Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ракомет

+5
IVA
ribar1
tmoro
Kalinda
osa
9 posters

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by osa Нед Јан 24 2016, 17:52

демек поради џимиринките му се слошало и паднал ?.....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16473
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by tmoro Пон Јан 25 2016, 14:22

http://ekipa.mk/makedonija-protiv-brojkite-statistikata-e-tselosno-na-stranata-na-norveshka/

Да се надеваме на најмалку нерешен резултат.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Kalinda Вто Јан 26 2016, 17:35

Како да погоди Тморо
еве нерешен резултат.
Да играше спортска
ке добиеше !
Или доби па не кажуваш?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Kalinda Сре Јан 27 2016, 18:23

За жал изгуби Македонија !
Епа така е кога спијат ,
наместо да играат .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by tmoro Чет Јан 28 2016, 19:04

Kalinda напиша:Како да погоди Тморо
еве нерешен резултат.
Да играше спортска
ке добиеше !
Или доби па не кажуваш?

да фатив ,а и вчера Хрватска ја играв 36 гола и ВЛЕЗЕЕЕЕ
а ти играш?

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:29

Chestitki Tmoro...A dobivkata jaka beshe???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 21:13

Изненадувања имаше на ова првенство. Посебно полјаците беа шокирани од Хрватска.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by tmoro Чет Јан 28 2016, 23:02

Teo напиша:Chestitki Tmoro...A dobivkata jaka beshe???

не беше лоша 400 еврејчиња...пред тоа промашив неколку пати , така да ок е

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by tmoro Чет Јан 28 2016, 23:04

trut напиша:Изненадувања имаше на ова првенство. Посебно полјаците беа шокирани од Хрватска.

за мене не ,Пољаците играа на свежина и без среден бек-повредени им се Јашка и Ткачик така да толку им е силата.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Гостин Пон Фед 01 2016, 08:23

Германија е нов европски шампион во ракомет

Ракомет - Page 4 510B924738FEE046BAE3F7874A5BADD9

Репрезентацијата на Германија е нов европски ракометен шампион, откако синоќа во Краков во големото финале ја победи Шпанија со 24:17. Победникот веќе се наѕираше по првото полувреме во кое Шпанците постигнаа само шест погодоци, наспроти десетте на Германија. Гранитната одбрана на Германците продолжи и во вторите 30 минути. Тие целосно го контролираа резултатот и не му дозволија на противникот во ниту еден момент да го загрози нивното водство. Каи Хефнер со седум голови беше најефикасен играч во победничкиот состав, кај Шпанците се истакна Раул Ентрериос со пет голови. Добар настап имаа двајцата голамни, Андреас Волф крајот на мечот го дочека со 16 одбрани, Арпад Штербик со една помалку. За Германија ова е второ злато од Европските првенства, додека Шпанија останува на чекор до тронот и по четвртото финале. Бронзениот медал е за Хрватска која во малото финале беше подобра од Норвешка со 31:24.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by ribar1 Нед Фед 21 2016, 19:48

Бариерата Будуќност конечно е пробиенa. ЖРК Вардар пред својата публика во „Јане Сандански“ го победи актуелниот европски шампион Будуќност со 26-24 во претпоследниот натпревар од главната фаза во Лигата на шампионите. Ова е прва победа на вардарки против големиот ривал во последниве две години во елитното европско натпреварување иголем чекор напред за македонскиот шампион на патот кон четвртфиналето, а потоа и кон третиот настап на фајанл фор турнирот во ЛШ.

ribar1

Број на мислења : 25
Join date : 2016-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Гостин Саб Мар 05 2016, 19:20

Вардар поуспешен од Монпелје и во победнички стил во Топ 16 во ЛШ (ФОТО)

Ракомет - Page 4 IMG_5152-615x400

Вардар со победничка серија влегува во осминафиналето од Лигата на шампионите. Во последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите „црвено-црните“ на домашен терен славеа против Монпелје со 34-26   и ја запишаа третата победа во серија во последните три натпревари во групата Б. Со двата бода од овој дуел, Вардар со вкупно 18 бода засега е на третото место на табелата и ќе остане на оваа позиција доколку Рајн Некар Левен вечерва загуби од Барселона на гостувањето во „Блауграна“. Доколку пак Борко Ристовски и „лавовите“ направат изненадување во Шпанија, тогаш вардраци се враќаат на четвртото место и од оваа позиција ќе стартуваат во Топ 16. Разврската ќе биде позната за неколку часа, а тогаш ќе биде познато и кој ќе биде следниот противник на Вардар на патот кон четвртфиналето – Висла Плоцк или ППД Загреб.

http://ekipa.mk/vardar-pouspeshen-od-monpelje-i-vo-pobednichki-stil-vo-top-16-vo-lsh/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Гостин Вто Апр 19 2016, 10:14

Сензационален трансфер на голманот Борко Ристовски во Барселона

Македонскиот ракометен голман Борко Ристовски во наредните две сезони ќе го брани голот на Барселона. Сензационалниот трансфер тој го потврди вечерва на Фејсбук.

Ристовски до сега играше во клубот Рајн Некар Левен. Викендов тој беше во Барселона, за да го финализира трансферот. Договорот го потпишал во текот на вчерашниот ден, по завршувањето на медицинските прегледи.

Со овој трансфер, Македонија за прв пат во историјата ќе има двајца ракометари во најтрофејниот ракометен клуб - Борко Ристовски и Кире Лазаров.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Гостин Саб Апр 23 2016, 16:32

Очекувано: Мукаетов останува на чело на РФМ (ФОТО)

Живко Мукаетов и официјално ќе продолжи да ја извршува функцијата претседател на Ракометната Федерација на Македонија, откако точката за неговата оставка беше избришана уште на самиот почеток од денешното Собрание на РФМ. Клубовите уште пред неколку дена писмено изразија поддршка на Мукаетов барајќи оставката да биде повлечена, за денеска таква иницијатива да покрене претставникот на РК Пролет, Ѓорѓи Огњановски.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by osa Пет Ное 18 2016, 18:03

АНТЕ НАЗОР НОВ ТРЕНЕР НА МЗТ

Договорот со хрватскиот стратег е со важност до крајот на сезоната, но со можност да се продолжи ако двете страни бидат задоволни од меѓусебната соработка

Поранешниот тренер на Сплит и на Задар, Анте Назор е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром. Договорот меѓу двете страни официјално е потпишан денеска и е со важност до крајот на сезоната, но со можност да се продолжи ако двете страни бидат задоволни од меѓусебната соработка.

Назор има 38-години и е хрватски стратег, кој зад себе има повеќе од солидно искуство предводејќи го задарскиот тим неколку сезони во АБА-лигата. Со само 26 години дебитираше на клупата на поранешниот европски шампион Сплит, со кој една година подоцна (2005) доаѓа до победничкиот пехар во Купот на Хрватска. Новиот предводник на „металците“ има и импресивна репрезентативна кариера во младинските хрватски репрезентации со златен медал на Европското првенство (ЕП) за кадети во 2011 година, европско сребро и две бронзи со јуниорите во 2013 односно 2008 и 2014 година, како и сребро и две бронзени медали со У17 и У19 на Светските првенства (СП) во 2015 односно 2009 и 2012 година.

Назор, кој ќе биде првиот тренер од Хрватска на клупата на МЗТ Скопје Аеродром во поновата ера на клубот, доаѓа на местото на Александар Јончевски, кој, пак, претходно го замени Емил Рајковиќ со кого беше почната сезоната. Неговото доаѓање во Скопје се очекува за утревечер, а првото запознавање со играчите треба да го има в недела.

„Сино-белите“ вечерва ќе ги одмерат силите со ФМП (почеток 18 часот) во натпревар од 10. коло од АБА-лигата, на кој ќе бидат предводени од тренерите Горан Крстевски и Драган Миленковиќ, кои потоа ќе му се стават на располагање на новиот тренер. Назор пред себе ќе има една седмица до дебито на клупата на „аеродромци“, следната недела на гости против Игокеа, време кое максимално ќе го искористи за аклиматизација, напорно тренирање и поставување на сопствениот систем врз кој ќе игра МЗТ Скопје Аеродром на следните натпревари.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16473
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by IVA Нед Ное 20 2016, 22:35

sto bidna denes od kosarkata ....


Српскиот интернационалец Урош Лучиќ и македонскиот младински репрезентативец Андреј Цветковски повеќе не се членови на МЗТ Скопје Аеродром, откако спогодбено ја прекинаа соработката со нашиот клуб. Двајцата изминатото лето дојдоа односно се вратија во сино-белиот тим, но откако не се изборија за посакуваната минутажа побараа да си заминат и среќата да ја пробаат во друга средина.
Лучиќ, кој во АБА-лигата настапи на осум средби со просек од 7,8 поени и 2,5 скока, а во Еврокупот на три меча просечно реализираше по 10,3 поени, кариерата најверојатно ќе ја продолжи во Романија каде што настапуваше во минатата сезона. Цветковски, пак, кој во АБА-лигата шанса доби на еден меч, а во Еврокупот на две средби со вкупно потигнати седум поени, во продолжение од сезоната ќе настапува за гевгелиски Кожув, каде што со оглед на конкуренцијата сигурно ќе има поголема минутажа, а со тоа и шанса за напредок.
Управата на МЗТ Скопје Аеродром на двајцата играчи им се заблагодарува на тоа што досега вложиле во клубот и им посакува сѐ најдобро во понатамошната кариера.
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by IVA Вто Ное 22 2016, 20:04

nikoj nesaka sport ? ili site znaete deka vo sportot se "najnechistite "malverzacii i manipulacii ...
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by IVA Саб Ное 26 2016, 14:03

ete taka i si mislev deka nikoj nesaka da pisuva za sport a glej denes sabota ima spotr za vikend
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Kalinda Нед Јун 04 2017, 09:43

Имали нешто поубаво
од успех на
нашиот тим ?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Kalinda Нед Јун 04 2017, 09:51

ВИДЕО: Тоа само Штербик го може – брани и асистира во исто време!
Автор: ekipa

Објавено: јуни 4, 2017 9:12
ВИДЕО: Тоа само Штербик го може – брани и асистира во исто време!
Без сомнение, Арпад Штербик е еден од најзаслужните за пласманот на Вардар во финалето на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Келн.

Вчерашното ново феноменално издание на Штербик во полуфиналето против Барселона е само продолжување на одличната сезона која зад себе ја има голманот на „црвено-црните“. Од серијата одбрани на вчерашниот дуел со шпанскиот тим, неизбежно се издвојува онаа во второто полувреме, кога Штербик притоа успеа и веднаш да асистира за погодок на Душебаев… Вреди да се погледне!

Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Bosonoga Нед Јан 14 2018, 23:33

site zafateni so proslava na stara-nova godina ,i zaboravivte da chestitate pobeda na Makedonskite rakometari


Македонските ракометари ја победија Словенија на ЕПРакометната репрезентација на Македонија ја забележа првата победа на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Загреб, Хрватска. Со резултат 25-24 македонската репрезентација ја совлада репрезентацијата на Словенија. На полувреме резултатот беше изедначен 11-11. Наредниот натпревар Македонија го игра во понеделник против репрезентацијата на Црна Гора. Македонија е во група со Словенија, Црна Гора и Германија.

Дејан Манасков беше најефикасен во нашиот тим со 8 погодоци, а капитенот Кире Лазаров даде 7 голови.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Bosonoga Вто Јан 16 2018, 00:40

ushte edna pobeda na nashite rakometari

Makedonija u drugoj fazi, Crna Gora ili Slovenija?
Autor
Svetozar Janičić

Rukometaši Makedonije izvojevali su pobedu protiv Crne Gore 29:28, pa su kolo pre kraja prve, izborili plasman u drugu fazu takmičenja. Sigurna je i Nemačka, a ostaje dilema, ko će biti treći putnik u narednu rundu – Crna Gora ili Slovenija.
Kao što se i očekivalo s obzirom na ulog koji je bio na talonu, prvo poluvreme je donelo tvrdu utakmicu, borbu do poslednjih atoma snage. Makedonija je nešto bolje otvorila meč i povela sa 4:2, ali Crna Gora munjevitom serijom od 4:0 uzvratila udarac.

Do kraja prvog poluvremena igralo se po principu gol za gol, a minimalnu prednost Crnogorcima 16:15, doneo je Grbović. Treba napomenuti da su defanzivci Crne Gore, kao i golmani Simić i Mijatović odradili lavovski deo posla u odbrani jer je najbolji igrač Makedonije Kiril Lazarov bio gotovo neprimetan (tri gola, dva iz sedmeraca).

Makedonija je meč prelomila desetak minuta pre kraja kada je znalački kaznila nekoliko grešaka Crne Gore, pobegla na 24:20 što se pokazalo nedostižnim za momke koje vodi Dragan Đukić. Crna Gora je smanjila na 28:27, ali je ostala sa dva igrača manje, na dva minuta pre kraja, što je naravno Makedonija znala da iskoristi.

Prevagu na tasu Makedonije doneli su Kiril Lazarov i Kuzmanovski sa po pet pogodaka, Mirkulovski sa četiri i Filip Lazarov sa tri gola. Kod Crne Gore bolji od ostalih bili su Čavor sa šest, Stefan Vujović, Miloš Vujović i Grbović sa po četiri gola.

U poslednjem kolu grupne faze koja je na programu u sredu, snage će odmeriti Nemačka i Makedonije, Slovenija i Crna Gora. Slovencima je dovoljan i bod da bi prošli dalje, a Crnu Goru samo pobeda vodi u narednu fazu takmičenja.

rukometna reprezentacija Makedonije , rukometna reprezentacija Crne Gore , EHF European Championship
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by SHARENI Нед Јан 28 2018, 22:30

Spanija e sampionot barem da ne ni e krivo so izgubivme so takva razlika.

http://ekipa.mk/shterbik-ja-iskachi-shpanija-na-vrvot-na-evropa/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Dino Чет Ное 22 2018, 11:51

Gi znaeme protivnicite vo grupata na SP vo Germanija i Danska.

Македонската репрезентација е дел од од 24 земји учеснички на ракометниот Мундијалот. Во прелиминарната фаза Македонија ќе игра во групата Б во Минхен заедно со селекциите на Шпанија, Хрватска, Исланд, Јапонија и Бахреин.

Настапот на СП, Македонија го почнува на 11 јануари против Јапонија. Вториот натпревар е на 13 јануари со Бахреин, а потоа следува дуелот со Хрватска наредниот ден. Последните два натпревари во групата се со Шпанија на 16 јануари и со Исланд на 17 јануари.


https://ekipa.mk/odbrojuvame-50-dena-do-startot-na-raskometnoto-sp-2019/

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Dino Пон Јан 14 2019, 20:34

Po cervrti pat hrvatite podobri od nas. Sepak imame sansi samo ne treba da oapdneme so duhot.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ракомет - Page 4 Empty Re: Ракомет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот