Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од соседството

+28
Albatros
SHARENI
OPOZICIONER
Delta
TRAJCHE
Luxor
Dino
Teo
Kalinda
defo
chargerburnout
Simulant
Sotir
Фири23
Пат
Фири22
Фири20
Hamad bim Khalifa
Фири4
Arhimed
tmoro
osa
Естир
Боко
kiBik
Фири
хан Ацо
reiter
32 posters

Страна 3 of 16 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next

Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Боко Нед Мар 01 2015, 20:52

Јасно.
Ако може да ни дообјасниш малку околу комуњарите во Бугарија.Кај нас во Македонија,симпатизерите на ДПМНЕ имат навика симпатизерите на СДСМ да ги нарекуваат комуњари,па да не дојде до забуна,да ми кажеш од твоја гледна точка,познавајќи ја политичката ситуација во Македонија која политичка опција во Македонија е поблиско до комуњарите во Бугарија

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Нед Мар 01 2015, 21:31

Да, прав си, че погледнато формално, СДСМ би следвало да бъдат комуняри, но в Македония по-голем комуняр от Грую нема Very Happy

Важно е коя е проевропейската и прозападна и демократична партия в Македония. От това се съди кои са комунярите. Very Happy
Явно ДПМНЕ са комунярите, а СДСМ - прозападната и про-европейска партия. Така че - майдан за Грую! Twisted Evil
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Нед Мар 01 2015, 21:43

Боко, а какви са отношенията между СДСМ и Любчо Георгиевски?

Има ли шанс за обединена опозиция (та и с албанска партия опозиционна) срещу Груевски?!
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by osa Нед Мар 01 2015, 21:52

Естир напиша:Боко, а какви са отношенията между СДСМ и Любчо Георгиевски?

Има ли шанс за обединена опозиция (та и с албанска партия опозиционна) срещу Груевски?!
spored onie minimalni soznanija shto gi imame kako gragani (nemash kade da ja slushnesh opozicijata ,nema mediumi )mislam deka odnosot megu SDSM i LJubcho e korekten ...
za obedinuvanje mislam seushte e mnogu rano da se diskutira ...imashe nekoe lebdechko "obedinuvanje ",
no i vo toa prsti vmesha dpmne ,i "druzbata "se rasturi

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Боко Нед Мар 01 2015, 21:59

Естир напиша:Боко, а какви са отношенията между СДСМ и Любчо Георгиевски?

Има ли шанс за обединена опозиция (та и с албанска партия опозиционна) срещу Груевски?!
Мислам Луксор може нај коректно да ти одговори на тоа прашање,не сум до толку упатен.Како што кажа и Оса,нема как да сме информирани толку детално

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Нед Мар 01 2015, 22:40

Оса, аз нямам предвид да се обединят в една партия, а просто заедно да се борят против диктатурата на Груевски, заедно и с гражданите.
Когато всички демократично мислещи хора тръгнат против него, по-бързо ще му дойде краят.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by osa Нед Мар 01 2015, 22:56

Естир напиша:Оса, аз нямам предвид да се обединят в една партия, а просто заедно да се борят против диктатурата на Груевски, заедно и с гражданите.
Когато всички демократично мислещи хора тръгнат против него, по-бързо ще му дойде краят.
tochno toa i jas go sakam i jas go kazuvam istoto ,no kako ke bide seushte ne se znae

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Пон Мар 02 2015, 00:01

Естир напиша:Оса, аз нямам предвид да се обединят в една партия, а просто заедно да се борят против диктатурата на Груевски, заедно и с гражданите.
Когато всички демократично мислещи хора тръгнат против него, по-бързо ще му дойде краят.


Естер тие тоа и го прават. Додека Љубчо од една страна ги разоткрива разорните делувања на дпмне по македонското национално ткиво, предупредува на лажирање на историјата, антиквизацијата и србизацијата на Македонија и македонскиот народ, Заев ги разоткрива криминалите на дпмне, како и партизацијата на држвните институции. Ова е синхронизирано работење, и колку и да изгледа дека СДСМ и ВМРО НП немаат директна врска, сепак тие се надополнуваат во борбата против Грујо. Не е можно да дојде до некаква званична коалиција, од многу прагматични причини. Кога дпмне ќе падне од власт, и неговата врхушка биде сместена во затвор, се очекува обезглавената партија во најмала рака да се подели. Дел од нив, ќе се вратат на корените и најверојатно ќе се приклучат кај Љубчо, во ВМРО НП, а дел ќе се обидат да го консолидираат дпмне, и да го одржат на политичката сцена. На евентуални избори, кои би ги организирала техничка влада, се проценува дека коалиција меѓу ВМРО НП и СДСМ само ќе им наштети и на двете партии. Освен тоа шансите на ВМРО НП со распадот на владеачката партија, или барем со делумното враќање кон корените на ВМРО, нагло се зголемуваат и неодговорно би било да не се преземе одговорност и да не се оди самостојно на избори, посебно што е јасно дека оние кои традиционално не гласаат за СДСМ се потенцијалите гласачи кои можеби ќе  донесат добар број пратеници на ВМРО НП. За крај би напоменал дека со самото спречување на изборните фалсификати, ВМРО НП добива најмалку 50 илјади гласови, кои според признание на високи личности од дпмне се украдени од ВМРО НП.

ВМРО-НП: ГЕНЕРАЛ СТОЈКОВ СЕ ФАЛЕЛ ДЕКА ПРЕНАСОЧИЛ 60.000 ГЛАСОВИ ОД КАЈ НАС ВО ДПМНЕ

ВМРО – Народна партија е загрижена од добиеното сознание за реакцијата на генерал Горан Стојков што ја упатил до владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ за време на изрекување на пресудите во врска со аферата ,,Шпион“. Според „народњаците“, Стојков истакнал дека е лично заслужен што успеал да пренасочи 60.000 гласови од ВМРО – Народна партија во ДПМНЕ.

http://fokus.mk/vmro-np-general-stojkov-se-falel-deka-prenasochil-60-000-glasovi-od-nashata-partija-vo-dpmne/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Пон Мар 02 2015, 08:58

А што бе стана со Стоянче Ангелов? По едно време големи надежди имахте за него?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Пон Мар 02 2015, 09:09

Стојанче Ангелов сеуште е лидер на Достоинство. Меѓутоа, тие се некако тивки по повод објавувањето на бомбите од Заев. Иако сите други опозициски партии, му дадоа подршка на Заев во објавувањето, од Достоинство молчат, или барем јас не сум нашол нивна реакција. Освен тоа не се активни и воопшто на политичката сцена. Некако се изгубија, и не се наметнуваат во јавноста.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Пон Мар 02 2015, 09:14

luxor, благодаря за анализа, не съм много наясно с политическите детайли. Но наистина: има логика в това, ВМРО да се върне към корените си, да бъде дясната - демократична и нормална алтернатива на СДСМ. Това би било най-доброто - да има две нормални партии (в ляво и дясно), а тоя тумор - ДПМНЕ да се изреже.
Във всички случаи общи усилия за каузата - Груевски и неговите орки - вън, са нужни. А при нормални избори, вече всеки да си гласува по съвест.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Пон Мар 02 2015, 09:28

Естир напиша:luxor, благодаря за анализа, не съм много наясно с политическите детайли. Но наистина: има логика в това, ВМРО да се върне към корените си, да бъде дясната - демократична и нормална алтернатива на СДСМ. Това би било най-доброто - да има две нормални партии (в ляво и дясно), а тоя тумор - ДПМНЕ да се изреже.
Във всички случаи общи усилия за каузата - Груевски и неговите орки - вън, са нужни. А при нормални избори, вече всеки да си гласува по съвест.

После падот на дпмне, десните демократски сили ќе треба да се обединат околу еден центар, па и еден лидер, ако сакаат да имаат силно влијание на македонската политичка сцена. Очекуваме тоа да биде ВМРО НП и Љубчо Горгиевски, кој веќе се докажа како зрел политичар кој има визија за иднината на Македонија и како човек кој ги почитува демократските вредности.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Пон Мар 02 2015, 13:18

luxor напиша:Стојанче Ангелов с...
Хм... Му я запуши устата Груевски со що? Со некоя пара? Со некоя зделка? Со що го држи?
Или па пред години си играли некой театар Стоянче и Груйо?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Пон Мар 02 2015, 14:42

Дам, и в моите очи Любчо е един честен човек, демократ, с политическа визия и опит.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Вто Мар 03 2015, 11:02

Наскоро, съвсем подобни свои размисли, бях споделила на ол. бг., които сега споделя и Аспарух Панов.

Всъщност, винаги съм смятала, че България трябваше да подкрепи еврочленството на Македония и т.нар. "вето" беше политическа недомислица, плод на популизъм - от лошо качество.

Но ...минало, заминало. В сегашната ситуация, няма и не може да има по-важно от членството на Македония в НАТО на първо място - ASAP (!), както и в ЕС след това. Въпрос на национална сигурност!  Впрочем, не само за Македония, но и за България. И изобщо няма място за дребнава патриотарщина.  

Но ето текста на Аспарух Панов: "Да помогнем на Македония!".


http://offnews.bg/news/%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8_65/%D0%94%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%BC-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F_469337.html
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Вто Мар 03 2015, 11:58

Естир напиша:...

Всъщност, винаги съм смятала, че България трябваше да подкрепи еврочленството на Македония и т.нар. "вето" беше политическа недомислица, ...
Bi li se pojasnila, molja!
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Вто Мар 03 2015, 12:30

kiBik напиша:
Естир напиша:...

Всъщност, винаги съм смятала, че България трябваше да подкрепи еврочленството на Македония и т.нар. "вето" беше политическа недомислица, ...
Bi li se pojasnila, molja!

Разбира се, че бих. Smile  Струва ми се (може и да греша), бате Бойко Very Happy  тогава действа под влияние на емоциите Very Happy  (разядоса се на онея журналисти), под влияние на популизма (общественото мнение по въпроса - имаше някви анкети, а Бойко, при всичките ми уважения, обича да е харесван, което не е добър съветник), и най-малко се подходи, както мисля си, трябва да се подхожда по такива въпроси: със сериозно обмисляне.
Пак казвам, може и да бъркам, но така ми се струва, че се случиха нещата. Не беше домислено и не беше правилният подход, според мене.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Вто Мар 03 2015, 13:01

Хм... Никога не сме поставяли официално "вето". Ни за НАТО, ни за ЕС. Да не си се поддала на внушенията на македонската "независна" преса?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Вто Мар 03 2015, 13:09

kiBik напиша:Хм... Никога не сме поставяли официално "вето". Ни за НАТО, ни за ЕС. Да не си се поддала на внушенията на македонската "независна" преса?

Така е, наистина не става дума за вето.  Но не подкрепихме Македония за дата за започване на преговори с ЕС.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Вто Мар 03 2015, 13:19

Естир напиша:
kiBik напиша:Хм... Никога не сме поставяли официално "вето". Ни за НАТО, ни за ЕС. Да не си се поддала на внушенията на македонската "независна" преса?

Така е, наистина не става дума за вето.  Но не подкрепихме Македония за дата за започване на преговори с ЕС.
И пак не е така. Не я подкрепяме безусловно, както беше в началото. Има разлика.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Вто Мар 03 2015, 13:29

kiBik напиша:
И пак не е така. Не я подкрепяме безусловно, както беше в началото. Има разлика.

И тва е верно, така е. Наистина има разлика.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by хан Ацо Вто Мар 03 2015, 13:29

luxor напиша:Хацон, што е ова со Бојко. Некако не му оди на почетокот нас новиот мандат. Прво авионот, сега ова...

Д-р Тони Георгиев: Операцијата на Борисов мина добро, ќе закрепнува еден месец

“Операцијата на премиерот помина успешно. Тој имаше оштетување на менискусот што обично се добива од фудбалски повреди. Мораше да отстраниме дел од менискусот”.

Ова за бугарски “24 часа” го изјави специјалистот поо ортопедијата доктор Тони Георгиев.
Како што претходно “24 часа” соопшти премиерот Бојко Борисов беше опериран утрово од доктор Георгиев во болница “Софијамед”.

Вести од соседството - Page 3 Image_4627885_126

http://grid.mk/read/news/509773650/9693086/d-r-toni-georgiev-operacijata-na-borisov-mina-dobro-ke-zakrepnuva-eden-mesec

За Бойко нема ништо страшно,он е неуништлив Twisted Evil

Вести од соседството - Page 3 Bojko-Superman
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Вто Мар 03 2015, 13:35

хан Ацо напиша:


За Бойко нема ништо страшно,он е неуништлив Twisted Evil

Very Happy Very Happy Very Happy
Когато Бойко Борисов отива да дари кръв, той отказва иглата и иска да му дадат нож и кофа. Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by хан Ацо Вто Мар 03 2015, 13:44

След като прегледали крака на Бойко Борисов, доктора казва:
- Ще трябва да сложим гипс.
Бойко Борисов:
- Къв гипс бе, плащам си! Сложете мрамор!

Laughing
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Вто Мар 03 2015, 13:46

Някои хора носят пижами със Супермен. А Супермен носи пижама с Бойко Борисов. Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 3 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 16 Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот