Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

5 posters

Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by osa Вто Мај 30 2017, 17:29

Седница на Собранието за избор на Влада, ВМРО-ДПМНЕ во опозициските столчиња30 МАЈ
По 11 полни години, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски се вратија на опозициските седишта. А, парламентарното мнозинство е поблиску до владиниот кабинет.

Спикерот на Собранието Талат Џафери седницата ја започна на албански јазик, чин што ги разлути пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Џафери со против одговор – сè додека не ми се обратите како кон претседател, ќе зборувам на албански.

„Да ве потсетам г-не Милошоски, ако продолжите да ми се обраќате со ‘пратеникот Талат Џафери’, тогаш во согласност со Деловникот и законот, пратеникот Талат Џафери има право да го користи својот јазик“, рече Џафери.

Горан Мисовски од парламентарното мнозинство ги обвини пратениците на ВМРО дека го попречуваат формирањето на комисиите.

Според Деловникот за работа на Собранието, расправата за новата влада може да трае до утре пред полноќ кога ќе треба да се гласа.

Блерим Исмаили

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by osa Вто Мај 30 2017, 17:40

dobro be ostana li nekoj normalen u DPMNE???????????????????????????????????
Џафери го караше Влатко Ѓорчев
Влатко седни си на место. Влатко, те молам седни си, кога ќе добиеш збор тогаш ќе говориш, му велеше Џафери на пратеникот Ѓорчев.
Плусинфо ● 17:19 30 мај 2017 ● Прочитано 1877
Спикерот на македонскиот Парламент цели 3 минути мораше да го кара пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, кој без добиено право од Талат Џафери се обиде да говори од собраниската говорница.

- Влатко седни си на место. Влатко, те молам седни си, кога ќе добиеш збор тогаш ќе говориш. Немаш право да си на говорница без јас да ти дозволам - му велеше Џафери на пратеникот Ѓорчев кој одбиваше да го послуша спикерот.

Откако увиде дека нема разбирање, Џафери даде пауза во Собранието до 18 часот.ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА 2017-05-30%2017.17.59

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by osa Вто Мај 30 2017, 17:44

nemora nikoj da mi kaze KOLKU SE DLABOKO VO GOVNA ....shtom se blamira ,omalovazuva vaka ,svesen deka nema pravo na zbor ,nemozam nitu da predpostavam KOLKU DLABOKO ZACAPAL VO KRIMINAL koj eve javno se obiduva da go brani ....eh vlatche ,vlatche ...podobro da ostaneshe da si menuvash SLIKICHKI SO JANKO JADI BUREK NA PLOSHTAD .....za politika treba muda ,koi ti definitivno gi nemash ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by defo Вто Мај 30 2017, 21:03

Заебан играч е овој Талат. Ај ти......

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by трендафил Пет Јун 02 2017, 18:51

Изгледа дека на медиумите што ги следите, на пример Фокус кој лаже и кога нема потреба од тоа дека атентаторот врз Никола Тодоров употребил гасен пиштол не го имаат објавено одговорот на Ѓорчев на односот на незаконски избраниот претседател на Собранието. Талат не е деспот кој по сопствена волја одлучува и не може да крај на мандатот да го крши деловодникот затоа што е избран со негово прекршување. Еве дел од одговорот на Ѓорчев.
„Господине Џафери вие немате право дискреционо да одлучувате дали на некој пратеник од левата страна, 51 на број ќе му дадете процедурално или нема да му дадете, вие имате обврска согласно деловникот на Република Македонија и согласно деловникот на овој законодавен дом, кога процедурално ќе побара пратеник тоа и да го добие и вие не можете по сопствени убедувања, расположение или добра волја да кажете дали некој ќе добие процедурално или нема да има, ова го истакна Влатко Ѓорчев од собраниската говорница.
-Процедурално ќе добие секој пратеник од овие 51 на број, а тоа нема да биде затоа што е тоа ваша добра волја, не затоа што тоа е ваша милост, затоа што тоа нас ни го овозможува деловникот на Собранието на Република Македонија. Господине Џафери јас имам право на слобода на говор, слободата на говор е темелно право на Уставот на Република Македонија, тоа е слобода за која се воделе битки 1000 години, мојата слобода не доаѓа од вашата добра волја, таа доаѓа од 1903, мојата слобода доаѓа од епопејата од 1941 до 1945 година, мојата слобода доаѓа од Уставот изгласан во ова собрание во 1991-та година, рече Ѓорчев.
Ајде и овде да прашам, сериозно ли мислите дека јас со години живеам во слобода во мојата општина Чаир, затоа што таму локалната управа е во рацете на според вас реформската ДУИ. Можеби ќе посака некој да се смениме со становите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by Luxor Пет Јун 02 2017, 19:00

Околу прашањето за твојата лична слобода обрати се кај твојот пастир кој цели осум години беше во коалиција со ДУИ и ја смисли Тиранската платформа за да ги задржи во таа коалиција. Но изгледа дури и за терористите од ДУИ вашиот пастир беше прмногу крволочен. Еве веќе почна да врши атентати на секого кој дури и против свија вилја ќе биде спомнат како кандидат за позицијата лидер на дпмне. Прво бомба за Милошовски, сега куршум за Тодороф а што уште следи од болниот ум на ќосевистот Грујошеску ќе видиме.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by трендафил Нед Јун 04 2017, 22:22

Во моментов исто како и на тебе пастири ми се Заев, Ахмети и Села.

Ниту една партија не го менува лидерот по победа на изборите. Во секој случај вашиот експерт Оливер Спасовски, кој ја презема должноста од друг ваш експерт Нухиу ги истражуваат овие случаи.
Нешто си ги побркал работите. Тиранската платформа беше потпишана во Тирана кај единствениот политичар од регионот што беше на свадбата на детето на Сорос, вашиот регионален лидер Еди Рама. Платениците на Сорос подолг период како наследник на Груевски го спомнуваат Никола Поповски. Да беше Груевски таков како што се обидуваш да го претставиш, прв ќе си заминеше Заев. Не мислам да биде ликвидиран, туку во затвор за корупција, односно за изнудувањето на едно евро за државно земјиште да се уплати едно евро за Вицето и уште едно за црквата, да не кажам за партијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by Luxor Пон Јун 05 2017, 08:45

Немој бе пак од почеток. Сите па и ти знаеме дака платформата е дело на Грујокио и дпмне и е објавена на сајтот на владата уште во 2015 година.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by Teo Пон Јун 05 2017, 10:16

Pochituvan Trendafile, vo ovoj sluchaj moram da se slozham so pochituvaniot luxor...Podolu imash link do sajt na vladata od koj mozhesh da simnesh dokument vo koj jasno se naveduva deka grujoshesku se soglasil na voveduvanje albanski jazik za site uchenici kako i deka dal soglasnost za otvaranje rasprava za nacionalnite simboli...Se soglasil duri i da se pretsedava so sednicite na parlamentot na albanski iako toa e kamuflirano so izrazot "jazik shto go zboruvaat najmalku 20% od gragjanite"...

http://www.siofa.gov.mk/
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА Empty Re: ПОСЛЕ ЕДИНАЕСЕТ ГОДИНИ РОПСТВО ,КОНЕЧНО ИЗБОР НА ВЛАДА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот