Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОНЕЧНО ....

5 posters

Go down

КОНЕЧНО .... Empty КОНЕЧНО ....

Пишување by osa Саб Јан 26 2019, 22:17

ЦАРОВСКА ИМ ГИ ОДЗЕДЕ ИНГЕРЕНЦИИТЕ ЗА ГРАДИНКИТЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА КУМАНОВО И НА СТРУГА, ДИМИТРИЕВСКИ И МЕРКО ОТИ НЕ ИМЕНУВАЛЕ ДИРЕКТОРИ


Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги одзеде надлежностите на Општина Куманово за управување со градинките. Советот на Општината и градоначалникот Максим Димитриевски една година нема да имаат влијание во работата на јавната детска установа „Ангел Шајче“, затоа што не ја почитувале постапката за распишување оглас за директор. Решението во кумановската локална самоуправа било донесено деновиве, а од Министерството за труд и социјална политика за САКАМДАКАЖАМ.МК, ја потврдија информацијата.

„Детската грижа и заштита се приоритет во работењето на Министерството за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика, поради непочитување на одредбите од Законот за заштита на децата од страна на Општина Куманово ги одзеде ингеренциите за управување со градинките“, велат од МТСП.

Освен на Куманово, ингеренциите по истата основа пред околу еден месец биле одземни и на Општина Струга и градоначалнкот Рамис Мерко.

„Одлуката за одземање на надлежностите е донесена откако при вршење на надзор на работата и кај двете општини беа утврдени недостатоци во именувањето, односно спроведувањето на постапката за распишување на оглас за директор на детски градинки. И покрај даденото укажување со утврден рок за отстранување на неправилностите, градоначалниците не постапија според нивните овластувaња, по што Министерството постапи по членот 201 од Законот за заштита на децата и им ја одзеде надлежноста на период од 1 година. Во следниот период во овие две општини надлежностите утврдени со Законот за детска заштота ќе ги спроведува МТСП“, велат од МТСП.

Од Општина Куманово, велат дека уште немаат добиено никакво официјално известување и тврдат дека не се запознаени оти им се одземени надлежностите врз градинките.

С. НИКОЛИЌ

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Nebula Саб Јан 26 2019, 22:20

bravo za ministerkata ...treba da gi proveri site opshtini .....koja e sledna ?

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Саб Јан 26 2019, 22:46

Ако за две години проверила две општини ќе почекаме уште скоро еден век за да се проверат сите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Luxor Саб Јан 26 2019, 22:50

А каде е признанието што министерката одзела ингеренции на градоначалници од ДУИ и СДСМ? Ако тоа го направеше на градоначалник од вашата партија ќе изедевте многу.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Саб Јан 26 2019, 22:53

Сакаш да кажеш дека сме исти како вас. Не можам да поддржам министерка што реално ќе ми ја намали пензијата, ниту било кој министер во заевистичка (квислиншка) влада.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Luxor Саб Јан 26 2019, 22:56

Кој рече да ја поддржиш, муабетот беше дека за разлика од вас дпмне-офците ова е доказ дека СДСМ работи чесно и според закон. Ниту биле ниту ќе бидат како вас.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Нед Јан 27 2019, 20:09

Непочитување на законите би требало освен одземање на ингеренциите да има и прекршочна или кривична одговорност. Не гледам такво нешто.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Luxor Нед Јан 27 2019, 20:20

трендафил напиша:Непочитување на законите би требало освен одземање на ингеренциите да има и прекршочна или кривична одговорност. Не гледам такво нешто.

Според кој член на кој закон?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Пон Јан 28 2019, 13:32

Не знам дали има некоја кавга помеѓу СДСМ и ДУИ, но гледам дека министерката Царовска објави дека наводно од фондот за пензиско 19 милиони евра не се префрлени во вториот пензиски столб. Не знам зошто тоа се објави сега кога во буџетот за оваа година (донесен во минатата година) веќе се предвидени средства во буџетот што ќе ги обештетат и фондовите и вработените (идни пензионери). Во време кога ова се случило директори на ПИОМ беа Исни Јакупи, Амет Даути, Беким Незири и Шаип Зендели, сите до еден од најантируската, а про евроатлантска нација - Албанците. И кадри на ДУИ.
Во тие 19 милиона се пресметани не само главницата, туку и добивката на фондовите кои ги чуваат парите на вработените за времето кога ќе бидат пензионери, а не ги потрошија како што со моите пари направија северните социјалдемократи во времето кога беа југословени и комунисти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Luxor Пон Јан 28 2019, 17:35

Дуи биле и ќе останат криминалци, и се додека целосно не ја демократизираме државата ќе се провлекуваат низ дупките на законот. Патем мислиш ли дека приватниот фонд не реагирал веднаш кога престанале уплатите? Имаш ли објаснување зошто твоите дпмне-офци не интервенирале кај своите коалициони партнери со кои во тоа време бевте на влст?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Пон Јан 28 2019, 20:28

Најмалку ми е јасно, да почнам од назад, што не реагирале вработените кога сите знаеме дека еднаш годишно треба да добијат извештај од своето пензиско друштво. Тоа го знам и јас иако не сум дел од вториот столб.
Според пензискиот фонд за 4.000 од овие 12 илјади нема никаков долг затоа што само се пријавени во фондот, но не им е уплатен ни еден денар за пензии од работодавачите. Не знам зошто и за нив се предвидени пари во буџетот, кој е донесен во декември, а кривична пријава е дадена дури денес, а не кога се дознало за евентуалниот криминал. Дали СДССМ можеби барало за себе дел од парите?
Тешко е да се очекува од власт во која лидерите на водечките партии од кои едниот е и премиер, но и претседателот на Собранието се амнестирани криминалци да воспостават правен поредок и демократија. Тешко е тоа да се очекува и од НАТО и ЕУ кои безрезервно го поддржаа уценувањето и корупција на пратеници за да изгласаат нешто што на нив им одговара. Останува дека за правда треба да се избориме самите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Luxor Пон Јан 28 2019, 20:30

Па се боревте 12 години додека бевте на власт на чело со Грујокио. Резултатите ги гледаме и денес.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Пет Фед 01 2019, 18:25

Според ПИОМ проблемот настанал во 2003 година, кога вие бевте на власт. Да почекаме на судската разврска иако можам да се кладам дека ќе ја нема. Доколку не дојде до промена на власта, се разбира.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Teo Пет Фед 01 2019, 18:56

Zoshto bre koga kje zinesh kje izlazhesh?  I posle kje ti vikale lazhgo, e pa lazhgo si toa e vistinata.

Во периодот кога не се префрлале пари во вториот столб, директори на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИОМ) беа кадри на ДУИ: Исни Јакупи, Амет Даути, Беким Незири и Шаип Зенељи, додека министри за труд и социјална политика, под чија надлежност е ПИОМ беа Џељаљ Бајрами, Спиро Ристовски и Диме Спасов.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/ukradenite-pari-za-penzii-ke-se-vrakaat-od-utre-do-juni-najavi-ministerstvoto-za-trud-i-sotsijala/
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Саб Фед 02 2019, 13:08

Вестите не стојат во место, туку се менуваат во секоја секунда. Ме изненадува твојот обичај за клеветење без да ги провериш работите, но тоа е веројатно од политичка заслепеност, односно љубов кон ацрпнатиот амнестиран криминалец од Муртино.

Според анализите, најголем број нераспределени осигуреници се осигуреници на кои приемот во осигурување им е во периодот од 2003 до 2007 година, а не од 2009 и 2010 година. Ненавремената распределба на осигурениците, велат од Фондот, исто така, се должи и на честите и брзи законски измени што предизвикаа дестабилизација на процедурите за зачленување и распределба, како што бил случајот со измените на Законот со кој договорите за дело се воспоставија како основ за прием во осигурување, како и измените на Законот со кои се предвиде ослободување од плаќање на придонесите за определен период и определни осигуреници (субвенционирани осигуреници)

https://www.libertas.mk/piom-so-svoe-objasnuvane-za-skandalot-so-parite-koi-ne-bile-prefrlani-vo-vtoriot-stolb/
Лично мислам дека ова е само замајување на гласачите пред изборите, традиција за СДСМ и со Заев и пред Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Teo Саб Фед 02 2019, 17:24

трендафил напиша:Вестите не стојат во место, туку се менуваат во секоја секунда. Ме изненадува твојот обичај за клеветење без да ги провериш работите, но тоа е веројатно од политичка заслепеност, односно љубов кон ацрпнатиот амнестиран криминалец од Муртино.

Според анализите, најголем број нераспределени осигуреници се осигуреници на кои приемот во осигурување им е во периодот од 2003 до 2007 година, а не од 2009 и 2010 година. Ненавремената распределба на осигурениците, велат од Фондот, исто така, се должи и на честите и брзи законски измени што предизвикаа дестабилизација на процедурите за зачленување и распределба, како што бил случајот со измените на Законот со кој договорите за дело се воспоставија како основ за прием во осигурување, како и измените на Законот со кои се предвиде ослободување од плаќање на придонесите за определен период и определни осигуреници (субвенционирани осигуреници)

https://www.libertas.mk/piom-so-svoe-objasnuvane-za-skandalot-so-parite-koi-ne-bile-prefrlani-vo-vtoriot-stolb/

Лично мислам дека ова е само замајување на гласачите пред изборите, традиција за СДСМ и со Заев и пред Заев.

Glupiot si ostanuva glup, posebno koga se obiduva nekoj drug da go proglasi za takov. Osigurenicite bile prijaveni kako vraboteni od 2003 do 2007  toa znachi  "приемот во осигурување им е во периодот од 2003 до 2007 година" abdalu eden,  i tie se licata na koi ne bile prefrlani  pari  vo vtoriot fond a toa neprefrlanje se odvivalo od 2007 d0 2018 godina. Spored zakonot sekoj shto e prijaven kako vraboten posle 2003 a e roden posle 1967 avtomatski od 1 januari 2006 se osiguruva i vo vtoriot stolb. Zatoa ukluchi mozok i smanji glupokja i koga vekje citirash od objavenoto samo toa shto tebe ti odgovara ne stavaj link shto go dokazhuva sprotivnoto.

Од 1 јануари 2006 година, согласно Законот за пензиско и инвалидско осигурување и Законот за капитално финансиско пензиско осигурување, Фондот на ПИОМ, доби надлежност да ја врши распределбата и законската регистрација на осигурениците членови на вториот пензиски столб. Основен критериум за распределба беше датумот на прво вработување, односно осигурениците на кои првата пријава на осигурување им е со датум по 01.01.2003 година, согласно законските одредби, треба да бидат опфaтени како осигуреници членови на вториот пензиски столб.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by трендафил Сре Апр 03 2019, 21:29

Има ли кривична пријава за некој од ПИОМ или се работеше за забава на народот да се оттргне вниманието од предавничките договори со Бугарија и Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО .... Empty Re: КОНЕЧНО ....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот