Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бегалци

+5
reiter
defo
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
9 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пет Сеп 08 2017, 12:46

Извини но јас не им верувам на медиумите што дупат на голо откако ги потрошија куртоните за опоганување на споменици и институции. За кои тоа поранешни функционери Либертас тврди дека се повикуваат на помилување. Веројатно некои кои не побарале да им се укине аболицијата, што би рекле не се работи за Никола Груевски на пример. Патем, да имаше Бејли докази за криминал на Груевски немаше да плаќа деформатори кои од внатре сакаат да го соборат лидерот на ВМРО. Се разбира дека нема да имаат успех во тоа. Зошто ВМРО би го сменило лидерот со кој победи на последните избори. Да потсетам дека Заев излажа дека ќе се повлече ако ги загуби изборите од ВМРО. А ги загуби.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Teo Пет Сеп 08 2017, 12:48

Reformatorite se bashka esap...Namirisale krv vashite kuchinja i sakaat da stanat kalif namesto kalifot...A Bejli ne mora da ima dokazi...Toj e boichen ambasador na prijatelska zemja...Dokazite gi ima SJO, a reformiranoto makedonsko sudstvo kje im presudi na tvoite firerchinja koi setga plachat po fikusot da gi spasuva...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пет Сеп 08 2017, 17:38

Да се вратиме на темата. Во своето интервју за Дојче Веле министерот за надворешни работи во марионетската влада на Бејли, Ахмети, Села и Заев, Никола Димитров изјавува дека Македонија е спремна за примање на мигранти._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Teo Пет Сеп 08 2017, 19:03

Ti podobro kazhi shto im rekle grcite na tvoite firerchinja??? Prifatile da insceniraat upad na begalci pred lokalnite ili vi go spushtija...Slusham deka duri i Kurc i Orban bile zgadeni od vashite baranja do grcite pa zgrozeni od vashata bezobzirnost i spremnost na predavstvo na sopstveniot narod reshile da ve pushtat po voda...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пет Сеп 08 2017, 19:11

Штета што не почнеш да пишуваш научно фантастични романи. Малку потешко ти оди реалниот живот. Ме изненади што не го спомна СЈО и твоите очекувања по две години работа конечно да има некаков резултат што го посакуваш од неа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Teo Пет Сеп 08 2017, 19:20

Rezultatite Na SJO se gledaat...Na red e reformiranoto sudstvo...Tuku ajde da ne begame od temata, kazhi shto bidna so zemjishteto koe Spiro Ristovski go barashe od opshtinite Saraj i Gjevgelija za vie dpne-ofcite da gradite begalski kampovi, shto od druga strana indirektno potvrduva deka ste barale poddrshka za izborite vetuvajki priem na begalcite od zemjite na EU...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Teo Пет Сеп 08 2017, 19:30

трендафил напиша:Да се вратиме на темата. Во своето интервју за Дојче Веле министерот за надворешни работи во марионетската влада на Бејли, Ахмети, Села и Заев, Никола Димитров изјавува дека Македонија е спремна за примање на мигранти.I eve ja...SHITEL TELEVIZIJA...Koja vo faca mu kazhuva na Trendafil deka lazhe...Dimitrov ne izjavil deka Makedonija e spremna da prima begalci sega, tuku koga kje stane chlen na EU...Spored site pravila i kvoti na EU...

Димитров: Македонија ќе прими бегалци кога ќе стане членка на ЕУ

     
Македонија е подготвена да прими бегалци од Унијата кога ке  стане нејзина членка, изјави во интервјуто за Дојче Веле шефот на дипломатијата Никола Димитров, непосредно предпред заминување на состанокот на министрите на ЕУ во Талин.

Токму радиказлизмот, миграцијата и безбедноста денеска беа теми на минситерскиот  состанок во Талин.

Димитров ја истакнал потребата регионот да се интегрира во  Унијата за да може успешно  да се одговори на безбедносните предизвици.

На маргините се разговарало за проширувањето на ЕУ и реформите во државите кандидати за членство ЕУ, чии министри исто така учествуваа на состанокот.

Димитров во Талин се  сретнал и со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан,при што го запознал со  постиогнатото во  првите 100 дена од Новата  Влада.

http://sitel.com.mk/dimitrov-makedonija-kje-primi-begalci-koga-kje-stane-chlenka-na-eu
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Нед Сеп 10 2017, 22:58

За да може да прими бегалци кога ќе стане членка на ЕУ, Македонија треба да спрема локации за прием претходно. Владата на Бејли, Ахмети, Села и Заев беше и против домашни обврзници, па секој месец по неколку пати позајмува пари на тој начин. Ветуваше 500 км автопати, а ја стопира изградбата и на постоечките.
Ја знаеш приказната за милионер кој патувал со брод и сретнал една госпоѓа. Ја прашал дали би легнала со него за милион долари. Оваа одговорила потврдно. Потоа ја прашал дали би го направила истото за 100 долари. Оваа навредено го прашала за што ја смета. Милионерот и рекол дека пред малку таа сама одговорила што е, а дека сега само преговараат за цената. Да не биде иста и приказната за бегалците и марионетската влада на нашата земја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Luxor Пон Сеп 11 2017, 15:29

Заради тоа ли вие баравте локации за изградба на бегалски станови уште во 2011 година?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пет Мар 15 2019, 19:37

USAID и невладините млади правници вртат спот наменет за бегалците со упатство како да се населат во според нив Северна Македонија како што погрдно се нарекува нашата земја и по октроираниот устав.
_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пон Aвг 16 2021, 19:35

Не знам врз основа на што Заев изјави за Канал 5 (и ниту еден друг медиум) дека Македонија ќе прими бегалци од Авганистан. Немаше седница на влада ниту оирано е обеледенето дека е донесена таква одлука. До сега спремност за прием на авганистанските соработници со евроатлантската окупаторска власт покрај земјите од т.н. Голема Албанија (Албанија, Косово и Македонија) има изразено и Канада (ова според изјава на Медлин Олбрајт). Дали Заев е солидарен затоа што очекува солидарност од други земји ако Македонија еден ден се ослободи и почне сама да си избира власт, Јас сум повозрасен и сум гледал дека тоа што сега се случува во Авганистан се случуваше и во Виетнам. Атранците си бегаат, а домашните предавници ги оставаат на милост и немилост на ослободителите на земјата. Дали тоа ќе се случи и во Македонија еден ден, кога прва државничка работа ќе биде да се исфрли непотребната додавка северна, кој ни е прикачена со една цел, да бидеме понижени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пон Aвг 16 2021, 20:27

Не можам да калкулирам со бројки. Обединетите Нации побараа шест  лица претежно жени и деца на вработени во канцелирајата на ОН во Кабул да бидат прифатени и тие ќе бидат прифатени – изјави Заев денеска. Ако за 6 лица не се знае што се, односно претежно се жени и деца, но најмалку еден е нешто друго што треба да се сокрие од македонската јавност, што ќе биде кога бројот на тие што бегаат од мнозинството авганистанци ќе биде поголем. Да се потсетиме дека САД ја формираа Ал Каеда да се бори против тогашниот СССР во Авганистан кога советите се бореа против Талибанците или дека ја формираа Исламска држава за борба против Асад во Сирија, па меѓу бегалците може да има и муслимански екстремисти членови на разните милиции што немаат прозападни идеи, но имаа заеднички интереси со евроатлантската меѓународна банда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Вто Aвг 17 2021, 20:19

Тоа 6 бегалци било лажна вест. Новата бројка што ја спомнува режимот денеска е 450 Реално за бројкиѕе не одлучува марионетската северна влада, туку евроатлантската меѓународна банда која сега бара дом за авганистанските домашни предавници што соработуваа со окупаторите на својата земја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Вто Aвг 17 2021, 20:40

Еве како се превезуваат странските платеници кон Македонија и неколку други земји што се спремни да ги прифатат. Разликата во однос на некое друго време е што наместо во товарни железнички вагони ги возат со ТОВАРНИ авиони. Седнете на подот, полетуваме, им порачува пилотот на среќниците што влегле.

Бегалци - Page 4 Avganistan-begalci-F


Inside Reach 871, A US C-17 Packed With 640 Afghans Trying to Escape the Taliban - Defense One

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пет Aвг 20 2021, 19:49

Teo напиша:
трендафил напиша:Да се вратиме на темата. Во своето интервју за Дојче Веле министерот за надворешни работи во марионетската влада на Бејли, Ахмети, Села и Заев, Никола Димитров изјавува дека Македонија е спремна за примање на мигранти.I eve ja...SHITEL TELEVIZIJA...Koja vo faca mu kazhuva na Trendafil deka lazhe...Dimitrov ne izjavil deka Makedonija e spremna da prima begalci sega, tuku koga kje stane chlen na EU...Spored site pravila i kvoti na EU...

Димитров: Македонија ќе прими бегалци кога ќе стане членка на ЕУ

     
Македонија е подготвена да прими бегалци од Унијата кога ке  стане нејзина членка, изјави во интервјуто за Дојче Веле шефот на дипломатијата Никола Димитров, непосредно предпред заминување на состанокот на министрите на ЕУ во Талин.

Токму радиказлизмот, миграцијата и безбедноста денеска беа теми на минситерскиот  состанок во Талин.

Димитров ја истакнал потребата регионот да се интегрира во  Унијата за да може успешно  да се одговори на безбедносните предизвици.

На маргините се разговарало за проширувањето на ЕУ и реформите во државите кандидати за членство ЕУ, чии министри исто така учествуваа на состанокот.

Димитров во Талин се  сретнал и со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан,при што го запознал со  постиогнатото во  првите 100 дена од Новата  Влада.

http://sitel.com.mk/dimitrov-makedonija-kje-primi-begalci-koga-kje-stane-chlenka-na-eu
Станавме ли членка на ЕУ штом за некој саат ќе ни дојдат првите бегалци. Ако се работи за образовани луѓе без терористичка подлога, не знам зошто не ги примат земји на кои и требаат тајви луѓе. Македонија е извозник, а не увозник на умови. На нас ни се доста умовите на Заев и Ахмети.
Инаку се работи за цитат со двојца лажговци. И Димитров и Хан тврдеа во Нивици дека со Преспанскиот договор (читај капитулација) ги исполнивме сите услови за почеток на преговорите со ЕУ. Па добивме две вета, едно од Франција, друго од Бугарија. Ајде да ја одбележам веста дека нема да примаме бегалци додека не станеме членка на ЕУ како лажна. Или за квоти во рамките на ЕУ кога Словенија со сличен број на жители но многу побогата најавува прием на 5 бегалци, а ние пројката ја зголемуваме за една недела од 6 на 600.
Мене бегалците на сликата во претходниот пост не ми личат на жени и деца. Многу се ретки. А на вас?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Саб Aвг 21 2021, 19:48

Не разбирам зошто Македонија прима до сега 650 бегалци, а Хрватска 20 или Словенија 10. Дали сме ние повеќе членка на НАТО од нив. Или со бегалците владата сака да си ги откупи гревовите, пред се влошувањето на демократијата во земјата. На пример во индексот за економски слободи на Херитиџ кај што оценкоте за судството и владата се дека вршат репресија, односно оценката е под 50.

https://www.heritage.org/index/heatmap
Ќе има ли демант: Неверојатен пад за Македонија на важна меѓународна листа - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Nebula Нед Aвг 22 2021, 12:43

Blesite dale link do izjavata na Nikolovski a ne do izvestajot. Nema kako da ne se posomneva covek deka vmrovskiot portal manipulira namerno.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Нед Aвг 22 2021, 12:59

Во сегашно време секој може сам да најде многу лесно што ќе посака, а јас во мојот пост дадов линк до оригиналната информација. На картата на линкот подолу кликни на Македонија и ќе видиш дека онформацијата е точна. Употреби го разумот за нешто повеќе отколу да напишеш блеса или нешто слично. За некој контра аргумент на пример.

Index of Economic Freedom (heritage.org)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Нед Aвг 22 2021, 16:06

Интересна изјава на словенечкиот премиер Јанез Јанша кој вели дека Авганистанците наместо да се борат за својата слобода бегаат и дека Словенија не мисли да им помага.

Словенија и Австрија отворено се спротивставија на примање бегалци од Авганистан (360stepeni.mk)

Да потсетам дека НАТО ги обучуваше Авганистанците и им остави најмодерно оружје за да се спротивстават на Талибанците. Нас во 2001 година не стави под ембарго за купување оружје, а го обучуваше и вооружуваше ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Нед Aвг 22 2021, 21:29

Еве зошто според Бранко Тричковски треба да дојдат Авганистанци во Македонија.
“Јас мислам дека кyротресините од македонски праисход имаат право, но тоа е само знак дека несреќниците од Кабул треба да се вработат и доселат во што поголем број за да ја разретчат концентрацијата на православните ништожници.
Мораме да интервенираме во националната супстанца со вакцини во форма на луѓе.
На нормални луѓе.
На луѓе кои ќе имаат сертификати дека немаат ниту една македонска тетка во последните сто колена”
Очекувањата на човекот што до пладне го мрази ВМРО-ДПМНЕ, а попладне се мрази и самиот себе си е веројатно дека дојденците, исто како и косоварите со македонско државјанство ќе гласаат за СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Nebula Нед Aвг 22 2021, 23:48

Toa sto nekoj e blesav, ne go koristi razumot i ne sfaka deka seriozen portal gi proveruva navodite i dava link do originalniot izvor a ne se povikuva na partiski spekulacii ne e moj problem.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пон Aвг 23 2021, 10:05

Кај ќе бегаат тие што бегаат од бегалците - frontline.mk

Порталот е финансиран во голем дел од парите бна даночните обврзници (се разбира со одлука на Заев и Ахмети), а според сите сознанија Македонците се најголеми плаќачи на даноци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Пон Aвг 23 2021, 16:23

Слушам дека меѓу бегалците што ќе дојдат во Македонија е дописникот на ББЦ. Не знам зошто доаѓа во Македонија, а не во Британија. ББЦ престана со емитување на програма на македонски јазик уште пред повеќе од десет години.
Најнова вест од Авганистан е дека на аеродромот во Кабул има пожар.

FIRE reported at Kabul airport amid frantic evacuation, VIDEOS show billowing smoke — RT World News

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Вто Aвг 24 2021, 19:05

Меѓу бегалците евакуирани во Обединетото Кралство индентификуван е човек од нивната државна црна листа. Кој кај нас ќе проверува дали меѓу бегалците има и терористи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by трендафил Сре Aвг 25 2021, 19:34

Вчера требаше да слета првиот авион со бегалци, но не дојде затоа што не успеал да полета од Кабул. Денес барем вербалната бројка на бегалци е покачена на 780. И понатаму не знам зошто тие, ако не треба да останат кај нас, не одат директно во нивните наводно други одредишта. Што ќе биде со тие што нема да поминат низ чистилиштето. Ќе ги вратиме ли во Авганистан?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9527
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бегалци - Page 4 Empty Re: Бегалци

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот