Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА

2 posters

Go down

КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА Empty КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА

Пишување by osa Пет Ное 09 2018, 01:31

Царовска: Мерката трето дете се трансформира во еднократна помош

Мерката „трето дете“ не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација. За првото дете еднокаратен износ од пет илјади денари, за второто дете еднократен износ од 20.000 денари, а за третото дете еднократен износ од 60.000 денари. Ова денеска го соопшти министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

– Дополнително граѓаните кои се во социјален ризик, добиваат право да остварат детски и образовен додаток, дури и оние кои се на минимална плата. Многу е важно дека трето дете како политика ја чини државата на годишно ниво повеќе од 2 милијарди и 600 милиони денари, но резулатите не се постигнати. Секоја мерка може да се воведе и по десет години гледате дали дала ефект или не, рече Царовска, одговарајќи на новинарско прашање по посетата на привремените живеалишта на бездомници во Визбегово.

Таа појасни дека ако се следи оваа мерка во десет години, се гледа дека не дала никаков ефект.

– Парите сме ги потрошиле и сме ги пуштиле во еден бунар затоа што во 2001 година наталитетот во Македонија бил 13,3, а во 2016 година тој изнесува 11,1 отсто, што значи дека таа инвестиција ниту е одржлива, ниту е исплатлива. Детската сиромаштија во Македониај е над 30 отсто. Ние сме инвестирале во семејства кои не се во социјален ризик и деца кои не се загрозени. Токму таа мерка никако немаше лимит. Секое семејство, и она кое има 200.000 денари плата и она кое има нула приход можеа да ја остварат оваа мерка. И со тоа се создава една неправедност, рече Царовска.

Оваа Влада, како што додаде, верува дека само праведен систем, праведно насочување на парите и нивна редистрибуција може да донесе до квалитетна Македонија, Македонија која се движи кон ЕУ.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА Empty Re: КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА

Пишување by osa Пет Ное 09 2018, 01:37

duri i lichen primer imam za ovojzakon za treto dete deka beshe promashen ...moja prijatelka pukna da rodi treto dete i da i go plaka kreditot shto go podignala vo banka ,pa samata veleshe alishta imam od predhodnite dve deca ,plus od dvete po pet lazichki ke SKRATAM OD JADENJETO pa so toa i tretoto ke go nahranam ,a parite za treto dete taman za otplata na rata od kreditot i plus deset godini treba da go otplakam ,taman se se poklopi ....
eh kolku sega sakam da i ja vidam facata i da ja prasham so koi pari ke go plaka kreditot vo preostanatite 8 godini ???


bravo za vladata ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА Empty Re: КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА

Пишување by Nebula Пет Ное 09 2018, 09:09

osa напиша:duri i lichen primer imam za ovojzakon za treto dete deka beshe promashen ...moja prijatelka pukna da rodi treto dete i da i go plaka kreditot shto go podignala vo banka ,pa samata veleshe alishta imam od predhodnite dve deca ,plus od dvete po pet lazichki ke SKRATAM OD JADENJETO pa so toa i tretoto ke go nahranam ,a parite za treto dete taman za otplata na rata od kreditot i plus deset godini treba da go otplakam ,taman se se poklopi ....
eh kolku sega sakam da i ja vidam facata i da ja prasham so koi pari ke go plaka kreditot vo preostanatite 8 godini ???


bravo za vladata ...

Podobro da ne prasuvas i da ne i ja gledas facata, za nea nisto ne se promenilo kako i za onie koi cekaat dete deset meseci po donesuvanjeto na zakonot.

Околу 26.000 семејства кои сега добиваат надоместок, нема да го загубат, и ќе земаат пари од државата се додека не го исполнат правото 10 години за трето и 15 за четврто дете. Додаток ќе земаат и тие кои чекаат дете 10 месеци по стапувањето на сила на законските измени.

https://www.24.mk/details/kje-se-ukine-dodatokot-za-treto-dete

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА Empty Re: КОНЕЧНО ДА СЕ ИСПРАВИ ГОЛЕМАТА ГРЕШКА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот