Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

3 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 21:43

Па многу си е добар зборот немам ништо наспроти. Види за еден Бугарин е тежко да збори на македонски во сите му детали, има многу зборови кои се си б.. македонски ама излегле од употреба (користенjе) во Бугариja уште ори предедо му.Не дека се заместени со некакви подобри, голем броj од нив се од источните диjалекти но човек просто ги разбира ама кога треба да збори и се не секjава за нив.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 21:44

Не грижи се Фири, ке се разбереме...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 21:46

А и изгледа мачно учим jазици, толку пати сум видел "банирани сте засекогаш" и ете го заместив србизмот коjшто ми падна напамет со бугарски книжевен зборSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 21:57

luxor напиша:Не грижи се Фири, ке се разбереме...
О нема проблеми и каj нас имаше српска телевизиjа,а и како е нешто напишано имаш време.Инаку скоро гледав еден клип човек збореше на скопски сленг и то брзо, го разбрав шо сакаше да каже след 5 тото слушанjеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:09

Абе ,а на вас како ви звучи бугарскиот книжевен jазик? Претпоставувам дека ова "jа" наместо "е" ви звучи странно како мjаучене на мачка но инаку други впечатоци? Македонскиот на мене многу ми зависи од оваj kojшто збори понекогаш си е нправо како српски на 90% понекогаш сосема како на бугарски диjалект со многу стари зборови.Многу зависи од конкретниот човек коjшто збори. А бабами како кажа на една македонкка "Побавно, ке паднеш по тие скали" и таа ауу и каj нас им се вика скали на книжевен бугарски е "стълби"Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 22:11

Фири јас не сум лингвист, но мислам дека пред се зависи од дијалектот на кој човекот зборува...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:12

Не бе каков е твоjот личен впечаток заеби ги лингвиститеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 22:14

Фири јас го разбирам.Немам проблем со бугарскиот книжевен јазик.Но сепак постојат зборови кои ми се непознати...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 22:14

Mene bugarskiot knizeven jazik mi zvuci najmilozvucno od nekoe ubavo blgarsko momice!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 22:17

p.s. Ustvari ako e momiceto navistina ubavo (kakvi sto gi imaat vo Blgarija vo dovolni kolicini) mozhe i na japanski da zbori - nemam problem da ja razberam!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:20

Па тоа е сосема нормално, кога се кодифицирал бугарскиот книжевен jазик поразвиени економски и книжевно (повекето поети и писатели од времето на Преродбата се од централна Бугариja) и западните диjалекти не се многу претставени.Каj вас па причините се политички -кога се кодифицирал jазикот за да се разл;икува максимално од бугарскиот книжевен се примени како основа централни и западни македонски диjалекти. Да не збориме за илjадниците србизми уште од српската 25 годишна окупациjа па потоа од Jугославиjа кога српскиот беше лингва франка за сите републики.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 22:20

Nekoja kako ovaa sheiku ?

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Malina148

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 22:24

What a Face
Lele mori majko.......

p.s. Firi e onoj od Vodenicata so Volot sto se ranea, ili? Mnogu nekako literaturno i kulturno zagrizen ???
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 22:25

Да тој е.Но Фири исто така знае да биде учтив кога е меѓу пријатели...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 22:30

Pa togas ako e ljubezen neka ni prevede sto i pisue na gornava ....toa so belo na crna pozadina? Na kirilica ili latinica ke da e?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:31

Многу и изкуствена (вештачка) устата на ова не ми се допагja:)
Eве шо е убавоSmile Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 O920lu


Последната промена е направена од Фири на Сре Јан 21 2015, 22:37. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 22:33

To so ustata e mal problem - kesa na glava!
p.s. slikava ne ti otvara ili treba da ja zamisljame?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Гостин Сре Јан 21 2015, 22:34

Некаде си погрешил Фири, не чини линкот...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:37

Види пакSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 22:41

Odma da ja pratis u meana za shankerica - dodeka e otvoren konkursot!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:43

Шо збориш бе мини на човечка азбукаSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:45

Инаку пак да кажам, можам бесплатно насекаде во овоj форум да прекрстим Send на ИспратиSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:46

Ама вие ке примите техничка помош поскоро од албанец одколку од БугаринSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јан 21 2015, 22:47

Pa velis "Mini ima na azbukata"...zajebi
p.s. sala na strana, pocnav uste od vtoriot post na kirilica, ama da izvines mi treba policaec da mi gi navogja bukvive - site se kaj sto netreba, dignav race, pa Firi nek se luti kolku saka. Smile
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Фири Сре Јан 21 2015, 22:54

Е кога станеш писмен ке збориме пак и сопри со таа шала на македонски е шегаSmile
Сами си го не почитувате ни jазикот ни азбукатаSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете - Page 2 Empty Re: Тема за се онака може и без врска, текнало ви нешто па сакате да кажете

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот