НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Вто Aвг 30, 2016 5:34 pm

За дечињата...

ФОТО: Нова градинка во Радишани, ќе згрижува 120 дечиња

Нова градинка со капацитет за згрижување на 120 дечиња, денес беше отворена во населбата Радишани, општина Бутел.

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Spasov2-radisani-640x360

Градинката се простира на површина од 500 метри квадратни, со 5 занимални и посебна медицинска соба за згрижување на болните дечиња.

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов истакна дека со овој нов капацитет нема повеќе да има листи на чекање за упис на дечиња во градинка од оваа населба.

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Gradinka-radisani-640x360

Тој посочи дека изградбата на градинката е започната пред помалку од една година и во неа се инвестирани 10 милиони денари од страна на општина Бутел, а со средства од МТСП градинката беше целосно опремена.

-Ова е 7-ма градинка по ред што се отвора оваа година. Очекуваме оваа година да ја завршиме со вкупно 15 новоотворени градинки, рече Спасов.

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Spasov-radisani-640x360

Тој потенцира дека од 2009-та година до денес се отворени 50 детски градинки.

Градоначалникот на општина Бутел, Петре Латиновски, информираше дека во моментов се врши целосна реконструкција на објект во Бутел 2 кој ќе биде пренаменет за детска градинка која ќе згрижува дечиња од ова населено место.

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Gradinka2-radisani-640x360

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Gradinka3-radisani-640x360

http://kurir.mk/republika/skopje/foto-nova-gradinka-vo-radishani-ke-zgrizhuva-120-dechina/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Вто Aвг 30, 2016 6:02 pm

Баш убаво што владата се грижи за децата. Мора децата некаде да престојуваат додека родителите се на работа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Вто Aвг 30, 2016 9:09 pm

Predizborna manipulacija...Nit deca nitu pak personal ima primeno...Dpmne-ofcite prodolzhuvaat po staro...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by osa on Сре Aвг 31, 2016 1:03 am

a imashe na televizija ...jas tie shto gi gledam tv kanali nemashe ...znachi neshto krupno sokrile shto ja nema TVTelma , ili TV 24 vesti ...moze da se kladam ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15749
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by osa on Сре Aвг 31, 2016 1:05 am

Teo напиша:Predizborna manipulacija...Nit deca nitu pak personal ima primeno...Dpmne-ofcite prodolzhuvaat po staro...

aj da vidime shto ke ISKONTROLIRA noviot minister od tehnichkata vlada (ako se formira ) pa ke se znae koj laze koj ne ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15749
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 8:14 pm

Se dokazhuva deka se ova so gradinkava e predizborna manipulacija...Melnica doznava deka vsushnost nitu ima personal nitu pak se obezbedeni minimalnite uslovi za priem na 120 deca vo gradinkata...I ako utre navistina tamu bidat odneseni 120 dechinja tie kje bidat prepushteni na samite sebe...Gladni, zhedni i bez potrerbnata nega...najverojatno site tie koi kje gi odnesat decata kje bidat vrakjani pod nekakov izgovor, no vazhno Dime se slika srekjen kako koga Dedo Mraz mu nosi podarok za nova godina bidejki mu bil poslushen na liderot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Сре Aвг 31, 2016 8:16 pm

Sepak postoi nadezh...Ako denes liderite na chetirite politichki partii potpishat deka uslovite za izbori se ispolneti za nekolku denovi se formira tehnichka vlada...Shto kje bide mozhnost ministerkata Remenski da stavi kraj na manipulaciite i zloupotrebite na decata od strana na dpmne-ofcite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by osa on Чет Сеп 01, 2016 2:12 am

ako nema izvestuvanje od televiziite koi ne se pod kapata na vlasta ,jasno e deka tamu neshto ne e vo red .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15749
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by osa on Пет Сеп 30, 2016 8:03 pm

i posle eden mesec od otvaranjeto ,seushte e haos : nema zeni koi ke chistat ,nema vospitachi i negovatelki koi ke gi zgrizat tie deca .....no ima NAGLO OTPISHUVANJE na decata ..ostanaa ushte samo pet dechinja ...onie najhrabrite ....od vkupno 120 deca ,sega samo pet ...ha ha ha ....ministerke shto ne ispratite kontrola ...mladite vmrovke za chuvanje na pet deca ke zemat plata ista kako onie shto ne se od DPMNE i chuvaat 28-31 dete

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15749
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by luxor on Вто Фед 21, 2017 10:59 am

Деца од градинките во Скопје ќе разменуваат играчки преку шведската програма Ритој

Иницијативата на Ритој за размена на играчки овој месец ќе се спроведе првпат со 100 деца кои ќе си разменуваат и подаруваат играчки. Една од целите на оваа активност е децата да стекнат искуство за основите на одржливата потрошувачка преку игра и забава.

Преку активностите на Ритој за размена на играчки, децата избираат од своите играчки со кои тие веќе не си играат и ги разменуваат за печати во нивната Ритој книшка. Овие печати потоа можат да се користат за децата да ги заменат со други играчки. За време на настаните за размена на играчки, децата можат и да поправаат или да креираат иновации составени од скршени играчки во Ритој лабораторијата, или преку иницјативата „Дар од срце“ да донираат играчка за дете кое било принудено да ја напушти својата земја.

Ако се фокусираме на нашите деца и на идните генерации, ќе помогнеме да се изгради поодржлив и поубав свет исполнет со љубов за сите нас. Ова е идејата која го мотивираше социјално претпријатие Ритој кое е наградено во Шведска, а кое во наредниот период ќе се спроведува и во Македонија, соопшти Амбасадата на Шведска.

Ритој ќе соработува со организацијата „Save the Children“ и ќе организира посета со игра на Транзитниот центар во Гевгелија, каде донираните играчки од децата од Македонија ќе бидат предадени. Со педагошките вежби на Ритој децата, исто така, ќе научат и за нивните права според Конвенцијата за правата на детето на Обединетите нации.

Во врска со активностите за размена на играчки во Скопје, партнерите во проектот ќе одржат заеднички семинар и работилница на 23 февруари. Фокусот ќе биде да се истражи пристапот како компаниите, јавниот сектор и невладините организации во Македонија преку соработка можат да креираат одржлив и приемчив свет за децата од сегашната и идните генерации. Неколку шведски компании во Македонија веќе изразиле интерес да поддржат повеќе Ритој активности за децата од Македонија.

Во Шведска Ритој има опфатено повеќе од половина милион деца преку активности за размена на играчки, изложби и организирани нетоксични места за игра.

http://netpress.com.mk/deca-od-gradinkite-vo-skopje-ke-razmenuvaat-igracki-preku-svedskata-programa-ritoj/
luxor
luxor

Број на мислења : 5383
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Вто Фед 21, 2017 12:59 pm

ДечинJата се се. Немаш поеке од 2? Се мислиш/праваш патриот? Не ,ти си предавник драги/а.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by luxor on Сре Фед 22, 2017 1:03 pm

А колку тоа треба да имаш? И зошто?
luxor
luxor

Број на мислења : 5383
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 1:16 pm

Наj малко 3. Инаку дегенерираш нациJата ке те пенсионират речиси може и след смртта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by luxor on Сре Фед 22, 2017 1:24 pm

Ти од Грујо да не си учел? Тој кај нас дава пари за трето дете.
luxor
luxor

Број на мислења : 5383
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 1:38 pm

prvo ke crknes././penzija davaat posmrtno/.;,.
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 1:47 pm

Па ова е проста аритемтика не jа открил ГруJо. Инаку чисто биолошки лугето стануват се постари па и возараста за пензиJа се дига оти нема млади и нема коj да работи...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 1:47 pm

Шо Заев да не сака да ви скопи па да немате деца? И он сака минимум 3.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 1:49 pm

za sto da raboti be.//.za sitni pari?>>?
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ Empty Re: НОВА ГРАДИНКА ВО РАДИШАНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот