Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Истрага за ИПА фондовите во Македонија

3 posters

Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by defo Сре Апр 06 2016, 12:25

Европската канцеларија против измами, ОЛАФ, отвори истрага за тоа како власта ги трошела парите од ИПА фондовите.
Ај наздрваје да ни е....Сите оние фантомски фирми од  Белизе, кои лапаа субвенции ќе мора да ги спуштат маските, и да се види кои ги лапнал парите. понатаму фантомските пречистителни станици кои наводно ги поставија околу Охридското езеро, понатаму  изградбата на локани и регионални депонии во  северно-источна Македонија. Така да што ова ќе е опасна игра, која може да отиде и малку подалеку од Груески во времето.

Истрага за ИПА фондовите во Македонија

И секако добрата вест е дека парите за кои ќе се докаже дека се злоупотребени ќе мора да се вратат, а лошата е што се знае кој ќе ги враќа.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by Гостин Сре Апр 06 2016, 14:05

Svarovski sudstvoto nema da mozhe da pomogne so ova...No toa voedno znachi i deka Makedonija, ako se dokazhe kriminal so fondovite, nema ponatamu da dobiva finansiska poddrshka od EU, shto vo sluchaj na promena na vlasta pak mozhe da bide indirektna kazna za gragjanite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by defo Сре Апр 06 2016, 14:21

Хм, да сега читам на Дојче Веле на Македонски и изјава на Тасевска
Тоа треба да биде аларм за нашите институции, барем веднаш да го побараат Ванхауте и да каже за што станува збор.
Слаѓана Тасева, Транспаренси интернејшнал Македонија.

Тасева вели дека многу од парите останаа непотрошени, но дека и од тие што се потрошија, јавноста не виде ефекти.

Ова се сериозни обвинување , кои ако се точни, и се испостави дека се точни, ќе имаме сериозни проблеми.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Сре Апр 06 2016, 18:40

Во моментов со сигурност може само да се тврди дека некој ја кодошел Македонија. Ајде да погодувам дека се работи за некој од платениците на Џорџ Сорос или некој од СДСМ. Па да видиме дали во тоа има вистина или имало многу кодоши, па поради тоа е покрената истрага.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by defo Сре Апр 06 2016, 21:42

Хахаха, кодошење...не трендо, сега чича да ти кажит како оди ситуацијата со ИПА фондови, бар за проекти. Општина пример Карпош, аплицира за асфалтирање пат, прва фаза е поднесување документација, елаборирање, па резултат на елаборирање, одобрување, изведба, и на крај самиот ИПА фонд си праќа ревизорска куќа. Е тука сте паднале, али пази Трендо ова реков дека може да има корени многу поназат од 2006...негде од 2004 се дозволени ИПА фондови за Македонија, така да....не знам кој се се огрешил.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2016, 10:18

Да те прашам да ми одговориш искрено, дали посакуваш обвинеијата да се лажни, како што посакувам јас, или да се вистинити? Колку што јас сум информиран од ЕУ нема потврда за некоја специјална истрага за Македонија, а Ванхауте повеќе не е представник на ЕУ туку платеник на Сорос вработен во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 10:26

Најнормално да се лажни, при бидејќи ако е обратно ќе е проблем за сите нас. Сите ќе враќаме, а во иднина на нас ќе се гледа на корумпирана земја, и тежок ќе ни биде пристпот до грантови и „ефтини“ кредити, за иградба на патишта, училишта, болници. Ќе мора да се позејмуваме од комерцијалните банки кои нудат неповолни услови.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2016, 10:42

Ме радува што се согласуваме барем по едно прашање. Патем и овде ќе напишам дека доколку се покаже дека е вистина дека во некои случаи имало злоупотреба, виновниците ќе бидат строго казнети, за да им биде на сите јасно дека криминалот не се исплатува. Без разлика кој е виновникот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Вто Мај 24 2016, 19:34

Да не испадне и во врска со ИПА фондовите дека се работи за клевета на некој платеник на Сорос или некој од СДСМ, па дека ЕУ води непотребна истрага. Како што излезе дека Прибе само го потпишал извештајот што во најголем дел го напишала Радмила Шеќеринска. И онака т.н. Шарена револуција“ излегува дека е платеничка револуција, односно дека се работи за професионални, кои дебело кои послабо, платени демонстранти. Чудно е што Зоран Цали добил во минатата година вкупно фантастични за наши прилики 3.226.704 денари, за разлика од професорот Гордан Калајџиев кој во 2014 година добивал 9.252 денари по настан, а во минатата нешто повеќе, односно 10.870 денари по настан. Можеби во оваа година има поголема надница, па затоа и почна да се однесува насилно на мирните протести, за што е казнет со 50 евра или со општествено корисна работа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by Гостин Пет Мај 27 2016, 10:24

Ajde, ajde Trendafile...ne morash bash tolku da bidesh zavidliv...Si zarabotuvaat lugjeto...Toa shto tebe za tvojata platenichka sluzhba pastirot ti plakja samo so sendvich so rastitelen kashkaval i posebna salama i gazoza ne e nivna vina...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Саб Јун 04 2016, 21:08

Не знам дали ЕУ сега ќе почне да истражува се и сешто само затоа што и покрај големите напори и вложени средства не можат да направат ВМРО да има помалку пратеници отколку СДМ со партиите на Македонците со албанско етничко потекло заедно. Нова истрага и се субвенциите за евтини авионски летови. Субвенции дава и Грција, на пример, но против неа не се води истрага.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by osa Саб Јун 04 2016, 21:38

трендафил напиша:Не знам дали ЕУ сега ќе почне да истражува се и сешто само затоа што и покрај големите напори и вложени средства не можат да направат ВМРО да има помалку пратеници отколку СДМ со партиите на Македонците со албанско етничко потекло заедно. Нова истрага и се субвенциите за евтини авионски летови. Субвенции дава и Грција, на пример, но против неа не се води истрага.

nadushkale oni deka ima kriminal ...ich da ne se sekirash ...ako nema vo grcija kriminal shto ima da istrazuvaat: Twisted Evil  Twisted Evil Twisted Evil znaat oni shto pravat ...naskoro i javno ke kazat shto nashle ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16275
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Нед Јун 05 2016, 23:33

Информирај се пред да напишеш нешто. Објаснувањето е дека Аустриан Еарлајнз смета дека Визеар со субвенциите има повластена положба. Иако никој не и пречи на австриската компанија да ги намали цените па да заслужи субвенции под истите услови кои важат подеднакво за сите. Доколку се укинат субвенциите ќе загубат граѓаните на Македонија, односно ќе патуваме поскапо, а ако поради тоа почнеме да патуваме поретко некои линии ќе бидат укинати. Но тоа веројатно им одговара на следбениците на црпнатиот од Муртино кои се држат до девизата - што полошо за Македонија подобро за нас.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by defo Нед Јун 05 2016, 23:45

трендафил напиша:Информирај се пред да напишеш нешто. Објаснувањето е дека Аустриан Еарлајнз смета дека Визеар со субвенциите има повластена положба. Иако никој не и пречи на австриската компанија да ги намали цените па да заслужи субвенции под истите услови кои важат подеднакво за сите. Доколку се укинат субвенциите ќе загубат граѓаните на Македонија, односно ќе патуваме поскапо, а ако поради тоа почнеме да патуваме поретко некои линии ќе бидат укинати. Но тоа веројатно им одговара на следбениците на црпнатиот од Муртино кои се држат до девизата - што полошо за Македонија подобро за нас.

Виз ер добива 10 евра по карта од владата и тоа мислам, само за поаѓање од Македонија. Така да ќе плаќаме плус 10 евра само. Ама ќе имаме црно петно.П.С Престани да верглаш на сите теми едно исто, црпнатиот, црпнатиот...стварно не си интересен.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Нед Јун 05 2016, 23:53

А зошто тоа што Грција која е членка на ЕУ не и пречи на бриселската администрација, а кај нас стално бараат нешто иако не не сакаат како Македонија и Македонци да им се придружиме. И зошто ја цензурираа нашата енциклопедија и ниту една друга на светов.
Еве едно мислење како ќе заврши Заев.
-Заев треба да биде среќен ако од сево ова извлече жива глава и заврши на буништето на политиката. Да се повлече, не успеал, не испорачал, се повлеков и чао. Со тоа треба да биде пресреќен! – вели професорот Андонов во интервју со Ивона Талевска.
Тој како споредба ја зема ситуацијата со Немцов во Русија, споредувајќи дека и таму како и тука Немцов почна да соработува со Сорос, УСАИД и американците, зема пари, не испорача и го убија Чеченци, на среде улица, а потоа се обидоа убиството да го префрлат како вина на Путин.
Откако Путин докажа кои биле убијците, сега Сорос има забрана за влез во Русија, а медиумите заборавија на атентатот – вели Андонов. (Се мисли на слободните медиуми од западната цивилизација, што би рекле ЗНМ кај нас - забелешка Трендафил)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by Гостин Пон Јун 06 2016, 19:24

Sakash da veruvame na izjavi na nekogo izlezen od shupakot na Grujo samo za edna uptreba...Andonov si ja opishuva sopstvenata sudbina...A so mechkata od peshtera shto ukrade milioni od narodot kje se pozanimavaa reformiranoto javno obvinitelstvo i sudstvo, vednash posle fer i demokratski odrzhanite izbori...Isto i so ministerot za dodeluvanje tenderi na Ivonche-milionche, koj uspeshno, barem zasega gi ubiva dijabeticharite vo Makedonija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Сре Јун 29 2016, 09:24

И ова со ИПА фондовите изглезе дека е само уште еден пропаганден налудничав потег што го лансираше ВанХауте, а со радост го прифатија соросоидите и сдсмОВЦИТЕ.

Дневник

Исто е и кога се работи за наводното владеење на правото, кога куртон револуционерите и нивните газди сакаат да наметнат свои правила во правото спротивни на Уставот и законите.

Дневник

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by трендафил Сре Јун 29 2016, 14:31

Вашите газди сакаат да наметнат диктатура и во Србија. Таму на протестите на соросоидите, во првите редови има и представници на амбасадата на САД.
Ајде овде да напишам и дека по бомбашкиот напад на аеродромот во Истанбул, Ердоган разговараше со Путин. Не со Обама или некој од НАТО. Треба ли многу ум за да се поврзе дека терористите од ИСИЛ и куртон револуционерите на Замир и Заев имаат ист газда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Истрага за ИПА фондовите во Македонија Empty Re: Истрага за ИПА фондовите во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот