Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

+6
Teo
nino
Luxor
PRVOBOREC
трендафил
osa
10 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by osa Пет Јун 23 2017, 17:08


Почнаа преговорите за зголемување на минималната плата. Први на средба беа Синдикатите, а по нив на преговори ќе дојдат Стопанските комори и работодавачите.

Министрите за финансии Драган Тевдовски и за труд и социјала Мила Царовска заедно со
Социо – економскиот совет ќе ги разгледаат предлозите и ќе донесат конечно решение. Според нив важно е во сите дејности минималната плата да биде иста.

За газдите да не можат да бараат дел од исплатените пари од платата да им ја бараат назад на работниците ќе се менува и Законот со што ќе се стави крај на ваквата практика која беше честа во текстилната, кожарската индустрија и градежништвото.

Министерот за финансии вели дека ако има потреба од помош во најранливите сектори, парите потребни за зголемување на минималната плата ќе се обезбедат од државната каса, и веќе се предвидени и со Ребалансот на Буџетот кој треба да се донесе до крај на наредниот месец.

„Не треба да има дилема. И вчера реков дека идеата е да скратиме од комодитетот на власта за една важна мерка која ќе направи поместување на платите на сериозен број на работници во Македонија и за тоа ќе има пари и со Ребалансот сигурно“, изјави министерот Тевдовски.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Пет Јун 23 2017, 19:16

Не знам што значи насловот на темата, Минимална плата КОНЕЧНО во Македонија. Минимална плата во Македонија има од 2012 година. И сега е криминал барањето работниците да им вратат на газдите дел од платите, К-15 и други исплати, но за жал секогаш ќе има криминалци кои треба да се гонат. Не да се амнестираат како на пример криминалецот Зоран Заев за Глобал , Али Ахмети со другарите за тероризам ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Пет Јун 23 2017, 21:40

Тоа лоботомиран значи дека за првпат после десет години дивеење на небањатите конечно работноците ќе почнат да примаат пристоен минимален надомест за својата работа и тоа во сите индустриски гранки подеднакво што досега не беше случај, затоа што деловите од индустријата каде беа концентрирани бнизнисите на небањатите криминалци беа изземени од законските решенија, па во моментов минималната плата во Македонија е десет илјади и осумдесет денари, но во текстилната, дрвнопреработувачката и кожарската индустрија таа е осум илјади и петстотини денари.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Пет Јун 23 2017, 22:31

Кога СДСМ беше на власт минималната плата беше доста помала од 8.500 денари, колку што некој те излажал или ти сакаш да не излажеш дека е минимална плата во моментов. Точната бројка е 9 илјади. А постепено минималната плата во текстилната и кожарската индустрија се изедначуваше со општата минимална плата. Дали ќе се зголеми или не минималната плата ќе видиме. во моментов важи старото решение наследено од минатата власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Luxor Пет Јун 23 2017, 22:43

трендафил напиша: минатата власт.

Се освестуваш Трендо м?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by nino Пет Јун 23 2017, 23:41

трендафил напиша:Кога СДСМ беше на власт минималната плата беше доста помала од 8.500 денари, колку што некој те излажал или ти сакаш да не излажеш дека е минимална плата во моментов. Точната бројка е 9 илјади. А постепено минималната плата во текстилната и кожарската индустрија се изедначуваше со општата минимална плата. Дали ќе се зголеми или не минималната плата ќе видиме. во моментов важи старото решение наследено од минатата власт.
точно. минимална беше 6000, келнерите мислам земаа 4000-4500 непријавени.
но тоа беше пред многу години. сега тие 8500 минимална не вредат ни како 5000ден тогаш.
така ДРПНЕ ништо не направи да го подобри стандардот на работникот.

просечната плата се зголеми така што плакатолепачите ги вработуваа во администрација, полиција, електрани итн, со плата од 25000-30000ден и повеќе.
а најголемите ороспии добиваа плата од неколку илјади евра. за да не работат ништо.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Саб Јун 24 2017, 22:10

Ајде напиши една цена што сега е двојно повисока отколку во 2006 година, па да ти поверувам дека сега може со 9.000 денари, колку што сега е минималната плата, да се купат помалку работи отколку за 4 до 5 илјади во времето кога ВМРО ја презема власта тогаш. Да зборуваме со конкретни бројки, а не со чувство и кој колку ќе излаже.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Саб Јун 24 2017, 22:30

Небањат што сака да дебатира со бројки и математика, ќумрам од смеење.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Пон Jул 03 2017, 20:34

А со што треба да дебатираме. Јас не го сметам Заев за пастир на кого морам се да му поверувам. Ако не можеш да одговориш на наједноставно прашање, ако минималната плата сега, таа за текстилните и кожарски работници е двојно поголема сега отколку што беше минималната плата кога ВМРО ја презема власта, а ниту една цена сега не е двојно поголема, како може стандардот да бил тогаш поголем. Еден бањат генијалец како тебе веројатно може на еден небањат тоа едноставно да му го објасни. Како некој што може да купи 450 леба сега е погладен отколку во времето кога можел да купи 250.
Колку што гледам од денешната седница на комисијата во Собранието тешко и дека ќе се врати ефтината тарифа на струја. Странците предлагаат само таа да важи за социјалните случаи во следните две години. Колку што знам на социјалците до сега владата им даваше многу повеќе од тоа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Teo Пон Jул 03 2017, 20:42

A zoshto voopshto da debatirate pochituvan Trendafile...Spored novata doktrina na tvojata partija treba da si gi merite...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Пон Jул 03 2017, 20:58

Насловот на темава е „ МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија “. Што на македонски значи дека минимална плата сме чекале одамна и конечно сме ја дочекале. Што би рекле се работи за најпроста лага. Тие што чекаа дочекаа минимална плата со ВМРО. Било кој понатаму може само да изврши одредени подобрувања на овој систем.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Teo Пон Jул 03 2017, 21:08

Zoshto laga pochituvan Trendafile...I sam znaesh deka imashe razlika vo minimalnite plati vo razlichni sektori na industrijata...I lkonechno dochekavme taa da bide ista za site...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Пон Jул 03 2017, 21:17

Во моментов уште чекаме дали изедначувањето ќе дојде нешто побрзо отколку што е предвидено со актуелниот договор. Нема измени во законот за минимална плата. Доколку има за тоа ќе се дадат пари од буџетот, односно наши пари. И ќе се даваат на неодредено време. По новиот закон исплатата одеше на терет на газдите. Во иднина јас и ти и сите даночни обврзници ќе даваме за плати на вработените во текстилната и кожарската индустрија, а профитот ќе им остане на газдите. Дали дел ќе уплаќаат како донации на СДСМ?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Teo Пон Jул 03 2017, 21:23

Pochituvan trendafile, zabelezhuvam dekoncentracija ili barem nedostatok od informacii kaj tebe...

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Firesh17

http://www.telma.com.mk/vesti/od-septemvri-minimalnata-plata-12000-denari
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Вто Jул 04 2017, 15:18

Не знам што ме прашуваш, но ќе се обидам да ти одговорам. Минималната плата во моментов не е зголемена за десет проценти во однос на таа што ја договори ВМРО со работодавачите и синдикатот, Владата ветува дека ЌЕ го направи тоа. Имаше ветување и дека ЌЕ влеземе во НАТО со референцата. Дали тоа ЌЕ ќе се исполни во септември ЌЕ видиме. Во моментов нема такво законско решение. Дали СДСМ прво ќе го зголеми данокот за некои вработени за 80% пред да финансира дел од платата на вработените во приватни фирми на сметка на даночните обврзници исто така ЌЕ видиме. Црпнатиот ваш пастир исто така тврдеше дека ЌЕ има дебата за договорот со Бугарија, но нема такво нешто. Еве што мисли една овца од стадото на Заев.

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Katitsa

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Teo Вто Jул 04 2017, 18:32

I akademik Kjulafkova ne e chlen na SDSM pochituvan Trendafile, ste falsifikuvale tvit na pogreshna lichnost...A toa shto kriminalci shto se samonarekuvaa biznismeni se zbogatuvaa na smetka na rabotnicite i budzhetot e vekje zavrshena prikazna...Ako ovaa drzhava ti ovozmozhuva da pechalish kje platish i danok...Inaku tvojot pastir uvede ramen danok za da mozhe da gi reketira biznismenite i razlikata namesto vo budzhetot da se sleva vo negoviot dzheb...


МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Firesh24
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Вто Jул 04 2017, 19:57

Може упадот, доколку е навистина така, го направиле вашите бугарски пријатели. На пример директорот на нивниот национален историски институт кој ќе ги пишува учебниците од кои ќе учат македонските деца. Тој изјави „ дека Македонската академија на науките и уметностите не смее да има став за договорот за добрососедство, особено за менување делови од учебниците по историја. Според него, академиците знаеле оти Заев ќе ги избрка од работа ако се спротивстават, па затоа место во одбрана на државата, си ги пазеле местата. Димитров изјави дека во МАНУ седат луѓе кои кога ќе им дадеш пари ќе се пишат Бугари, па затоа не коментираат “. Се мисли на коментари за договорот за добрососедство со Бугарија._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by defo Вто Jул 04 2017, 20:04

Ај оди разбери го сега, од муабет за минимална плата тој ти се префрла на Бугарите. класика идиот.
Колку за платата, самиот Заев рече, зголемување на мин плата во наредните 4 години, преку ноќ не може. Има простор и место за подобрување на целокупната економска структура во Македонија.
Него ОСА виде, прочита не можам да најдам линк, ќе има промени во работното време на државна администрација, дури негде и воведување втора смена, денес имаше прес Дамјан Манчевски.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by defo Вто Jул 04 2017, 20:15

Одлуката ќе се применува од 1 септември и оттогаш почетокот на работното време ќе биде меѓу 7:30 и 8:30 часот, а завршувањето меѓу 15:30 и 16:30 часот со вкупно времетраење на работниот ден од 8 часа.

Манчевски вели дека како што е најавено во програмата на Владата, со оваа одлука исто така се регулира и двосменското работење на одредени институции, како што се Управата за јавни приходи, Царинската управа, Управата за водење на матични книги, Министерството за внатрешни работи, подрачните отсеци во Секторот за управно-надзорни работи, во Одделот за граѓански работи, Министерството за одбрана – одделенијата за одбрана на регион со градовите и општините во состав.

Еве веста за државна администрација.

Од 1 септември дел од администрацијата ќе работи во две смени

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Вто Jул 04 2017, 20:16

Само ја следам традицијата на форумот да не се држиме строго за темите. Ни јас не сум тема, а скоро секаде понекој го покажува својот примитивизам обраќајќи ми се лично за да покаже дека ме мрази затоа што не сакам странци да управуваат со Македонија. Твитот го спомнав како поткрепа дека Заев лажеше кога тврдеше дека за сите важни работи ќе има дебата, но такво нешто немаше. Можев да дадам пример дека лажеше и кога тврдеше дека нема да има дополнителни задолжувања, а до сега новата влада не задолжува со два милиона евра дневно. Во секој случај ЌЕ видиме дали ЌЕ се исполни ветувањето за зголемена минимална плата. Ако повеќе од сопствениците на фабриките за текстил и кожна преработка се во раце на СДСМовци, ЌЕ се исполни сигурно. Од народни пари да се плаќаат нивните работници, а профитот да им остане на нив. Или можеби да го уплатат во менувачницата кај Вицето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Вто Jул 04 2017, 20:22

defo напиша:
Одлуката ќе се применува од 1 септември и оттогаш почетокот на работното време ќе биде меѓу 7:30 и 8:30 часот, а завршувањето меѓу 15:30 и 16:30 часот со вкупно времетраење на работниот ден од 8 часа.

Манчевски вели дека како што е најавено во програмата на Владата, со оваа одлука исто така се регулира и двосменското работење на одредени институции, како што се Управата за јавни приходи, Царинската управа, Управата за водење на матични книги, Министерството за внатрешни работи, подрачните отсеци во Секторот за управно-надзорни работи, во Одделот за граѓански работи, Министерството за одбрана – одделенијата за одбрана на регион со градовите и општините во состав.

Еве веста за државна администрација.

Од 1 септември дел од администрацијата ќе работи во две смени
Се размислува ли за воведување на трета смена. Дали новите вработени ќе бидат Албанци според законот за јазици според тиранската платформа. Гледам од 4 нови директори на клиниките во клиничкиот центар двојца, 50%, се Албанци. Двојцата се со име Беким, Поцеста и Татеши.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by defo Сре Jул 05 2017, 00:34

трендафил напиша:
Се размислува ли за воведување на трета смена. Дали новите вработени ќе бидат Албанци според законот за јазици според тиранската платформа. Гледам од 4 нови директори на клиниките во клиничкиот центар двојца, 50%, се Албанци. Двојцата се со име Беким, Поцеста и Татеши.
А каква платформа е онаа, во која градоначалникот на Македонскиот главен град, оди на митинг во Тирана, кај социјалистите.
Скопскиот градоначалник Коце Трајановски вчера присуствуваше во Тирана на митинг на Движењето за социјалистичка интеграција, чиј лидер Илир Мета по изборот за претседател на Албанија се откажа од лидерската позиција на партијата, каде го замени Петрит Васили.
Ау биле и овие, верните негови гласачи од Пустец...
На митингот уште прусиствуваше и градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, чија партија Македонска алијанса за европска интеграција настапува заеднички на изборите во Албанија со партијата на Мета преку партискиот генерален секретар Васил Стерјовски, кој е кандидат во изборната единица за Корча.

defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Kalinda Сре Jул 05 2017, 00:45

И малите деца знаат
дека минимална плата
први и единствени
изгласаа и дадоа
ДПМНЕ овци .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 494
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Teo Сре Jул 05 2017, 01:08

Kalinda напиша:
ДПМНЕ овци .

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Crying-with-laughter
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Dino Сре Jул 05 2017, 12:38

Aj pocekajte prva isplata i gazdite ke sakat da im vratat del rabotnicite na raka, toa koga ke go sprecite falete se.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот