Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вардар европски шампион во ракомет

+5
хан Ацо
Teo
PRVOBOREC
nino
трендафил
9 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Teo Пон Aвг 14 2017, 20:22

Na pogreshna adresa si ja upatil chestitkata...Si me pomeshal so nekoj tvoj rodnina so kogo zaedno odite vo dzamija...Ti rekov jas deka bobinkite so koi ve hranat u shtab se shtetni...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Чет Aвг 24 2017, 21:28

Фудбалерите на Вардар го постигнаа најголемиот успех на македонскиот фудбал и со победите против Фенербахче и во Скопје и во Истанбул се пласираа во групната фаза на лига Европа. Се надевам дека непријателите на Македонија, министерот за КУРтура Алаѓозовски, на пример, нема да умрат од мака.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by хан Ацо Пет Aвг 25 2017, 06:08

Со среќа да ви е.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Нед Јун 02 2019, 19:48

Вардар повторно шампион.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Teo Нед Јун 02 2019, 19:59

Chestitki za timot i site gragjni na Makedonija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Нед Јун 02 2019, 21:59

Сега да видиме дали бизнисмените и државата ќе најдат начин Вардар да опстане. Да се надеваме дека ќе биде така.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Нед Јун 02 2019, 22:11

Кога победи Вардар првиот пат беше пречекан пред фонтаната Воинот на коњ и помина низ Триумфалната капија (Порта Македонија). Дали сега ќе ги пречекаме на платформата на Матка или под минарето на охридската Алипашина џамија или некој друг објект изграден од актуелната влада што чека на метлата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by misterija Нед Јун 02 2019, 22:27

Прашање прво е дали Зајко ќе го пушти авиончето за да ги донесе нашите шампиони?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Нед Јун 02 2019, 22:56

Дали вие тоа политизирате тема за спорт?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 08:08

На политика пишувам за политичките аспекти на спортски настан поврзани со реалниот живот. На пример како може спортски да коментирам пишување на Твитер дека капитенот на Вардар е тврдокорна националистичка будала.
https://twitter.com/BazeLazevski/status/1135281532728479754/photo/1
А зошто е Столе Стојков „националиста и будала“ , затоа што не дозволува се бори сам да одлучува за името на својата држава и идентитет (основни колективни и индивидуални човекови права), наместо тоа да го прават Грција, Бугарија и Албанија поддржани од евроатлантската меѓународна банда.
Дали твитот укажува на друга врста на будала, ако човекот е еден од неколкуте стотини луѓе од Македонија обучени на ваков начин да се однесуваат на социјалните мрежи користејќи повеќе кориснички имиња па некој мисли дека се мнозинство на форумов. Вакви идиоти го срушија нивото на дискусии на интернет од витешка борба на различни мислења во првата деценија на самостојноста на Македонија, до валкана борба кој да употреби повулгарни зборови за тие што не мислат како него, а тој истиот мисли како што мисли неговиот политички лидер. Што би рекле не мисли туку го пренесува зборовите на лидерот вулганизирани до максимум.
Ново е што Самсоненка по втората победа мисли да оди со Вардар на трета. Очекува претпоставувам, за жал мислам залудно, дека во таа борба финансиски ќе помогнат и други бизнисмени од Македонија.

https://expres.mk/samsonenko-ne-dava-kraj-za-vardar-odi-na-treta-evropska-titula/

Дали претседателот на Македонија, кој со цело срце навиваше за Вардар, ќе направи нешто за да се одбележи овој величествен спортски момент, на пример со доделување на некоја медала или орден за заслуги на најголемите „виновници“ за овој спортски успех. Или ќе остане лут затоа што благодарение на капитенот на Вардар ова наместо афирмација на Северна Македонија ќе остане забележано како потврда за срамното однесување на меѓународната заедница кон нашата Македонија. Уште една битка за враќање на нашите човекови права.

На спонтаната прослава на плоштадот Македонија, кој се повеќе се именува како градски плоштад, без име, по „независните“ медиуми, не видов Албанци. Грешам ли?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 08:21

Во Келн по победата беше симнато знамето на ЕХФ посветено на ф4 и подигнато македонското знаме.

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Screenshot_32


Еве и видео од настанот.

https://www.facebook.com/skopje1mk/videos/1429260150547470/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 08:33

Спортот собира повеќе луѓе од политичарите, што се гледа и од линкот на видеото подолу. Без автобуси, сендвичи, дневници. Во последната минута од видеото има и скандирање „Никогаш северна, само Македонија“ што не е спортски повик. Но навивачите во Скопје секогаш реагирале на насилството врз Македонците. Сте го гледале претпоставувам филмот „Трето полувреме“ за фудбалскиот натпревар од времето на бугарската фашистичка окупација. Победата на Вардар ќе биде уште еден поттик да издржиме во борбата за нашите човекови права. Слушнете ги скандирањата во последните 25 секунди од видеото.

https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/423247325190765/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 09:12

И Заев не спомна северна во својата честитка

https://www.facebook.com/zaevzoran/photos/a.10152031170622932/10157527106587932/?type=3

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Пон Јун 03 2019, 13:04

трендафил напиша:

На спонтаната прослава на плоштадот Македонија, кој се повеќе се именува како градски плоштад, без име, по „независните“ медиуми, не видов Албанци. Грешам ли?

А како ти знаеш дека не си видел албанци?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Teo Пон Јун 03 2019, 14:08

Trendafil bi sakal albancite i ostanatite malcinstva da nosat zholti lenti na rakavite.

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Text-Master-06-03-01-56-25
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 15:12

luxor напиша:
трендафил напиша:

На спонтаната прослава на плоштадот Македонија, кој се повеќе се именува како градски плоштад, без име, по „независните“ медиуми, не видов Албанци. Грешам ли?

А како ти знаеш дека не си видел албанци?
Ги познавам по суратот. Нема ни Македонци (освен премиерот Заев) кога игра Шкендија. За жал таква е ситуацијата. Според Хелсиншкиот комитет имало и повици од типот „Нека разберат клетите шиптари, што можеби го имало во некој дел од илјадниците луѓе на плоштадот Македониј и бараат казни за сторителите. Интересно е што кога има такви скандирања од страна на Албанците, нема такви реакции од комитетот. Дали тој е платен (а платен е од странци) да не одбележува омраза кон Македонците. Немаа ни забелешки како се смени нашето име, знаме, идентитет ... Ептен борци за човекови права. Инаку никој друг нема забележано такви испади освен Хелсиншкиот. https://expres.mk/helsinshki-komitet-bara-kazni-za-govorot-na-omraza-na-slavjeto-za-vardar/
Да се надеваме дека победата на Вардар ќе врати барем дел од националното единство и гордост, односно дека ќе ни ја исправи малку искривената кичма.
Чартер летот со кој ќе долетаат ракометарите од Келн чини скоро 40 илјади евра и исто така го плаќа градот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Пон Јун 03 2019, 15:30

трендафил напиша:
Ги познавам по суратот.

Фашизмот пуштен на најсилно. Всушност не можеш да ги разликуваш по изглед и само омразата и лудилото избиваат од тебе. Кај и да е ќе добиеш и ти бесплатен превоз со жолто комбе и кошула со ракавите отпозади плус бесплатен престој во специјализирана установа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 16:37

Ти благодарам за демократските желби да завршам во лудница. Не знам во што гледаш фашизам па да можам да ти одговорам или да се поправам. Мислиш дека навистина имаше 20% Албанци на плоштадот според етничкиот состав на пописот. Дај Боже да грешам во врска со тоа кој се бил на прославата, а на Албанците им простувам затоа што се во Рамазански пост и им го честитам утрешниот празник Бајрам. Те молам да ја проследиш до твоите сопартијци Албанци честитката. Дали фашизам гледаш и во тоа што напишав дека градот обезбеди чартер лет за ракометарите, а не додадов дека тоа е направено без тендер или дека не за секој ракометар туку вкупно 6 милиони денари (100 илјади евра) градот ќе му додели на клубот Вардар? Двете одлуки се изгласани на седница на советот на градот, колку што видов едногласно. Гледам во случајот со Вардар многу покајници, па ќе видиме дали се работи за еднократно или за вистинско покајување што ќе овозможи тимот што добива да продолжи нормално со работата без финансиски проблеми. Еден од покајниците е и МТВ. Не вршеше преноси од Келн, но вечер директно ќе го пренесува пречекот на ракометарите во Скопје. Ајде пак да напишам дека се надевам дека ќе имаме системска помош на клубот, во законските рамки, а дека не се работи за злоупотреба за политички цели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 16:42

Не е ли фашизам плоштадот Македонија да се нарекува без неговото име како централен плоштад, плоштад во Скопје и слично. Не е ли фашизам од сите етнички заедници само Македонците да немаат право да го користат своето етничко знаме, Сонцето од Кутлеш или од Вагина, според Преспанскиот договор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Пон Јун 03 2019, 17:09

Фашизам би било кога тебе би ти забраниле да го нарекуваш плоштадот како што сакаш. Всушност твоето инсистирање сите да го нарекуваат плоштадот според твоите желби е фашизам.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 17:38

Јас сакам само плоштадот да се именува со тоа како што се вика. Фашизам е ако на некој му пречи во Македонија да има плоштад Македонија. и не го користи званичното име, а тоа е Плоштад Македонија. Не знам дали е фашизам тоа што почна земјата да се вика назата земја, плоштадите главен плоштад и слично, односно максимално да се избегнува терминот Македонија, дури и со додавката северна.
Не одговори во врска со забрана за користење на етничкото знаме во официјална употреба само за Македонците. Дали сме ние во Македонија граѓани од втор ред. Вчера на прославата за победата на Вардар покрај знамето на Република Македонија и македонското знаме видов и едно српско и ниту едно друго. Вардар е интернационален тим со интернационален дух.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Пон Јун 03 2019, 20:52

Како сакам така ќе го викам и плоштадот во мојот град и државата чиј државјанин сум. Тоа се вика слобода на говор, нешто што за вас фашистите е мисловна именка.

А кога ќе постираш на форумот една слика од комитска чета или барем еден комита да не претерам со војвода, или барем еден македонски револуционер со знамето од Кутлеш а да не е фотошоп тогаш ќе зборуваме за македонското национално знаме и македонските национални симболи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Пон Јун 03 2019, 22:01

https://mk.wikipedia.org/wiki/Етнички_македонски_знамиња

Знамето со Сонцето од Кутлеш (или од Вагина по грчка и СДСМовска терминологија) е прифатено како етничко од сите Македонци од Македонија, македонските малцинства признати и непризнати во околните земји и од македонската дијаспора ширум светот од кои сите не потекнуваат од Република Македонија, со исклучок на македоннците СДСМовци. Не знам веќе дали јас и ти сме припадници на еден или на два народа со исто име. Во секој случај еден голем дел и од Македонците во Република Македонија го сметаат знамето со сонцето од Кутлеш за свое етничко знаме, но неговата употреба е ограничено според законите. Штета што пописот нема да изброи колкав е бројот на Македонци со целосна историја и на Македонци што чекаат Заев да се договори со Бојко Борисов од кога се Македонци, но бројот на првите, според резултатите од изборите, е поголем веројатно од бројот на сите малцинства кои имаат право на свое етничко знаме. Секоја етничка заедница има право сама да си го избере знамето. Вие ги кршите човековите права на Македонците од мојата сорта во содејство со странци. Тука пред се мислам на евроатлантската меѓународна банда. Сериозно ли мислиш дека демократија е Заев да определува кое знаме го смета за свое етничко Трендафил, а јас да немам право на етничко знаме, а Али Ахмети да има. За државното знаме одлучува мнозинството и сите граѓани се рамноправни, но би требало да се избере со консензус, што кај нас не беше случај. Не сум националист, како што обвинуваат кршачите на моите човекови права. Само не сакам да бидам понижен ниту од странци ниту од домашната власт. Како што имаат права малцинствата има и мнозинството.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Пон Јун 03 2019, 22:48

Не се прави со сила глуп, побарав доказ дека било која македонска револуционерна организација пред 1990 година го користела како македонски национален симбол. Кога тоа ќе го докажеш тогаш ќе збориме. Засега останува фактот дека ова знаме почнало да се употребува во Македонија и од македонците после 1990 година.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by osa Вто Јун 04 2019, 00:02

go gledam cirkusot na tv i nemozam da se nachudam ....shto slavime ? privaten klub shto igrajki osvoil titula za klubot ...ova ne e drzavna reprezentacija pa da ja velichame ....ima i ushte edna interesna deshavka : igrach na Evropskiot shampion Vardar zavitkan so zname od svojata drzava na bina vo Skopje ...pod koe zname se natprevaruvash prijatele ???? i seto toa ne mu smeta na Stoilov ,sramota ....a toj Stoilov ,chuvarot na Makedonshtinata sinojka posle mechot na pres konferencijata zboruvashe angliski ,ne go znae svojot makedonski jazik koj sega e priznaen od cel svet ? sramota navistina ...usul se nema ....znaminja so obelezja na sonceto od vergina ,za provokacija ,za seljachizam ....strashno ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 2 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот