Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

+6
Teo
nino
Luxor
PRVOBOREC
трендафил
osa
10 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Сре Jул 05, 2017 3:51 pm

И дел од тие пари ќе отиде во менувачницата кај Вицето. Затоа што работодавачите во одреден рок ќе мораа да ја покачат минималната плата без државни субвенции.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by PRVOBOREC Сре Jул 05, 2017 4:19 pm

Со какви бобинки ве хранат во штабовите не знам, ама дека скренавте тотално знам. Имаше мал милион пријави дека работодавците им го земаат назад исплатениот К-15 на работниците додека вие бевте на власт. Кај одеа тие пари у џебовите на пастирот или у партиските каси на небањатите?
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Сре Jул 05, 2017 5:49 pm

Не знам за какви штабови бладаш. Јас не сум член на ниту една партија. Бев член на СДСМ некое време како млад во седумдесеттите години на минатиот век. Многу повеќе луѓе се опозиција на оваа власт отколку што ВМРО има членови. Посебно кај мнозинското население, етничките Македонци. Но тоа не е тема туку минималната плата што како категорија ја воведе ВМРО, а сега сака да ја измени СДСМ.
За жал сите знаат дека имаше враќање на К-15, но немаше пријави од оштетените. Немаа верба во МВР и се плашеа дека газдата ќе дознае кој го пријавил. Ни кога Оливер Спасовски и неговиот сегашен заменик Нухиу беа први полицајци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by nino Сре Jул 05, 2017 6:18 pm

трендафил напиша:Не знам за какви штабови бладаш. Јас не сум член на ниту една партија. Бев член на СДСМ некое време како млад во седумдесеттите години на минатиот век. Многу повеќе луѓе се опозиција на оваа власт отколку што ВМРО има членови. Посебно кај мнозинското население, етничките Македонци. Но тоа не е тема туку минималната плата што како категорија ја воведе ВМРО, а сега сака да ја измени СДСМ.
За жал сите знаат дека имаше враќање на К-15, но немаше пријави од оштетените. Немаа верба во МВР и се плашеа дека газдата ќе дознае кој го пријавил. Ни кога Оливер Спасовски и неговиот сегашен заменик Нухиу беа први полицајци.
70тите години? СДСМ? кога е СДСМ формирана?
и вика не си вмровче, а? како тоа почна да ја критикуваш власта само откако ВМРО ДПМНЕ не е повеќе на власт, а пред тоа од петни жили се трудеше да ја оправдаш владата?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Сре Jул 05, 2017 6:43 pm

Партијата е формирана како КПМ, потоа се преименува во СКМ, па во СКП-ПДП. На 11 конгрес на СКМ-ПДП партијата се преименува во СДСМ. Го задржува и целиот имот на СКМ, со тоа што подоцна зградата на својот централен комитет ја отстапува на државата, тоа е сега зграда на владата, но возвратно ја добива сегашната своја зграда, но и други објекти по општините. Кога некој ќе си го смени името не се родил од ново. Тоа што СДСМ е подложна на промена на името и на бришење на делови од својата историја, сака очигледно да го префрли и на државно и етничко ниво, па веќе не преименува во БЈРМ, сега сака тоа да го направи повторно.
Интересно е тоа што да кажеме на Викиликс го пишуба за СДСМ.
СДСМ била основана на 20 април 1991 година на 11. конгрес на СКМ-ПДП кога врз основа на иницијативата на претседателството на Централниот комитет од 14 февруари 1991 година и предлогот на Централниот комитет од 23 февруари е донесена одлука за промена на името во СДСМ.
Што би рекле убаво пишува се. Дека Раководството на СКМ-ПДП решило да ја преименува партијата во СДСМ, но не знам зошто на почеток пишува дека денот на преименување е и ден на основање. СКМ-ПДП не беше укината. Се извинувам, но не сум дресиран вакви реченици да примам здраво за готово и ми се гади од вакви манипулации. Не гледам и зошто СДСМ треба да се срами од комунистите, Има комунисти од кои сите се срамиме, такви луѓе има во сите средини, но има и комунисти што сите ги славиме. Поточно речено ги славевме додека имавме своја македонска историја. Не знам сега што ќе биде кога историјата ќе ни стане заедничка со бугарската.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by nino Сре Jул 05, 2017 7:17 pm

трендафил напиша:Партијата е формирана како КПМ, потоа се преименува во СКМ, па во СКП-ПДП. На 11 конгрес на СКМ-ПДП партијата се преименува во СДСМ. Го задржува и целиот имот на СКМ, со тоа што подоцна зградата на својот централен комитет ја отстапува на државата, тоа е сега зграда на владата, но возвратно ја добива сегашната своја зграда, но и други објекти по општините. Кога некој ќе си го смени името не се родил од ново. Тоа што СДСМ е подложна на промена на името и на бришење на делови од својата историја, сака очигледно да го префрли и на државно и етничко ниво, па веќе не преименува во БЈРМ, сега сака тоа да го направи повторно.
Интересно е тоа што да кажеме на Викиликс го пишуба за СДСМ.
СДСМ била основана на 20 април 1991 година на 11. конгрес на СКМ-ПДП кога врз основа на иницијативата на претседателството на Централниот комитет од 14 февруари 1991 година и предлогот на Централниот комитет од 23 февруари е донесена одлука за промена на името во СДСМ.
Што би рекле убаво пишува се. Дека Раководството на СКМ-ПДП решило да ја преименува партијата во СДСМ, но не знам зошто на почеток пишува дека денот на преименување е и ден на основање. СКМ-ПДП не беше укината. Се извинувам, но не сум дресиран вакви реченици да примам здраво за готово и ми се гади од вакви манипулации. Не гледам и зошто СДСМ треба да се срами од комунистите, Има комунисти од кои сите се срамиме, такви луѓе има во сите средини, но има и комунисти што сите ги славиме. Поточно речено ги славевме додека имавме своја македонска историја. Не знам сега што ќе биде кога историјата ќе ни стане заедничка со бугарската.
опаа

Па тогаш што толку се дистанцирате од Љубчо и вмро дпмне во негово време. Ко да не е тоа дел од историјата на вашата партија.
Се понашате ко ова дпмне сега да е ново, ко да не влече корени од дпмне на Љубчо, ко да не се истите луѓе што беа околу Љубчо сека на чело на дпмне.
Сдсм а со бранко, а со заев е исто. А дпмне со љубчо и грујо не е исто. Која хипокризија.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Сре Jул 05, 2017 10:14 pm

Љубчо си формира нова партија ВМРО-НП. Не му ја формира ВМРО-ДПМНЕ. Љубчо си замина во странство, во Бугарија. За нас тоа не е исто како за Заев кој смета дека сме едем ист народ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Bosonoga Саб Jул 08, 2017 11:39 pm

lele trendo pa ti veke si se izgubil choek
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 934
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Вто Jул 11, 2017 7:25 am

Бидејќи медиумите кои ги следиш не верувам дека го објавиле тоа, а на опозиционите македонски претпоставувам дека не им веруваш, еве ти линк до бугарски сајт за да видиш дека Заев не смета за ист народ со Бугарите. Исто како и Љубчо.

http://www.newsjs.com/url.php?p=http://www.dnes.bg/balkani/2017/05/03/zaev-ot-skopie-nie-sme-bratski-narod-edin-i-syshti-narod.339874

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by defo Вто Jул 11, 2017 8:01 am

Добро бе Трендо, сите ли ДПМНЕ-овци сте идиоти????
Што убаво пишува на тема гора, Минимална Плата, тој се фаќа за Бугарите, ебате клапчото.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Вто Jул 11, 2017 4:13 pm

Ми се допаѓа твојот израз за забегување од темата и ќе го користам секогаш спомнувајќи те и тебе како автор кога на било која тема било кој друг ќе пишува за нешто друго. Се надевам дека не ме нарекуваш мене клапчо само затоа што не сум од стадото на твојот пастир црпнат од нива од Муртино по сопствено кажување. И реформист исто така по сопствено кажување.
Да се вратам сепак на темата. Колку што гледам јас ќе бидам еден од тие што ќе доплаќаат меѓу минималната плата што ја даваат газдите на фирмите и платата што ја утврдува режимот на Заев Ахмети и Села. И покрај тоа што истите тие газди имаат поголеми примања од моите. При тоа не сум сигурен дали на едно евро што од моите и парите на другите даночни обврзници газдите на текстилните и кожарски фирми нема да уплаќаат по едно евро во менувачницата на Вицето, за кои некои велат дека е благајник на мафијашко семејство по име Заеви.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by nino Вто Jул 11, 2017 6:05 pm

Ти трендафиле работиш за минималец. Тешко е човек да поверува во тоа. Не дрпна ти некое милионче додека беше твојата банда на власт?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by defo Вто Jул 11, 2017 7:56 pm

nino напиша:Ти трендафиле работиш за минималец. Тешко е човек да поверува во тоа. Не дрпна ти некое милионче додека беше твојата банда на власт?

Не тој има свои проблеми, едно време тврдеше дека е пензионер, едно време стечаец, па во државна администрација. Класика бот.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Сре Jул 12, 2017 10:23 pm

defo напиша:
nino напиша:Ти трендафиле работиш за минималец. Тешко е човек да поверува во тоа. Не дрпна ти некое милионче додека беше твојата банда на власт?

Не тој има свои проблеми, едно време тврдеше дека е пензионер, едно време стечаец, па во државна администрација. Класика бот.
Никогаш не сум тврдел дека сум нешто друго од тоа што сум. Сега сум пензионер неколку месеци, а бев вработен како информатичар во приватна фирма. Но не сум јас предмет на темата, па според тебе си клапчо.
Да се вратам на темата. Не одобрувам мои пари и пари на сите други даночни обврзници да се користат за исплата на плати на вработени во приватни фирми, Обврска да дава плата е на работодавачот. Владата треба да создаде услови за отворање на нови работни места и на тој начин да ја покачува минималната плата, со тоа што работниците ќе можат да преминат во друга фирма. Посебно сум против тоа мои пари да дели Заев на луѓе што не се социјални случаи, односно вработени од семејства во кои еден или повеќе членови примаат солидни плати. Немам ништо против тоа мои пари да се даваат на луѓе во неволја, посебно ако се хендикепирани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Чет Jул 13, 2017 7:50 am

Минималната плата како категорија не ја измисли ни ВМРО, туку само ја воведе во Македонија. Па пак ќе прашам уште еднаш од каде тоа конечно во насловот на темата. Дали СДСМ со оправдување дека од буџетот со мои пари ќе ги финансира газдите на фирмите за оваа намена ќе воведе нови и ќе ги зголеми старите давачки и ќе собере многу пари, а само дел ќе го потроши за оваа намена. Исто е и со радиодифузната такса, затоа што и понатаму ние ќе ја финансираме МРТВ, само не со радиодифузна такса, која патем ја воведе СДСМ, туку преку буџетот. А нели ВМРО украде 5 милијарди евра, па сега секоја година треба да има половина милијарда слободни пари. АКо не се појави вишок пари во буџетот ќе значи или дека СДСМ лаже или дека и таа ги краде парите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by nino Чет Jул 13, 2017 11:59 am

во мртв има огормна превработеност и пари освен од рдт се собираат и од реклами. се расфрлаа со пари, евровизии курци палци.
со мал процент од владиниот буџет и од рекламите може мртв да функционира.


ако со ист буџет како во времето на дпмне сдсм не направи големи проекти од корист на граѓаните тогаш тоа ќе значи дека и они крадат наголемо.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by osa Чет Jул 13, 2017 8:05 pm

трендафил напиша:Минималната плата како категорија не ја измисли ни ВМРО, туку само ја воведе во Македонија. Па пак ќе прашам уште еднаш од каде тоа конечно во насловот на темата. Дали СДСМ со оправдување дека од буџетот со мои пари ќе ги финансира газдите на фирмите за оваа намена ќе воведе нови и ќе ги зголеми старите давачки и ќе собере многу пари, а само дел ќе го потроши за оваа намена. Исто е и со радиодифузната такса, затоа што и понатаму ние ќе ја финансираме МРТВ, само не со радиодифузна такса, која патем ја воведе СДСМ, туку преку буџетот. А нели ВМРО украде 5 милијарди евра, па сега секоја година треба да има половина милијарда слободни пари. АКо не се појави вишок пари во буџетот ќе значи или дека СДСМ лаже или дека и таа ги краде парите.  

pa koj da ja finansira MRTV? ama sega samo od budzet ke se finansira ,od toj budzet vo koj site vlozuvame ! a dosega se finansirashe od reklami ,od radiodifuzna taksa i od budzet(prashaj ke ti kazat kolku pati e pomognata MRTV so drzavni pari pod masa i nad masa .

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Пет Jул 14, 2017 8:56 pm

Секогаш ние сме ја финансирале МРТВ. Некогаш преку радиодифузна такса, некогаш преку буџетот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Bosonoga Саб Jул 15, 2017 9:11 pm

vie samo kredevte be i na socijalcite smetkite im blokiravte za televizijata so ja koristevte za partiska reklama.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 934
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Нед Jул 16, 2017 10:35 am

Под ние ги сметам сите граѓани на Република Македонија затоа што сите ја финансираат МРТВ.
Патем и ти си изгледа од групата граѓани што смета дека преку проектот Скопје 2014 што во нај слободна пресметка, таа на кучињата на Џорџ Сорос, чини 680 милиони евра, минатата влада украла 5,5 милијарди. МРТВ секогаш било пропагандист на власта. Исто е и сега што е најважно. Нели не треба да гледаме во историјата, туку во сегашноста и иднината.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by nino Нед Jул 16, 2017 12:20 pm


Трендафилчето, кара, каранфилчето, китка шарена, немирисана

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by трендафил Пет Jул 21, 2017 7:33 pm

Благодарам на песната во изведба на новиот советник во владата на Заев, Бубо Каров.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија - Page 2 Empty Re: МИНИМАЛНА ПЛАТА конечно во Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот