Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 1:56 am

Читам и не верувам на очите си.Во  вашата википедиJa:
По капитулацијата на Царството Бугарија, германските сили се повлекувале со големи загуби. А со ослободувањето на Гостивар и Тетово завршило целосното ослободување на Вардарска Македонија.
Значи 300 000 германска воJска се повелкувала со големи загуби. Од кого?
Таму пишува:
Во времето на завршните операции за ослободувањето на Македонија, под командата на Главниот штаб на Народноослободителната војска на Македонија и Партизанските одреди на Македонија веќе имале околу 85.000 учесници во НОАВМ, со 7 дивизии и 3 корпуси, меѓу кои и околу 10.000 борци и заднински соработници од Егејскиот и Пиринскиот дел на Македонија.
И вие верувате на тие глупости?
Како без оружие и без речиси никаков опит тие новосформирани дивизии 3 пати помлаку од германците дека изтепаа 19 милиони руски воJници на источниот фронт и ги победивте? Па не видовте шо стана сеа само со некакви мали албански банди 2001 ва а вие 3 пати помалку без оружие протеравте така како на шега една од наJдобрите и боеспособни армии на светот?
Нема некоJ филм каде германците гинат со илjaди само како видоа фалангите од селанци?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 2:02 amГостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 2:14 am

Краток образователен курс за реалноста:
После комунистичкиот преварт на 9.9.1944 година бугарската армиJа заедно сo 3 ти украински фронт ослободуват Вардарска Македониja и останатата JугославиJa. Партизанските части имат спомагателна функциJa, немат ни оружие ни опит за директни борби на фронт со регуларна добро вооружена армиja.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 2:36 am

Чудим се оти нема се уште фентази по темата. Оскарот му е гарантиран да не збориме за Берлиналето. Тие германци да беа ви направиле мобилизациja па да пратат само 50 000 каJ Сталинград и воjнaта беше спечеленаSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 2:45 am

И Желев призна ова нацистичко "нешто" за држава? Не навистина се чудим понекогаш какви идиоти управуват со нас.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 2:04 pm

Инаку jугокомунистите некогаш сакале за ова да не се говори. За да може бугариJа да биде покажана како гнасен окупатор и злосторник. Се знае коj нареди Ваташа нели? Генерал од Крива паланка. Се знае и коJ го оствари пола луге од БугариJа пола од Вардарска Македониja. Oва е злосторство по секакви човечки критериуми. Вакво злосторство е вршено и во бугариja во селото Jaстребино.Но за Ваташа знае секоj а за тоа шо илJади бугарски воjници изгинаа во борбите со германците не се знае ништо. Титовите партизани со по еден пиштол Jа разгромиjа СС дивизиJата нели? И ова превртуванJе на историJата не е дело на ГруJо и ДПМНЕ. Ова е дело на Jугокомунистите. А сега нивните наследници молчат, абе вие ни признаJте па ние ке продолжуваме да ги замитаме вистините под тепих.До кога тоа?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Гостин on Саб Фед 25, 2017 3:57 pm

Еве гледаjте еден филм не знам зошто во него учествуват наjпознатите актери за комедии но е реално нема некаков измислен хероизам германците имат топови митралези, авиони еве гледаjте од 1:15:00 натаму како тоа партизани без топови митралези, бе воопшто без нормална воJска ова ке го остварат? Ja не го омаловажувам участието на партизаните ама ова не е како да срушиш мост или да запалиш неколку цистерни со гориво.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Нафора on Чет Aвг 17, 2017 12:30 pm

Защо се крие приносът на българската армия в освобождаването на Македония от хитлеризма?Българският културен клуб – Скопие призовава гражданите на Македония и младото поколение да бъдат запознати с истинската история за военните действия против немските окупаторски войски на територията на страната.

Във връзка със 70-годишнината от края на Втората световна война в Европа в Струмица се организирана кръгла маса.

В продължение на всички следвоенни години, сред македонската общественост се насажда илюзорното убеждение, че единствени освободители на страната са маршал Йосип Броз Тито и неговите югославски партизани. В началото на 21-век такова примитивна пропаганда е тотално неприемлива като напълно неотговаряща на историческата истина и израз на неуважение към приноса на свободолюбивите народи на антихитлеристката коалиция, които отдават многобройни свидни жертви по бойните полета на Европа и Балканите, се казва в позиция на клуба.

Подчертава се, че особена тема-табу в Македония е участието на България в бойните действия на страната на антихитлеристката коалиция и решаващата роля на българската армия за разгрома на войските на Третия райх във Вардарска Македония.

Както е известно, в резултат на Страцинско-Кумановската и Брегалнишко–Струмишката (провеждани паралелно с Нишката и Косовската) операции, през октомври и ноември 1944г. доблестните Първа и Четвърта български армии, воюващи в състава на 3-ти Украински фронт, изтласкват силите на Вермахта с цената на хиляди скъпи жертви и на 13 и 14 ноември победоносно влизат в Скопие – днешната столица на Македония, припомнят от българския културен клуб.

Отбелязва се, че до този момент на цялата територия на Македония няма нито един паметник, паметен знак или мемориално място, което да увековечи подвига на геройски загиналите български войници и офицери. Вместо това, сред населението продължава да се насажда представата за „бугарскиот фашистички окупатор“ и българите като фашисти по природа – анахроничен акт на целенасочено насаждане на омраза.

В тази връзка БККС призовава държавните институции и обществеността в Македония и България да предприемат съвместни действия за изграждане на паметник и паметни знаци, отбелязващи местата на бойните действия на Българската армия срещу Третия райх!

БККС предлага на първо време такива паметници да бъдат поставени в Скопие и Стражин-Страцин, тъй като това би представлявало недвусмислен жест и искрено доказателство за подобряване на добросъседските отношения между двете страни, посредством които младите поколения ще се възпитават в дух на дружба и приятелство, а ветерани и роднини ще имат възможност да поставят цвете в памет на техните загинали другари и близки.
https://news.bg/society/zashto-se-krie-prinosat-na-balgarskata-armiya-v-osvobozhdavaneto-na-makedoniya-ot-hitlerizma.html

Нафора

Број на мислења : 90
Join date : 2017-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Нафора on Чет Aвг 17, 2017 12:32 pm


Нафора

Број на мислења : 90
Join date : 2017-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Ослободување на Македонија во Втората светска војна Empty Re: Ослободување на Македонија во Втората светска војна

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот