Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вардар европски шампион во ракомет

+5
хан Ацо
Teo
PRVOBOREC
nino
трендафил
9 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by osa Вто Јун 04 2019, 00:11

bogami i jaka ekipa ....ima se vo nea samo nema makedonci ....stojanche ti ne si ikona ,ti si samo obichen perach na parite koi gi kradeshe predhodnata vlast preku skapo platenite tvoi soigrachi .....dobra tezga ti beshe ,priznaj Stole !...ako tolku mnogu poddrzuvachi imal ovoj privaten klub ,so parite od vleznicite ke se finansirashe ....sekoj shto e sega na ploshtad da odel na utakmici ,ete pari za plata na rakometarive ...no ova e se ,samo chesna proslava ne ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Вто Јун 04 2019, 00:19

Еве ти една порака до твојот пастир од комитите испровоцирани од претењата на МВР и странски платеници од наводни комитети за човекови права за интервенција од МВР за апсења за вербален деликт.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2276499055753184&id=147924571943987&sfnsn=mo&s=1317270620&w=y

Видовте и колку чуѓе извикуваа „никогаш северна, само Македонија“. Кога ќе соберете толку луѓе и носејќи ги со автобуси да викаат „никогаш Македонија. само Северна“ ќе си го исечам тоа што му се нуди на Заев од комитите.
Шишкарев е завиткан во знаме на Русија затоа што Македонија не му издава пасош иако го има побарано тоа. Со државјанство би играл за македонската репрезентација. Јас гледам знамиња со сонцето од Кутлеш. Не знам за каква Вагина пишуваш, а повикуваш на употреба на македонскиот јазик.
Прославата е делумно и протест против насилната промена на името. Интересно е тоа што од сите републики на поранешна Југославија се радуваат за победата на Вардар, само следбениците на амнестираниот криминалец од Муртино не.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Вто Јун 04 2019, 00:54

Уште не најде не фотошопирани слики од македонски револуционерни, културни или било какви други организации или нивни членови од пред 1990 кои се бореле за македонска нација и држава а го користеле како национален симбол знамето од Кутлеш? Нема ниту да најдеш. А знаеш ли зошто? Затоа што тоа знаме македонските дејци кои се бореле за македонска нација и држава не го чувствувале како национален симбол на македонците. Ама вие лудите дпмне-оФци се држите за него како давеник за сламка. Затоа ѕвездата од Кутлеш може да биде симбол само на дпмне но не и на македонците и нивните револуционерни дејци и организации. Погледни ги историските слики и можеби ќе сфатиш кое знаме е македонски национален симбол.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Вто Јун 04 2019, 08:59

Не ме интересира многу историјата, но сите што сакаат и Македонците да имаат етничко знаме, право што го имаат сите други етнички заедници во Македонија го прифаќаат Сонцето од Кутлеш (или беше од Вагина по ваша терминологија). Тоа е знаме всушност на сите што се сметаат за Македонци. И Грците и Македонците. Само боите се различни. Дај ми ти податок дека во Грција Сонцето од Вагина е користено како етнички симбол пред 1990 година. Нема се надевам да ме убедуваш дека Грците од Атина го сметаат Сонцето од Кутлеш за свој симбол. За жал Македонија доби држава во сосема други услови, кога СДСМ (тогаш КПМ) воведе комунистичка диктатура од самиот почеток, па етничката посебност во врска со симболите не била многу застапена. И знамето и грбот се нацртани од странец, а не произлегуваат од народот. Важно било да има петокрака. Но и тогаш македонското знаме е посебно. Единствено е без тробојка, во стандардните црвено жолта (златна) боја. Повторно ќе ти кажам дека јас и тие што се од мојата етничка заедница имаат право самите да си определат свое етничко знаме и не има повеќе од најголемото малцимство во Македонија. Дали не има повеќе од вас што го носите истото име (Македонци) обидувајќи се на тој начин да ги задушите нашите човекови права и да не уништите како посебен идентитет не би можел да докажам во моментов иако мислам дека не има. Но и да сме мнозинство или малцинство имаме право на свое знаме, дури и ако немаме своја матична македонска држава без додатоци. Тоа ни е гарантирано со македонскиот закон и многу светски конвенции за човекови права. Јас немам намера да си го менувам идентитетот според тоа како Заев ќе се договори со соседите или ќе му наметне евроатлантската меѓународна банда и да ја завршиме тука приказната за идентитетот како мое право. Жал ми е што Заев со своите постапки се повеќе го продлабочува јазот меѓу двете групи кои во моментов се нарекуваат Македонци во Македонија, но мојот идентитет не е со свитлива кичма како тој на амнестираниот криминалец црпнат од нива во Муртино. Колку што видов вчера и ние Македонците од мој тип имаме иднина затоа што многу млади луѓе има на наша страна. Се надевам дека ако не можеме да најдеме заеднички јазик барем мирно ќе се раздвоиме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Вто Јун 04 2019, 10:09

Еве ја пораката на капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров:
„Ова е бајка, приказна за која ќе се зборува со години. Вардар стана симбол дека е возможно и она за што сите велат дека не може да се случи. Вардар стана инспирација на сите луѓе во светот, не само на спортистите туку и на сите аутсајдери, да сфатат дека во животот е најважно да верувате во себе, крваво да работите и да се даде последната капка пот за остварување на соништата. Тие момци, седум или осум месеци немаат земено плата. Лесно е сега да се правиме паметни, но вистинската приказна можат да ја раскажат само оние кои живееле и работеле во такви услови. Пред две години, кога за прв пат станаа шампиони на Европа, Вардар имаше навистина силен тим, беа и финансиски моќни и не беше изненадување тоа што седнаа на тронот на Европа. Она што сега се случи е нешто сосема друго. Пред почетокот или во текот на сезоната си отидоа неколку играчи кои беа носители на играта како Циндриќ, Штербик, Борозан…“ – вели Кире Лазаров.
„Вардар испрати моќна порака до младите спортисти, дека нема оправдување и дека ниту едно алиби не важи. Нема оправдувања од типот на не чини управата, нема пари, соиграчите се вакви или такви, противниците имаат поголем буџет и поквалитетен состав. Вардар докажа дека сè е можно и нивната приказна мора да биде патоказ за сите млади луѓе дека треба да се верува во чуда. Не ми се верува како во тие месеци кога се пишуваше дека нема пари, дека клубот се распаѓа, не настана ниту една караница, како не се наруши хемијата во соблекувалната. Напротив, сите што се дел од клубот уште повеќе се зближија. Таквиот карактер им ја донесе титулата“.
„Во животот имам освоено многу трофеи, но ретко кога сум бил волку среќен. Јас сум Македонец и горд сум што македонски клуб испиша една ваква спортска бајка“.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Вто Јун 04 2019, 10:17

Во врска со вчерашните скандирања на аеродромот упатени до Заев во врска со пушење во сексуална смисла да напишам дека такво нешто не поддржувам. Прво Заев е машко, а не сум поборник на хомосексуални односи, па дури и ако Заев го смени полот доколку така побараат Грција, Бугарија, Албанците или евроатлантската меѓународна заедница би бил многу резервиран по тоа прашање. Второ не би ставил ништо во устата од која излегоа многу лаги.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Luxor Вто Јун 04 2019, 10:20

Лажеш, освен полудените дпмне-оФци никој тоа знаме не го смета за симбол на македонскиот народ. Револуционерите од вистинското ВМРО ниту го користеле ниту се бореле, кревале востанија и гинеле за Македонија под тоа знаме. Гнасни лудаци, под лудачката палка на вашот луд пастир се обидувате да го смените вековниот симбол на македонскиот народ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Teo Вто Јун 04 2019, 11:33

Eve da nauchish neshto a ne da se bazirash na predavnichkite lagi od KPOSM.

Zname na Razlovechkoto vostanie od 1876 godina.

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Image

Zname na chetata na Pitu Guli 1903.

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 640px-Flag-of-the-Kru-evo-Republic-svg

Zname na Ilindenskata organizacija 1921 godina.

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 United-macedonia-ilinden-organization

Ima uste mnogu shto vie od KPOSM ne mozhete da gi svarite.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Bosonoga Вто Јун 04 2019, 12:15

Leleee kakov burn za crepot.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by osa Вто Јун 04 2019, 14:04

Шаркатаки@kapetan_taki1h
У принцип не знаеш кои се подегени.
Жмроњите кои го третираат Вардар како вмровски клуб и се понашаат ко ВМРО да станал европски првак или про-СДСМовски апологети кои.... кои го прават истото - го третираат РК Вардар ко да е РК ВМРО.

Невероватна багра у пичку матер.

8RETWEETS20FAVORITES

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by osa Вто Јун 04 2019, 14:11

treba pochesto na chasovi da doagaat bagrava dpmneovska za da nauchat

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Вто Јун 04 2019, 15:08

Во вашата свест изгледа не сака да допре тоа дека човеково право е изборот на етничко знаме. Вие во вашата свест веројатно мислите дека во Грција Сонцето од Вагина се користи континуирано повеќе од 20 века. Новото знаме е избрано без консензус на ист начин како што се смени Уставот, СДСМ + Албанци. За знамето немаше купување на пратеници од опозицијата, затоа што и немаше опозиција во Парламентот од 1994 до 1998 година. Прикажаните знамиња се на различни организации и во различни случаи. Не се работи за етничко знаме. Во секој случај имаме право и сега ако сакаме да го смениме етничкото знаме ако сакаме. Кое е етничко знаме, да прашам, на македонците заевисти што не знаат од кога се Македонци туку чекаат на договор на Заев со Бојко Борисов. Победата на Вардар беше само иницијална каписла на понижените Македонци што не се љубители на свиткана кичма за изразување на револт. Вчера на плоштадот Македонија (што не сакате да му го споменете името) имаше и луѓе што воопшто не ги интересира спортот. Вчера практично имавме протест против власта. Најголем собир што некогаш се случил во Македонија, поголем и прославата по референдумот со напомена дека сега и Скопје е поголемо по број на жители отколку во 1991 година.
Интересна колумна на Геровски во врска со вчерашната прослава. Со одговор дека го зезна Заев.

https://plusinfo.mk/кој-те-зезна-вака-кутар-мој-shilegov/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Teo Вто Јун 04 2019, 15:48

Chovekovo pravo na izbor?! Toa mozhe samo za sebe da si birash eventualno grupno za vas chlenovite na KPOSM. Koga vie glupite od KPOSM kje sfatite deka nitu ste makedonci nitu go pretstavuvate makedonskiot narod? Bedni cenzusoidni severdjani od KPOSM koi se obiduvaat da go uzurpiraat pravoto na celiot makedonski narod. Ajde sega dokazhi kolku si glup i pochni da raskazhivash kako za severdjankata Goga glasale samo makedonci.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Вто Јун 04 2019, 16:17

ВМРО има членови од сите етнички заедници. Идентитетот нема никаква врска со политичките партии. Има лудаци, диктатори, што сакаат да наметнат промена на идентитетот. Во случајов со Македонија евроатлантската меѓународна банда тоа се обидува да го направи подолго од еден век, а за прв пат има и домашна помош во власта. Очигледно е дека успеавте со такво налудничаво однесување да ги поделите на два дела. Едни кои не сакаат да лажат дека немаат врска со античките Македонци и други кои насилно сакаат да наметнат такво мислење. Немам ништо против борба на мислења, но насилна промена со договори со непријателите на Македонија и Македонците. Сосема ви е погрешна теоријата дека сите што се целосни Македонци, со не свиткана кичма се Вмровци. Но ако продолжи диктаторскиот начин на промена на идентитетот, а ВМРО се бори против тоа ќе станат. Ако не тоа ќе го искористи некоја друга партија. Поддршката не се раѓа сама од себе, туку се заслужува. Не може некој да ме прави будала во здрав мозок и да ме убедува дека сум се родил како Бугарин, а потоа Груевски со сила ме направил Македонец, кога сум роден како Македонец и сум бил полнолетен кога е роден поранешниот лидер на ВМРО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Teo Вто Јун 04 2019, 16:44

Vie nemate ni V od VMRO bre. Gi predadovte idealite na osnovachite i nivnite soborci. Tie ginele i gniele po zandani za razlika od vas dvotretinskite cenzusoidi. KPOSM nitu bila nitu kje bide pretstavnik na Makedonija i makedoncite. Zatoa shto tamu se sobrani sitni dushi kriminalni koi ne se spremni nitu mala zhrtva da dadat za Makedonija i makedoncite. No zatoa se spremni da mu go ispushat sekomu za sitni pari i privilegii.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by трендафил Вто Јун 04 2019, 18:15

Јас не сум член на ВМРО-ДПМНЕ, но таа партија е најблиску до идеалите на ВМРО од партиите што можат да ја освојат власта. Македонија за жал не е во моментов во ситуација, не сега туку од осамостојувањето, да можам да експериментирам со помалите партии.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вардар европски шампион во ракомет - Page 3 Empty Re: Вардар европски шампион во ракомет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот