Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Повторно по инвеститори

4 posters

Go down

Повторно по инвеститори Empty Повторно по инвеститори

Пишување by osa Нед Јан 11 2015, 22:51

povtorno po investitori vo Indija premierot i negovite sorabotnici
denes otpatuvaa se nadevame ke privlechat poveke investitori
osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Повторно по инвеститори Empty Re: Повторно по инвеститори

Пишување by bratucedot Пон Јан 12 2015, 03:42

Mu pukna filmot i na premierot veke od nadevanje,
pocna da gi objavuva firmite sto KE razmislat dali da investiraat vo bibliska i vekovita Makedonija.

_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 43
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Повторно по инвеститори Empty Re: Повторно по инвеститори

Пишување by Гостин Пон Јан 12 2015, 13:20

Moze Gujokio da laze kolku saka.Nema nikakva korist od negovite roud shoua, niz svetot. Toa se se samo turisticki patuvanja na familijata , za nivno licno zadovolstvo , no plateni od dzebot na site gragani.I pkraj milionite potroseni za reklami i belosvetski skitanja na Grujosesku i familijata ,Makedonija e posledna po stranski investicii vo regionot.

Први по роуд шоуа, последни по странски инвестиции

И покрај сите владини напори и заложби, Македонија е последна во регионот по привлекувањето на странски директни инвестиции.

Речиси секој месец поголема владина делегација предводена од премиерот, во странство трага по инвестиции. Фолклорот е познат – доаѓаат најави за инвестиции, заинтересираноста е голема, владата се фали, но странските инвестиции само што не дошле. И покрај сите владини напори и заложби, Македонија е последна во регионот по привлекувањето на странски директни инвестиции, се наведува во извештај на ОН. Во земјата лани влегле 334 милиони долари странски капитал, за разлика од Црна Гора каде влегле 447 милиони долари, а во Србија и Албанија имало двојно повеќе.

Последните податоци на Народна банка покажуваат дека во земјава во првите девет месеци од годината влегле околу 200 милиони евра странски инвестиции.

Пропагандата е голема, но резултатите се мали, вели поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини.

„Последниве години оваа пропаганда е жестока, меѓутоа се паѓа во вода пред податокот дека Македонија е на последно место со директни странски инвестиции од земјите во регионот.“

Она што го привлекува бизнисот е стабилност и сигурност на законите и на условите за работа, многупати досега посочиле експертите, а доколку тоа го нема, странците апстинираат од инвестирање, додаваат тие. Како хендикеп тие го посочуваат и малиот пазар.

Професор Зоран Ивановски вели дека работите не можат да се променат преку ноќ, и тоа бара подолго време и поголема упорност од оние кои ја презентираат земјата како атрактивна за инвестирање.

„Факт е дека и лесно не доаѓаат странските инвеститори и сите очекуваат поволности бидејќи повеќето држави кои ја градат својата економска политика на концептот на привлекување на странски инвестиции истото го прават, нудејќи можеби подобри услови во смисла на поголеми пазари споредено со нашиот, понатаму можеби и други поволности кои се уште нашата влада не ги нуди во доволна мерка на странските инвеститори.“

Владата преку оглас бара консултанстка компанија која ќе треба да го анализира проектот за привлекување странски инвестиции. Компанијата, според огласот, ќе треба да спроведе длабинска анализа на воспоставениот систем за привлекување на странски директни инвестиции во Македонија и да изготви студија со предлог мерки за подобрување на системот. Огласот трае до 25-ти месецов, а проценетата вредност на договорот е 100 илјади евра.

Владина делегација пред само еден месец беше во лов на странски инвестиции САД, а претходно во Канада. Годинава странски инвеститори се бараа од исток до запад, па и на север, од блиските земји на Балканот, до Русија и Скандинавија, па и до далечна Кина и Јапонија.

Засега не се знае колку пари се трошат за привлекување на странски инвестиции и по роуд шоуа, а дополнително, според истражувањата на невладините организации, Агенцијата за странски инвестиции и Владата се сврстени меѓу нетранспарентните институции кога е во прашање трошењето на буџетски пари.

makdenes.org/content/article/26737191.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Повторно по инвеститори Empty Re: Повторно по инвеститори

Пишување by gerasim Пон Јан 12 2015, 16:21

По какви инвестиции заминале белосветските лажови...Отидоа да го посетат својот брат лажов у прдеканата...Та нели беа еднаш во промоција на своите идеи за привлекување на инвеститори,си праат тие туристички патувања на сметка на своите даночни поданици, сето тоа шетање народот ако е свесен би требало еден ден да си го наплати............

_________________
"Неспособните се толку способни што можат да ги онеспособат способните"

gerasim

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Повторно по инвеститори Empty Re: Повторно по инвеститори

Пишување by gerasim Пон Јан 12 2015, 18:57

Дали ова е возможно луге мои??

ИНДИСКИТЕ БИЗНИСМЕНИ ИМПРЕСИОНИРАНИ ОД УСЛОВИТЕ ЗА ВОДЕЊЕ БИЗНИС ВО МАКЕДОНИЈА
- Ние сме број еден во Европа во однос на Централниот регистар и 6-ти во светот. Пред 12 години немавме Централен регистар, јас тогаш бев министер за финансии и добив задача да формираме Централен регистар. Тогаш норвешкиот регистар беше најдобриот во Европа за што отидов таму со делегација и видовме како работат. Сега 12 години подоцна Македонија има најдобар Централен регистар во Европа, подобар од норвешкиот и 6-ти во светот, изјави премиерот Груевски на бизнис форумот.
[url=%D0%98%D0%9D%D0%94%D0%98%D0%A1%D0%9A%D0%98%D0%A2%D0%95 %D0%91%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%98%D0%A1%D0%9C%D0%95%D0%9D%D0%98 %D0%98%D0%9C%D0%9F%D0%A0%D0%95%D0%A1%D0%98%D0%9E%D0%9D%D0%98%D0%A0%D0%90%D0%9D%D0%98 %D0%9E%D0%94 %D0%A3%D0%A1%D0%9B%D0%9E%D0%92%D0%98%D0%A2%D0%95 %D0%97%D0%90 %D0%92%D0%9E%D0%94%D0%95%D0%8A%D0%95 %D0%91%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%98%D0%A1 %D0%92%D0%9E %D0%9C%D0%90%D0%9A%D0%95%D0%94%D0%9E%D0%9D%D0%98%D0%88%D0%90

gerasim

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-12

Вратете се на почетокот Go down

Повторно по инвеститори Empty Re: Повторно по инвеститори

Пишување by Jambo Сре Јан 14 2015, 17:14

bratucedot напиша:Mu pukna filmot i na premierot veke od nadevanje,
pocna da gi objavuva firmite sto KE razmislat dali da investiraat vo bibliska i vekovita Makedonija.

Koj ja videl reklamata za MK na Al Jezaira..premierot velese
reklamata e 5 min. i se dadeni tolku milioni na ovaa TV...reklamata glasese " invest in macedonija '
...reklamata e samo 5 sek..samo kazat invest in Macedonija i nema niti slika niti ton ja gledav nekolku pati u Dubai..kogo laze ciganov grcki??? t

Jambo

Број на мислења : 30
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Повторно по инвеститори Empty Re: Повторно по инвеститори

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот