Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

4 posters

Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by defo Саб Jул 02 2016, 17:41

Македонија ќе остане без 27 милиони евра од ИПА фондовите, а за уште 50 милиони евра се разгледува, дискутира. Македонија не придружувајки се кон реформските процеси остана без 27 милиони од ИПА фондовите. Што е голем удар за нашата земја. Уште поголем шамар е за политичката партија на власт која сега сака целата вина да ја префрли на опозицијата. Во немоќта т.е несакањето да изврши реформи за враќање и зајакнување на демократијата, ДПМНЕ како заложници почнуваат да ја земаат целата држава. Одат дотаму што дури би се откажале од ИПА фондовите само и само да го зачуваат своето задниче на слобода. При бидејки веќе не станува збор за добивање на власта, веќе станува збор за нив лично. Со самото губење на одредени сума од ИПА фондовите ќе има импликации во земјоделството, руралниот развој,креирањето на одржливиот развој, инфраструктурните проекти за кои конкурираат општините пред ИПА фондовите. Државата ќе мора да одели суми пари за тие проекти, кои инаку би биле финансирани преку ИПА фондовите.


Последната промена е направена од defo на Саб Jул 02 2016, 17:42. Мислењето е променето 1 пати
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by defo Саб Jул 02 2016, 17:41

И да за Трендо и остала ДПМНЕ-оска копманија, СДСМ не може да помогне никако во одземање на тие пари. Се што бараше и бара СДСМ и јас и сите нормални луѓе интелектуалци се фер и демократски избори. И никој ниту јас, ниту било кој кој е против Груески и неговиот испрдок ДПМНЕ не е среќен од одлуката за повлекување на дел од средствата од ИПА фондовите, ради погоре кажаното.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by osa Саб Jул 02 2016, 23:54

ete i toa bidna ...no mislam deka sega pak ke ja obvinata i za ova opozicijata.....se nadevam ke imaat sila da objasnat deka vlasta e kriva ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by Kalinda Нед Jул 03 2016, 02:16

Зошто треба власта
да биде виновна ?
Се знае дека
опзицијата е виновна
за случувањата
во државата .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by трендафил Пон Jул 04 2016, 09:01

И што сега. Заради уцената со 27 милиона евра треба да дозволиме фашистите од Сорос и СДСМ да влезат во власта, да ги срушиме спомениците за значајни личности и настани од нашата историја и да си го смениме името и идентитетот? Ако појдеме по вистинскиот пат можеме да имаме пристап до многу поголемите кинески фондови без попатни уцени. Под вистински подразбирам да не се обидуваме со глава да удараме во ѕид, односно да пробуваме да влегуваме во НАТО копе не не прима и по осум години откако ги исполнивме условите и во ЕУ која не ги почнува преговорите со нас по 7 години откако ги исполнивме условите. Или по пет години откако Меѓународниот суд во Хаг пресуди дека НАТО не го почитува правото во врска со нашето непримање во членство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by defo Пон Jул 04 2016, 20:54

Македонија исклучена од идните европски проекти

И сега , Македонија полека полека станува дупка......
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на форумот за Западен Балкан во Париз соопшти дека 96 милиони евра ќе бидат доделени за железнички проекти во Србија, Албанија и Косово и уште 50 милиони евра за зелени проекти.

Меѓусебно ќе се поврзат, ќе изградат брзи патишта, хотели, бензински, инвеститорите ќе одат нормално во тие земји каде има поразвиена инфраструктура. Нас ќе ни останат пенисите и тестисите од коњите и биковите.

Колекески потврдува  дека Брисел ги запира парите и за два клучни транспортни проекти за годинава, експресниот пат Градско - Дреново и пругата до Бугарија или над 35 милиони евра.

Така ни останува само она дека со Кинезите сме 2 милијарди , а без нив сме само два камиона народ...кој ќе биде по се изгледа изолиран. Кои ќе почне да тоне....наздравје
Ова може да биде само почеток на финансиско изолирање на Македонија што зависи од исходот на политичката криза додека Европската Унија веќе го губи трпението.

П.С неможат на атот маваат на самарот.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by трендафил Вто Jул 05 2016, 19:51

Ако очекуваш да ти честитам за тоа што успеавте со веќе повеќегодишно, ајде ќе напишам само специфично, однесување да направите штета за Македонија, нема да го направам тоа. За среќа тие 27 милиона во моментов не и значат ништо посебно на Македонија. Ништо ново не е ниту однесувањето на земјите од НАТО и ЕУ кои имаат идиотски однос кон Македонија од почетокот. Но пак ќе напишам, за среќа, имаме влада која може тоа да го компензира, а и опкружувањето веќе не е исто па не мораме да се потресуваме на уцените. Поточно кажано на обидите за уцени. Сигурно нема да дозволиме за 27 милиона евра предавници да ни бидат власт иако бегаат од избори измислувајќи стално нови изговори. Што направивте со понудата директно со ДИК да се договорите како сакате да го прочистите списокот. Кој патем излезе дека бил чист отсекогаш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by osa Вто Jул 05 2016, 21:01

Koga na odmor trendo?ushte li se bogatish branejki neodbranlivo !!!!???

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by трендафил Сре Jул 06 2016, 15:49

Само го кажувам моето видување на работите. Истото го правите и вие. Не сум фашист па да сметам дека сум секогаш во право, но очекувам дебата, а не напад поради напад. Мислиш ли дека бегањето на СДСМ од избори нема врска со ИПА фондовите и што е виновна владата доколку ДИК навистина не го прочистил избирачкиот список. Посебно во што е вината на сегашната влада за работата на поранешниот министер за внатрешни Оливер Спасовски кој требаше да биде главен асистент на ДИК во прочистувањето на списокот. Колку што гледам јас списокот е чист во согласност со сегашните закони, па СДСМ преговара за повторна промена на законите. Но во секој случај сомнителните за вас гласачи, кои во најголем дел се од изборната единица 6 не можеле да имаат посериозно влијание на резултатите од последните избори. А што се однесува до медиумите ваша желба е единствени што ќе финансираат во таа област да бидат странци, односно Сорос и некои амбасади. При тоа да не се финансира ниту еден медиум што се бори за нашите човекови права, односно за сочувување на нашето име и нашиот идентитет. Ако грешам кажи каде сум погрешил па да можеме да ја продолжиме дискусијата и да видиме кој е во право. Без разлика што мислиш дека вистината пласирана од според мене странските платеници е света и непогрешлива.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by defo Сре Jул 06 2016, 19:39

Сега кога немате пари за купување гласови не верувам дека ќе прифатите избори.....пошто без пари знаете како ќе поминете......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by defo Сре Jул 06 2016, 19:59

ВМРО-ДПМНЕ до Хајнл: СДСМ да докаже дека нема да бара одлагање на изборите

И ево ДПМНЕ се спрема за немање или одлагање избори во услови кога немаат пари за купување избори.....А Трендолакис...фуфкаа...ааа полни гаќите....а тече низ ногавици..топло........

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите Empty Re: Македонија останува без 27 милиони евра од ИПА фондовите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот