Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НОВА ВЛАДА

+7
TRAJCHE
Bosonoga
Luxor
SHARENI
Teo
трендафил
osa
11 posters

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty НОВА ВЛАДА

Пишување by osa Чет Јун 01 2017, 00:42

Избрана новата Влада на Република Македонија
Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри.

Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на сплотување, а одговораше и на прашања и забелешки од дводневниот претрес за избор на влада.

Радмила Шекеринска-Јанковска е избрана за министер за одбрана, Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски за министер за финансии, Никола Димитров за министер за надворешни работи, Рената Тренеска Десковска за министер за образование и наука, Горан Сугаревски за министер за транспорт и врски, Љупчо Николовски за министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Мила Царовска за министер за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски за министер за информатичко општество и администрација, Садула Дураку за министер за животна средина и просторно планирање, Крешник Бектеши за министер за економија, Билен Саљији за министер за правда, за министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, за министер за здравство Арбен Таравари и Роберт Алаѓозовски за министер за култура.

Во тек е давањето свечени изјави на новиот Владин состав.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Чет Јун 01 2017, 07:14

Нека и е Господ на помош и на владата и на нас. Еве во кои термини Геровски му плаќа на Фрчковски за нејзина реклама, а како Фрчковски на Геровски му наредува во која насока да ја усмери поддршката на новата влада._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by osa Чет Јун 01 2017, 15:15

Chestitki za prviot raboten den na novata vlada ....primopredavanje na kabinetite od starite na novite ministri

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by osa Чет Јун 01 2017, 15:21

Rano si stanal trendafile,ili son ne te fati cela nok .....more da ne slaveshe i ti shto konechno si sloboden .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Чет Јун 01 2017, 15:41

На 64 години не очекуваш ваљда да спијам до 15 часот или да се трезнам од мамурлукот по прославата на стотина шарени револуционери по формирањето на тиранската влада. Гледам дека и дедото на малата Тамара, Бог да ја прости, помислил дека со тиранската влада секој ќе моѓе да го убие кого сака, па „чекаше“ Агим Заев да стане премиер за да се обиде да го убие поранешниот министер за здравство. Затоа што смета дека тој е виновен за смртта на неговата внука, па по албанските обичаи има право на крвна освета. Феноменален почеток на новата влада.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Чет Јун 01 2017, 15:48

Да дополнам. Не чекам до полноќ нешто што знам дека сигурно ќе се случи, а сигурно се случува тоа што демократски го наметнува меѓународната банда што се само нарекува меѓународна заедница. По ваши мерки јас и до сега живеев на СЛОБОДНА ТЕРИТОРИЈА, односно во општината Чаир кај што и до сега владеевте преку коалициониот партнер ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Чет Јун 01 2017, 16:23

Колку што гледам до сега честитки до владата има само од меѓународната банда што инсталира своја вазалска власт од Македонија. Мислам дека повеќе треба да им се упатат честитки на Бејли, Хан, Могерини, Столтенберг и другите што честитаа отколку на Заев. Сигурно е дека протоколарно ќе честитаат и други, но подоцна. Колку повеќе мислат дека владата е наметната толку подоцна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Чет Јун 01 2017, 18:14

Изгледа уште славите па ве нема на форумов. Гледам денес дека Заев го сруши рекордот на Латас во брзината на добивање на сертификат дека против никој од новата влада нема судска постапка од СЈО. За судењето што Заев го избегнува повеќе од една година со средби со некој дипломат токму во време на судењето ни збор. Во секој случај заборавив да ви честитам на вашата влада, влада на СДУИ, социјалдемократска унија за интеграција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by Teo Чет Јун 01 2017, 21:50

Da pochituvan Trendafile...Si zedovme sloboda da slavime i da se opushtime malku posle poslednive edinaeset teshki godini za makedonskiot narod i drzhava...Ne e mala rabotata, srushivme rezhim so penkalo pa zatoa pochituvan chlenu na forum Melnica ti posakuvame i tebe konechno da se opushtish i da uzhivash vo slobodata...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Пет Јун 02 2017, 07:17

Ајде повторно да напишам дека по ваши мерки јас и до сега живеев во слобода, во општина Чаир каде што подолго време на власт е „реформската“ ДУИ, која е дел од „реформската“ влада што ја инсталира меѓународната банда што самата себеси се нарекува меѓународна заедница. Исто како што и оваа влада самата себе си се нарекува реформска. Обично тие што така зборуваат за себе се лажговци. Останува да се надевам дека сега ќе биде исклучок, но да бидам искрен надежите ми се мали. Посебно затоа што јас имам локално искуство со реформите на ДУИ, на пример. Останува и фактот дека обично земја во која победникот на изборите не е дел од власта има нестабилност сама по себе. Среќа е што ВМРО не сака војна во Македонија па проголтува многу работи. Не се заврте кон Русија или Кина во борбата за власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by Teo Пет Јун 02 2017, 09:55

трендафил напиша: Исто како што и оваа влада самата себе си се нарекува реформска. Обично тие што така зборуваат за себе се лажговци.

Pochituvan Trendafile kje mi dozvolish da ti se zablagodaram shto konechno ja kazha vistinata i so vistinskoto ime go nareche tvojot dosegashen pastir i negovata vlada koja deset godini bezuspeshno se obiduvashe da ja unishti edinstvenata drzhava na makedonskiot narod...

Груевски: СДСМ треба од нас да учи што е реформска влада
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Пет Јун 02 2017, 16:56

Груевски тоа го кажа на заминување и зборува за завршени реформи. Факт е дека Македонија има напредок на сите економски листи правени од експерти и меѓународни институции, освен на тие правени од платениците на Џорџ Сорос ширум светот, а најчесто од македонски полатеници од кои дел сега се во владата и собранието како дел од СДУИ (социјалдемократската унија за интеграција). Факт е и дека единствена „реформа“ што ни стои на патот за членство во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ е промена на нашето име и кршење на нашите човекови права со промена на идентитетот. Посакувам владата на СДУИ да биде реформска, не по прашањето за име и идентитет, затоа што тоа е најдобро за Македонија, но мали се шансите за тоа. Ако приоритет на обвинетиот Заев е како да ги прогонува тие што го гонат за криминалот, на пример за еврата кај Вицето, тешко е да се поверува и дека ќе владее правото. Смешно беше кога Заев извади сертификат од СЈО дека против никој од новата влада не се води обвинение, кога такви сертификати издава по закон судот. Кој сите знаеме дека не би издал таков сертификат затоа што против Заев се води процес кој тој го одбегнува со наводни состаноци со дипломатски претставници од меѓународната банда што се само нарекува меѓународна заедница.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by SHARENI Пет Јун 02 2017, 18:12

a na srpskion spijun latas koga onaa mustaklestata mu izdade uverenie deka ne spionira toa ne bese smesno i togas sudot ne izdavase nisto?
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Пет Јун 02 2017, 18:39

Се согласуваме колку што гледам дека таквите експресни потврди се смешна работа. Само што тебе ти е смешно кога се работи за Латас, а немаш ист однос и кон уверението на Заев, кој го подобри рекордот на Латас во брзината на добивањето на овој документ. Латас не е премиер, ако не сакаш да го следиш едноставно ќе си пуштиш друг ТВ канал, а Заев е премиер на сите. Не можеш да се префрлиш на друг.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by Luxor Пет Јун 02 2017, 18:53

Трендо, не туку си запнал да ги браниш де Милошовски, де Тодоров. Ако Грујо и бате Саше помислат дека во глава ти се мотаат промени посебно во врвот на мафијашкото здружение ќе ни фалиш на форумов.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Саб Јун 03 2017, 16:29

Сметките за парно греење по доаѓањето на новата влада ќе бидат повисоки во следните три месеци. Се работи за сметките за мај кои се испорачуваат сега, и за јуни и јули.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by Bosonoga Нед Јун 04 2017, 09:35

трендафил напиша:Сметките за парно греење по доаѓањето на новата влада ќе бидат повисоки во следните три месеци. Се работи за сметките за мај кои се испорачуваат сега, и за јуни и јули.tebe ne te odnesoa na prodolzen vikend ,te ostavija da gi branish ?inache smetkite ke bidat mozebi povisoki zatoa shto vo tekot na drugite meseci od godinata se paushalni ,a sega se poramnuvaat .
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Нед Јун 04 2017, 16:03

За напишаното веројатно ти треба психијатар. Навистина ми е тешко да одговарам на платеници што мислат дека сите се исти како нив. Што се однесува до сметките само ги копирав поддржувачите на поранешната опозиција која сега е власт, а власта е нели виновна за се. Ако вие како виновник за тоа што и покрај исполнувањето на условите не добивме покана за прием во НАТО и почеток на преговорите во ЕУ ја сметате сегашната опозиција, а не евроатлантската меѓународна банда што ни наметна нов услов, промена на името не по наша туку по волја на туѓинци, зошто да не ја сметам за сметки врачени сега за виновна актуелната власт. Проверував, не ви заштитено со патентно право вакво однесување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by TRAJCHE Нед Јун 04 2017, 17:57

a be cel si za psihijatar. so kur baras te pokanat u taa euroatlantska banda ako taa e takva ebate.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by Teo Нед Јун 04 2017, 18:46

Vremeto teche...I bidejki ovaa tema e za novata vlada samo da potsetam deka denes e posledniot den za SJO...Sega novata vlada kje se soochi so prviot poseriozen ispit i kje vidime dali gi biduva za promeni ili samo zamenivme muda za bubrezi...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Нед Јун 04 2017, 22:04

Нема потреба од две обвинителства што ќе ја гонат опозицијата, бидејќи е сигурно, така секогаш било до сега, дека власта ќе го стави под контрола судскиот систем. И без комплетен реизбор на обвинителите и судиите. Мислам дека СЈО всушност и не работеше за СДСМ, ДУИ или Алијансата на Албанците, туку за евроатланската банда што се нарекува меѓународна заедница. Нив не ги интересира дали е некој криминалец или не, туку дали работи за нивни интереси или не. Од амнестирани9 криминалци, без разлика дали за тероризам во 2001 година или за поткуп од две евра на едно евро )по едно за Вицето и црквата, тешко е да се очекува објективно судство кое ќе ги гони и нив.
Кога сме кај власта, не знам дали по укинувањето на екстерното тестирање ќе биде укинат и алко тестот на возачите. Овој тест им причинува траума на многу возачи и нивните семејства.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by Luxor Пон Јун 05 2017, 08:43

трендафил напиша:Нема потреба од две обвинителства што ќе ја гонат опозицијата, бидејќи е сигурно, така секогаш било до сега, дека власта ќе го стави под контрола судскиот систем. И без комплетен реизбор на обвинителите и судиите.

Така беше за време на владеењето на твојот пастир Грујокио. Се изнаслушавне за сваровски судии и обвинители. И затоа тогаш не се плашеше, партиските војници како тебе беа заштитени. За среќа во Македонија постојат и правници со интегритет кои ќе ги заменат досегашните пушачи на дпмне. И сега те ужаснува и самата помисла на независно судство.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by osa Пон Јун 05 2017, 12:44

Chestitki za prvata vladina sednica na koja sigurno ke se donesat novini za podobruvanje na zivotot na graganite na drzavata

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by трендафил Пон Јун 05 2017, 15:20

TRAJCHE напиша:a be cel si za psihijatar. so kur baras te pokanat u taa euroatlantska banda ako taa e takva ebate.
Никогаш не сум сакал да бидам дел од т.н. длабока држава. Не значи ниту дека ако врхушката не чини, дека не чинат ни луѓето. Европските граѓани, преку своите европратерници секогаш изгласуваат резолуција за почеток на преговорите со Македонија со години на ред, откако владата на Груевски ги исполни условите барани за тоа, а европската диктаторска врхушка го отфрла решението на пратениците. Ако е за тебе вообичаено да го бараш тоа што единствено го знаеш, има луѓе што се за демократија, што подразбира избор.
luxor напиша:
трендафил напиша:Нема потреба од две обвинителства што ќе ја гонат опозицијата, бидејќи е сигурно, така секогаш било до сега, дека власта ќе го стави под контрола судскиот систем. И без комплетен реизбор на обвинителите и судиите.

Така беше за време на владеењето на твојот пастир Грујокио. Се изнаслушавне за сваровски судии и обвинители.  И затоа тогаш не се плашеше, партиските војници како тебе беа заштитени. За среќа во Македонија постојат и правници со интегритет кои ќе ги заменат досегашните пушачи на дпмне. И сега те ужаснува и самата помисла на независно судство.
Посакувам независно судство. Но многу ми е тешко да поверувам дека кога еден криминалец треба да прави реформи нема прва помисла да му биде да ги прогионува тие што него го сомничат. На пример за по едно евро кај Вицето. Вашиот лидер е и амнестиран криминалец и осомничен за криминал. До ден денешен нема побарано симнување на аболицијата за Глобал, а има право на тоа. Груевски нема ниту една амнестија. Побара укинување на сите без исклучок.

osa напиша:Chestitki za prvata vladina sednica na koja sigurno ke se donesat novini za podobruvanje  na zivotot na graganite na drzavata
Една од првите одлуки е барање начин да се урне оградата околу владата, која е подигната поради опасност од тероризам (нели владата беше два пати ракетирана, сега ќе помислам дека тоа е од ваши активисти како тие во Диво Насеље па не постои опасност по нивниот сојузник Заев, па ограда не е потребна).Малку ме чуди кога некој што бара кривична одговорност и кој ја отворил вратата од Собранието, кое треба да е поотворено за народот од владата, сега изигрува отвореност. Не знам ниту какви клупи можат да се направат од оградата, освен ако тоа шпицовите од ковано железо не им одговараат за нешто на вашите од ЛГБТ заедницата. Во секој случај владата има 100 дена за ненапаѓање освен во ресорите што ги водевте и во старата влада, МВР на пример, па ќе се воздржам од давање коментари. Затоа и коментирав дека очекувам укинување на алко тестот, затоа што за многу возачи и нивните семејства е стресно кога мораат да дуваат, а ако тестот биде позитивен и да платат казна и да не возат некое време.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by nino Пон Јун 05 2017, 15:46

груевски не му ни требаше амнестија затоа што судството беше во негови раце. ама сега можеби пишман е што ја одби амнестијата од другарчето неговот прецедникот Иванов.

кратковиди излегоа, мислеа они вечно ќе се на власт.

а за секое евро што заев го има украдено, грујо и компанија има земено илјада евра. ненаситни беа. се развалуваа и пак не им стигаше.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

 НОВА  ВЛАДА Empty Re: НОВА ВЛАДА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот