Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нова влада или нови избори

+13
Zhane
трендафил
Albatros
zozoti
alienmk
Nebula
osa
cvetka
Dino
defo
Bosonoga
SHARENI
Luxor
17 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Нова влада или нови избори Empty Нова влада или нови избори

Пишување by Luxor Чет Jул 16 2020, 19:12

За 19 и 30 е закажана прес конференцијата на ДИК на која конечно ќе ги дознаеме резултатите. Кој колку гласови добил и кој колку пратенички места ќе има.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by SHARENI Чет Jул 16 2020, 20:05

U stvari nisto ne e smeneto, mandatite ostanuvaat isti. A nova vlada ili pak na izbori mislam deka ke se dogovorat samo ne mozam da kazam koj so kogo.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Bosonoga Чет Jул 16 2020, 20:23

На овие избори гласале 942.334 гласачи. Од нив, важечки гласови се 910.868, а Комисијата сумирала 31.466 неважечки ливчиња.

СДСМ и коалицијта освоиле 327.329 гласа, или 46 мандати

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоиле 315.344 гласа, или 44 мандати

ДУИ 104 587 гласови, односно 15 мандати

Алијанса за Албанците 81.827 гласа, 12 мандати

Левица 37.551 глас, 2 мандати

ДПА 13.891 глас, односно 1 мандат

Изборна единица 1

Коалиција СДСМ 54578 гласови - 8 пратеници
Коалиција ВМРО-ДПМНЕ 50564 - 7 пратеници
ДУИ 19672 - 2 пратеници
АА 14143 - 2 пратеници
ЛЕВИЦА 12124 - 1 пратеник
ДПА 1964


Изборна единица 2

Коалиција СДСМ 47852 -7 пратеници
Коалиција ВМРО-ДПМНЕ 47929 - 7 пратеници
ДУИ 22078 - 3 пратеници
АА 20783 - 3 пратеници
ЛЕВИЦА 5896
ДПА 1821

Изборна единица 3

Коалиција СДСМ 66853 - 9 пратеници
Коалиција ВМРО-ДПМНЕ 71551 - 10 пратеници
ДУИ 3331
АА 992
ЛЕВИЦА 6939 - 1 пратеник
ДПА 242

Изборна единица 4

Коалиција СДСМ 77195 - 10 пратеници
Коалиција ВМРО-ДПМНЕ 74478 - 10 пратеници
ДУИ 293
АА 213
ЛЕВИЦА 6836

Изборна единица 5

Коалиција СДСМ 56622 - 8 пратеници
Коалиција ВМРО-ДПМНЕ 55159 - 8 пратеници
ДУИ 21745 - 3 пратеници
АА 10716 - 1 пратеник
ЛЕВИЦА 4715
ДПА 781

Изборна единица 6

Коалиција СДСМ 24229 - 4 пратеници
Коалиција ВМРО-ДПМНЕ 15663 - 2 пратеници
ДУИ 37468 - 7 пратеници
АА 34450 - 6 пратеници
ЛЕВИЦА 1041
ДПА 9083 - 1 пратеник
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by defo Чет Jул 16 2020, 20:48

Хм, нови избори...нема шанси.....е сега кој ќе ја составува владата ќе видиме.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Dino Чет Jул 16 2020, 21:11

Ahmeti, bez dui vlada nema.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by cvetka Чет Jул 16 2020, 23:06

Novata vlada: vmro-levica-dui.

cvetka

Број на мислења : 248
Join date : 2019-05-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by osa Чет Jул 16 2020, 23:36

nema shansa levica ...mnogu se "kurchat"

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by defo Пет Jул 17 2020, 08:51

Или ќе има нови избори, ради курчот на Левица, пошо ако не ги олади некој се темпирана бомба....Оваа левица со Онаа ленка, каде учествуваа и Савески и онај советникот од Економија Будимир....немаат заеднички, оваа Левица има мал дел ДПМНЕ-оски, и дел очигледно малди дечки, она шо викам несфатени, како шо се нарекуваат, незадоволни од ништо, и гласаа за Апасиев. Ок е и во ред е да се гневни на општеството, ама од таму нема да ги извади Апасиев. Тоа сум 102,5% сигурен.
Така да ако оди СДСМ со Левица и ДУИ тоа ќе биде погребот на СДСМ.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Nebula Пет Jул 17 2020, 10:11

Se soglasuvam i tipuvam so 90% sigurnost deka Mickoski, Apasiev i Ahmeti ke formiraat vlada. Prviot pokazatel za toa se izjavite na Ahmeti po albanskite televizii za navredite na Zaev kon albancite. Dui ima ista mentalna matrica kako vmro i napad kon partijata za niv e napad kon narodot. Vtorata rabota e, iako prva izleze vo javnost insistiranjeto na vmro za odzemanje na glasovite na besa od kontoto na sdsm zatoa sto spored niv tie glasovi pripagaat vo albanskiot kampus. Taka tie bi bile pobednici vo makedonskiot, a se sekavate na dogovorot pobednik so pobednik? Tretiot indikator e postot na Apasiev na fejsbuk. Toj znae deka "otstrel" na politickite protivnici ne e mozen so sdsm na vlast ama e siguren vo toa ako vlasta e vo racete na vmro, tehnickiot minister Culev i Mickoski veke pokazaa koj ke bide nedopirliviot a koj obvinetiot bez ogled ima ili nema delo.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by defo Пет Jул 17 2020, 11:47

Точно е 100% шо си кажал. Е останува да се види колку и како ке функционира владата во ваков состав, поготово со бунтовниот и незгоден карактер на клисарчето.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by alienmk Пет Jул 17 2020, 12:28

Ima da kuti i odrabotuva se sto ke mu naredat. Kako se stanuvase prifesor za vreme na vmro.

alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Luxor Пет Jул 17 2020, 13:44

Вака гледано изгледа како се да било договорено однапред. Ќе видиме дали и спроведувањето ќе биде успешно до крај.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by osa Пет Jул 17 2020, 13:45

Nebula напиша:Se soglasuvam i tipuvam so 90% sigurnost deka Mickoski, Apasiev i Ahmeti ke formiraat vlada. Prviot pokazatel za toa se izjavite na Ahmeti po albanskite televizii za navredite na Zaev kon albancite. Dui ima ista mentalna matrica kako vmro i napad kon partijata za niv  e napad kon narodot. Vtorata rabota e, iako prva izleze vo javnost insistiranjeto na vmro za odzemanje na glasovite na besa od kontoto na sdsm zatoa sto spored niv tie glasovi pripagaat vo albanskiot kampus. Taka tie bi bile pobednici vo makedonskiot, a se sekavate na dogovorot pobednik so pobednik? Tretiot indikator e postot na Apasiev na fejsbuk. Toj znae deka "otstrel" na politickite protivnici ne e mozen so sdsm na vlast ama e siguren vo toa ako vlasta e vo racete na vmro, tehnickiot minister Culev i Mickoski veke pokazaa koj ke bide nedopirliviot a koj obvinetiot bez ogled ima ili nema delo.

a koj ke bide premier vo ovaa kombinacija ...zmicko vchera jasno kaza deka ne pregovara so ultimatum i toj ultimatum za premier albanec ne e prifatliv

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by osa Пет Jул 17 2020, 13:51

inaku okolu "otstrelot "mislam deka netreba da se podceni sdsm so ogled shto sega e polesno zavrshena e prikaznata so imeto ,nato i eu i nemora da se plashi shto zivo ke jade plus i ali go najavi orelot deka se vratil moeto tipuvanje e sdsm 46 + aa 12 + levica 2 + DPA 1 = 61 ili sdsm + dui + dpa =62

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by osa Пет Jул 17 2020, 13:51

se razbira Zaev premier

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by zozoti Пет Jул 17 2020, 13:54

Za nekoj den dui ke se otkaze i od premier i od voveduvanje izucuvanje albanski za site ucenici. Site albanci znaat deka toa e samo pozicioniranje za pogolema dobivka na pazarot za tenderi i rabotni mesta. I slobodno krsenje na zakonot od strana na albancite. Smetkata ke ja platat makedoncite.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Bosonoga Пет Jул 17 2020, 14:10

Malku zauski od nadvor i sdsm, dui i aa ja pravat vladata.

Нова влада или нови избори Img_2100
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Nebula Пет Jул 17 2020, 14:29

Bosonoga напиша:Malku zauski od nadvor i sdsm, dui i aa ja pravat vladata.

Нова влада или нови избори Img_2100

Toa e nepoznatata zaradi koja tipuvav so 90% sigurnost.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by defo Пет Jул 17 2020, 14:39

Па јас лично незнам кој е полошо да е во коалиција со СДСМ Апасчиев или ДУИ. Кој побрзо ќе ги повлече надолу.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Nebula Пет Jул 17 2020, 14:43

X faktorot ne go interesira toa. Zacrtanite celi mora da se ostvarat a politicarite se potrosna roba za niv, barem onie od pomalite zemji.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Dino Пет Jул 17 2020, 14:50

Abe ovija stvarno tolku sigurni ili fingiraat pred da propadnat?

Нова влада или нови избори Img_2071

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Albatros Пет Jул 17 2020, 14:57

Analizata i ravenkata odlicni. Sepak moj tip se sdsm i dui. Ahmeti ke se otkaze od premier a za vozvrat se voveduva albanski vo ucilistata. Zaev od porano ima dadeno slicna izjava vo taa nasoka za jazikot.


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Пет Jул 17 2020, 19:22


Изборна единица 4

Коалиција СДСМ 77195 - 10 пратеници
Коалиција ВМРО-ДПМНЕ 74478 - 10 пратеници
ДУИ 293
АА 213
ЛЕВИЦА 6836

Што би рекле Зоран Заев во својата изборна единица загуби од опозицијата. Да ги ставиме на негово конто и гласовите на ДУИ и АА тоа се 77.701. ВМРП и Левица имаат заедно 81.314. Имаме каѕастрофално лоша обработка и соопштување на резултатите од страна на ДИК. Дури и да имаше целосно уништивање на податоците, неколку часа се доволни за да се вратат истите од некој бекап. Нејасно е и дали хакерите ги имаат личните податоци за сите македонски гласачи.
Што се однесува до одморот на Заев, изгледа дека се вистина гласините дека газдите наредиле уште на почеток на годината (пред редовниот термин за овие избори во април) да имаме експертска влада некое време која откако че ја среди колку толку економијата ќе спроведе предвремени избори, па Заев си дава време да ги префрли бизнисите во странство. За секој случај.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Zhane Саб Jул 18 2020, 11:51


Zhane

Број на мислења : 177
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Саб Jул 18 2020, 17:10

Анализата важи за нормални земји, а Македонија не е нормална туку званично северна. Овие избори ќе останат забележани како најлошо организирани до сега, со катастрофално лоша работа на општинските избирачки комисии, со сомнеж за илјадници бугарски возови. На локалните избори имаше во кутиите гласачки ливчиња од други градови, сега има разлика во бројот на гласови што ги добиле партиите и бројот на неважечки ливчиња со бројот на потрошени ливчиња. Што асоцира на повеќе од 2 илјади бугарски возови. Дури и на возови на ДУИ во етнички македонски средини. Во земја во која некој го продава името, историјата и идентитетот на граѓаните, лесно се купуваат гласови. Демократија до балчак.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот