Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

+23
Flora
misterija
Albatros
Nebula
Bosonoga
EVITA
nino
Dino
PRVOBOREC
трендафил
SHARENI
Teo
OPOZICIONER
TRAJCHE
delta
Luxor
Kalinda
reiter
Hamad bim Khalifa
IVA
хан Ацо
defo
osa
27 posters

Страна 8 of 29 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Next

Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by reiter Вто Мар 15 2016, 19:06

luxor напиша:Јавен долг на Република Македонија

МАНУ отвори страница за пресметување на јаниот долг на Македонија во реално време. Со клик на ЛИНКОТ можете да проверите колку должи државата и колку е вашето учество во тој долг, односно колку должи секој граѓанин на РМ.
ne rabote..http://csit.manu.edu.mk/javen_dolg/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Вто Мар 15 2016, 23:48

Taki Fiti se usra vo gakji posle reakcijata na dpmne-ovcite...Pa ja otstranija aplikacijata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Сре Мар 16 2016, 17:40

Сваровски судиите на уставен суд од тефтерот на Гоца му овозможија на фикусот не само да помилува педофили, наркодилери и обвинети за изборни измами туку и да ги запира кривичните постапки. Фамилијата стана недопирлива за законот.

Претседателот ќе може да запре и кривични постапки

Ослободување од кривично гонење или аболоција, потполно или делумно ослободување од извршување на казната и алтернативни мерки ќе може да одреди Претседателот на државата, откако Уставниот суд на денешната седница одлучи да ги укине измените и дополнувањата на Законот за помилување од 2009 година.

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=27895

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Сре Мар 16 2016, 17:48

Венецијанска комисија: да се дозволи објавување материјали од бомбите кои ја засегаат јавноста

Венецијанската комисија го објави своето мислење по двата закони, за приватност и за свиркачи кои почнуваат да се применуваат сега или за краток период, во кое,во 100 точки ја елаборира содржината и дава серија заклучоци.

Во мислењето на 23 страници, Комисијата дава преглед на решенија и ја елаборира содржината на законите, вклучувајќи и серија препораки, како таа за објавување на материјали кои ја интересираат јавноста или јавноста е засегната од нив, како и за доуредувањето на материјата за заштита на свиркачите (од судско гонење, бркање од работа).

http://svedok.org.mk/mk/index.php

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by reiter Саб Мар 19 2016, 09:14

ќе има бомби??

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Саб Мар 19 2016, 09:22

Ako SDSM si stoi na zborot i ako neshto ne zapletkaat strancite so pregovori bi trebalo...Venecijanskata tvrdi deka kriminalot na sekoja vlast treba i mora da bide objaven pred narodot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by reiter Саб Мар 19 2016, 09:29

народот мора да ја знае вистината

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Саб Мар 19 2016, 09:34

Da se nadevame deka kje bide objaven...I toa kompletno a ne selektivno kako dosega...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пон Мар 21 2016, 14:18

Chovekot e pogolem makedonec od site partisko kriminalni patrioti na Grujoshesku...

Ванхауте: Си ја продаде слободата за 1.000 денари и сендвич

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 %d0%b2%d0%b0%d0%bd%d1%85%d0%b0%d1%83%d1%82%d0%b5(1)(4)

По повод Светскиот ден на поезијата, утрово белгискиот преговарач Питер Ванхауте, во стихови им се обрати на македонските граѓани, „во знак на поддршка за сите оние кои веруваат во слободата и се борат за неа“.

За 1000 денари и сендвич

Минатата недела,
ја продаде твојата слобода
пред Уставниот суд
за 1.000 денари и сендвич.

Бидејќи ти се заканија.
Ти ја украдоа приватноста
и те уценија:
„нема работа за тебе ако не ни се придружиш
за 1.000 денари и сендвич“.

И гледам твоите уморни чекори
Зад себе оставаат
Бескрајна трага на длабок очај.

И низ отворени прозорци
ги слушам децата -
како учат на памет
дека во оваа земја
луѓето не се повеќе еднакви,
и слушаат мрачен глас како ги учи
лажна историја
За 1.000 денари и сендвич.

Скриен во градот,
Загревајќи се со сонцето
Ја мирисам раната пролет
И гледам во твоите очи
И сфаќам
Промената е во воздухот.

Питер Ванхауте
21 март 2016Превод: Фокус

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Сре Мар 23 2016, 10:05

Штрајк на судската администрација

Судската администрација денеска започнува со штрајк на кој ќе излезат судските службеници од сите судови во Македонија. Тој ќе трае два часа, односно од 10,30 до 12,30 часот и ќе се одвива во ходниците на судските згради. Ќе се судат само итните случаи, пред се притворските. Синдикатот на УПОЗ и ЗСА, покрај веќе истакнатите барања за измена на законот за судска служба, бараат и зголемување на платите на вработените во судската администрација, исплаќање на зголемувањето од 5 % на јавната администрација и враќање на работното време од 7:30 до 15:30 часот.

http://24vesti.mk/shtrajk-na-sudskata-administracija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Сре Мар 23 2016, 21:16

( ВИДЕО ) Еве како изгледаше силното невреме во Струмица

Денеска во периодот од 15:20 па се до 15:40 часот околината на Струмица беше зафатена со катастрофално силно невреме, еве каква беше глетката…http://strumicadenes.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%B5%D0%B2%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%88%D0%B5-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5%D0%B2/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пет Мар 25 2016, 17:36

ОТКРИЕНИ НЕБЕЗБЕДНИ МЕСНИ ПРОИЗВОДИ ВО МЕСАРНИЦА ВО СКОПСКО НОВО ЛИСИЧЕ

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 E78E0E474A367C45A8731110211054BF

Агенцијата за храна и ветеринарство неделава во месарница во скопската населба Ново Лисиче заплени и уништи 100 килограми небезбедни димени месни производи и спречи да стасаат до крајниот потрошувач.

Како што соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство, истрагата од инспекциската контрола констатирала дека небезбедните димени производи потекнуваат од несоодветен, нехигиенски и неодобрен објект кој се наоѓа во скопското село Ајватовци. Во нелегалниот и недозволениот објект во скопско Ајватовци се пронајдени и уште неколку стотини килограми небезбедни димени месни производи и други преработки од месо и се уништени веднаш.

Агенцијата за храна и ветеринарство, се вели во соопштението, го затвори нелегалниот објект и на соспствениокот му изрече парична казна во висина од 10.000 евра, а во исто време во процедура е и постапка за покренување кривична пријава.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=609DF78E3A987348BC3C47BB8B7A596F

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пон Мар 28 2016, 11:47

Прес конференција на Специјалното јавно обвинителствоhttp://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=28132

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Нед Апр 03 2016, 21:50

Obid da se isperat od kriminalot napraven zaedno so familijata...Kje vidime dali albanskoto glasachko telo kje padne na ovoj eftin trik...

ДУИ ги објави новите министри

ДУИ вечерва ги објави имињата на министрите кои треба да ги заменат досегашните министри и заменици министри во Владата.1.      Фестим Халили: Министер без ресор (Заменик на Претседателот на Владата задолжен за европски прашања)

2.      Арбер Адеми: Министер без ресор (Заменик на Претседателот на Влада задолжен за спроведување на Рамковниот Договор)

3.      Валдет Џафери: Министер во Минстерство за Правда

4.      Пиштар Лутфиу: Министер во Минстерство за Образование и Наука

5.      Дритон Кучи: Министер во Минстерство за Економија

6.      Башким Ахмети: Министер во Минстерство за Животна Средина и Просторно Планирање

7.      Шухрете Елези: Министер во Минстерство за Локална Самоуправа

8.      Арлинд Зеќири: Министер без ресор (задолжен за странски инвестиции)

9. Беким Максути: Заменик на Министер во Министерство за Одбрана.

10. Агим Нухиу: Заменик на Министер во Министерство за Внатрешни Работи

11. Фатон Положани: Заменик на Министер во Министерство за Транспорт и Врски

12. Гзим Беадини: Заменик на Министер во Министерство за ФинансииОставките на досегашните министри се на собраниска седница утре.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Kalinda Вто Апр 05 2016, 23:40

Е ке пукнете !
Зошто не е по ваше ?
Овие можеби ке бидат
министрите по изборите !
И кој е ваш проблем?
Пак им најдовте
замерка ?!
А они и по десети пет
пак ке ве победат !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 488
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo Сре Апр 06 2016, 10:41

Kalinda напиша:Е ке пукнете !
Зошто не е по ваше ?
Овие можеби ке бидат
министрите по изборите !
И кој е ваш проблем?
Пак им најдовте
замерка ?!
А они и по десети пет
пак ке ве победат !

Хм, сериозно ова???? што е тоа твое, мое...нашата иднина е моја твоја ..хм, да не веруваш ..види победници ќе има секогаш, ама лузери уште повеќе, а и ќе има привидни победници. Е токму тие се оние кој најлошо поминуваат Калинда. Оние кои своето знаење и капацитет ќе мора да го стават на лајк на „политичар“, „функционер“....Па Калинда размисли (или прашај во штаб) па пиши ни...
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Апр 06 2016, 20:53

Ovaa Kolinda.... u vreme na bezdelnicenje, ke tresne nekoja zelena i ke ja snema da ni pomine cudenjeto sto sakashe da kaze zenava ????
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Сре Апр 06 2016, 22:29

Hamad bim Khalifa напиша:Ovaa Kolinda.... u vreme na bezdelnicenje, ke tresne nekoja zelena i ke ja snema da ni pomine cudenjeto sto sakashe  da kaze zenava ????

tu bre kalifu kako ne razbirash deka ovaa se buni shto ne e spored planot onie od dui da bidat naj naj dobri

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16279
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by reiter Сре Апр 06 2016, 23:10

на колинда изгледа од време на време и треба малку издишок..ако е мелничарска форумџика ќе пишува почесто а не кога е осамена од друштво и кога и треба мелница...ај да не речам дека и треба машко друштво Razz

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Апр 07 2016, 08:18

reiter напиша:на колинда изгледа од време на време и треба малку издишок..ако е мелничарска форумџика ќе пишува почесто а не кога  е осамена од друштво и кога и треба мелница...ај да не речам дека и треба машко друштво Razz

Ne sum bash siguren dali mashko ili zensko ? Ovie dupeglavcive hristijanski se nekako gej ispadnaa, da ne kazam pederi i pederki.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пет Апр 08 2016, 11:01

Ништо не е конечно: ни изборите, ни бојкотот!

Потоа, доцна синоќа СДСМ соопшти дека лидерот Зоран Заев телефонски разговарал со високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини.
„Претседателот Заев го повтори ставот на СДСМ дека рамката дефинирана со Договорот во Пржино е единственото реално решение на тешката криза со којашто е соочена нашата држава. На Република Македонија и се неопходни кредибилни избори со прочистен избирачки список, медиумски реформи и без притисоци. Воедно, претседателот Заев ја информираше Могерини дека опозицијата не ги повлече досега своите членови на ДИК, за да го обезбеди своето присуство и контрола на процесот и за да спречи можни манипулации и злоупотреби“ соопшти партијата.
По разговорот со Заев, на веб-страницата на EEAS беше објавена и изјава на Могерини.
„По последните случувања во Македонија, посебно во однос на подготовката за предвремените парламентарни избори во јуни, денеска попладне (7.04. - н.з) разговарав со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Во разговорот, кој следеше по неколкуте контакти со комесарот Јоханес Хан и делегацијата на ЕУ во Скопје, се согласивме дека е потребно сите политички партии да продолжат да работат заедно за да обезбедат веродостојни избори, што е во интерес на државата и на нејзините граѓани. Спроведувањето на политичките договори, вклучувајќи ги и итните реформски приоритети се од огромно значење. Заедно со САД, ги поддржавме сите партии и засегнати страни во овие напори и ќе продолжиме да го правиме тоа и во следните, клучни недели. Ги повикуваме сите партии да останат целосно посветени на договорениот процес“, се вели во изјавата на Могерини.

Во фактот што Могерини се повикува на активности во „следните, клучни недели“, аналитичарите гледаат јасна назнака дека разговорите со посредство на гарантите на Договорот ќе продолжат и дека во моментов ништо не е извесно - ни изборите ни бојкотот. Но, индикативно е и што не се спомнува датумот за избори, туку пред се, реформски приоритети и веродостојни избори.

http://www.dw.com/mk/%D0%BD%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D0%BE%D1%98%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%82/a-19172838

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Гостин Пет Апр 08 2016, 16:23

C c c, izgleda pak kje se vratime na startot...

Бејли и Орав: Има извесен прогрес но треба уште многу работа

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Bejli-orav

ОД: НОВА ТВ 11:34 AM - 8 АПРИЛ 2016
Политичките лидери на Македонија имаат одговорност пред своите граѓани да ја вратат земјата на евроатлантскиот пат со тоа што ќе ги имплементираат политичките договори и итните реформски приоритети, порачуваат во заедничка изјава амбасадорите на САД и ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав.

„ЕУ и САД ги поддржуваат сите партии и другите учесници во процесот во нивната работа за создавање услови за веродостојни избори. Ова подразбира прочистување на Избирачкиот список, спречување на каква било форма на заплашување или притисок врз гласачите и обезбедување на фер медиумско покривање. Извесен прогрес е направен на овие полиња, но останува уште многу работа. Одговорност е, не само на државните институции да подготват веродостојни избори, туку и на политичките партии. На 6 април се пропушти таква можност“, се вели во заедничката изјава.

Бејли и Орав велат заедно со другите меѓународни партнери, ќе продолжат да поддржуваат демократски развој, што вклучува и избори.

„Ја поздравуваме работата на Државната изборна комисија, како и напорите на граѓанското општество за напредување кон оваа цел. Одблиску ќе ги следиме случувањата и ќе продолжиме да ги споделуваме нашите гледишта“, стои во изјавата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by defo Саб Апр 09 2016, 16:11

Судот во австрискиот град Санкт Пeлтен му одреди двегодишна затворска казна на македонски државјанин кој преку социјалните мрежи го величал Хитлер, објави Дојче Веле.

Пораката „Хитлер врати се“ на Фејсбук испрати 26-годишен Македонец на издржување двегодишна затворска казна во Австрија. Судската порота во градот Санкт Пeлтен во четвртокот едногласно го прогласи за виновен за ширење нацистичка пропаганда, што е строго забрането во повеќе европски земји.
Еве како функционира нормална држава, малиот се заиграл.......
Извор

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3317
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Саб Апр 09 2016, 17:52

uf defo nie sme daleku od ovie " standardi"

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16279
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by osa Саб Апр 09 2016, 17:54

me mrzi da baram skechot od k-15 onoj so tegla ajvar shto go osudija na robija ....e kolku bile napred so mislite i viduvanjata za seopshtata saostojba vo Makedonija onie koi mnogu godini ne zasmevaa so svoite skechevi ...eeeeee ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16279
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАЈНОВИ ВЕСТИ - Page 8 Empty Re: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 29 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 29  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот