Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нова влада или нови избори

+13
Zhane
трендафил
Albatros
zozoti
alienmk
Nebula
osa
cvetka
Dino
defo
Bosonoga
SHARENI
Luxor
17 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by osa Чет Jул 23 2020, 23:57

БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: МЕЏУНАРОДНАТА ПРАЌА ПОРАКА - Ахмети и Мицкоски можат да направат „влада во сенка“ и да се договорат неа да ја предводи кандидат на ДУИ. Не повеќе од тоа!
Објавено на 22.07.2020 во 12:32:04 часот | Македонија

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by PRVOBOREC Чет Jул 23 2020, 23:58

Честитки за господинот Заев.

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2610
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by PRVOBOREC Пет Jул 24 2020, 00:23

Имајте немирен сон небањати. Поздрав за добра ноќ со слика од новиот премиер господинот Заев, вашата ноќна мора.

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2611

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by PRVOBOREC Пет Jул 24 2020, 19:14

Добра вечер небањати, ама не за вас.

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2613

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Чет Aвг 06 2020, 20:32

Не знам од кога тоа партијата што ги исполни условите за членство во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ (мислам на легалните услови, а не на криминалните Грција и Бугарија да одлучуваат за нашетп име, историја и идентитет, наместо граѓаните на Македонија) се смета за противник на ЕУ. Колку што гледам шефот на Арифи не мисли како неа и денес се сретнал со Мицковски.

За претходниот пост, човек што веќе има составено влада не би се сликал со тава покриена со фолија.

Да се разбереме, не велам дека Заев нема да успее да скрпи мнозинство, но тоа нема да трае долго затоа што сега него сака да го тргне евроатлантската меѓународна банда која сака т.н. северна Македонија да биде самоодржлива, а не закачена на нивна цицка, а Заев тоа не може да го исполни. Настрана што е неспретен во криминалот што се гледа од далеку во време на неговата власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by PRVOBOREC Чет Aвг 06 2020, 22:07

Очај сте небањати. Очај.
Нова влада или нови избори - Page 3 Eewv0710

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Пет Aвг 07 2020, 19:26

Во ситуација кога изгледа дека во ВМРО нема пратеници од типот на Крсто Мукоски и пата-пата пратеници во македонскиот блок кај досегашната власт и опозицијата во моментов изгледа дека е најверојатна можноста што ја турка и евроатлантската меѓународна банда да имаме широка коалиција и предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Во спротивно се е можно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Пет Aвг 07 2020, 21:27

Изгледа дека старата љубов помеѓу СДСМ и ДУИ е возобновена. Работата може да ја проблематизира пред се БЕСА која според изјавите не мисли да коалицира со ДУИ. Што не значи дека пратениците не може да бидат купени на сточниот пазар. Да сме живи и здрави, до крајот на следната недела најдоцна ќе ја знаеме состојбата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by TRAJCHE Пет Aвг 07 2020, 23:06

Dpmne bara albanec premier.

Нова влада или нови избори - Page 3 Ee2bum10Нова влада или нови избори - Page 3 Ee2bum11
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Саб Aвг 08 2020, 19:18

Единствено сигурно до сега е дека човекот кој скоро две децении е на црната листа на САД, Мендух Тачи, го поддржува Зоран Заев за премиер. Се друго е во доменот на шпекулации. Ќе видиме дали ДУИ ќе биде партијата што руши наводни режими, прво на Груевски, сега евентуално на Заев или прв пат ќе биде срушен режимот на ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Dino Вто Aвг 11 2020, 21:56

A da se setea nasive makedonski partii da napravat vlada so drugite albanci i samo dui da odi opozicija namesto ocite da si gi vadat.Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2081

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by PRVOBOREC Чет Aвг 13 2020, 18:38

Тоа и заслужува.
Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2626

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by TRAJCHE Пет Aвг 14 2020, 15:01

I ovoj go samarale.

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2213
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by osa Нед Aвг 16 2020, 13:16

se znae nova vlada za kratko

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Нед Aвг 16 2020, 19:58

И јас мислам дека СДСМ и ДУИ ќе се договорат за владина коалиција, затоа што никогаш повеќе СДСМ нема да може да изврши толку голема изборна корупција, пред се кај чувствителната категорија Роми, ниту „активистите“ на ДУИ нема да можат да уфрлат толку многу гласови во кутиите. Не се знае ниту во кое својство за кусо време Али Ахмети оди во Хаг. Да потсетам дека и Воислав Шешељ замина како сведок, а заврши како обвинет.
Проблем е тоа што СДСМ сака Заев да биде премиер првите три години, а Насер Зибери да биде премиер четвртата година. Тука ДУИ е во право, затоа што мала е веројатноста оваа влада да има мандат 4 години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by defo Пон Aвг 17 2020, 09:28

Прво и основно, ОК е да има АЛбанец премиер, ама тој заслужно да си ја добие функцијата, да биде сакан од народот(албанци, турци, роми, македонци, власи....) 2009 пример, имаше околу 100000 Македонски гласа, Имер Селмани, после забега човекот.......друго, јас пример како човек исто многу го поштувам Таравари, ако е од партијата на Села, за човек за кој сметам дека треба да биде избришан од картата на политиката во Македонија.
Ако има некој ваков договор, јас не би се сложил и би размислил за кого би гласал на следните избори.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Luxor Вто Aвг 18 2020, 17:30

Решено е прашањето за влада. Заев премиер со четири годишен мандат. Во стоте техничка влада премиерот ќе биде од дуи.

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2417
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Вто Aвг 18 2020, 21:16

Изгледа дека Ахмети се спаси од обвинение за воени злосторства, а доби важни министерски места. На пример тоа за надворешни работи. Интересно е што идната власт сака да го укине еднострано Пржинскиот договор, што не е во ред. Иако лично и јас сум против влегување во влада без мандат од граѓаните. Во ситуацијава не знам дали и колку Македонци гласале за СДСМ за да ја испрати ДУИ во опозиција. Тоа ќе го дознаеме на локалните избори.
Во секој случај честитки пред се до евроатлантската меѓународна банда која успеаа да состават повторно влада по свој терк, да не кажам да наметне вазалска власт, а потоа до извршителите, СДСМ, ДУИ и посебно ќе го истакнам Мендух Тачи кој во овој век е цело време на црната листа на САД.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by defo Сре Aвг 19 2020, 09:18

трендафил напиша:Изгледа дека Ахмети се спаси од обвинение за воени злосторства, а доби важни министерски места. На пример тоа за надворешни работи. Интересно е што идната власт сака да го укине еднострано Пржинскиот договор, што не е во ред. Иако лично и јас сум против влегување во влада без мандат од граѓаните. Во ситуацијава не знам дали и колку Македонци гласале за СДСМ за да ја испрати ДУИ во опозиција. Тоа ќе го дознаеме на локалните избори.
Во секој случај честитки пред се до евроатлантската меѓународна банда која успеаа да состават повторно влада по свој терк, да не кажам да наметне вазалска власт, а потоа до извршителите, СДСМ, ДУИ и посебно ќе го истакнам Мендух Тачи кој во овој век е цело време на црната листа на САД.

Очај, солзи, тече низ ногавици, пошо не ќе може да монтирате случаеви, Панчевски ќе си лежи, Каракамишева нема да стане Ректор на УКИМ....ајде да се надеваме Заев ќе ги опраи работите кои му излегоа од колосек.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Пет Aвг 21 2020, 18:39

Дај Боже да си во право и Изет Меџити, на пример, да се променил и да не биде лош како министер како што беше лош кога не направи ништо за мојата општина - Чаир. Гледам дека веќе скоро 10 дена нема одговор од СДСМ за тие 21 милион евра што во последните две години ги земала фирма на Заеви за обезбедување на ЕВН, што сега се смета како трошок на ЕВН врз основа на кој е поскапена струјата. Нема демант што за други работи доаѓа експресно. И Франфуртер Алгемајне Цајтунг смета дека оваа влада Македонија ја води во Либанско сценарио, односно етничка поделба на Македонци (или словенски Македонци како што пишува во Франфуртер Алгемајне Цајтунг) и Албанци (така пишуваат и Германците без додавка како за Македонците).
Бидејќи живеам во општина во која ДУИ е на власт од првите локални избори со новата етничка поделба, не верувам дека предавањето на нашите пари во рацете на ДУИ ќе донесе нешто добро. Ниту сум сигурен дека Артан Груби како министер за надворешни работи (или било кој негов сопартиец) ќе се бори за Македонија на меѓународен план, посебно ако македонскиот интерес е различен од тој на Косово или Албанија.

https://expres.mk/vodechki-germanski-medium-ja-sporedi-makedonija-so-liban/

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%B0%D1%86-%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%B8-%D0%B0%D1%85%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0/a-54633795

https://m.faz.net/aktuell/politik/ausland/nordmazedonien-erstmals-albaner-als-ministerpraesident-16912309.amp.html?__twitter_impression=true

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Luxor Пет Aвг 21 2020, 18:44

Гледам во дпне сеуште не сте заборавиле папагалски да повторувате едно исто на сто места. Туку кога Жмицко ќе си го исполни ветувањето?

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2418
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Пет Aвг 21 2020, 19:57

Дали Мицковски ќе поднесе оставка не е ниту мој ниту твој проблем затоа што не сме членови на ВМРО-ДПМНЕ. За потсетување, исто ветување имаше и Заев во 2016 година и не го исполни. (Еве нема да пишувам за ветувањата во врска со името, идентитетот, историјата ...) Иако е добро пелени и политичари да се менуваат што почесто, не е неважно кој и на кој начин бара оставка од моменталниот лидер на опозицијата, кој во услови на режим отствари прилично добри резултати. Во секој случај членовите на ВМРО се тие што треба да го сменат лидерот. Во рамки на партијата, не со паради на поранешни градоначалници (ранлива категорија која лесно може да се најде на суд ако не му слугува на Заев) и следбеници на Мијалков. Многу е полесно да се смени лидер на ВМРО (кој и да е) отколку народот да изнуди смена на премиер.
За жал во Македонија имаме законска диктатура, кај што Албанците имаат поголеми права од Македонците, Турците, Ромите, Власите, Србите и другите национални мнозинства, па 15 пратеника од оваа привилегирана етничка заедница значат повеќе од 44 пратеника на ВМРО или исто како 46 пратеника на СДСМ (42 ако се одбијат 4 пратеника на БЕСА и се додадат кој ДУИ).
Чудно е кога власта бара промена на лидерите на опозицијата (иста пропаганда прави и ДУИ врз лидерите на АА и Алтернатива, не и на ДПА). Или сегашната опозиција и диши во врат на власта. Никогаш до сега не е избран претседател на Собрание со само 62 гласа, вклучувајќи го тука и гласот на Талат Џафери кој очигледно гласал самиот за себе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Luxor Пет Aвг 21 2020, 20:18

Важно ти си ја послушал претседателката и си „искочил".

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2419

https://www.slobodenpecat.mk/statusi-za-poddrshka-na-miczkoski-vednash-im-pishala-laskoska-na-site-pretsedatelki-na-opshtinski-komiteti/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by трендафил Пет Aвг 21 2020, 20:38

Ниту сум член на ВМРО, а уште помалку сум го сменил полот па да бидам член на унијата на жени. Но во секој случај да бидам директен ако вие од СДСМ сте добиле наредба да „искочите“ против Мицковски ја зацврстувате неговата позиција кај тие што не ги сакаат Али Ахмети и Зоран Заев со семејствата. Повторно ја играте играта како при промената на Уставот по неуспешниот референдум со уцени и корупција на сегашни и поранешни членови на ВМРО. Реално и до сега претпоставувам дека во секоја демократска партија имало луѓе што не го сакале Мицковски и до сега. Сепак него не би требало да може да го смени власта, без разлика дали се работи за нејзиниот македонски (како држава, не етнички) дел, а уште помалку странските амбасадори и нивни платеници.
Се е релативно. И дали ВМРО ги загуби изборите, затоа што изгледа дека оваа партија има најголема парламентарна група во Собранието.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by PRVOBOREC Пет Aвг 21 2020, 21:25

Ајдеее ги дупи кој стигне и каде стигне.

Нова влада или нови избори - Page 3 Img_2633

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Нова влада или нови избори - Page 3 Empty Re: Нова влада или нови избори

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот