисту што ги мрази сите што не се со неговиот режим, муслиманите постат за Рамазан Бајрам еден месец и сел месец седниците завршуваат порано за да стасаат на ифтар, на вечера.
Bosonoga напиша:
трендафил напиша:Денес Талат Џафери одби седницата на Собранието да биде скратена поради верскиот празник Петровден. Вакво нешто се случува прв пат од формирањето на повеќепартиско Собрание на Република Македонија. Џафери немаше таков однос кога се славеше муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

leleee pak glupiot sse javil. so ne baravte da im go skratat rabotnoto vreme i na tekstilcite, gradeznicite i ostanati izmaceni dusi be?
Не е тема мојот интелект или работното време на другите, туку деловодникот на Собранието, па според колегата Дефо, бидејќи забегуваш од темата си клапчо. Ти благодарам на комплиментот и воодушевен сум од твојата памет и култура.

auu bezobrazen eden e pa da znaes jas ne sum impresionirana od tvoite nitu pamet nitu kultura a uste pomalku od empatijata kon tvoite sonarodnici. sram da ti e.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by трендафил Пет Jул 14 2017, 19:47

Bosonoga напиша:
трендафил напиша:
PRVOBOREC напиша:Лоботомиран за разлика од Петровден рамазан Бајрам е и државен празник а за таков го прогласивте вие небањатите.
Фашисту што ги мрази сите што не се со неговиот режим, муслиманите постат за Рамазан Бајрам еден месец и сел месец седниците завршуваат порано за да стасаат на ифтар, на вечера.
Bosonoga напиша:
трендафил напиша:Денес Талат Џафери одби седницата на Собранието да биде скратена поради верскиот празник Петровден. Вакво нешто се случува прв пат од формирањето на повеќепартиско Собрание на Република Македонија. Џафери немаше таков однос кога се славеше муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

leleee pak glupiot sse javil. so ne baravte da im go skratat rabotnoto vreme i na tekstilcite, gradeznicite i ostanati izmaceni dusi be?
Не е тема мојот интелект или работното време на другите, туку деловодникот на Собранието, па според колегата Дефо, бидејќи забегуваш од темата си клапчо. Ти благодарам на комплиментот и воодушевен сум од твојата памет и култура.

auu bezobrazen eden e pa da znaes jas ne sum impresionirana od tvoite nitu pamet nitu kultura a uste pomalku od empatijata kon tvoite sonarodnici. sram da ti e.
Не сум предмет на темата ниту јас ниту мојата памет и култура ниту работното време на работниците. Колегата Дефо на мене ми напиша кога забегав од тема дека сум клапчо. Бидејќи никој не реагираше на тоа сметам дека сите се сложивме дека кој забегува од тема е клапчо. Или сметате дека сте Über Alles и дека тоа што важи за мене не важи за вас. Те молам да не ме тераш и мене да бидам клапчо со тоа што морам да ти одговарам на пишувања надвор од темата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by Bosonoga Пет Jул 14 2017, 19:51

kolegata Defo vo pravo bil so ti vikal klapco oti temata ne e zaq Petrovden so ne ve pustil Talat da se pijancite tuku za delovnikot i kolegata Dino ubo te prasal ppogore.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by трендафил Пет Jул 14 2017, 20:04

Не сум пратеник, па не сум лично заинтересиран за работното време на пратениците. Не мислев дека треба да отворам нова тема за прекршувањето на обичајот што се применува од 1991 година на верски празници седниците да не продолжуваат по работното време.
Денес Џафери имаше интересен настап на сметка на министерот за финансии кој како предлагач на закон доцнеше на седницата.
Прво координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев мораше спротивно на Деловникот да предлага точка на дневниот ред поради доцнењето на министерот Драган Тевдовски, a потоа спикерот Талат Џафери нервозно им одговори дека поради доцнењето на Тевдовски не може така аматерски да предлагаат точки.
-Претставникот од Владата, министерот за финансии Драган Тевдовски не е тука, не можам да го чекам цел ден јас него. Он треба мене да ме чека, а не јас него, рече Џафери и ја премести оваа точка.
Кога спомнуваш пијанчење еве го настапот на министерот. Да не можеби пијан. Малку е конфузен.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by Bosonoga Пет Jул 14 2017, 20:08

"moze da se promeni delovnikot so ova parlamentarno mnozinstvo" e temata. ama ti si baras da te vikaat klapco pa od vferski praznici se setas do ministrite pa sega vidi ti koj e pijaniot. mene mi lici deka ti prais osmici.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by трендафил Пет Jул 14 2017, 20:18

Веќе напишав дека режимот за Заев може да го смени деловодникот на Собранието без консензус со опозицијата. Не само што не би ме изненадило такво нешто, туку очекувам да се направи. А според мене легално е секоја измена на деловодникот да важи за следниот парламентарен состав, не за актуелниот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Empty Re: МОЖЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДЕЛОВНИКОТ СО ОВА ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот